Nízkohistaminová dieta krok po kroku aneb malý návod, jak začít

Posted by

Když máte alergii či intoleranci na určitou potravinu, lékař vám obvykle doporučí danou potravinu vyřadit ze svého jídelníčku. Je jedno, zda užíváte antihistaminika či jiné léky, dané potravině byste se na nějaký čas měli vyhýbat. A stejně tak je tomu i při histaminové intoleranci. Bohužel nestačí brát prášky a domnívat se, že pak do sebe můžu cpát cokoliv. Dieta/změna jídelníčku je prostě základ úlevy od symptomů a potenciálně léčby potravinové intolerance. A když se z diety pro vás stane nový životní styl, máte vyhráno.

Lidé dělají na začátku několik základních chyb.

 • První z „chyb“ (které přichází spontánně) je naprostý úlek a psychické zhroucení, že teď nemám co jíst, ponoření se do hluboké deprese. Není tomu tak. Prosím, nepropadejte panice, psychika je velmi důležitá a jakmile se začnete bát jídla jako takového, budete mít opravdu reakci po každém jídle (psychické intolerance jsou dokázané!).
 • Další chybou je, že lidé omezí jídelníček na několik základních potravin a přestanou tedy přijímat dostatek živin. Vaše tělo potřebuje pro svou léčbu vhodné podmínky. Když nebudete jíst, nebude přijímat vitamíny, minerály, antioxidanty, vlákninu, proteiny, tuky či sacharidy, tělo nebude mít prostředky k tomu, aby pracovalo na vlastním uzdravení.
 • Typickou chybou je utěšování se, že když si dám kousek klobásy, že se mi přece nic nestane (a většinou po ní pak sáhnete ještě ten samý týden). Ne, prostě na začátek diety neexistují žádné ALE. Když si zlomíte nohu, nebudete si do ní přece mlátit holí, abyste znovu přivodili bolest, tak proč si chcete dávat něco, co způsobí bolest (ne-li poškození) ve vašem střevu (a jinde). Počáteční fáze diety má trvat jen 3-4 týdnů a to vydržíte.
 • Také neexistuje žádné „začnu pomalu“. Prostě teď je vám zle, měli byste vyřadit všechny nedoporučované potraviny. Ano, všechny najednou. HIT není podrážděný žaludek. HIT je symptom, důsledek něco vážnějš´ího, co ve vašem těle probíhá nějakou dobu. Je potřeba nejprve tělo/funkce stabilizovat a pak až hledat svoji toleranční hladinu. Musíte se do toho pustit naplno a hned, jinak to bude jako na houpačce – na přechodnou dobu se vám udělá lépe a pak se zhoupnete ještě níž, protože pohár přeteče velmi rychle. freegan_vtip_brno_denik-380

Fáze 0 – VYKLIĎTE POLE

Přišli jste domů celý zmatení, protože vám lékař stanovil diagnózu, o které většina z nás slyšela poprvé v životě. Máte pocit, že nemáte co jíst a že je to peklo na zemi. Podívejte se na to z jiné strany. Teď máte diagnózu a víte, že s ní můžete něco dělat. Víte, proti čemu bojujete, což mnoho těžce nemocných lidí neví. Znáte nepřítele, jen je potřeba jej zkrotit do patřičných mezí. Nejdříve je potřeba si uvědomit, že histamin je látka tělu vlastní a jako taková neškodí. Škodí až její nahromadění/vysoké koncentrace, a proto není potřeba hned panikařit. První a základní věc je, že histamin v potravinách vzniká převážně bakteriální činností. Musíte tedy řádně vyčistit vše, aby nedošlo ke kontaminaci. Neříkám, že máte doma nepořádek, ale teď je vhodná chvíle na pořádné vyčištění lednice, pracovních ploch a všeho, co se jídla dotýká. Bakterie i plísně jsou odolné potvůrky. Jídlo budete muset skladovat v lednici pro zachování co největší čerstvosti, vždy dobře zakryté. Možná někteří z vás budou muset změnit své návyky. Pokud se rozhodnete pro bezmléčnou a bezlepkovou dietu na úvod léčby, je potřeba vše očistit a oddělit jídlo od zbytku rodiny. Projděte vše ve své lednici a spíži a potraviny, které nejsou čerstvé, musí letět do koše (nebo se přesunout jinam). Přečtěte si složení jednotlivých potravin, které používáte. Potraviny by neměly obsahovat zbytečná barviva a konzervanty, protože mohou dráždit imunitní systém, omezte benzoáty (sbohem nápoje) a glutamáty (sbohem levné namíchané koření), které mohou uvolnit histamin z vlastních zásob vašeho těla. Tyto přidané složky stravy vám mohou bezesporu ve vašem stavu škodit. Pokud se nedokážete ovládat, vyházejte vše, co byste neměli jíst. Výmluvy typu „toto jí rodina, to není moje“ v tomto případě neplatí. Když nemáte pevnou vůli, vaše rodina vás bude muset podpořit. Je v tom s vámi a musí vás podržet. Výmluvy typu „toto mi nikdo jíst nebude, musím proto vařit s histaminem“ opravdu nejsou na místě. Každé jídlo se dá upravit na zdravější variantu, záleží, jestli je to doma naučíte. Zvláště mladší děti můžete ochránit před spoustou nemocí do budoucna.

