Kardiovaskulární systém a pohybový aparát

V tomto případě hraje velkou roli vliv histamin na hladkou svalovinu, kterou můžeme nalézt také v kardiovaskulární systému a výstelce jednotlivých orgánů (i kůži). Mimo hladkou svalovinu ovlivňuje histamin také ostatní svalstvo těla, což může při nesprávné hladině histaminu vést k bolestivým křečím a samovolným stahům svalstva (především pak v lýtkách).

Projevy

 • Krevní tlak a červenání. Histamin ovlivňuje dilataci hladkého svalstva v cévách a zvyšuje jejich propustnost. Obvykle vede k nízkému tlaku a častému rudnutí kůže. Naopak v některých případech nastává hypertenze z důvodu neustálé stimulace uvolňování adrenalinu. Vliv histaminu na adrenalin a noradrenalin se přisuzují také možná ataka paniky.
 • Srdeční tachykardie. Histamin se také vyskytuje v srdci a může vyvolávat srdeční palpitace (náhlé prudké bušení srdce) či poruchy srdečního rytmu. Pokud je vyloučena srdeční vada, může být i tachykardie (trvale zvýšený tep) následkem působení histaminu.
 • Svalové křeče a stahy se přisuzují uvolněnému oxidu dusnatému v přítomnosti histaminu.
 • Fibromyalgie. Vliv histaminu celkově na svalstvo v těle může při dlouhotrvající stimulaci vést ke svalovým bolestem bez zjevné příčiny a projevy jsou podobné onemocnění zvané fibromyalgie, se kterou může být také HIT zaměňována (fibromyalgie je charakterizovaná chronickou neuromuskulární bolestí, která přetrvává déle než 3 měsíce. Pacienti jsou často unavení, trpí poruchami spánku, generalizovanou bolestí svalů a ztuhlostí. Časté jsou i bolesti hlavy, příznaky dráždivého tračníku, subjektivně vnímané otoky kloubů bez objektivního průkazu. Obtíže se zhoršují v chladu a stresu. Laboratorní a imunologické vyšetření nevykazuje podstatné odchylky).
 • Bolest hlavy. Část udávaných bolestí hlavy je označováno jako vaskulární bolest hlavy, která je způsobena především oxidem dusnatým (NO). Histamin uvolňuje NO z epitelu po stimulaci H1 receptoru, který je právě v oblasti hlavy ve velké koncentraci. Bylo prokázáno, že mnoho lidí trpící migrénami má HIT a nízkohistaminová dieta vedla ke snížení míry a frekvence migrén.
 • Bolest kloubů/revmatoidní problémy. Nejčastější příčinou jsou záněty a zadržená kapalina v přítomnosti histaminu.

<- Trávící a vylučovací soustava                               -> Dýchací soustava, kůže, sliznice

Má špetka do mlýna – srpen 2012

O problémech s tlakem a tachykardií jsem se více rozepsala v Mém příběhu. Každopádně v tom nejhorším období, než mi srdce otestovali, jsem měla velmi silné pocity na omdlení. Nemusela jsem se zvedat ani prudce, ale pouhá změna polohy hlavy v rozmezí jednoho metru znamenala její zatočení. Obvykle jsem poznala přicházející omdlévání rychleji, než mě dostalo, a stačilo si sednout, zavřít oči a zhluboka dýchat. Točení hlavy, pocit, že se vzdalujete, zalehlé uši, zvuk „z dálky“ či zvedající se žaludek byly v podstatě na denním pořádku. Při cvičení jsem se snažila udržovat v aerobním tempu = spalovacím, avšak vlastně jsem byla pod jeho hranicí, protože jsem měla tachykardii. Můj tep naštěstí většinu dne nepřekročí 100, tudíž i bez nasazení léčby bych neměla mít rychleji opotřebované srdce (pokud se dostaneme nad 110, nasadíme prý léčbu). Možnost ustálení na normální hranici není prý pravděpodobná, protože si tachykardii můj systém vybudoval na obranu proti nízkému tlaku. Ale kdoví. 

