Nervová soustava

Histamin hraje prokazatelně roli v regulaci cirkadiálního rytmu a působí jako neurotransmiter. Vysoké hladiny histaminu v těle mohou vést k poruchám neurologických funkcí a jsou mnohem častěji spojovány s chronickou formou HIT. Avšak symptomy jako bolesti hlavy, únava a poruchy spánku jsou spojovány i s akutní formou HIT.

projevy

  • Bolesti hlavy, migrény, tlak v hlavě, nevolnost, točení hlavy. Opět pravděpodobně spojené s uvolněným NO vedoucím k vasodilataci nervů a následné bolesti hlavy. Nevolnost je pravděpodobně vyvolána z důvodu předávání signálu ohledně nevolnosti z těla do mozku a také stimulace „zvracecího“ centra v mozku.
  • Žízeň – jako neurotransmiter je histamin součástí řízení příjmu vody a její distribuce v těle (přirozeně je histamin uvolňován při dehydrataci). Může vyvolat neodbytný pocit žízně a také po cukrech (ty pomáhají distribuci vody). Pokud tedy člověk málo pije, přirozeně ze mu vyplavuje více vlastního histaminu a zvyšuje se hranice. Proto se při „histaminových“ záchvatech doporučuje velmi pít (jednak z důvodu odplavení hsitaminu do moče a jednak z důvodu zachování vnitřní rovnováhy).
  • Nechutenství. Regulace příjmu vody může být spojená i s regulací příjmu potravy, především s vysokým obsahem vody. V některých případech naopak může dojít k potlačení pocitu hladu.
  • Bolest. Histamin snižuje práh bolestivosti tím, že stimuluje dlouhodobě receptory pro vnímání bolesti.
  • Svědění. Svědění bývá nervové příčiny, kdy histamin stimuluje senzorické nervy.
  • Únava, ztráta energie, ztráta motivace, vyčerpání.
  • Nespavost, problémy s usínáním, časté buzení, povrchový spánek, únava po probuzení. Velmi úzce souvisí s předchozím bodem. 
  • Neschopnost soustředit se, zhoršení poznávacích funkcí, zapomnětlivost, limitovaná schopnost vybavit si minulost.
  • Napětí, nervozita, neklid, neschopnost odpočívat, pocit chvění, podrážděnost. Záchvaty paniky, omdlévání. Původ je ve spolupráci histaminu s adrenalinem. Histamin zvyšuje adrenalinové působení, dochází ke zmatení mozku a k obranným reakcím v podobě omdlévání.
  • Náchylnost ke stresu, zhoršená schopnost zvládat stres, pocit vyhoření. Zhoršeno faktem, že stres vede k uvolňování histaminu jako takový a tělo si s další dávkou stresového histaminu neumí poradit.
  • Pláč. Slzy fungují běžně jako prostředek uvolnění stresu a toxinů z těla. Nervozita a histaminem
  • Zatínání čelistí, skřípání zuby, třes, chvění svalů.
  • Citlivost na zvuk, vyhledávání klidu. Zhoršení zraku. Mohou se objevit problémy s viděním, oči jsou více citlivé na světlo, je ovlivněna schopnost kontrakce očních svalů a působením tlaku kapaliny při vasodilataci může dojít ke změně tvaru oční čočky. Zrak tak může být poškozen.
  • Může se vyskytnout melancholie, smutek, bezmoc, deprese (bez viditelné příčiny), dočasná ztráta čichu, změny osobnosti, myšlenky na sebevraždu. Histamin inhibuje uvolňování serotoninu, což může vést k vyvolání deprese (podpořeno ostatními příznaky a průběhem onemocnění, což jednomu na úsměvu nepřidá). V horším případě jsou nasazeny antidepresiva (většinou inhibitory MAO), což celý stav ještě zhorší z důvodu zablokování enzymu MAO a následnou inhibicí DAO (který přebírá částečně jeho funkci). 

<- Dýchací soustava, kůže, sliznice                                             -> Endokrinní systém

