Aneb seznam potravin, bylinek, přírodních látek, které mají určitý léčivý potenciál, o kterém bych vás ráda informovala….(a třeba navrhla nějaký ten recept)
- Alfalfa
- Amaranth
- Andělika čínská
- Ashwagandha (indický ženšen)
- Avokádo (nevhodné pro eliminační fázi, může obsahovat histamin)
- Bacopa
- Banán (zde, zde) (nevhodný pro eliminační fázi, obsahuje jiné biogenní aminy)
- Batáty (sladké brambory, yam yam)
- Bazalka posvátná
- Benedikt lékařský
- Borůvky
- Brambory
- Brokolice
- Broskve
- Brusinky
- Celer
- Cizrna
- Cuketa (a zde)
- Černucha setá/černý kmín/nigella sativa
- Česnek medvědí
- Čirok
- Datle
- Dřišťál (Barberry, berberin)
- Dýně
- Fazole červené
- Fazole černé oko
- Fazole pinto
- Fíky
- Galangal
- Goji
- Granátové jablko
- Hlíva
- Hořčičné semínko
- Hrášek
- Hroznová jadérka (extrakt)
- Hruška
- Chia
- Chlorella
- Chřest
- Ibišek
- Jablka
- Jahoda
- Kadeřávek
- Kakao
- Kaštan
- Kedluben
- Kokos
- Kopřiva dvoudomá
- Koriandr
- Koření
- Křen
- Kurakkan (kalužnice evropská)
- Kurkuma
- Květák
- Lékořice
- Lucuma prášek
- Luteolin
- Mák
- Mango
- Mangold
- Mangosteen/Mangostan
- Máta peprná
- Meruňky
- Mesquite
- Moringa
- Moruše bílá
- Mrkev
- Muškátový oříšek
- Nigella sativa (černucha setá, černý kmín)
- Nopál
- Nori řasa
- Okurka
- Olivové listy/olivový olej
- Omán pravý
- Ostružiny
- Para ořechy (brazil nut)
- Pastiňák
- Perila
- Petržel
- Plantain
- Pohanka
- Pór
- Quercetin
- Quinoa
- Rakytník řešetlákový
- Růžičková kapusta
- Rýže černá
- Rýže červená
- Řepa
- Řeřicha
- Salát
- Slunečnicová semínka
- Slzovka obecná (Jobovy slzy)
- Šáchor jedlý (zemní mandle)
- Šípek (prášek ze šípkových plodů)
- Špenát (nevhodný pro eliminační fázi, může obsahovat histamin)
- Teff (milička habešská)
- Včelník moldavský
- Vejce
- Wakame
- Zázvor
- Zelený čaj
- Žampiony
Dobry den chcela by som sa opytat na srvatkove proteiny. Su upne nevhodne pre HIT? Su problem len zlozky ako sojovy lecitin, lactobacilus casei ( v pripade caseinov),farbiva (napr tetrazin) alebo celkovo aminokyseliny ako take ( L-histidin,L-tyrozin..atd)?
Dakujem.
Pokud nemate alergii na syrovatku (mlecnou bilkovinu) nebo soju, tak tyto slozky problem nejsou. Aminokyseliny jsou uvedeny jako slozeni proteinu, neni to tedy nic pridaneho, ale jen slozeni proteinu. Barviva a probiotikum (bakterie) uz by problem byt mohly, ty nejsou nutnou soucasti proteinovych prasku, a pokud neznate osobni toleranci, doporucuji volit jiny vyrobek bez techto slozek.
Dakujem velmi pekne za odpoved 🙂 nemam alergiu ani na mliecnu bielkovinu ani na soju. Len som si nebola ista s tym sojovym lecitinom,kedze vacsina produktov zo soje su „zakazane“ pri HIT. Cize problem pri HIT je v spracovani soji ( napr fermentacia) nie samotna soja?
Ano, presne tak, samotna soja problem neni (https://aspoonofhistamine.com/2019/08/04/histamin-v-potravinach-rostlinneho-puvodu-aneb-cemu-se-skutecne-vyhybat/), problem je pouze zpracovani fermentaci (a ani tam neni vzdy nalezena vetsi koncentrace, zalezi na mnoha podminkach). Sojovy lecitin je pak primo jen fosfolipid izolovany ze soje, takze jako takovy sam o sobe uz vubec nemuze histamin obsahovat. Pouziva se jako emulgator.
Dakujem velmi pekne za objasnenie 🙂
Dobrý den, jaká jsou přírodní antihistaminika a přírodní stabilizátory žírných buněk?