Svalová bolest je mnohem horší otázka. Pravda je, že jsem těžko mohla odhalit nějakou svalovou bolest bez příčiny, jelikož jsem byla zvyklá minimálně 4-krát týdně intenzivně cvičit a jakoukoli svalovou bolest jsem přičítala tomuto faktu. Pravda je, že v období, kdy jsem přešla na dietu a mé tělo se začalo čistit, po požití zakázané potraviny jsem málem nemohla únavou a svalovou bolestí vstát z postele. Bolely mě svaly a občas i klouby. Nejhorší byla bolest kolenou. Několikrát jsem dostávala injekci pro úpornou bolest v zádech (která byla diagnostikována jako zánět sedacího nervu). Pro bolest kloubu na palci nohy jsem nakonec byla operována. Zda záněty a voda v těchto kloubech a potenciálně pak bolest byla důsledkem histaminu lze těžko říct, ale fakt je, že nejsem ani baletka ani basketbalistka, u kterých jsou tyto poruchy kloubů pozorovány. O bolesti hlavy se nebudu ani vyjadřovat, jednu dobu jsem dokonce měla léky na migrénu. Poslední dobou se mi tento stav podařil vyvolat dvakrát a jednou jsem myslela, že už si vážně zavolám sanitku, protože takhle zle mi ještě nebylo. Důležité je hodně pít, nic nejíst a snažit se usnout, pak vše poleví. 

Má špetka ze mlýna – jak šel čas

Při nízkohistaminové dietě jsem žádný pokrok neviděla, při protizánětlivé dietě jsem pociťovala efekt poměrně až po nějaké době. Můj tlak se na dietě „normalizoval“, což v mém podání znamená, že mám nízký až velmi nízký tlak, ale nemám při něm žádné větší potíže. Postupně se ustaluje i tep v klidu, který se pohybuje třeba od 75-80 tepů, což je oproti předchozím výsledkům úspěch. Chronické bolesti kloubů a svalů vyřešila protizánětlivá bezlepková dieta, avšak hypermobilita a zřejmě nějaký regenerační problém pořád občas dělají neplechu. Každopádně kontaminaci pšenicí poznám stále na bolestech kloubů. Hypermobilita a zřejmě problém s aktivací žírných buněk/autoimunitním charakterem svých problémů tak trochu bojuji s horší regenerací, samozřejmě pohyb volím hlavně ten vhodný při HIT a postupně přidávám zátěž. 

čerpáno z http://ajcn.nutrition.org/content/85/5/1185.long https://www.mastzellaktivierung.info/en/symptoms.html http://histamino.wordpress.com/category/histamine-intolerance/symptoms-of-histamine-intolerance/

15 comments

 1. Před třemi lety se mi udělalo hodně špatně, měla jsem zimnici, ledové nohy tak, že jsem cítila chlad až v lýtkách, když jsem vstala tak se mi točila hlava, měla jsem závratě. Protože manžel měl vysoký tlak, máme doma tlakoměr a já si naměřila hodnoty 200 na 100 a tlak stále stoupal, zavolali mi záchranku a skončila jsem v nemocnici, druhý den se to opakovalo a zase mě záchranka vezla do nemocnice s ještě větším tlakem 245 na 125. Odjela jsem s hromadou léků na tlak, palpitace. Brala jsem poslušně prášky ale bylo mi po nich špatně, nebrala jsem předtím nic a tělo protestovalo.

  Časem jsem vypozorovala určité zákonitosti kdy záchvat hypertenze přišel – buď předcházely dva dny práce na zahradě, a když jsem fyzicky pracovala třetí den, tak jsem dostala záchvat. Zjistila jsem, že to vyvolávají také některé potraviny – léta jsem pila kávu několikrát denně, teď jsem nesnesla ani šálek, vyvolal záchvat. Udělalo se mi špatně i po kakau nebo čokoládě nebo i černém čaji.

  Záchvat vždy probíhal tak, že za hodinu nebo dvě po fyzické námaze nebo požití potraviny jsem dostala zimnici, průjem a vylítnul mi tlak. To trvalo několik hodin a pak jsem začala chodit na malou, během hodiny třeba 4x nebo 5x a vždy jsem vyloučila hodně moči, po sedmé návštěvě toalety se mi většinou udělalo dobře, záchvat skončil.

