Imunitní systém

Imunitní systém je velmi úzce propojen s histaminem a jeho regulací v těle. Exprese histaminových receptorů na buňkách imunitního systému naznačuje, že histamin hraje důležitou roli při rozvoji zánětů. Není tedy překvapením, že některé látky s prokazatelně protizánětlivými účinky se ukázaly být přírodní antihistaminika. Zvýšená hladina histaminu může vést k vyvolání nepravého zánětu, tedy i v místě, kde se neobjeví žádný patogen. Z posledních výzkumů vyplývá, že právě zánět vyvolaný histaminem je pro organismus největší zátěž, a jeho léčba bude klíčová otázka v léčbě histaminosy. Více a více vědců se soustřeďuje právě na hledání původu histaminové intolerance a jako největší viník je viděn zánět v těle (nejen na střevní sliznici).

projevy

  • Zvýšená citlivost k infekčním nemocem, časté nachlazení, větší náchylnost k zánětům.
  • Chronické bolesti v krku, knedlík v krku, chrapot, příznaky chřipky bez nástupu onemocnění, bolest v lýtkách.
  • Nateklé uzliny, záněty mandlí, citlivé oči, zamlžené vidění.
  • Záněty měkkých tkání, zánětlivé revmatické onemocnění, bolest zad, bolesti podobné zánětům svalů.
  • Opakující se bolesti zubů, zánět dásní, opary na rtech
  • Kopřivka, ekzém, urtikárie. Někdy se tyto příznaky uvádí právě u imunitního systému, jelikož vznikají imunitní obranou organismu, který se snaží vyloučit nadbytečný histamin.
  • Alergie. Jelikož histamin hraje významnou signální úlohu v imunologických procesech, projevy u nadměrné koncentrace jsou podobné těm alergickým. Může se jednat o falešné alergie či zkřížené reakce a před potvrzením diagnózy HIT je třeba udělat testy na potravinové alergie. Dokonce je zjištěno, že potravinové alergie vedou často ke snížení aktivity HNMT a  DAO  a k nárůstu histaminu v krvi (práce zde). Práce naznačuje, že je tak potřeba krom potravinových alergenů vyřadit také vysokohistaminová jídla, čímž dojde ke stabilizaci a hojení střevní bariéry.
  • Ztráta vlasů. Histamin je spojováni se ztrátou vlasů, jelikož vyvolává chronický zánět vlasových folikul, které přestanou být aktivní v produkci a výživě vlasů. Vnitřní stres, který je s HIT spojován, přispívá k další ztrátě vlasů. Při silných průjmech může také být vyčerpána zásoba živin. 

<- Endokrinní soustava                                                       -> Další projevy/stravování

Má troška do mlýna -srpen 2012

V tomto tématu se mi špatně odlišuje, co by mohlo být způsobeno HIT a co ne. Vzhledem k imunitní poruše – chybějící IgG protilátky – se většina imunitních problémů dá připsat právě jí. Osobně by mě zajímala jedna věc, jestli má porucha nedostatku IgG a terapii cizími IgG z lidské plazmy mohla způsobit nějaké potravinové intolerance, které jsou zprostředkovány IgG, či vše s histaminem souvisí s HIT. Co mě trápí i dnes a mám spojeno hlavně se stresem, je vypadávání vlasů ve velké míře. Také zuby jsou pravděpodobně ovlivněny HIT – opakující se záněty dásní a příčně se lámající zuby jsou dle mého zubaře zvláštní, a to trávím ústní hygienou 90% svého času v koupelně. Mám ozkoušenou většinu past na zánětlivé dásně a vždy mám u sebe zubní nit (nechybí ani mezizubní kartáček). Několika lidem bylo přímo zubaři sděleno, že HIT souvisí s častou kazivostí zubů i přes veškerou důkladnou péči. 

čerpáno z http://ajcn.nutrition.org/content/85/5/1185.long http://www.histamineintolerance.ch/symptoms.html http://histamino.wordpress.com/category/histamine-intolerance/symptoms-of-histamine-intolerance/

3 comments

  1. Toho, že imunitní systém je velmi úzce propojen s histaminem se dá využít při léčbě. Imunulog v Německu mi doporučil, že ze všeho nejlépe mi pomůže transplantace střevní mikroflóry a rovnou mi dal kontakt na tamní kliniku, kde to provádějí. Byla jsem na třech přenosech střevního mikrobiomu v odstupech jednoho měsíce a zdá se, že jsem se z histaminové intolerance úplně vyléčila, dnes ani konzerva tuňáka není žádný problém. Ono při léčení této choroby je nutné jít po příčině.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.