Histaminová intolerance

Co je to Syndrom histaminové intolerance?

Syndrom histaminové intolerance (HIT, HI) je onemocnění, které vzniká v důsledku nerovnováhy metabolismu histaminu v těle a jeho následném hromadění. Může být důsledkem extrémně vysokého příjmu v potravě či poškozeného systému odbourávání histaminu.

Termín histaminová intolerance se pro toto onemocnění používá nejčastěji. HIT není pouze potravinovou intolerancí, mimo potraviny mohou jako zdroje symptomů z nadbytku histaminu působit také léky, stres, fyzická aktivita či toxiny. Někdy se používají také názvy histaminóza či enterální histaminóza. Pokud člověk netoleruje další biogenní aminy, pak se obecně hovoří o intoleranci biogenních aminů (Biogenic amines intolerance, BAI). Ano, bohužel, je jich více a histamin nemusí být jediný zdroj vašich problémů. Někdy používaný výraz histaminová alergie je nesprávný, jelikož imunitní systém není zapojen do vzniku onemocnění (pouze do symptomů).

Proč vzniká HIT?

Histamin se v nadměrné míře může do těla dostávat jednak potravou, která je na histamin bohatá, ale může docházet také k vlastní nadprodukci histaminu, což nastává především u alergických reakcí, mastocytózy, bakteriálních infekcí či vnitřních krváceních do břicha. V potravinách se obvykle nachází i celá škála dalších biogenních aminů, kterou mohou vytlačovat histamin z jeho místa ve střevních buňkách, což vede ke zvýšení hladiny vnitřního histaminu. Hlavní příčina histaminózy však bývá způsobena nedostatečnou degradací histaminu z důsledku snížené hladiny či aktivity enzymů. K poruše funkce těchto enzymů může docházet na základě genetického či získaného poškození enzymů diaminoxidasy (DAO) a histamin-N-methyltransferasy (HNMT).

Nejčastěji dokázanou příčinou histaminové intolerance je snížená koncentrace a/nebo aktivita enzymu DAO. Bylo prokázáno, že aktivita DAO je snížena jako sekundární projev poškození buněk střeva (enterocytů). Jako další příčina se udává kompetitivní inhibice degradace histaminu jinými biogenními aminy, alkoholem či léky. Získaná deficience DAO může být pouze přechodná, a tudíž vysazením blokátorů DAO může dojít k vyléčení (např. pokud je zdrojem poškození laktózová intolerance a vy přestanete přijímat laktózu, střevo se zahojí a mizí i HIT). Nesprávná funkce DAO vede ke zvýšenému příjmu histaminu střevní stěnou s následným zvýšením histaminu v krvi, což  má za následek systémové příznaky.

Proč nemám dostatek DAO enzymu?

1) Genetické faktory (zřídka)

Podle Španělské asociace pro deficienci DAO jsou genetické faktory možnou příčinou vzniku DAO deficience. Enzymové mutace a původ genetické deficience však nebyly ještě pořádně prozkoumány. Dle NCBI gen pro DAO je polymorfní gen a zatím bylo objeveno 85 jednonukleotidových polymorfismů v lidském genu. Ze sedmi různých aminokyselinových záměn však pouze jedna korelovala se sníženou aktivitou DAO.  Některé mutace v tomto genu naopak vedou ke zvýšení aktivity DAO. Ani jedna z mutací však nekoreluje se symptomy HIT a proto se nezdá být genetika hlavní příčinou. Předběžné studie ukazují, že tento polymorfismus má celkovou prevalenci v populaci 0.30%.

2) Farmakologické faktory

Některá léčiva běžně používaná mohou mít inhibiční účinek na DAO aktivitu. K dnešnímu dni bylo označeno přes 90 léčiv, které jsou zapojeny do histaminového metabolismu. Mezi tyto léky patří analgetika, antidepresiva, antirevmatika, diuretika, antibiotika, léky na srdeční arytmie, antihistaminika (!!!) a mukolytika. Některá léčiva mohou také působit na uvolňování endogenního histaminu (což v kombinaci se sníženou aktivitou DAO vede k nahromadění histaminu). Seznam nebezpečných léčiv můžete naleznout níže v odkazech na potravinové seznamy.