  Stále jsem hledala příčiny, prohnali mě na endokrinologii všemi testy, všechno v pořádku. Problém je v tom, že je mi 67, jsem silnější, takže pro doktory nejpohodlnější je vrazit mi prášky na tlak s tím, že už mám věk a že mám zhubnout a nazdar. Když jsem prášky na tlak brala, dostala jsem záchvat také, v mezidobí jsem měla tlak moc nízký a bylo mi z toho špatně. Když jsem prášky nebrala, měla jsem tlak normální, ale záchvaty jsem také dostávala. Záchvaty byly skoro přesně vždy po třech týdnech, skoro jsem to mohla plánovat. Jenže bylo hrozně frustrující že jsem s tím nic nemohla dělat, nevěděla jsem, proč to přichází a kdy. Jen jsem se odnaučila jezdit na pohotovost, protože jsem se s tím už naučila žít.

  Letos v červenci po jednom záchvatu jsem si zase řekla, že není možné aby to nemělo nějakou příčinu a konečně jsem narazila na stránky o histaminové intoleranci. Bylo to pro mě něco nového. Našla jsem seznam látek, které to mohou vyvolat a ejhle, u posledního záchvatu to byly dva dny histaminových jídel. Já osobně si myslím, že to u mne vznikne, když se naakumuluje víc příčin nebo uběhne určité časové období a histamin se nahromadí. Miluji rajčata, letos se jich hodně urodilo, tak jsem si hlídala jiné zdroje když jsme se s nimi ládovala a problém nebyl. Ale třeba lilek udělal problém, stejně jako uzený losos. Když dělám nějakou namáhavou práci, snažím se další den si dát volno, a také to funguje.

  Mám už léta diagnostikovanou celiakii, jenže jsem v posledních letech s dietou polevila, problémy jsem velké neměla, tak jsem si občas dala chleba, špagety, pizzu. Od května jsem najela na přísnou dietu, a určitě to také pomáhá s eliminací záchvatů.

  Nevím, jestli si mohu troufnout dáta zase kávu, zkusila jsem to jednou a nebylo mi po ní úplně dobře a jak jsem odvykla, tak mi ani nechutnala. Za jak dlouho se může čekat zeslábnutí projevů? A také přemýšlím, jestli moje celiakie není jen převlečená HIT, protože poslední krevní testy v době, kdy jsem porušovala dietu jí vyloučily.

  1. Myslim, ze zaklad je, ze vam lekari meli vysvetlit, ze celiakie je celozivotni onemocneni a ze se nesmite k lepku vratit, i kdyz je vam lepe. Protoze ono postupne poskozovani lepkem, ktere u vas probihalo, bolet nemusi a nemusi byt videt, ale poskozene strevni bunky znamenaji poskozene zachyceni dalsich enzymu a tedy nasledne dalsi nemoci a problemy. Vidim jako velke selhani lekaru, ze toto nebylo zdurazneno a ze nebylo vysvetleno, co to je autoimunitni nemoc a jak muze koncit, prestoze ze zacatku zadne problemu clovek nepozoruje. Napr prave muzete skoncit s reakci na dalsi potraviny:((. Celiakie nemuze byt prevlecena HIT, celiakie ma jasna pravidla diagnozy, je to autoimunitni nemoc a HIT nemuze vyvolat pritomnost autoprotilatek v krvi, na jejimz zaklade vam celiakii stanovili. Ale nedodrzovani diety pri celiakie naopak mohlo zpusobit HIT, coz je dokumentovano, lide s chronickym zanetem strev maji mensi kapacitu strevnich bunek pro pritomnost enzymu, vcetne toho odbouravajiciho histamin. Tudiz ne, celiakie ma jasne parametry, na kterych je stanovena, ma sva pravidal a bohuzel dnes je jedina udrzovaci lecba prisna bezlepkova dieta, i stopova mnozstvi rade lidem mohou vadit. A pri nedodrzovani mohou bohuzel vzniknout problemy jako je HIT, ale zel treba i problemy jako je rakovina. Primarne na predni misto vzdy stavte diagnozu celiakie a nepodcenujte ji, protoze jeji nedodrzovani muze mit dalsi nasledky vcetne HIT.

