Terapie HIT

Přestože se vědci ve spolupráci s lékaři snaží najít léčbu či náhradu DAO enzymu, zůstává k dnešnímu dni jedinou spolehlivou léčbou nasazení diety. Dieta bývá doplněna potravinovými doplňky a léky, pro zlepšení nemoci je doporučován život bez stresu a vyhýbání se alergenům.

Pokud byste rádi podrobnější návod, jak začít, přečtěte si tento článek.

1)     Dieta

K dnešnímu dni lze na mnoha stránkách nalézt nízkohistaminovou dietu, avšak kvalita těchto tabulek se velmi liší. Mnohdy autoři uvádí potraviny velmi odlišně, což vede k zoufalosti a dezorientaci pacientů. Bohužel někteří z lékařů nejsou schopni pacientům vůbec poradit, kde informace vyhledávat. Velmi přesné informace jsou často od lékařů, kteří se specializují na urtikarii (chronická kopřivka) a také jejich stránky bývají dobrým zdrojem. Na začátek je potřeba zdůraznit, že lidé dělají tu chybu, že příliš omezí svůj jídelníček a tělo pak nedostane potřebné živiny k uzdravení! Pokud si nevíte rady, jak dietu sestavit, obraťte se na výživového poradce. Když tělu nedáme materiál, není z čeho jej obnovit!

V první fázi je zavedena tzv. 4-týdenní eliminační dieta, kdy se zbavíme všech potenciálně histaminových potravin včetně těch, které sice histamin sami neobsahují, ale vedou k jeho zvýšenému vnitřnímu uvolňování (histaminové liberátory). Najděte se si seznam, který je vám nejvíce sympatický a plně mu důvěřujte, psychika hraje velkou roli v reakcích na jídlo! Po skončení této diety můžeme každé dva dny přidávat do jídelníčku novou potravinu a zjistit, zda dojde ke zhoršení zdravotního stavu (48 hodin kvůli zpomalenému vstřebávání). Potraviny, které se zdají být v pořádku, zařadíme do jídelníčku. Hlavní pravidlo však zůstává, že strava musí být co nejčerstvější a měla by být pestrá, aby nedošlo k hromadění histaminu i u jinak bezpečných potravin. Hladina histaminu, na kterou je člověk citlivý, je individuální, a dle toho se také bude lišit jídelníček pacientů s HIT. Nově lékaři i vědci varují, aby člověk nezůstával na eliminační dietě příliš dlouho, jelikož začne tělo ochuzovat o další potřebné živiny (nejen vitamíny a minerály) a přivodí si další nemoci. Jako velmi účinná dieta se zdát být dieta, kde jsou přidané protizánětlivé potraviny, vysoký obsah antioxidantů a nižší obsah histaminu (příliš drastické snížení příjmu nutričně potřebných látek pouze se zaměřením na téměř nulový obsah histaminu dlouhodobě nefunguje).