foto:profimedia.cz
foto:profimedia.cz

Fáze I – NAKOPNUTÍ

O dietách i přístupech k léčbě jsem tady již psala. Jednotlivé příspěvky si můžete projít krok po kroku v sekci Histaminová intolerance. Ale někdy mám pocit, že zdůrazňování není nikdy dost, a tak jsem se rozhodla toto téma projet ještě jednou celé. Teď není čas přemýšlet, zda vám bude nová strava chutnat/zda ji zvládnete nebo ne – tady jde o vaše zdraví. Chcete se cítit lépe? Chcete zase normálně žít? Pak není čas dietu odkládat. Vaše symptomy se mohou časem pravděpodobně zhoršovat. Jednotlivé fáze mohou být pro každého jinak dlouhé, pokud se tedy necítíte stabilizovaní, nespěchejte na další fázi, ale na přísné dietě byste neměli být déle jak 3-4 týdny. Pak už hazardujete se svým zdravím a vztahem k jídlu, zároveň pokud nedojde ke stabilizaci, není zřejmě problém histamin.

Eliminační část diety může být z pohledu mnohých velmi obtížná, ale neobejdete se bez ní. V této fázi se držíte povolených potravin a sledujete vlastní reakce. Velmi, velmi doporučuji vést si onen zmiňovaný jídelník denník, při zpětné detektivní práci vám může ulehčit práci. Na internetu naleznete mnoho seznamů, dle kterých se řídit, většina z nich žel nemá oporu ve vědeckých datech a vymýšlí si (ano, včetně brožurky i švýcarského seznamu), ale na začátek je taková berlička dobré. Já bych na začátek důvěřovala vědeckým publikacím a řídila se seznamem, který není moc podrobný. Proč? Jelikož spousta potravin nebyla zkoumána a tak jsou podrobné seznamy dělány pouze odhadem, či je sestavil autor dle vlastní reakce. Snažte se své jídlo pro začátek udržet jednoduché. Dvě tři suroviny v jednom jídle. Někdy alergologové doporučují na začátek volit vařené ovoce a zeleninu pro lehčí stravitelnost. V této fázi platí pravidlo držet se spíše při zemi. Co je však velmi důležité – strava musí být co nejčerstvější. Žádné dojídání po dětech, žádné dlouhodobé skladování. Čerstvé suroviny a vše děláno od samotného základu (zapomeňte na bujóny, míchané koření, konzervy, v tuto chvíli i zavařeniny, polotovary, fermentované produkty atd). Jen krátce pro shrnutí:

 • podle základních listů mezi nízkohistaminové potraviny patří: čerstvé maso, čerstvě chycené ryby, žloutek (tepeleně opracovaný bílek), čerstvé ovoce (na začátek vynechat pseudoalergeny typu jahoda, dále přezrálé banány, ananas, avokádo a citrusové plody), čerstvá zelenina (vynechat na začátek rajčata, lilek, špenát), rýže a výrobky z rýže, chléb bez kvasnic (ideálně bez pšeničné mouky, pšeničné proteiny mohou vést k uvolňování vlastních zásob histaminu), brambory, jáhlová mouka,  další bezlepkové obiloviny (ideálně celistvé, ne upravované hotové produkty), luštěniny, čerstvě pasterizované mléko a nezrající mléčné produkty, mléčné náhrady, máslo, většina olejů na vaření, semínka a některé ořechy, čerstvé bylinky, některé bylinné čaje 
 • podle všech mezi zakázané patří: konzervované jídlo, fermentované výrobky (včetně kysaného zelí), vyzrále sýry, uzeniny všeho druhu, mořské plody, některé ořechy (jen na začátek), citrusy (alergeny, pesticidy), výrobky z pšenice, ocet (a výrobky ocet používající, jako je hořčičná omáčka), pečivo s obsahem kvasnic, hotovky z obchodu, vše s konzervanty a barvivy