   Co se tyce HIT, tak tam behem 3-4 tydnu je jasne zlepseni a odstraneni symptomu, pokud se jedna o diagnozu snizeni tolerance histaminu a zavedeni diety. Ale jelikoz jste mela problemy s tlakem a kofein/ kava primarne na toto pusobi, muze ve vasem pripade byt kava problem z jineho duvodu nez histaminu (spravne pripravena kava histamin totiz neobsahuje) a tedy je lepsi nejaky ten dalsi mesic pockat. U lidi s problemy s tlakem se doporucuje spise bezkofeinova kava, pokud by vam chybela ta chut nebo byla potreba ji pit. Ale projevy, ktere patri k HIT, musi ustoupit behem 3-4 tydnu na nizkohistaminove diete. Projevy, ktere neustoupi, budou souviset s jinymi zdravotnimi problemy (napr. jine intolerance v dusledku poskozeni streva celiakii atd).

   1. Já jsem nikdy neměla stanovenou celiakii na základě odběru střevní sliznice, jen podle krve, bylo to cca před 20 lety a teď mi zase jen podle krve říkali, že jí nemám. Tak nevím. Pokud jde o HIT, měla jsem za to, že některé potraviny jsou problematické natrvalo, ne jen jeden měsíc nebo dva po odeznění příznaků HIT po zahájení diety.

    1. Pokud stanovili celiakii na zaklade krevnich testu, musely byt vysledky autoprotilatek tak vysoke, aby neindikovali odber sliznice. To nelze pak jen tak za neco zamenit. To, ze pacient na bezlepkove diete nema pozitivni protilatky v krvi, je v poradku, takto se kontroluje, zda pacient vubec na dietu reaguje. Pri dodrzovani diety by protilatky z krve meli vymizet.

     HIT je intolerance, ne alergie, neni to tak, ze byste netolerovala histamin. Histamin je latka telu vlastni a potrebna, bez ni bychom nezili, tudiz clovek ma jen „snizenou toleranci histaminu“. Ta se muze lisit a vetsinou kdyz ustoupi primarni pricina intolerance (spoustec), tedy duvod, proc neni dostatek na odbouravani, muze dojit k uplnemu zaleceni, nemusi to byt pri spravnem postupu celozivotni nemoc a neni to tak, ze se potraviny nesmi, nektere dany clovek snese v mensi mire nebo je nemuze ve stejny den kombinovat ve velke mire, aby clovek neprekrocil svou kapacitu, ale zadna potravina neni prakticky zakazana, spise jen nedoporucena. Bohuzel o spouste potravin take koluji falesne informace o obsahu histaminu a ze se nesmi a pritom to nen pravda, vysocehistaminovych potravin je ve skutecnosti jen hrstka. Napr. ona kava. Pokud je pripravena pod vysokym tlakem z cerstve mlete kavy, vysledky napoj, ktery pijeme, histamin neobsahuje. Ale to neznamena, ze nekterym lidem kava nevadi z jinych duvodu a casto to zel zamenuji. To uz clovek musi vyzkouset, jen neplati plosne, ze by clovek s HIT nemohl kavu.

     Oficialne pravidla (na zaklade vyzkumu) rikaji, ze prisna nizkohistaminova dieta se drzi jen 2-3 tydny, kdy musi odeznit symptomy. Nasledne se zacne zarazovat zpet, aby si clovek nenavodil vetsi problemy – ztrata tolerance potravin, nedostatek zivin ve strave, psychika/naruseny vztah k potravin/porucha prijmu potravin. Behem teto zarazovaci faze pacient testuje, kolik dane potraviny snese, v jake kombinaci a zda nahodou jeho problemy s danou potravinou neprameni odjinud (napr. lide casto popisuji reakce na potraviny, ktere histamin neobsahuji, logicky pak jejich reakce neni dana histaminem, ale jinym mechanismem, ktery lze vysledovat prave jen vlastnim sledovanim, ale neni plosny pro ostatni lidi).

