Syndrom histaminové intolerance (HIT)

Máte neustále problémy se zažíváním – průjmy, zácpy, bolesti břicha po jídle, nadýmání, křeče a pocity na zvracení a přitom žádný z doktorů nezjistil příčinu? Bolí vás často hlava bez zjevné příčiny, máte těžké migrény a ani na neurologii vám nepomohli? Máte po těle kopřivku, svědí vás celý člověk snad i zevnitř, objevují se vám červené fleky na kůži a kožní doktor vám nedokáže pomoci? Máte astmatické potíže, dýchací potíže, pořád vám teče z nosu a napuchá nos i okolí očí, a to hlavně po jídle, a váš alergolog už netuší, jaké léky vám předepsat? Buší vám srdce bez zjevné příčiny, máte pocity na omdlení a neustále zrychlený tep a kardiolog tvrdí, že máte srdíčko v pořádku? Anebo dokonce několik daných komplikací najednou? Pak mám pro vás možná odpověď. Jmenuje se „syndrom histaminové intolerance“.

Histaminová intolerance (HIT) nebo-li syndrom histaminové intolerance (pojmenování z Německa, jelikož se jedná o nejasné onemocnění s různými symptomy) je onemocnění, které vzniká v důsledku nahromaděného histaminu v těle. Často je tak z důvodu nedostatečné aktivity enzymu, který má za úkol histamin z těla odstranit, příčiny však mohou být rozdílné. Histamin si v těle tvoříme sami, ale také jej přijímáme každý den v potravě. Spousta potravin, které běžně konzumujeme (zvláště v dnešní době), narušuje náš metabolismus histaminu.

V dnešních dnech se udává, že výskyt HIT je až u 1-3% dospělé populace a velká většina lidí o tom vůbec neví. Mnoho případů HIT zůstává neodhaleno, a to hlavně z důvodu malé informovanosti lékařů a do nedávné doby nedostatku diagnostických prostředků. Udává se, že HIT je velmi často podceňována a mnoho pacientů je léčeno na symptomy bez zjevné příčiny. Symptomy HIT jsou totiž tak rozsáhlé a mohou se objevovat současně i odděleně, že si člověk ani nemusí uvědomit, že by se mohlo jednat o stejnou příčinu. Samozřejmě léčbou symptomů může dojít k dočasné úlevě, ale pokud je nahromadění histaminu metabolickým problémem, udeří histamin na jiném místě. Při HIT se musí cílit kořenový problém!

Pokud máte pocit, že byste mohli do této skupiny zapadat či někdo ve vašem okolí, pokud jste prošli všemi možnými vyšetřeními a byla vám vyloučena všechna ostatní možná onemocnění, pak zbystřete. Jako „histaminik“, tedy člověk ovlivněn histaminovou intolerancí, vím, že je velmi těžké lidem vysvětlovat, co můžu a nemůžu jíst. Lidé tomu nerozumí, protože o tom nikdy neslyšeli. Lékaři nemohou onemocnění znát, protože se o něm neučili a těžko mohou po nocích dohledávat informace o onemocnění, které je tak nejisté. Je to syndrom nový, který zažívá svůj boom (což by vás mělo vést k zamyšlení, co špatného je s naší stravou!) Přesto by vám váš lékař měl naslouchat a snažit se vás navést správnou cestou. Mám pro vás však bohužel špatnou zprávu – HIT pramení z našeho životního stylu, z toho, co jíme, v jakém stavu je naše střevo. Léčbě tedy bude jen a jen ve vašich rukou, jelikož v tomto onemocnění platí více než jindy „A strava bude tvým lékem.“.

Představte si, že už si nikdy nedáte některé jídlo. Jídlo, na kterém jste si možná vybudovali závislost, jídlo, které je pro vás uspokojením. Možná si už nedáte v restauraci vaši oblíbenou pizzu a nenapijete se čerstvého mléka!  Nekoupíte si bagetu ve stánku, nedáte si rychlé oběd v restauraci, možná se ani na návštěvě u přátel nenajíte. Je to pro vás těžká představa? Lidé s histaminovou intolerancí jsou na začátku vystaveni nejen těmto myšlenkám, ale také informacím, jak změnit svůj jídelníček. Pro některé je to velká změna a začátky jsou velmi těžké. Svou nemoc si však nevybrali. Buďte tedy shovívaví ke svému okolí, někdy i pouhé porozumění umí léčit!

Dále se dozvíte:

One comment

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.