Má troška do mlýna – srpen 2012

Tohle téma je trochu choulostivější, protože jsem si snad prošla všemi příznaky, naštěstí se mi vyhnuly ony deprese a jejich vyústění. Celkově mám pocit, že se moje výkonnost velmi střídá a není to vždy v souvislosti s tím, co dělám. Můžu spát všechny noci stejně dlouho, ale ráno se probudím jinak odpočatá. V období před březnem roku 2012 jsem měla noční můry, hlavně když jsme pak při dietě testovali reakci na jednotlivé potraviny. Jak lépe si otestovat intoleranci než vyčistit tělo a pak ho narvat zakázanou potravinou? Když vás to porazí, je to jasné. Takhle mě paní doktorka podporovala v testování: není na čase začít experimentovat? Začala jsem a udělala jsem tu chybu jen párkrát, snažila jsem se s Daosinem postupně zařadit aspoň mléčné výrobky, žitné pečivo, ale bez šance. Má únava, podrážděnost, zmatenost se projevila v plné míře. V hlavě máte tupý pocit, díváte se na písmena a ony vám zase mizí z očí. Přečtete větu a nejste schopni si pamatovat, o čem byla. Bylo to pro mě těžké hlavně v práci, kde jsem pořád musela překlikávat z okna do okna, protože jsem si nepamatovala dvě slova déle než pět sekund. Člověk se nemůže soustředit, je roztěkaný, velmi citlivý na zvuky a vyrušení. Do toho všechno to svědění, zažívací problémy, to vše umocněné stresem z nemocí a nekonečným řešení věcí pro odjezd do zahraničí. Byla jsem vyčerpaná a neměla jsem chuť ve výzkumu či v čemkoliv pokračovat. Byla jsem zoufalá z výsledků a neviděla východisko. Únava, bolesti hlavy, snaha fungovat normálně. To bylo asi nejhorší. A lidé to neberou vážně, dělají si z vás legraci, že jste nemocní, jakoby vy jste si to přáli, jakoby to byla vaše chyba. To celkově nikomu moc nepřidá, když musí bojovat s další chronickou nemocí a říká si, proč zase já? Naštěstí díky podpoře šéfové, rodině a drahého jsem vše nějak překonala. Na konci tunelu je přece vždycky světlo. Navíc jsem už asi dva roky trpěla poruchami spánku a několikrát si málem zašla k lékaři pro prášky, nakonec jsem však zvolila přírodní cestu – kozlík a meduňku. Na začátku diety přišla změna. Když jsem už usnula, v těch krátkých chvílích jsem snila. Ale ty noční můry a prapodivné sny, říká se jim histaminové, to bylo teprve dobrodružství. 

Má špetka ze mlýna – jak šel čas

Musím říct, že v tomto směru jsou výsledky změny jídelníčku neuvěřitelné a je dobré vytrvat. Vlastně si ani nevzpomínám, že bych měla problémy se spánkem. Noční můry odezněly nakonec s vynecháním lepku (jasný, občas máme noční můru každý, ale myslím ty živé děsivé záležitosti, kdy se budíte a chce se vám brečet, protože odlišit realitu je těžké). Samozřejmě občas zápasím s některými nemocemi nervové soustavy, ale nepřipisovala bych je histaminu, spíše naopak. 

čerpáno z http://ajcn.nutrition.org/content/85/5/1185.long
https://www.mastzellaktivierung.info/en/symptoms.html http://histamino.wordpress.com/category/histamine-intolerance/symptoms-of-histamine-intolerance/

18 comments

  1. Aha, histaminové sny? No tak tenhle výraz jsem potkala poprvé a je narosto výstižný! A ta báječná úleva, když ustanou.
    Ach jo, jak ti lékaři neví a mlčí. Vlastně ty jsi, Kašulko, taky lékařka, tož se chytám za nos, odvolávám a upřesňuji: Ach jo, jak jsem ještě v žádné ordinaci neměla štěstí na lékaře, který ví …

  2. Dobry den Kašulko,
    po ruznych vysetrenich mam stanovenou susp. histaminovou intoleranci. Potize zacaly po prodelani Covid-19 onem. (brezen 2021) zejmena GIT – zhorseni refluxu (th. omeprazol), prujmy, ruzne bolesti bricha, uzkosti, nespavost, pocity dusnosti pri usinani, a nekolikrat zachvat s busenim srdce (pohotovost, th. Ditiaden, nejhur k dispozici epipen)….delali mi ruzna vysetreni, a az tento tyden na imunologii dle vysledku z krve maji podezreni na histaminovou intoleranci. Muj dotaz zni: po Covid onem. jsem hodne zhubla, proto jsem kdyz odeznely GIT potize jedla hodne proteinu (masa, mlecne vyrobky) a docpavala se sladkostmi (zejmena cokolada), dlouho byl klid a pote GIT potize znova zacaly. Eliminacni dietu se nyni snazim drzet, ale uz behem prvnich 3 dnu mam dole zase dalsi kilo, jsem nestastna….Kdyz jsem drive nejedla zrovna zdrave, muze mi uskodit, kdyz behem dne trochu zhresim a docpu se treba malym krajickem chleba se sadlem, proste tak, at nezhubnu? Co bila cokolada v malem mnozstvi? Vim, ze to je hloupy dotaz, ale snazim se ten rok pribrat a horko tezko jsem davala nahoru alespon 5 kilo….zkousela jsem ovesne vlocky s kopou ovoce a nesedly mi, a na ryzovych chlebiccich si vahu neudrzim 😦

