Metabolismus histaminu

Přestože heterogenita histaminových receptorů byla odhalena ve 40. létech 20. století, zkoumalo se především umístění a metabolismus histaminu v živém systému. Riley a West poprvé prokázali přítomnost histaminu v žírných buňkách v roce 1952 a zjistili, že existuje korelace mezi hladinou histaminu a počtem žírných buněk. Postupně byly objeveny další místa, kde se histamin v těle objevoval, což podnítilo výzkum metabolismu histaminu in vivo. Ukázalo se, že histamin je v každé savčí tkáni a že orgány jako plíce, kůže a zažívací trakt jsou na histamin extrémně bohaté.

Vznik histaminu v těle

Histamin patří do skupiny tzv. biogenních aminů a je syntetizován L-histidindekarboxylasou (HDC) z aminokyseliny histidinu (v Golgiho aparátu).  Histidin je jedna ze základních aminokyselin v těle, která se podílí na stavbě proteinů. Považuje se za esenciální aminokyselinu, kterou si člověk nedokáže sám syntetizovat a musí ji přijímat v potravě.

Histamin je nejčastěji spojován se žírnými buňkami a basofily, kde dochází k jeho skladování. Mimo to je však v těle syntetizován i v trombocytech, histiocytech, žaludečních a střevních buňkách, histaminergních neuronech v mozku, lymfocytech, neutrofilech a dendritických buňkách. Degranulace (rozpad) žírných buněk je spouštěna nejen křížovou reakcí se specifickými alergeny, ale také dalšími neimunologickými podněty, jako jsou neuropeptidy, faktory komplementu, cytokiny, lipoproteiny, některé enzymy, hypoxie, fyzické a chemické podněty (extrémní teplota, trauma), alkohol či určité jídlo a léky. Volně přeloženo, rozpad žírných buněk a uvolnění histaminu může vyvolávat mnoho vnitřních i vnějších podnětů.

Odbourávání histaminu z těla

Histamin může být odbouráván z těla dvěma cestami:

  1. oxidativní deaminací pomocí enzymu diaminoxidasy (DAO)
  2. metylací kruhu histamin-N-methyltransferasou (HNMT).

Působení enzymů je dáno lokalizací histaminu. DAO hraje roli při metabolizaci extracelulárního histaminu (např. po stravě bohaté na histamin), jelikož je skladován v plazmatické membráně epiteliálních buněk a na základě podnětu je uvolňován do cirkulace. HNMT je cytozolický enzym, který je schopný zpracovat pouze histamin uvnitř buněk. Přestože HNMT má lehce vyšší afinitu k substrátu (tedy zpracovává histamin mnohem ochotněji), o produkt tyto dva enzymy nesoupeří a nemůžou se ani nahrazovat v případě, že jeden není dostatečně funkční. Nejvyšší koncentrace DAO je v zažívacím traktu, dále můžeme poměrně vysoké koncentrace nalézt v ledvinách a placentě (histamin v těhotenství může poškodit plod a proto si tělo syntetizuje cca 500 násobek normální koncentrace DAO). HNMT enzym byl nalezen téměř ve všech tkáních, největší koncentrace je pak v ledvinách a játrech, slezině, střevu, prostatě, vaječnících, okolo páteře, v průduškách a průdušnicích.

Ichikawa, Atsushi, and Tanaka, Satoshi (2012) Histamine Biosynthesis and Function. In: eLS. John Wiley & Sons Ltd, Chichester.

<- Historie                                                                                ->Biologické účinky histaminu

Zdroje: Parsons, Ganellin (2006): Histamine and its receptors, British Journal of Pharmacology 147

10 comments

  1. Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli mi pomůže fyzická aktivita ke snížení histaminu v těle. Popřípadě anaerobní nebo aerobní zátěž.
    Děkuji

    1. Fyzická aktivita je důležitá pro spoustu důvodů a spoustě lidem pomůže změna životního stylu ovlivnit řadu pochodů, jako trávení, stres spánek atd, což nepřímo zlepšuje i symptomy pacientů s HIT (v závislosti na primární příčině syndromu HIT). Přímo však odbourávání histaminu neovlivňuje (enzymová aktivita enzymů odbourávajících histamin nebyla korelována s aktivitou), naopak musí být pohyb vhodně volen, aby nedošlo k nechtěnému stresu a uvolňování histaminu v těle. Vše popsáno na blogu: https://histaminovakasulka.com/2016/04/27/cviceni-a-histamin/

  2. Mám Hit, plus neznašanlivosť laktozy, lepok a fruktozu…. to mi zistili až teraz 4 mesiace kde držím aj eliminačnú dietu… ale histamínovu dietu držím už 4 roky … posledný rok som schudla 14 kg. Po každom jedlo po mne chodí mravenčenie… som alergická už na všetko, a najviac aj na lieky… po všetkých mi byva zle a na vela druhov som alergická. Mávam kožný vysyp na ktorý musím hormony.tiež mi diagnostikovali Helikobaktera .. vybrala som dvoje s odretymi ušami, pomohol mi len vitamín C .. Vybrala som jednu dávku Ckioska Mastika. ale už nevládzem dalej brať. lekárka mi teraz zmenila Rupafin na Fixit 120. neviem či mi niečo zabera , ale bolí má po nom hlava a mám divne pocity. beriem ešte praškový vitamín C , D, B, a čisty praškový Magnezium pre veganou , ale zlepšenie je velmi malinke. Začali mi pichať vitaminy skupiny B. ak mi môžte poradit, pomôcť uvítam to. Ďakujem Hamarova.