Tato fáze by měla trvat tak dlouho, než se člověk stabilizuje a vymizí většina příznaků. Obvykle se udává 3-4 týdny diety. Někdy se stane, že právě v této fázi budete mít silnější příznaky, jelikož omezením potravin začnete konzumovat ve větší míře některou, která vám vadí. V této fázi tak můžete odhalit, že je v nepořádku i něco dalšího, a je potřeba tento problém cílit stejně jako HIT. Snažte se v různé dny jíst různé potraviny, tedy rotovat jídlo. Oh, a abych nezapomněla, ŽÁDNÝ alkohol. V tuto chvíli musíte svou DAO co nejvíce šetřit. Mimo to si projděte také léky, které denně užíváte, zda některý z nich neblokuje DAO enzym. Pokud po 4 týdnech nedojde ke zlepšení, je potřeba zvážit další nemoc/intolerance.flavour_431619

Fáze II – HOP nebo TROP

Tahle fáze může pro mnohé ještě docela depresivní záležitostí, je to prostě takový hop nebo trop. Ale bez pokusů a zavádění nových potravin do jídelníčku se nikdy nedozvíte, zda byste mohli jíst něco nového. Tato fáze je důležitá, abyste byli schopni do svého jídelníčku zařadit dostatek nutričně potřebných látek. Proto předem varuji ty, kdo si myslí, že tato fáze přináší možnost zkoušet všemožné kombinace a jakékoli jídlo. Tvrdě jste pracovali na tom, abyste se stabilizovali, je na čase se trochu odměnit, ale pořád jen v mezích povolené diety. Na začátek doporučuji zavádět potraviny, které jsou nutričně významné, které obsahují něco důležitého pro tělo. Ať už je to ovoce, zelenina, ořechy, oleje, vejce či třeba nový druh masa. Vždy by se mělo jednat o potravinu, která je výživná (nejen kaloricky) a může vám něco nabídnout – vitamíny, minerály, vlákninu, kvalitní bílkovinu, antioxidanty atd. Spousta potravin má přirozené protizánětlivé účinky a je dobré s nimi pracovat. Samozřejmě opět bude záležet na tom, jak se cítíte a na:

 1. množství zvolené potraviny
 2. kombinaci s jinou stravou

Na začátek volte opravdu třeba jen 1/4 banánu, 1 jahodu, kousek masa, pár oříšků. Pokud na potravinu nezareagujete negativně, zkuste si příště dát o kousek více. Postupně si budujte toleranci k dané potravině, abyste sami poznali, kdy máte dost (možná zjistíte, že půlka banánu je naprosto OK, ale celý už vám nesedne). Zkuste nezavádět několik sporných potravin najednou. Chcete vyzkoušet med? Dejte si půl lžičky medu ráno na lačno, kdy je váš organismus nejvíce klidný a stabilní. Namazat si med na chleba s máslem je riskantní, pokud jste do té doby neověřili toleranci másla a chlebu, když budete mít reakci, nezjistíte z čeho. Může se vám stát, že některá potravina bude v jedné kombinaci absolutní pasé, ale v jiné kombinaci/samotná projde v pohodě. Když si dáte chleba s taveným sýrem a salámem, úplně jste zabili veškerou svou předchozí snahu. Jedná se o tři potenciálně škodlivé potraviny, mnohdy ne příliš košer ani z pohledu normální diety, a vy nakonec nebudete tušit, z čeho daná reakce byla.

Neustále mějte na paměti, že vaše tolerance se může trochu lišit den ode dne. Pokud zaznamenáte silnou odezvu na některou z potravin, vyřaďte ji z jídelníčku na další 2 týdny než ji budete testovat znovu. Mezitím testujte další potraviny, ideálně vždy po vymizení příznaků první reakce. Lidé velmi často chybují tím, že se snaží tuto fázi urychlit. Nakonec skončí tak, že se příznaky vrátí v plné míře jako bumerang. Pokud se nechcete vracet úplně na začátek, přidávejte spíše pozvolna. Pokud nedojde k silnějším reakcím, nepropadejte falešné naději, že jste plně vyléčeni. Postupujte pozvolna v dalším testováním. Váš seznam povolených potravin se bude krásně rozšiřovat!