 2. Dobrý den, mám problém, který je trochu mimo, ale snad ne moc. Léta mám potíže s klouby. Začalo to kyčlemi a teď už v tom „jedou“ všechny velké klouby včetně páteře. Dokud je kloub na tělesné teplotě nebo vyšší (sauna, horečka atd.), tak je vše v pořádku. Pokud se ale ten kloub jen nepatrně ochladí (0,2 °C) tak prakticky ihned v kloubu ucítím tlak, který se řádově v minutách začne měnit v bolest rostoucí k nesnesitelnosti. Když kloub pak ohřeju, tak se vrátí téměř do původního stavu. Pochodil jsem s tím spoustu doktorů. Ti se nedostali dál než k pojmu artritida, ale protože nevěděli jaká, tak mě bez léčby vyprovodili. Mě nedávno napadla myšlenka, že ta citlivost a rychlost, s jakou ty klouby přecházejí do bolesti, vypadá jako alergie. Zjistil jsem, že existuje něco jako chladová alergie, ale ta obvykle takto nevypadá. Musel by to být speciální typ. Zakoupil jsem Xyzal, a týden ho bral. Nic se nezměnilo. To ale nic moc neznamená. V chrupavkách snad ani nejsou žádné receptory histaminu, takže jde spíš o to aby se histamin
  eventuálně neuvolňoval z buněk IS. Zajímá mě Váš názor na tento problém, a zda byste mi něco k tomu doporučila. Děkuji.

  1. Tam, kde nejsou receptory, nemůže působit ani histamin. On může tělo ovnivnit jedině tak, že se naváže na receptory. Histaminových receptorů máme však více a antihistaminika jsou obvykle cílené jen na HR1. Ale histamin není jediný ani majoritní zprostředkovatel bolesti, v tomto směru může hrát roli cokoliv, co se uvolní z žírných buněk (třeba takový quercetin je znám pro svou roli, že stabilizuje právě žírné buňky, ze kterých se histamin a další mediátory uvolňují nejen při alergii). Jinak u histaminu vidíme obvykle systémové působení. Osobně jsem o takto lokalizovaném problému neslyšela ani nečetla, není asi ani moc možností, jak to ověřit, snad jen zkusit dietou a případně doplňky stabilizovat žírné buňky, aby se z nich neuvolňovaly mediátory jako je histamin, prostaglandiny a další a pozorovat, zda pocítíte změnu k lepšímu. Předpokládám, že nemoci jako chronickou boreliózu lékaři vyloučili.

   1. Vezmu to odzadu. Infekčními onemocněními (včetně LB) a jejich vlivem na klouby jsem se v posledních letech dost zabýval, a je toho hodně, co bych k tomu mohl napsat. Nechci to ale natahovat, tak napíšu jen to nejdůležitější, a to, že jsem při procházení (na zdejších i zahraničních serverech) desítek až stovek případů kloubních problémů odvozených od akutních/chronických infekcí, nesetkal s jediným případem, který by odpovídal tomu mému. Nejblíže jsou asi lidé s chlamydiemi v kloubech, ale i ti jsou velmi vzdáleni tomu, jak se to chová mě. Ostatní případy reaktivních/infekčních artritid – zdá se – nevykazují žádnou nebo jen velmi slabou závislost na teplotě, a to mluvím o velkých změnách teploty na delších časových škálách. Absolutně nesrovnatelné s mým případem. Co se týká lokálnosti působení, tak mě se třeba alergická rýma, kterou jsem si taky prošel, zdá docela dost dobře a omezeně lokalizovaná. Takových případů bude jistě víc. Třeba i u té chladové alergie. Ještě k té alergické rýmě. Kdysi jsem jí trpěl, ale desenzibilizační kúrou jsem se jí úspěšně zbavil. Bohužel asi rok na to mi naběhly první problémy s klouby. Stále si myslím, že to nějak souvisí. Co se týká toho, že histamin nemůže působit/přenášet bolest bez receptorů, tak to asi máte pravdu. Já si ale vzpomínám, že kdysi jsem kdesi četl, že histamin je zásaditá sloučenina, tak jsem si říkal, že kdyby toho bylo v těch chrupavkách dost, tak by to mohlo docela slušně bezprostředně dráždit nervová zakončení, a taky by to mohlo ty chrupavky lehce naleptávat. Změknutí chrupavky, to je to co cítím, když kloub delší dobu zůstane v tom bolestivém stavu. To změknutí může být ale i od něčeho jiného.
    Dobře, takže zatím nic konkrétního nedoporučujete. Já už jsem si nějaké Vaše stránky prošel, a nezdálo se mi, že bych tam našel něco vhodného pro mě, ale zkusím ještě pohledat. I jinde pochopitelně.