  3. Hezký den všem. Předně děkuji za úžasný web! Škála příznaků je vážně široká. HIT mám zřejmě dlouhé roky, nicméně diagnózy jsem se dočkal teprve nedávno. Co je zajímavé, po eliminační dietě některé příznaky ustupují, zatímco jiné se objevují. Momentálně několik týdnů bojuji s šílenou žravostí. Někdy mám nepříjemné pocity za hrudní kostí-asi jícen. Zřejmě asi způsobeno vyplavováním histaminu z H2 receptorů v žaludeční sliznici. Měl jste někdo podobný problém? Co Vám zabralo? Díky. Hodně síly!

  4. Dobrý den, mohla bych poprosit o radu? Mám diagnostikován hit se vším všudy. Bohužel se všechny mě příznaky léčily jako psychika a během půl roku jsem brala čtvero antidepresiv. Vždy se stejným koncem, celkové zhoršení, až vyčerpání. Bez léků už to nejde, ale bojím se dalších vyčerpání. Mohl byste mi prosím někdo poradit, která psychofarmaka jsou při hit vhodná?

    1. Dobrý den, doporučuji nezjišťovat náhodné rady ohledně léčiv na internetu od neodborníků, toto patří do konzultace s lékařem, který jediný zná přesný vývoj onemocnění a reakce na léčiva, případně důvod léčby a důvod jejich neúčinnosti. Jelikož už zkoušel 4 druhy antidepresiv a jen vy a on víte, jaké druhy, může si lékař jednoduše ověřit, zda je kontraindikace s HIT nebo není (tabulka 3: http://www.tigis.cz/images/stories/Alergie/2011/03/14_fuchs_al_3-2011.pdf), ale obávám, že šance, že by všechny 4 byly stejného typu a zrovna nedoporučovaného při HIT je velmi nízká, problém tedy bude zakopán jinde. Při HIT se nezakazují žádné léky, i ty, které teoreticky blokují enzym DAO, jsou často normálně tolerovány, pokud je zároveň omezen příjem histaminu ze stravy.
      Obecně ale jako méně vhodné se u histaminiků v rámci antidepresiv řadí inhibitory MAO, těm se doporučuje vyhnout, pokud to jde, ale u tryciklických ani SSRI antidepresiv negativní efekt na metabolismus histaminu není popsán. Můžete se zkusit lékaře zeptat třeba na Trittico atd, které krom antidepesivního účinku blokují také histaminové receptory (slouží tedy zároveň jako antihistaminika). Ale lékař bude vědět jistě více.

  5. Dobrý den,
    V 90% příznaků jsem se našla. Nyní mi přibyly vysoké horečky a zimnice. Ty jsem u vás ale nenašla. Je možné, že by mohly mít také příčinu v HIT?
    Další věc která by mě zajímala je, jestli se dá HIT zjistit i lumbální punkce. Tu mi dělali totiž loni a veškeré výsledky mám v pořádku tak mi nasadili antidepresiva s tím že mě potíže jsou psychického původu.

  6. Dobrý den,

    mě zabralo brát železo. Jak už tady Kašulka psala, s HIT se pojí často nedostatek železa, tělo ho nestačí vstřebávat. Málo se o tom píše, ale železo může způsobovat deprese (a taky padání vlasů, únavu, chudokrevnosti…). Já to tak měla, pomýšlela jsem na sebevraždu skoro každý den, chtěla jsem jít za psychiatrem a úplně náhodou jsem si koupila vitamíny a železo a to železo zabralo ihned. Druhý den jsem vstala s dobrou náladou a měla jsem i chuť do práce. Až později jsem zjistila, že to bude HIT, po zařazení diety se cítím fakt i vesele a mám chuť přemýšlet třeba i o budoucnosti. Je to děs, když se člověku svět scvrkne jen na to, že se musím dřív nebo později najíst a že mi bude zase zle. Pořád přemýšlet jen nad jídlem, čím to je, jak si pomoci a jak přežít vyčerpaná další den. Jen pozor, železo se nemá brát dlouhodobě a při velkých dávkách může projímat a způsobovat černou stolici.