V této fázi také nastává čas začít pracovat se suplementy a potravinami, které by mohly přispět vašemu uzdravení. Doporučuje se vitamín C (čistá prášková forma krátkodobě či při reakcích v dávce několik gramů, při zdravých ledvinách), vitamíny skupiny B (pozor na jejich kvalitu) či třeba suplementovat dočasně měď. Všechny tyto látky hrají roli v metabolismu histaminu. Stejně tak je dobré se podívat na vhodná probiotika/prebiotika pro podpoření střevní imunity. Příroda nabízí také antihistaminika: bazalka posvátná, quercetin, olivové listy, tymián, granátová jablka, pohanka atd. Stejně tak lze najít protizánětlivé potraviny (s obsahem antioxidantů, flavonoidů, atd), které vám mohou prospět. Při špatném trávení se dočasně doporučují enzymy (proteolytické enzymy).8730721

Fáze III – Hurá! Už vím, co můžu jíst

Krůček po krůčku se dopracujete k docela krásnému seznamu potravin. Pořád mějte na paměti, že si samotní musíte najít svůj seznam, který se také může  časem lišit dle aktuálního stavu. Pokud jste v seznamu nalezli cizrnu jako zakázanou, neváhejte ji v malé dávce otestovat, protože i tato fáma již byla vyvrácena. Někdo bude moci trochu špenátu, někdo zase ananas, někdo si klidně dá rajčata. Nenechte se zbytečně ovlivňovat okolím, které vám bude vnucovat myšlenku, že když na to reaguje jeden, budou reagovat ostatní. Soudržnost je super, ale v tomhle prostě nejedete spolu, nemáte stejné zdroje potravin, stejné složení jídelníčku, stejnou imunitu, stejnou hladinu tolerance……pokud vy berete doplňky a třeba medituje, můžete reagovat mnohem mírněji než kamarád, který má stejný jídelníček. Navíc nevíte, zda ten druhý nemá přidružené alergie. Nenechte si nic předem vnucovat a poslouchejte své tělo. Nemáte na maliny chuť? Tak je nejezte, i kdyby o nich zrovna psali, že spasí svět. Naopak vám tvrdí, že po bramborách vám nemůže nic být, přitom vás pak vždy bolí břicho? Nejezte je. Krůček po krůčku se dopracujete ke svému vlastnímu seznamu.images (1)

A teď přijde ta legrace. Máte kopec ingrediencí a surovin a můžete z nich vymýšlet lahůdky. Že nemáte inspiraci? Projděte si internet, pokud čtete tento článek, máte internet k dispozici, a mnozí čeští blogeři nabízí skvělé zdravé recepty, které se dají uzpůsobit i pro vás. Začněte s jednoduchými jídly. Nemá smysl na začátek něco překombinovat a pak toho litovat. Zamilujte si svou kuchyni jako místo, kde vzniká něco nového, co vás pak bude hřát v bříšku. Možná si myslíte, že vás vaření unavuje a obtěžuje, ale uvědomte si, že jste se dopracovali do té fáze, že se můžete najíst. Můžete si dát cokoliv, na co máte chuť, jen si to trochu uzpůsobit. Na jídlo se musíte těšit, jelikož odpor a negativismus může vést k reakci na jídlo i bez obsahu histaminu. Zapojte třeba i rodinu nebo kamarády. Časem vás budou napadat další a další recepty, a třeba si vaření tak trochu zamilujete. Každopádně tomu musíte dát šanci.

A pokud se vám pořád nebude dařit se srovnat se svými příznaky, můžete zkusit navštívit odborníka. Když nutričnímu terapeutovi vysvětlíte, co vás trápí, předložíte vlastní seznam, co můžete a co ne, bude schopný pro vás připravit jídelníček na míru (ať už chcete zhubnout, přibrat či si jen držet váhu). Možná je vám špatně, protože vám ve vaší stravě chybí důležité látky. Nebojte se požádat o pomoc. Co je dobré si pamatovat a dodržovat nadále, že „hotovkám“ a polotovarům byste se měli vyhýbat, stejně tak přídavným potravinovým aditivům a surovinám z prapodivných zdrojů. Kupujte kvalitní suroviny, ze kterých si sami připravte kvalitní jídlo, a úspěch se dostaví. V tuto chvíli možná zjistíte, že se s tím dá žít a že když zachováte tento zdravý přístup k jídlu, občas si budete moci někam zajít s přáteli, dát skleničku vína či třeba kousek čokolády. Všechno je to ve vašich rukou!

Seznam literatury.

28 comments

 1. Dobry den, zacinam s eliminacni dietou kvuli kojeni sveho 11M synka. Vadi mu i lepek, takze mam jiz bezlepkovou dietu. Chci se zeptat zda vadi kvalitni sunka s obsahem masa 94%. A dale domaci marmelada? Neni v ni nic nez ovoce, cukr a kys.citronova. Moc dekuji GK

  1. Dobry den, jako se vsim budete muset vyzkouset. Rozhodujici u sunky muze byt vyroba a stani, ne obsah masa. Histamin se tvori prave z bilkovin z masa metabolismem bakterii, takze spise opravdu rozhoduje cerstvost, zpracovani, delka ulozeni, skladovani atd, a budete muset vyzkouset, zda vam sedi. Domaci marmelady z tolerovaneho ovoce byvaji v poradku, ale pozor po otevreni na skladovani (jak vime, marmelady se casto rychle kazi/plesnivy a to i v lednici, pokud je kontaminovana), idealne pouzit co nejdrive po otevreni, nekontaminovat vicko/zaviranim, skladovat v chladu (tedy napr. nejist marmeladu, kdyz uz je par tydnu v lednici).

