Další projevy /stravování

Ne všechny projevy se dají zařadit do jednotlivých kategorií, některé mohou být ovlivněny řadou faktorů spojených s histaminem.

projevy

  • Intolerance alkoholických nápojů nebo tolerance jen malého množství. Alkohol sám o sobě může obsahovat velké množství histaminu, především pak kvašené nápoje, které neprochází filtrací. Specificky do této skupiny patří pivo, které obsahuje velké množství kvasnic, a pak víno, které mimo jiné obsahuje celou škálu biogenních aminů a siřičitanů (které sami o sobě mohou citlivým lidem vyvolat silnou bolest hlavy). Ethylalkohol blokuje enzym DAO, který pak nemůže fungovat při odbourávání histaminu. Projevy po požití alkoholu se mohou vyskytnout během pár minut až během několika hodin, pokud se jedná o bolesti hlavy a kopřivky. Zažívací trakt může být ovlivněn i po 48 hodinách od požití alkoholu.
  • Váhové problémy. Metabolismus je ovlivněn mnoha faktory a mají na něj vliv i stresové faktory. Přítomnost gastrointestinálních problémů může vést k nedostatečnému příjmu živin střevem. Člověk pak může samovolně hubnout nebo naopak se tělo snaží bojovat ukládáním přebytečného tuku. Také přetížení jater může vést k ukládání přebytečného tuku. Příjem potravin je také ovlivněn apetitem, jež je regulován histaminem.
  • Vlčí hlad.
  • Vitamínové deficience – železo, B12 z důvodu nedostatečného vstřebávání.

<- Imunitní systém

Můj kousek do mlýna – srpen 2012

Nedá se říct, že bych se někdy alkoholu vyhýbala. Avšak člověk má k alkoholu přístup až od určitého věku (pokud se nemýlím, měla bych zmínit od 18 let), tudíž tyto projevy nemusí nikdy zpozorovat. Intolerance alkoholu se poprvé objevila až na podzim roku 2011, avšak už před tím jsem měla občas rudý nos. Je pravda, že jednu dobu jsem si nejvíce oblíbila bílé víno, které se zdá být při HIT nejmenším zlem z alkoholických nápojů spadajících do lehčí kategorie. B12 mi však chtěli podávat už jako dítěti.

Váhové problémy jsem měla snad vždy, váha se střídala, jak se jí líbilo (nemám zrovna drobnou postavu ani co se kostí týče). V podstatě ručička se pohybovala nahoru i přes usilovné cvičení a držení diet a zdravé stravování. Zlom nastal při držení tzv. dělené stravy, kdy jsem v jednotlivé dny prostě jedla jen určité druhy potravin, které se spolu nesměly kombinovat. Vlastně jsem v tomto období začala jít mnohem více, jen jsem neměla takový příjem vajec, masa, mléčných výrobků, obilovin – vlastně ničeho, protože se jednotlivé dny střídaly. Nebylo místo ani pro brambory, těstoviny, moučné přípravky, své místo mělo ovoce, zelenina a jedna povolená skupina potravin. Musela jsem si vařit, jídlo si připravovat, takže bylo vše čerstvé. Pak šla váha sama dolů. Teď poznám, jak je regulována stresem, tím, co jím a když nedodržuji nízkohistaminovou dietu či piji alkohol, tělo se začne bránit a váha jde nahoru. Také jsem se začala vyhýbat sportům jako je spinning, kdy jde hladina histaminu nahoru neuvěřitelnou rychlostí a cvičím víceméně pořád s tepovkou, abych si hodnoty hlídala v aerobní mezi. To mělo asi své přispění také, jelikož vysoce aerobní aktivity nejsou histaminikům doporučovány. Ve fitku, na kole, v přírodě, poznám zvýšení histaminu nejdříve na rukou, utvoří se mi rudé mapy, pak mi začne téct z nosu a už jsem se setkala s astmatickým záchvatem, což už teda zažít nechci. Všem doporučuji jógu a pilates, jelikož si člověk nejen odbourá vnitřní stres, ale protáhne svaly, zlepší zažívání a nízkoaerobní cvičení nezvyšuje histamin.

čerpáno z http://ajcn.nutrition.org/content/85/5/1185.long https://www.mastzellaktivierung.info/en/symptoms.html
http://histamino.wordpress.com/category/histamine-intolerance/symptoms-of-histamine-intolerance/

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.