Tady je pár vyjmenováno v druhé sekci s odkazy přímo na články, ale samozřejmě jich v přírodě nalezneme mnohem více, zda jen to málo, o kterém jsem psala více. https://aspoonofhistamine.com/histaminova-intolerance-hit/hit-aktualne/
Dobrý den, znovu děkuji za vynikající blog! Mohla bych se zeptat na Váš pohled na čaj rooibos? (bez příměsí). Jsou dva druhy, fermentovaný (červený) a nefermentovaný (zelený). Různé blogy jej doporučují, ale nespecifikují, který druh. Červený mám ráda, proto se ptám…
Dobrý den, roiboos není čajem, tedy odpadá vám problematika reakce na možné stimulanty, není ani nikde uvedeno, že by jakkoli vadil z pohledu obsahu histaminu (což ale není ani problém zeleného či černého čaje, už vůbec ne tomu, čemu říkáme bylinné nebo ovocné čaje, protože to jsou ve skutečnosti jen nálevy a ne čaje:)). Pokud máte ráda červený a cítíte se po něm dobře, není důvod si vybírat druh, pijte ten, který vám chutná, je v dobré kvalitě a nemáte po něm reakce. Protože i v tomto případě je fermentací nazýván proces oxidace, což není spojeno s klasickou bakteriální fermentací, která může být z pohledu tvorby histaminu riziková (toto riziko hrozí pouze u čajů, které prochází post-fermentací, stárnutím, jako je puerh), ale jedná se o chemický proces, při kterém sice proběhne řada reakcí různých flavonoidů, ale nesouvisí s tvorbou histaminu. Jelikož je jinak roiboos plný flavonoidů jako quercetin, může mít při léčbě HIT velmi pozitivní účinky, šálek si tedy vždy s radostí vychutnejte:).
Dobrý den, mohu se zeptat?… všude se většinou píše, že je také nevhodné kakao a čokoláda. U vás je v seznamu, že je v pořádku. Předem děkuji za podrobnější informaci.
Dobry den,
u me zadny primy seznam vhodnosti nebo nevhodnosti neni, kazdopadne na zacatek diety se kakao/cokolada nedoporucuji (https://aspoonofhistamine.com/2013/10/17/jak-zvladnout-dietu-krok-po-kroku-nejen-tu-nizkohistaminovou/), predevsim protoze kakao je alergenem a muze u nekterych lidi vadit, cokolada muze mit komplikovane slozeni a predevsim zalezi na kvalite pouzitych surovin. Samo o sobe kakao histamin ve vetsi mire neobsahuje, velmi dobre je tolerovane predevsim to neprazene. Podotykam, ze uvodni faze diety trva cca mesic a nasledne zacina zarazovaci faze a clovek musi testovat na sobe, jelikoz HIT je spise symptom dopravazejici celou radu dalsich nemoci a intoleranci, je nutne stavet na osobni zkusenosti.
U me jsou pouze vice rozepsane suroviny, pokud jsou sporne ci naopak nepravem zarazeny mezi zakazane. Vice a podrobne je napsano zde: https://aspoonofhistamine.com/2014/11/08/povidani-o-tom-proc-jsem-zaradila-neprazene-kakao-do-sve-stravy-a-reept-na-kastanove-brownies/
dobrý den, moc mi Váš blog pomohl, jsem HIT nováček, ale chtěla bych se zeptat na kokos. Děkuji Alena
Podle všech zdrojů kokos histamin neobsahuje a naopak působí protizánětlivě a některé in vitro/zvířecí studie ukazují i protialergické působení (proti uvolňování histaminu).
Každý nový článek je príma, těším se na něj, ať už to budou milá slova, novinky z výzkumu nebo vyprávění o životě. Ale tohle je moje nejmilejší stránka. Ráda se k ní vracím a vždycky si tady vylosuji potravinu měsíce. Ještě furt zůstávají některé k seznámení, jindy je mi dobrá k oprášení a znovuzařazení. No a vždycky ji „zapomenu“ otevřenou na monitoru, takže až manžel zasedne ke snídaňovému seznámení s děním ve světě, vždycky se zeptá: a …. tohleto my máme? A jíme? 🙂
Hihi, to mě opravdu pobavilo. Úplně vidím, jak na to nedůvěřivě kouká a přemýšlí, jestli by tu moji stránku nešlo nějak předělat:)).
Ahoj.
Je lahodkove drozdie OK?
Sona
Lahůdkové droždí se musí nějak vypěstovat, tedy pomnožením kvasinky na médiu (často lepkovém sladu), za tu dobu kvasinka metabolizuje, takže může být z pohledu histaminu a biogenních aminů nebezpečné. Může také vadit lidem s vyšší citlivostí na glutamáty.
Kasulka dakujem za odpoved.
Existuju dva druhy lahodkoveho drozdia: so sladom a bez sladu. Je lahodkove drozdie bez sladu OK?
S pozdravom
Sona
Pořád platí stejná odpověď viz výše, ty kvasnice se nějak musí napěstovat, ten slad jsem zmínila kvůli celiakům. Ten slad nehraje roli z pohledu histaminika, ale z pohledu člověka citlivého na lepek. Ale i droždí bez sladu muselo narůst na živné půdě, pořád tedy může obsahovat hodně biogenních aminů.
Rozumiem.
Srdecna vdaka za odpoved a rovnako vdaka za tuto uzasnu stranku.
S pozdravom
Sona