   1. Dekuji, jeste dost tapu. Prosim jaky mate nazor na lyofilizované ovoce? nebo susene? Nikde jsem nenasla clanky. Divala jsem se i na tu svycarskou tabulku, jeste prosim o nazor na hrasek, kukurici v konzerve. Jeste me v tabulce zarazilo hodnoceni veproveho masa, chapu ze zalezi na cerstvosti takze spise navsteva reznika nez kupovat vakuovane? Dekuji moc

    1. U lyofylizovaneho a suseneho ovoce je casto problem to, ze nevidite, jak vypadaly plody pred zpracovanim, zda uz nepodlehaly treba nejake skaze a zda uz tedy nebyly zpracovane jako „vysocehistaminove“. Muze se to tedy lisit kvalitne dle vyrobce a dle treba sarze vyroby, dle zpracovani/skladovani, a nezbyva, nez vyzkouset. U suseneho ovoce se dopoucuje davat pozor, aby neobsahovalo siricitany atd, ktere mohou prispivat zvysovani histaminu v tele z vlastnich zasob.
     Konzervy se bezne nedoporucuji, opet zpracovani, priprava, vyroba, nalev atd atd, spousta problemovych bodu, na zacatek to mezi vhodne potraviny neradime.
     Maso zalezi na kvalite a cerstvosti, u reznika nemusite nutne dostat cerstrvejsi ani kvalitnejsi maso, stejne tak nemusi byt skladovani lepsi nez vakuovane (vakuovani neni rozhodujici, naopak muze zabranovat pristupu vzduchu a kontaminace z vnejsku, rozhodujici je priprava, kvalita masa, zpracovani, skladovani, odlezelost/kontaminace bakteriemi atd atd, takze nejlepsi zdroj se muze u kazdeho cloveka lisit dle mesta/vyrobny/zpracovani/poctivosti/dni zavozu, diky tomu se take rozchazi nazory a nemusi byt vubec tolerovano. Jelikoz muzete mit odlisne zdroje nez kdokoli jiny, musite proste vyzkouset.

     1. jasne rozumim. Otazka jeste na rostlina mleka, vzhledem k bezlepkove a ABKM diete pouzivam dost. ryzove mleko. Neni v lednici dele otevrene nez cca 3 dny. Muze se v nem zacit take hromadit histamin? A co me nejvice zajima jsou detske prirkmy. Neobsahuji zadna “ecka” ale treba antioxidant kyselina L-askorbova. a jeste hodne synek pije caj – rooibos, je uvaden jako antihistaminikum ale obsahem jsou fermentovane listky caje. Prosim o nazor. Ja se omlouvam, jak je to nove tak tapu. moc dekuji

      1. Bohuzel netusim, jake mate doma podminky, to znamena, ze mleko vydrzi dle toho, jak na nem mohou zapracovat mikroorganismy a zalezi tedy na prostredi domacnosti a lednice. Ale jelikoz ryzove mleko je prakticky spise voda s velmi nizkym obsahem ryze, nemel by to byt problem,pokud je dobre skladovano. Detske prikrmy jsou opravdu velmi dobre kontrolovany na radu prismesi a mohou byt tedy casto bezpecnejsim zdrojem ovoce-zeleniny diky kontrole produktu, ale jsou deti/lide, kterym to nesedne (velky prisun sladkeho pyre bez nutnosti prilis kousat, vetsi konzumace nez by se jednalo u pevneho kousku ovoce/zeleniny atd). L. askorbova je vitamin C, pouze chemickym nazvem, takze opravdu nic, co by skodilo (a bez antioxidantu je naopak riziko, ze by se neco mohlo pokazit a byt nasledne skodlive, ona „ecka“ nejsou vsechna skodliva, casto se pod tim schovaji i prirodni latky, ktere nam pomahaji produkt prirozene konzervovat a tedy branit pred vznikem histaminu).
       Co se tyce roiboos, nejsem odbornik, ale pokud je tomu jako u zeleneho caje (ktery navzdory tabulkam zadny histamin obvykle neobsahuje), tak se nejedna o proces fermentace ve smyslu kultivace s mikroorganismy, ale o tzv. oxidaci, tedy proces, kdy se vetvicky narezavaji, aby byl pristup kysliku a diky oxidaci pak vznika ona cervena barva vyraznejsi aroma. O tom, ze by roiboos mel obsahovat vice histraminu ci nejaky histamin jsem nikde necetla a proces fermentace je zde spatne chapan/vylozen. Ale pokud byste chtela mit jistotu, tak muzete vyhledat roiboos zeleny, ktery neni prave vystaven ani teto oxidaci/procesum zabarveni.