3) Patologické faktory

Deficience DAO se zdá být velmi častá u pacientů se zánětlivým střevním onemocněním. Například u rakoviny tlustého střeva, ulcerózní kolitidy či Crohnovy choroby byly pozorovány zvýšené hladiny histaminu v krvi. Stejně tak některé zdroje popisují snížení DAO enzymu u celiaků jako následek neodhalené nemoci. Předpokládá se, že při poškození střevní mukosy, ať už z důvodu operace či zánětu, dochází ke snížení plochy pro produkci enzymu a sekundárně se vyvíjí HIT. U pacientů s Crohnovou chorobou po operacích dochází ke snížení DAO aktivity až o 50% a je nasazována nízkohistaminová dieta. Nově se ukazuje, že velký vliv na produkci histaminu bude mít střevní bakteriální flóra a její špatné složení může zapříčiňovat problémy s histaminem.

Stále více se však ukazuje, že HIT je pouze symptom něčeho dalšího, co se v našem těle děje. Signalizace těla, že se musí neustále proti něčemu bránit a nezvládá to! Dokud se nepodaří odstranit příčinu, ani dieta z dlouhodobého hlediska napomůže. Tato domněnka, která vyvstala za poslední rok, je potvrzena případy uzdravení, kdy stačilo vyřešit ostatní alergie, intolerance, záněty v těle, regulovat autoimunitní onemocnění,  případně nedostatek vitamínů, minerálů atd. 

Vyléčím se někdy?

Říká se, že pokud HIT vzniká jako sekundární důsledek blokace aktivity DAO různými léčivy, pacient se po úplném vysazení těchto látek vyléčí. Pokud je však DAO aktivita snížena z důvodu dědičnosti či bylo střevo nenávratně poškozeno zánětem, naděje na vyléčení jsou menší. Jedinou prokázanou léčbou je v dnešní době dieta s omezením histaminu ve stravě a odhalením vlastního seznamu nevhodných potravin. Přechodem na nový životní styl a úpravou jídelníčku dochází u pacientů k úlevě od problémů a pokud tedy člověk přijme novou dietu jako životní styl, je vlastně vyléčen. Při nevhodném porušování (trvalém či extrémním) se pak mohou vracet nazpět rozličné symptomy. Většina pacientů se po určité době stabilizuje, avšak určitá opatření (především ohledně čerstvé kvalitní stravy) by měla být dodržována i nadále.

Co tedy můžu jíst?

Na internetu se dají najít seznamy pro dodržování nízkohistaminové diety. Co je však na této nemoci obzvláště zrádné, je její individualita. Tělo každého z nás je zatíženo dávkou vlastního histaminu ze stresu a dalších podnětů a celkově se doporučuje držet se od stresu dál. Na míře vlastního histaminu závisí i míra histaminu, který můžeme přijmout ve stravě. Někdo reaguje na čokoládu z důvodu množství jiných biogenních aminů, někdo ji snese naprosto bez problémů. Základem je však vyhýbat se všem zpracovaným jídlům, veškerým hotovým polotovarům (včetně mléka, fermentovaných sójových výrobků, kečupu, hotových jídel), alkoholu, chemicky upraveným jídlům, benzoátům (skryty jako éčka), siřičitanům (další éčka), barveným potravinám atd. Problém je i se zpracovaným masem. Potraviny musí být co nejčerstvější. Histaminové potraviny jako takové se dají rozdělit na ty, co mají přirozeně vysoký obsah histaminu (rajčata, kvasné produkty včetně kvasnic, vína, kysaných výrobků), pak ty, co v těle uvolňují vlastní histamin (liberátory jako jsou léky, červené bobulovité plody, koření) a DAO blokátory (alkohol, léky). Více o přesném množství histaminu v potravinách a rozdělení se ve španělštině dočtete zde (google překladavač vám jistě pomůže). Velmi přehledný seznam mají ve Švýcarsku – odkaz zde (anglicky, lze stáhnout i Německy). V češtině se pak dá zobrazit ve článku Mudr. Fuchse.  Dá se také stáhnout přehledná brožurka k Daosinu, která uvádí seznam (velmi dobrý je seznam léků) v češtině. Brožurky se mnohdy liší a velmi často obsahují neověřené potraviny (jedna paní povídala). Je to však dobrý základ pro eliminační fázi (cca měsíc), po které člověk musí sám zkoušet toleranci k jednotlivým potravinám a vytvořit si vlastní seznam.

