Granátové jablko proti zánětu, alergii, střevním bakteriím i rakovině

Posted by

Možná jste v některých mých receptech narazili na surovinu, která vám byla tak trochu neznámá – prášek z granátového jablka (prášek z granátové šťávy). Prášek jsem si dovezla z USA, kde jej také nadále kupuji a nedám na něj dopustit. Proč? Protože se jedná o tzv. superpotravinu, která sice není zelená jako většina ostatních, ale skvělých účinků má celou škálu. Když je něco silný antioxidant a působí proti zánětu, slyším na to velmi dobře. A tak jsem se rozhodla, že vám tuhle pochoutku, byť trochu exotickou, představím v tom nejlepším světle.

Granátové jablko (Punica granatum) je plodem granátovníku obecného, který roste hlavně ve Středozemí. Už sama wikipedie na prvních řádcích uvádí: „Granátová jablka obsahují cca 77 % vody, vápník, fosfor, železo, hořčík, velké množství sodíku, draslíku, cukrů, organické kyseliny (zejména kyselinu citrónovou), z vitamínů jsou významně zastoupeny vitamín B (B1, B2 a B3) a C, v menší míře pak i vitamín A ve formě provitamínu (karotenoidů); obsahují také 6 esenciálních a 9 neesenciálních aminokyselin.“

320470-top_foto1-5yxfs

Granátové jablko pro zdravé srdce

Granátové jablko je velmi významným zdrojem antioxidantů jako jsou taniny a anthokyaniny, které mají potenciálně anti-atherogenní účinky a mohou být velmi důležité v ochraně nejen srdce. Chrání LDL cholesterol před jeho oxidací a podporují další ochranu před tvorbou aterosklerotických plátů, což je vlastně ochrana před ucpáváním cév. Mimo to také pomáhá regulovat krevní tlak. Tyto účinky šťávy z granátového jablka byly potvrzeny i ve studiích na lidech (zde, zde).

Protirakovinné účinky

Myslím, že samo za sebe mluví to, že s granátovým jablkem (extraktem, šťávou) je vedeno několik klinických studií, které zahrnují převážně rakovinu prostaty, ale i rakovinu tlustého střeva (zde). Aby se nějaká látka dostala takto daleko, musí tam být docela přesvědčivá data z předchozího výzkumu (některé výsledky už byly publikovány, na další si budeme muset počkat). U rakoviny prsu dokázalo granátové jablko zabraňovat šíření metastáz, což může být důležité už u diagnostikovaných nádorů. Podle této studie lze extraktu využít také při prevenci a léčbě rakoviny tlustého střeva, plic či kůže.

Antioxidant bojuje nejen proti rakovině, ale posiluje imunitu a chrání proti infekcím

Začněme např. tím, že granátové jablko působí jako antihelmintikum, tedy proti střevním parazitům. V tomto obsáhlém review se můžeme zase dočíst o antibakteriálních účincích granátového jablka, kdy zabraňuje růstu nejen patogenním střevním bakteriím, ale také podporuje růst vhodných probiotických kultur (čímž se prohlubuje účinek proti patogenním bakteriím, posiluje imunita atd.). Ve stejné studii je také dokumentován účinek proti ústním bakteriím a podpora při hojení ran. Působí také proti H.pylori. Dobrá zpráva je, že protizánětlivé účinky jsou u všech odrůd, přestože se liší jejich antioxidační kapacita. Olej ze semínek chrání ledviny při chemoterapii i játra u různých toxicit. Proti zánětu bojuje hned na několik úrovních, ale je dobré zmínit, že snižuje aktivitu COX-2 enzymu (působí tedy jako NSAID bez vedlejších příznaků). U králičího modelu, kde byla použita slupka z granátového jablka, zjistili imunostimulační účinky. U lidí prokázali schopnost posilovat vrozenou imunitu. O dalších důkazech o protizánětlivých účincích si můžete přečíst v této review. Určitě by vás mělo granátové jablko zaujmout o v případě, že bojujete proti ztrátě kostní hmoty, jelikož se ukazuje být jako skvělá doplňková léčba osteoporózy.

gran-tov-jablko

Zažívání, astma, histamin?

Protizánětlivé účinky granátového jablka se projevují také v orgánu, který bude histaminiky specificky zajímat – pomáhá redukovat zánět ve střevě a upravovat tak trávení (ve zmíněné studii najdete krásný přehled, v jakých modelech se extrakt z granátového jablka osvědčil). Vyvolání zánětu na střevech může být doprovázeno zvýšením hladin histaminu. U takového zvířecího modelu zabránil extrakt nejen vzniku zánětu, ale také navýšení histaminu, což svědčí pro schopnost ovlivňovat tyto pochody (stabilizovat žírné buňky). Krom stabilizace žírných buněk dokáže extrakt z granátového jablka stabilizovat také bazofily, které mohou být dalším zdrojem histaminu. Granátové jablko obsahuje kyselinu ellagovou, která např. u modelu ulcerózní kolitidy zabránila nárůstu zánětlivých markerů a vedla ke snížení enzymu COX-2 (hraje roli v zánětu). U modelu astma u zvířat objevili významný efekt na snížení zánětlivých procesů v plicích, které jsou s astma úzce spojeny.

Zlepšuje kvalitu spermií i paměť

Muže bude určitě zajímat, že extrakt z granátového jablka zlepšuje kvalitu spermií a zabraňuje oxidačnímu poškození spermií. Tyto výsledky byly potvrzeny i ve výzkumu u mužů, kdy tříměsíční užívání granátového jablka a kořene galangal zvýšilo počet pohyblivých spermií o 63% (stejně jako celkovou pohyblivost). Celkově se udává i účinek proti erektilní dysfunkci. Možná vás také bude zajímat, že šťáva z granátového jablka pomáhá zlepšovat paměť. Zdá se, že také protektivní účinky u modelu Alzheimerovy choroby.

Závěrem

Je vždy velmi zajímavé vidět, když se některá potravina dostane do takového množství studií. Každopádně ani v tomto případě nemůžeme očekávat zázrak nad zázraky, jelikož velmi závisí na kvalitě doplňku a také schopnosti vstřebat a vlastně celkově zpracovat ony fytonutrienty. Nezapomínejte, že víceméně na každou potravinu může vznikat alergie. U granátového jablka by se pravděpodobně jednalo o reakce na nespecifické LTP (proteiny přenášející lipidy). Jedním ze základních mapovacích testů je zkusit vždy kousek nové potraviny rozetřít na kůži a počkat 24-48 hodin, zda se neobjeví v daném místě reakce. Krom čerstvých granátových jablek, se kterými je tak trochu boj při vylupování, u nás můžete sehnat třeba sušená zrníčka. Já osobně mám zkušenosti s tímto práškem, kdy je využito všech látek i ze slupky – celé ovoce je odšťavněno, kapalina zmražená a pomletá na prášek. Také se i u nás dá sehnat šťáva z granátových jablek bez éček, avšak pozor na to, že není vhodná po otevření pro dlouhé skladování (od ředěných až po koncentrovanější šťávy, různý původ, obvykle prochází pasterizací). Pokud neseženete prášek ani šťávu, některé firmy pro vás vyrábí koncentrát v tabletách, takže jej lze vzít sebou i na cesty.

One comment

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.