 2. Dobrý den,

  Mám dotaz ohledně ohřívání jídla v mikrovlnce.
  Pokud si například připravím květák s kokosovým mlékem a rýží do krabičky- můžu pokrm další den ohřát v práci?
  Pracuji např. 3 dny 12-tky za sebou a nemám možnost si jídlo v práci připravit čerstvé.
  Děkuji

 3. Dobry den,

  dva tydny drzim eliminacni dietu, ale behem te doby jsem zjistila, ze jsem v jednom pripravenem jidle mela histaminovou polozku a dvakrat za tu dobu jsem mela velke krece a paleni zahy z potraviny, ktera dle tabulky histamin nema. Muze v tom hrat samozrejme roli i cerstvost, nebo cokoliv jineho, kazdopadne muj dotaz z ni, jestli v tomto pripade musim zacit od znovu 4 tydny, nebo jedu dal?

  Mockrat dekuji a preji krasny den!

  Nicol

  1. Dobry den,
   je znamo, ze HIT je casto symptom jinych nemoci/vyskytujici se s dalsimi nemocemi/intolerancemi a je tedy velmi pravdepodobne, ze reakce na nizkohistaminove potraviny nesouvisi s HIT, ale muze poukazovat na primarni pricinu HIT a dalsich problemu. Je dulezite si potraviny a reakce zapisovat a sledovat nadale, zda neslo o nahodu/kombinaci potravin, pretestovat pozdeji. Neni duvod, proc by mel clovek zacinat odznova, cilem nizkohistaminove diety je zklidneni organismu a prave zjisteni potravin, ktere skutecne vadi, at uz z duvodu HIT nebo duvodu jineho, a snazit se naopak co nejdrive rozsirit jidelnicek o radu tolerovanych potravin. Tedy clovek by mel postupovat dopredu a snazit se vyskladat si jidelnicek z tolerovanych potravin a zkouseni zarazeni novych i s tim, ze obcas se nejaky problem vyskytne. Kazdy clovek obcas zazije nejake nepriznive reakce na jidlo a neznamena to, ze by se hned mel desit a vracet se k restrikcim, jen si vzit ponauceni a naopak patrat po moznem puvodu reakce i mimo HIT.

 4. Dobrý den, také děkuji za skvělý zdroj informací. Dostal jsem po několika vyštření doporučení od gastroentrologa na eliminační dietu HIT. Má podezření an intoleranci HIT. Jsem na úplném začátku a pořád nerozumím tomu, zda mohu jíst a kombinovat různé potraviny, které jsou v seznamu vedené jako bezhistaminové (0), např květák, brokolice, mrkev, okurka, kedlubna ad., zda-li tyto potraviny mohu v klidu jíst , či mám jíst týden třeba jen 3 suroviny a pak postupně přidávat? Snažím se to dordžovat už 1týden, ale zatím příznaky stále stejné a necitím nikterak žádný rozdíl. Jsem už skoro 2měs na bezlepkové dietě s tím, že od minulého týdne jsem začal HIT eliminační dietu.

  1. Dobry den,
   ano, HIT je snizena tolerance histaminu, tedy nizkohistaminove/bezhistaminove potraviny muzete kombinovat a jist jich vice, protoze logicky co neobsahuje histamin, nemuze vam skodit, pokud se vsak jedna o HIT. Lze na to pohlizet jako na bezlepkovodou dietu – take clovek neresi, zda muze jen nektere potraviny bez lepku nebo klidne i kombinovat potraviny bez lepku, hlavne kdyz jsou bez lepku. Tyden je vsak pro mnohe kratka doba jeste na vyhodnoceni, dejte tomu tri az ctyri tydny na plne zhodnoceni vlivu dietu.
   Mensi pocet kombinace surovin se doporucuje hlavne proto, ze HIT je vetsinou jen symptom jinych zdravotnich problemu, vyviji se jako dusledek nejakeho poskozeni v tele a tudiz chodi ruku v ruce s jinymi intolerancemi a nemocemi. Tudiz casto mohou vadit nektere potraviny z uplne jineho duvodu nez je histamin, ten se ve skutecnosti nachazi v pomerne malem mnozstvi surovin, ale pritomnost HIT vubec nevylucuje dalsi alergie, intolerance, nesnasenlivosti, zanetlive choroby atd atd. Pokud je pritomna celiakie nebo poskozeni lepkem, dva mesice muze byt kratka doba a vase neduhy mohou byt stale i nasledek nezaleceni streva.
   Z toho duvodu se obvykle doporucuje z pocatku drzet jidelnicek velmi jednoduchy, nekombinovany/neprekombinovany a vse si peclive zapisovat, aby clovek odhalil skutecne to, co mu skodi. Pokud nizkohistaminova dieta nevede ke stabilizaci za 3-4 tydny, vylucuje to primou souvislost s histaminem ze stravy jako majoritni problem, a je spise nekdy i skodlive drzet dietu bez hledani prime priciny, pak je lepsi se zamerit na priciny a dalsi mozne zdroje potizi. Nezapominejme, ze nizkohistaminova dieta neni lekem, jen zmirnuje prisun histaminu ze stravy, ale neovlivnuje primarni pricinu vzniku problemu, produkci v tele v dusledku dalsich pochodu (traveni, mikrobiota, imunitni system atd).
   Urcite tedy jeste vydrzte, potravin se nemusite bat, ale spolecne je z pocatku kombinujete spise poskrovnu, vse zapisujte, a soustredte se spise na kvalitu/cerstvost danych potravin a jejich pripravu nez samotnou potravinu, to byva casteji klicem k uspechu.