Zdroje

 1. www.histaminintoleranz.ch
 2. http://www.mastzellaktivierung.info/en/introduction.html
 3. Maintz, Novak (2007), Am. J. Clin. Nutr. 85 (5):1185-96.
 4. www.deficitdao.org
 5. Maintz et al. (2011): Allergy 66(7):893-902.

10 comments

 1. „Seznam nebezpečných léčiv můžete naleznout níže v odkazech na potravinové seznamy.“

  Můžete mi prosím vás poslat odkaz na tento seznam? Nikde jsem nenašel seznam léčiv (zajímají mne zejména anti-histaminika), pouze potraviny, kterým by se měl člověk vyhnout. Děkuji!

  1. Pod článkem (někdy v článku přímo) jsou vždy odkazy na odbornou literaturu, kde lze hledat. V češtině např. zde: http://www.tigis.cz/images/stories/Alergie/2011/03/14_fuchs_al_3-2011.pdf.
   Seznamy je nutné brát s nadhledem, neznamená to, že daná účinná látka bude člověku nutně vadit, ale že někde v laboratoři často mimo člověka (in vitro) zjistili různě velký efekt na inhibici enzymu DAO, což ve skutečnosti může a nemusí vůbec vadit (zvláště při zavedení diety). Léčiva obvykle histamin neobsahují (lze vždy ověřit v příbalovém letáku).
   Záleží tedy vždy na konzultaci s lékaři a možnosti volit vhodnou terapii, která se odvíjí od délky léčby atd.
   Pokud chcete vědět více o antihistaminikách v rámci HIT, doporučuji i tento článek https://aspoonofhistamine.com/2013/05/31/opravdu-vam-vase-antihistaminika-zabiraji/.

 2. Dobrý den.Právě mi zdělili, že mám HIT.Problémy s trávením mám od 21 kdy jsem prodělala laparoskopii kvůli endometriose.Momentálně mi je 30 let.Občas je hůř jindy zase uplně bez příznaků.Ale pořád mi není vůbec jasné proč a jak toto onemocnění vzniká?Píšete, že to může být i rakovinou.Trochu mne to vyděsilo.Lékař mi zdělil jen máte HIT a držte dietu.Tím vše uzavřel a žádná další vyšetření či pátrání co to vyvolává zrovna u mě.Jak to máte vy?Z jakého důvodu se rozvinut HIT u vás?

 3. nemohu k tomu cosi sdělat kol hormonů uměle dodávaných, samozřejmě histamin je hormon…co se týče bezlaktozové diety, tak ji v podstatě mám apomáhá. Není však nutná bzl, jen jíst pouze špaldu a bio žito, když už.
  Děkuji za info.
  Nejsem lékař a jsem biochemik, a podávání umělých hormonů může zhoršovat HIT.
  Evža Trn

 4. Po precteni Vaseho clanku budu doufat, ze po drzeni bezlaktozove diety se mi treba zmirni priznaky HIT, samozrejme budu pracovat i na nizkohistaminove strave…nevite, jak je to s Letroxem, ktery beru na hypothyreosu?