    1. Záměrně jsem psala problémy s histaminem, protože alergie může být lokalizovaná podle výskytu alergenu, protože alergie je definovaná jako patologická reakce přes IgE protilátky, které se tvoří po setkání s alergenem, až následně aktivují žírné buňky k uvolňení histaminu a ten pak primárně působí na přilehlé receptory v blízkosti (a pak je v řádech max. minut odbourán). To, co popisujete, se nezdá být spojité s jakoukoli přítomností alergenu a specifickými IgE, tedy není známo, jak by se tvořily ve spojitosti se změniu chladu. U chladové urtikárie také právě pozorujeme reakci v první řadě v místě kontaktu, což je potřeba pro stimulaci žírných buněk v tomto případě. Proto jsem psala, že je spíše nepravděpodobné, aby došlo při tako malých změnách teplot k tvorbě histaminu nebo stimulaci žírných buněk pouze v kloubech, musela by se aktivovat imunita a degranulovat žírné buňky z nějakého důvodu, ale problém při takto malých změnách nevidíme ani u poruchy aktivace žírných buněk nebo mastocytózy. Na druhou stranu mohou existovat tisíce vzácných mutací, o kterých my nic nevíme a vlastně ani vědět nemůžeme, i u chladové urtikárie jsou navrženy nějaké mutace, ale tam alespoň lidé reagují na antihistaminika či případně akutně podané kortikoidy. Zkoušel jste někdy s lékařem sledovat tuto cestu, tedy jak by tělo reagovalo v takovou chvíli třeba na epipen nebo kortikosteroidy? Jinak co se týče acidobazické rovnováhy, ta je v těle velmi dobře regulována a opravdu ani při těžkých alergiích nepozorujeme vliv histaminu na změny v pH, mluvíme opravdu o mikromnožstvích signální molekuly, která je ihned odbourána. To už bychom spíše mluvili o vlivu nějakých konečných metabolitů, které vznikají nejen z histaminu. Hlavně by to nevysvětlovalo, proč by se stav vracel takto rychle do normálu při ohřátí, stejně jako u alergiků by reakce zřejmě dobíhala nějakou dobu, než by byl histamin plně metabolizován. Jinak tak jako tam by se vám tam ten histamin musel nějak dostat a to bez žírných buněk/bazofilů a jejich spuštění nejde. Pokud by byly žírné buňky takto lehce aktivovány, pravděpdoobnost, že by se to dělo jen na úrovni kloubů, je velmi minimální, neodbouraný histamin, který by se nedostal na receptory, by pronikal do okolí a pak působil systémově, ale opět nelze vysvětlit, proč by návrat teploty zpět takto rychle fungoval. Jinak navíc histamin by se nikdy neuvolňoval sám. Každopádně metabolicky jde v jakémkoli případem těžko vysvětlit, proč by to návrat teploty vracel takto rychle zpět a jak by tělo udrželo takovou reakci lokalizovanou jen do kloubů. V případě, že byste chtěl sledovat histamin, pak by suplementy či léky na stabilizaci žírných buněk měly pomoci, o tom píši nejen v rámci protizánětlivé diety hodně. Každopádně je problém, že člověk nenajde lákaře, který by třeba uděalal biopsii při atace přímo z kloubu a stanovil tedy výskyt buněk imunitního systému či jednotlivé metabolity. Dnes už lze dělat věci jako celogenomový screening, ale problém je, že u vzácných chorob to nikomu nepomůže, protože je neznáme, navíc najít lékaře, který by s tilm uměl pracovat. jak cílit mutace, které by byly spojeny jen se změnami v kloubech, by byl stejně háček. Žel netuším, že by se v CR někdo zabýval vzácnými kloubními poruchami, nemáme ani specialisty na poruchy aktivace žírných buněk:(( I proto máme v medicíně pojem “idiopatický”, protože někdy nám příčina uniká:(. Držím pěsti při hledání.