 5. Dobrý den
  Prosim moc byla mi zjištěna histaminova intolerace intolerace na laktózu alergie na soju červené maso které po tepelné úpravě jak říkal lékař nemělo dělat problémy.. nyní mi lékařka řekla jeden měsíc bez mléčná strava bezlepková prosím můžete mi poradit co jíst co si vařit já jsem s toho zmatená nevím co si mám uvařit a jíst vůbec nikdo mě nějak nepoučil zda mohu vůbec na začátku bezlepkový chléb nebo maso vařené dušené na cibuli pórku se zeleninou atd.dekuji za pomoc pěkný den Monika

  1. Dobry den, muzete si prostudovat muj blog a jsou tady desitky bezlepkovych, casto bezmlecnych, bez masa a nizkohistaminovych receptu. Nejdrive se kouknete sem (http://histaminovakasulka.com/2013/10/17/jak-zvladnout-dietu-krok-po-kroku-nejen-tu-nizkohistaminovou/). K tem hlavnim potravinam, co se vylucuji, musite hlavne vyloucit vsechny alergeny (tedy i soju, cervene maso, mlecne), volte prirozene bezlepkovou stravu, to vam usetri spoustu starosti, varte cerstve, jednoducha jidla – bataty, brambory, zelenina (vse krom rajcat, lilku, spenatu), ovoce (vse bez citrusovych plodu, jahod, avokado, banany jen mene zrale), bezlepkove obilniny (muzete stridat treba ryze, cirok, jahly, quinoa, pohanka, bezlepkove ovesne vlocky), lusteniny (doma pripravene, dobre namacene a uvarene – cizrna, cervene cocka, fazole). Misto mleka lze ve vestine receptu pouzit rostlinna alternativa nebo pripadne i voda. Pect muzete z bezlepkovych mouk (na zacatek vam spise bude vyhovovat nejaka smes, ktera hodne pripomina klasickou mouku, ale casem se naucite vyuzivat i bezlepkove mouky, daji se samozrejme vyuzit na zahusteni, pokud to jinak nejde). Zkuste se vyhnout polotovarum, zadne konzervy, naopak radeji vse do lednice, mrazit, hodne dbat na hygienicke podminky, hlavne ted v lete. Jak sama pisete, tolerovane maso klidne na zelenine atd. Hodne se lidem osvedcily huste kremove polevky jen ze zeleniny a pripadne brambor na dohusteni (uvarit, rozmixovat, najist se do syta). Dnes se da koupit cela rada bezlepkovych testovin, abyste to mela pripadne pestrejsi. Dobre je si zapisovat, co jiste a jestli nahodou po jidle nemate nejake symptomy, podle toho sama brzy zjistite, jestli tam neni jeste nejaka alergie a co vam vlastne v jidelnicku sedi a co ne. Je to trochu detektivni prace, ale dnes uz je to docela jednoduche, mame velkou nabidku ruznych potravin na trhu.