 5. Pozor na Daosin, po dlouhé době jsem ho sehnala, požila a dostala jsem po něm asthmatický záchvat! Obsahuje totiž sacharidy. Kdo máte intoleranci cukru – neriskujte to. Není to zázrační všelék jak se o něm píše! Již týden se po 2 tabletách vzpamatovávám. Měla jsem ukrutné bolesti hlavy, bolest na prsou, ztažené dýchací cesty a dávivý kašel. Ani plicní lékařka si neví rady, lék mi doporučila alergoložka.
  Nechápu co to máme za specialisty lékaře když zdravotní stav pouze zhoršují svými experimenty. Již 2 měsíce držím eliminační dietu – spíše hladovku a teď jsem na tom po 9 měsících ještě hůře právě po Daosinu. Kdo pomůže a poradí?
  Dana

  1. Dobrý den. Hit je u mně prokázán uz rok. 2 roky trvalo hledání a úspěch se dostavil až u alergologa. Pro rodinu je to obrovská zátěž, ale da se to naučit. A k Daosinu, zas tak špatný není. Je to kus od kusu. Sam ho občas užívám, není to vselek ale zato tu reakci po jídle hodně zmírní. Bez něho to tělu trvá 9 hodin než to zvládne dát se do normálu.

 6. Dobrý den
  po přečtení Vašeho článku .jsem přišel na radu pro Vás.jedná se o produkty české spolRamissio .Konkrétne Betaglutan /imunity / a 100% jujce z kustovnice čínské /GOJI/

 7. Dobrý den
  Moc dekuji za tento článek
  S histamin ozvou se postačí jiz 37 let od 20, kdy jsem ne uvážlivě si coby studentka VŠ nechala u dr. Ma diskové na vysokoškolské předepsat na zkoušku dva Norbiogesty a po využívání pul krabičky můj chytla virozu a dala si dvy Acylcofiny a tekla jsem ve sprše dostala Quickuv Eden aj
  Bohužel tehdejší léky Dithiaden ale ani Tavegyl jsem díky pocitům únavy paralelně nemohla s vscht brát, laborky aj. A tak mi aspoň strýc orthoped obstaral calcium Sandoz efervescens a držela jsem diety ne dráždivé bez uzeniny sýru krom tvarohu a nepila ani pivo víno a Nejedlý žádné zavádění ný ci průmyslové výrobky. Jakž takz po pul roce ok a pak mne to občas stihlo az konečně mezi 25-29 lety klid, mela jsem dvě děti a tak. Pak jsem šla pracovat do výzkumaku k veterinář um a zase od 30 let nástup, chronická utíkárie otoky i měkkých časti. Léčila jsem se u doc. Beneše a jakž takz pomáhal tehdy již Zyrtec a auto vakcíny. Mohu vsak říci , ze je to jako na houpačce. Nyni je mi 56,5 a například letos v létě mne ataka histaminoázy opět dostala a vlastně nyni užívám tedy zodac a snažím se držet
  Beze okovů a nejdražší onu dietu. Zjistila jsem, ze v posledních letech mi koprivku vyvolá vzdy síti pnutí hmyzem jako letos vosa a sprostá svilusek velkých roztočů zde premnozenych na Zbraslaví po červnových povodních
  Mohu říci, ze je to dost děs běs když kolikrát nevím, z čeho o
  Otecu ci dostanu ekzém přirozeně horký a svedivy
  Ted na ty štípat ce mam za stovku ze zdejší lékárny stoml lahvicku s káfrem a lihem a mazu si to. Budu moc rada za zkušenosti jiných
  Toto postiženi mne doprovází 37 let a nic moc
  Nemohu aspirin ibuprofen penicilin na slova léčiva aj
  Bohužel nemohu vlastně papriky a omezeně rajské a omezeně citrusy a tak
  Evzenie trnkova

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.