    Držím palce! Hanka

  7. Dobry den,nevim zda jsou tyto stranky jeste aktivni,ale byla bych moc rada,pokud byste se mi ozvala a byla ochotna poradit. Do slova a do pismene jsem se nasla ve vsech vami popsanych bodech. Moje problemy zacaly nahle,neschopnosti usnour. Nyni nespim uz ctvrty mesic,bez prasku neusnu. Pridalo se vsechno,vnitrni tres,buseni srdce,tlak,roztekanost,nervozita,zapometlivost,ztrata radosti ze zivota a nadeje na zlepseni. Muj mozek si zije vlastnim zivotem a mam pocit ze mi pukne hlava jak se mi tam prevaluje. Nevim co mam delat a doktori taky nevedi. Poradila byste mi prosim? Vyzkousim vsechno. Predem moc dekuji. Jola.

    1. Dobrý den, doporučuji celý blog pročíst, najdete tam vše o histaminové intoleranci atd, stejně tak byste jistě poznala, že blog je aktivní, když stále přibývají nové články. Takže nejdříve pročíst a důsledně projít s lékařem možné úříznaky. HIT se obvykle nedotýká pouze jednoho systému, ale typické je právě to, že se cyskytují celotělové problémy jako zažívací nebo kožní, možná jste je jen nespojili s lékařem s tím, co se vám děje. Každopádně ony symptomu, co připisujete, se dají připsat celé řadě problémů, ale může to být opravdu poškozené střevo a střevní mikrobiota, to často ústí v deprese, nervozitu atd. A popravdě není nic jednoduššího než přejít na nízkohistaminovou dietu a ozkoušet, zda vaše symptomy začnou mizet. Prakticky musí ustupovat během prvních 3-4 týdnů na dietě. Pokud tomu tak bude, víte, že je příčina v histaminu a budete pak muset zapátrat, proč tomu tak je, zda není v těle nějaký chronický zánět atd. Na blogu najdete návody, jak začít s nízkohistaminovou dietou, kde hledat v literatuře, kde stáhnout seznam podle kterého se řídit atd. Na začátek to může být těžká změna, budete možná muset kompletně změnit jídelníček, nejíst venku, vše vařit doma, ale za tu možnost vyléčit se to rozhodně stojí a je to nejlepší diagnostický způsob, jak ověřit, zda vaše problémy nemají původ právě v jídle (i když nemáte zažívací potíže, klidně to může být nějaká potravinová alergie nebo celiakie atd, laktózová intolerance atd, někdy se projevují dost nespecificky). Určitě zkuste vyřadit histamin a uvidíte, zda to pomůže.

  8. Zdravím Vás, při hledání příčiny mých dlouhodobých a nevysvětlitelných neurologických potížích, jsem narazila na tyto stránky.Myslíte že se může HIT projevovat především neurologickými příznaky? některé příznaky se naprosto shodují. Začalo to napětím svalů, přecitlivělostí nervů, zničehonic jsem se vyděšeně budila ze spaní. Mám pocit jako bych měla zamlžené myšlení, svaly se mi neustále napínají hlavně v obličeji a mám pocit mravenčení a svědění v celém těle které nejde „poškrábat“ mám i jakoby citlivější kůži na dotek, zničehonic mě zachvátí pocit chladu, a někdy naopak horka. V noci mívám nateklou nosní sliznici, po letech se mi vrátily migrény (ale jen občas) , jsem podrážděná , ráno nejsem schopná se probrat, ale usínám až pozdě večer, ale zase nemám kožní projevy ( no vlastně akné ale to už spoooustu let) nemám trávicí potíže, i když teď mám občas problém něco sníst protože mám stažený žaludek, ale ono spousta problémů je způsobena stresem, který mám proto, že nikdo neví co mi je…beru už i antidepresiva ale není mi po nich líp a nic na to nepomáhá.Co myslíte? dalo by se uvažovat o HIT?