   1. Po prejdeni celeho blogu a tychto super trikov, no, uprimne, cim dalej viac pochybujem,ze mam histaminovu intoleranciu (diagnoza zial len na zaklade DAO v krvi, ktora bola hranicna – 5,4 a 7,2). Takto sa na 90perc stravujem poslednych 5 rokov, domaca strava, cerstvo varena, dobre zdroje (vajicko som nekupila isto dobrych 7 rokov, len domace)… mliecne jem cottage cheese a jogurt (ktory s mojim stav zihlavky neurobil nic) – aj ked IgG tiez zvysene,traviace tazkosti ziadne….tak.mi napada, mam nedavno zistenu candidu v stolici a abnormalne nizku med,na prisnej diete po 2 tyzdnoch mam akurat problem so stolicou -zapcha (dokopy nic nejem, tak asi ani nemozem mat z coho tu stolicu),moze to byt pricinou nizkeho DAO? Kedze asi mam drzat iny druh diety ako toto…obmedzila som uz aj lepok, kysnute, mlieko…ďakujem

    1. Bohuzel na zaklade testu DAO opravdu nelze nic vyvodit, zvlaste pokud jste prakticky na nizkohistaminove diete dlouhodobe ci pokud se tak stravujete, mohou to pro vas byt naprosto normalni hodnoty v krvi. Pokud dieta behem 3-4 tydnu neodstani problemy, neni histamin vas problem a musite patrat jinde. Rozhodne by takova dieta nemela prinaset dalsi zdravotni problemy a rozhodne to neznamena nic nejist – vetsina seznamu na internetu lze o potravinach s obsahem histaminu, tech je jen par a neni zadny duvod mit kaloricky nebo objemove omezeny jidelnicek. Hodnoty DAO mohou byt velmi individualni, mohou se lisit u zen s cyklem, lisi se dle zmeny stravy, dle jinych nemoci, mohou jen poukazvoat na problem strevni mikrobioty, zanetu atd. U kandidy zalezi na mnozstvi, je to prirozena soucast nasi strevni mikrobioty a je tedy pritomna u vsech lidi, jen si ji musi mikrobiota drzet na uzde proti prerustani, poradte se tedy se svym gastroenterologem, zda se jedna o patologicky nebo normalni nalez. Nizke hladiny medi je dobre opakovane premerit a zamerit se na to, proc by meli byt nizke, tedy na to, ze zrejme jidelnicek neni v poradku ci jeji vstebavani – v tomto prippade se obratte na vyzivoveho terapeuta pro rozklicovani problemu a upravu jidelnicku (muzou se tak upravit i hodnoty DAO).

 6. Dobrý den,na koho bych se měla obrátit kvůli zjištění,zda je za mými potížemi HIT? Ke svému obvodnímu lékaři,alergologovi,nebo jinému specialistovi?Spousta mých příznaků by tomu odpovídalo,ačkoli těch druhotných,co nesouvisí se zažívacími problémy. O této diagnoze jsem nikdy neslyšela,proto mě velice překvapilo,jak a co vše v našem těle může histamin ovlivňovat,jak jsem se díky vašim stránkám dozvěděla. K nim jsem se dostala oklikou během vyhledávání informací v souvislosti s rosaceou,kde 1 z možných podnětů jejího zhoršení mohou být potraviny obsahující histamin.

 7. Aj ja veľmi ďakujem za článok môjmu malému synčekovi potvrdili HIT má 2 ročky a nevie rozprávať. Neviem ako zvládneme fázu skúšania keďže on mi nepovie či ho to bruško bolí atď. Tak snáď to dám nejako.

  1. Určitě dáte, nebojte. Děti si i sami často intuitivně vybírají, co jim dělá dobře a co ne, takže se hodně řiďťě i tímto, ale nezapomeňte kdyžtak s najít čas na sebe a nestresovat se, protože to děti v rodinách vycítí a může jim to škodit více než třeba některé potraviny.

  2. Milá Kašulko, moc děkuji za Vaše články o HIT! Mám tuto poruchu nově diagnostikovanou a informace od Vás jsou úžasné. Jsem za ně opravdu moc vděčná. Od sebelepšího lékaře se toho člověk nedozví ani zlomek, vždyť doktoři na tak podrobné vysvětlení objektivně nemají čas (a někteří asi ani nemají tak hluboké znalosti). Ještě jednou díky, ode dneška jsem Vaším pravidelným návštěvníkem…..

 8. Dekuji vrele za cely Vas web, veskere usili, ktere jste do toho vlozila. Je to az neuveritelne, kolik informaci jste nashromazdila a jiste pomohla mnohym lidem. Dekuji! Ja jsem konecne po 2 letech trapenim se se zarivacimi problemy diagnostikova s HIT (tedy hranicni hodnoty) asi tyden a tak je pro me vse nove a Vas web je pro me zachrana. Je mozne nektere veci s Vami konzultovat? Dekuji predem. Blanka

  1. Nebojte, za chvíli už v tom budete proplouvat jako ryba ve vodě, jen ten počáteční šok je horší. Ale jakmile se člověku uleví a zjistí, že konečně má diagnózu, je to mnohem jednodušší. Určitě můžete napsat na aspoonofhistamine@gmail.com, jakmile budu mít chvilku, pokusím se odpovědět, tedy pokud budu vědět:)). Držím pěsti!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.