 3. Ahoj Kasulko, je možné to zarudnuti pokozky něčím zastavit? Dietu dodržují již 1 rok nekdy zhresim, ale v poslední době reaguji na tlak okamžitě mi Rudné kůže a pálí. .. Dao mam dle imunologie něco kolem 7… pomůže třeba zodac? Nevím cI’m to zastavit…prvně jsem mela ztuhlost svalu a ten jakoby nadměrné prokrvení plus otlaceniny…diky za každou radu.

  1. Pokud je to spojeno jen s konzumací nevhodného jídla, pak by akutní podání antihistaminik mohlo pomoci, pokud je ale člověk dlouhodobě na dietě a začínají se objevovat nové příznaky, pak to nemusí být vůbec histamin z jídla či problém DAO (HIT bývá často symptom další nemoci), ale klidně efekt špatně vedené diety:( Nízkohistaminová dieta není lék a měla by být využita jen k úlevě symptomů, neřeší příčinu a je tedy nutno pracovat na příčině nebo zkontrolovat, zda není dieta příliš osekaná a něco nechybí (ono ani užívání antihistaminik není bez rizik, není to lék, https://histaminovakasulka.com/2013/05/31/opravdu-vam-vase-antihistaminika-zabiraji/). Zda tedy pomůže zodac nebo jiné antihistaminikum nelze říci, ale je dobré mít na paměti, že to nic neřeší:(.

 4. Dobrý den, Váš blog je úžasný, dnes jsem odcházela od alergoložky s diagnozou HIT. Snad už manžel nebude denně poslouchat jak jsem šíleně nadmutá, unavená a že mne zase bolí hlava. S palcema na noze jste mě dostala, byla jsem na rehabilitaci se zády a říkám to fyzioterapeutovi, že mám bolavé palce a on na to jestli nemám malé boty :-)) jo a k tomu mám ještě Gilbertův syndrom, taky dobré na únavu. . . Bohužel to vím až teď po druhém dítěti v 36 letech, škoda.

  1. Dobrý den, děkuji za milý komentář a držím pěsti, abyste se i s novou diagnózou poprala ve vší síle. Někdy se toho sejde více, člověk stárne a hlavně prochází těžkými obdobími pro tělo – porody atd. Když však ví proti čemu bojuje a jaké změny musí udělat, je to mnohem jednodušší. Určitě se vám podaří zkrotit únavu i bolesti!

 5. Dobry den Kasulka,
  vyjadrujem velke ocenenie pre vas web, ktory obsahuje vynikajuce informacie o HIT. Bola mi diagnostikovana mozna HIT. Moje hlavne problemy su so svalmi. Stretli ste sa niekedy s informaciami, ze nahromadeny histamin vo svaloch moze zapricinit hypotrofiu svalov, resp. myopaticky syndrom?
  Dakujem.

  1. Dobrý den,
   takovou informaci jsem zatím nikde v literatuře neobjevila. Histamin má v těle velmi krátký poločas života a prakticky ihned je z těla odbourán (ať už po aktivaci receptoru či bez). Roli hromadění histaminu jako příčiny bych zde neviděla, ale roli žírných buněk, které mohou hrát roli v zánětlivé/autoimunitní myopatii, ano (tedy zvýšená hladina histaminu by byla následek, ne příčina, tedy zatímco by histamin nevyvolál myopatii, mohla by jeho nadprodukce způsobovat jiné symptomy).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.