    1. Dobrý den,
      čistě neurologické potíže obvykle nejsou popisovány jako jediný nebo majoritní projev HIT (zvláště pokud se jedná o vzrůstající tendenci bez spojitosti s jídlem, tedy pokud třeba teď moc nejíte a příznaky neustupují nebo nepolevují, pak je otázka, koukala jste se např. na glutenovou ataxii nebo na neurologické projevy přecitlivělosti na pšenici?). Bohužel příznaky pro HIT nejsou nijak specifické a mohou se překrývat s celou řadou nemocí:(( Samozřejmě ve chvíli, kdyby u vás byl třeba dlouhodobě chronický zánět, při kterém dochází ke dráždění žírných buněk pro uvolňování zánětlivých mediátorů, pak samozřejmě i histamin bude vyplavován ve větší míře a může přispívat celému stavu a celý stav zhoršovat (samozřejmě stejně jako mnohé léky, které sami o sobě mohou „vyvolávat“ HIT tím, že blokují enzym pro odbourávání histaminu nebo naopak přispívají k degranulaci žírných buněk). Jelikož diagnostika není stejně dobrá, jedinou možností by stejně bylo držet dietu a pozorovat, zda dojde během 2-3 týdnů k ústupu problémů. Tedy původní příčina velmi pravděpodobně nebude v nedostatku DAO enzymu, ale následkem chronického zánětu může pak docházet ke zvýšené koncentraci histaminu a ten může pak vyvolávat nebo přispívat sekundárním projevům (jako je třeba otok sliznic). Dieta by vám tak mohla od některých symptomů ulevit, ale zda bude až natolik účinná, to netuším (na druhou stranu protizánětlivá dieta, která je založena na podporu těla potravinami a suplementy pro boj těla se zánětem a snížení histaminu, by mohla cílit i některý primární problém, taková dieta však navazuje stejně až na eliminační nízkohistaminovou, která se doporučuje držet min. 2-3 týdny). Problém je, že pokud nemáte spojené projevy přímo s potravinami anebo během prvního měsíce neustoupí příznaky, těžko se vám pak bude určovat, které potraviny přidat (a zůstávat dlouhodobě na omezené dietě je nebezpečné z pohledu nedostatku živin). Každopádně ale HIT dieta je založena na čerstvosti a kvalitě potravin a jako taková vám tedy neuškodí, zkuste se podívat také na internetu na autoimunitní protokol a eliminační dietu, tam se jde ještě do hloubky a odhaluje se pak souvislost se stravou (a jejím zánětlivým potenciálem). Jen se obávám, že samotný stres je velmi důležitý hráč v celém tomto procesu a pokud člověk chce cílit problémy celkově, pak je potřeba se podívat i směrem jako meditace či trénink.

  9. Dobrý den, díky moc za váš blog. Vysvětlila by jste mi nějak blíže jak to funguje s histaminem v kombinaci s antidepresivy? Beru Citalec na ůzkosti a mám prokázanou histaminovou intoleranci projevující se „jen“ úporným svěděním nosu a kýcháním a rýmou. Ještě jsme zjistila dle švýcarské tabulky že mají u Jódu známku tři , tedy pro HIT nevhodné, ale já ho beru na štítnou žlázu. Nevím jak z toho ven….endokrinolog o HIT asi nic neví a asi ani psychiatr. Díky moc. Děkuji i za případný tip na nějaké články týkající se tohoto.

    1. Dobrý den,
      něco málo se může dočíst tady: https://histaminovakasulka.com/2016/01/11/priciny-vysoke-hladiny-histaminu-aneb-kdyz-dao-za-to-nemuze-a-dieta-nezabira/, tedy o tom, jak se léky mohou zapojovat do produkce histaminu a tedy vést k nadprodukci histaminu a vyčerpání enzymu DAO. Bohužel často nelze při nemocech nic moc jiného dělat, ale dieta by mohla zmírnit i ony medikované symptomy, jde jen o to najít citlivého lékaře, který bude ochotný pracovat na správném dávkování, časování a samozřejmě dietě. U antidepresiv se na první místo nevhodných řadí inhibitory MAO (http://www.tigis.cz/images/stories/Alergie/2011/03/14_fuchs_al_3-2011.pdf), ale ani s vychytáváním serotoninu to není jednoduché, jelikož serotonin je amin a jako takový samozřejmě souvisí s dalším metabolismem aminů (histaminová intolerance se zřejmě netýká jen histaminu, jen to ten, přes který nakonec pocítíme příznaky, protože těla nemá už kapacitu jej odbourat: https://histaminovakasulka.com/2013/01/15/za-co-vsechno-histamin-nemuze-a-jak-je-to-s-ostatnimi-aminy/. Zkuste kouknout na tuto práci, možná vám to něco objasní o spojení biogenních aminů obecně, jejich funkce a pak případné vztahy medikace a potravin s jejich obsahem: https://is.muni.cz/th/214944/lf_b/BIOGENNI_AMINY.pdf.

  10. Pingback: Nervová sústava
  11. mám před státnicema, na rychlo dopisuju bakalářku, tak asi chápeš jak jsem na tom :-p ale co mě nebaví jsou ty záchvaty v noci, krom toho že nemůžu polykat, tak se třesu jak v křečích, i když jen ležím a nemluvě o těch „horečkových“ stavech :-p ale spon po xletech vím, z čeho jsem měla vždy už od dětství ty migrény

    1. Pokud se objevují v noci a jdou do křečí spolu s horečkovými stavy, tak bych si nebyla úplně jistá, že tady je na vinně pouze histamin:(((

Napsat komentář

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.