    1. Ahoj, zkusila bych se zaměřit na svoji psychickou pohodu, tělo Ti dává signály, že někde je něco špatně. Léčení pouze těla Ti zatím evidentně moc nepomohlo:-(. Zkusila bych na Tvém místě buď kineziologii nebo celostní medicínu.
      Ať je lépe.
      S pozdravem Andrea

    2. Pozor na B6 a B12!! Málo se ví, že pokud přijmete denně více, než 20 mg B6 (to jsou například 2 tablety B-komplex Forte), účinek je přesně opačný! Začnou brnět nohy, ruce a dokonce můžete mít problémy s nervy (deprese, panika) a artikulací řeči. Některé preparáty na trhu obsahují až 250 mg B6 v jedné tabletě. To je vyložený hazard se zdravím. A to nemluvím o značně zvýšeném riziku rakoviny (nejvíce plic), které bylo po nadměrných dávkách B6 a B12 zjištěno několika studiemi.

      1. Čtenáři jistě ocení, když přidáte kontext a odkazy na studie, aby mohli dostudovat. Izolovaně se nedoporučuje dlouho doplňovat jakékoli B, ale B6 i B12 ve vyšších dávkách aplikují i neurologové a lékaři, tudíž je dobré přidat linky, aby to člověk mohl lékaři donést vystištěné.

        1. U nás je prodávání preparátů s nadměrným množstvím B6 (vyšší dávkou, než 20mg/den) právě z toho důvodu omezeno zákonem už tuším od druhé poloviny r. 2018. Bohužel se povolil jejich doprodej, což mělo za následek to, že ještě dnes jsou přípravky s v podstatě toxickým množstvím B6 stále v prodeji a prodejci to stále svádí na „doprodej“. Ohledně účinků vysokých hodnot stačí pohledat jakýkoli dokument o předávkování B6 a B12, původní zdroje nejsou bohužel v CZ, například proběhly testy v Holandsku https://www.consumentenbond.nl/nieuws/2018/oproep-boycot-producten-met-schadelijke-hoeveelheid-vitamine-b6?CID=EML_NB_L_20181209.
          U B6 se v podstatě udává, že jeho nadměrná dávka má přesně stejný účinek, jako jeho nedostatek. Projevuje se příznaky, které jsem popsala, pacienti mohou skončit až na psychiatrii. V USA byla při předávkování zjištěna statisticky významná odchylka v počtu onemocnění rakovinou (B6 i B12). Bohužel většina lékařů nereaguje dostatečně rychle na vývoj situace, tedy je dobře možné, že neznají aktuální poznatky. Ale vzhledem k uvedenému zákonu by si rizika předávkování už měli být od roku 2018 vědomi.
          Je to stejná liknavost, bohužel, jako existuje například v oblasti používání Ti02 – oxidu titaničitého – do léků, , zubních past, potravin a doplňků. Už 4 roky je zjištěno, že zabíjí buňky slinivky, produkující inzulin (tedy způsobuje cukrovku) a ještě stále se v EU smí používat bez omezení i přes raketový nárůst počtu nemocných. Je téměř v polovině léků, skoro ve všech zubních pastách a žvýkačkách.

  3. Najprv veľka vdaka za tvoj blog, plný neocenitelnych informacii. Na test DAO z krvi este len cakam. Moje prejavy su hlavne tachykardia, vysoky TK, vlny velkeho tepla a pocit palenia koze, tremor, kasel, kychanie, gastro prejavy nepocitujem. Po 1 tyzdnovej diete a vysadeni AD sa mi tlak a tachykardia velmi zlepsli. Diagnozu HIT ma aj matka, ale az vo vysokom veku. To je moja skusenost.
    Velmi mi pomohla informacia, ze vytrvalostny beh zvysuje histamin, co som netusila.
    Pravidelne som behala a od isteho casu mi to paradoxne zvysoalo tep aj TK.
    Chcem poprosit o tvoj nazor.
    Viac rokov som uzivala escitalopram z typu AD SSRI a myslim, ze hlavne to mi zvysilo histamin. Nezistila som priamo, ci prave aj tieto antidepresiva – escitalopram a Brintellix su pre antihistaminikov nebezpecne. A ktore by boli vhodne? Vies mi poradit? Za odpoved vopred velmi dakujem a zelam vela stastia pri vedeni blogu, ktory je nam velkou pomocou a inspiraciou

Napsat komentář

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.