2)     Léky

Lék jako takový na HIT neexistuje. Nejčastějším lékařským zásahem je předpis antialergik (antihistaminik), které už však obvykle pacient kvůli předchozím projevům má předepsané. Antialergika se liší účinnou látkou, která pak v těle blokuje receptor pro histamin, ten se nemůže navázat a vyvolat odezvu organismu. V dnešní době jsou popsány 4 histaminové receptory a každý pacient může být jinak citlivý k předepsaným lékům. V případě, že antihistaminika nezabírají či mají vedlejší účinky, je potřeba navštívit lékaře a nechat si je vyměnit (konzultovat jejich úplné vysazení!). Antihistaminika jsou nejčastěji zaměřená proti receptorům H1 a H2. Většina antihistaminik nemá vliv na aktivitu DAO enzymu, avšak byla popsána inhibice DAO cimetidinem (protivředový lék, antagonista H2-receptorů, nutno se vyvarovat jeho podání s některými antihistaminiky pro H1 receptor, jako je Allergodil) a dihydralazinem (používán na léčbu vysokého tlaku), naopak diphenhydramin (Benadryl, jeho chlorotheofylinová sůl pak v přípravcích Arlevert, Migraeflux a Travel-Gum, u starších pacientů prokazatelně snižuje kognitivní funkce) se ukázal jako potenciální aktivátor DAO enzymu. Je nutné si ale uvědomit, že antihistaminika HIT neléčí ani nepředchází hromadění histaminu, pouze zabraňují následným symptomům (a mohou naopak zhoršovat mapování tolerovaných potravin). Jako nejvhodnější forma se zdá podávat přírodní antihistaminika, jelikož dlouhodobé blokování receptorů vede k přecitlivělosti ostatních neblokovaných receptorů (antihistaminika jsou zaměřena vždy proti jednomu receptoru) a navíc může docházet k tzv. abstinenčnímu příznaku a zvyšování tolerance. Některým lidem budou také velmi pomáhat přírodní stabilizátory žírných buněk (nedoporučuji chemické, jelikož působí jen ve střevu a v době podání, tedy s rizikovým jídlem..u histaminiků se však projevy mohou ukázat až po 48 hodinách od požití nebezpečného jídla, kdy dojde k nahromadění a překročení hranice pro toleranci).

Před několika lety přišel do prodeje doplněk stravy s názvem Daosin (v USA Histame a dnes mnohem více suplementů, všechny však využívají stejný enzym z patentu výrobce Daosinu). Jedná se o izolovaný vepřový enzym diaminoxidázu (DAO), který má ve střevech suplementovat lidskou DAO. DAO je v ČR k dostání od roku 2012 a nehradí jej zdravotní pojišťovna. Nejedná se o lék, přípravek neprošel klinickými studiemi! Velmi se také liší názory na užívání, tedy na množství a časování (doporučený postup od výrobce nemusí být nejlepší). Ve Velké Británii vznikly určité pochybnosti k účinnosti Daosinu, avšak jimi vyvíjený lék HistRelief nebyl dosud zveřejněn (měl být na bázi rostlinné DAO, je možné, že vývoj doplňku skončil s odchodem vedoucího laboratoře do důchodu:(). Závěry o funkčnosti jsou nejednoznačné a doporučuji vždy zkusit (dá se koupit balení 10 tablet), zda člověk nespadá do skupiny, kde Daosin zabírá. Nezapomínejte, že jako každý potravinový doplněk by měl být i Daosin užíván podle pokynů, neměli byste překračovat denní dávku a neměli byste ignorovat možné vedlejší příznaky (obsahuje chemické aditivum, které poškozuje při trvalém užívání střevní bariéru, můžete být také alergičtí na jakoukoli jinou složku přípravku). Daosin se nevstřebává, enzym se nekumuluje a působí pouze po určitou dobu po spolknutí (tedy závěry, že zabírá až po měsících užívání jsou zcestné, to už pak zřejmě zabere dieta, která je spolu s ním dodržována).

3)     Výživové doplňky – vitamínová suplementace

Jako vitamínová suplementace je doporučován vitamín C a B6, které enzym DAO potřebuje ke své funkčnosti. U několika případů HIT stačilo doplnit tyto zásoby s prudkým zlepšením DAO aktivity a přechodem na normální stravu. O koncentraci, či doporučovaném množství se vedou spory. Nasazení příliš vysokých dávek by mohlo nezdravě zatížit játra a také vést k hypervitaminóze (u B vitamínů). V ČR je na trhu k dostání balení B6 přímo v kombinaci s magneziem, které se doporučuje. Bohužel dlouhodobá suplementace pouze jedním typem vitamínu B se nedoporučuje, jelikož dochází k poruše rovnováhy v B-komplexu, což může opět vést k dalším komplikacím. Celkově se o suplementacích vedou spory a přípravky by měly být konzultovány s lékařem. B6 je spojen s hořčíkem, ten zase s vápníkem, vápník je úzce spojen s vitamínem D. U mnohých pacientů byl pozorován deficit vitamínu D (také díky omezené stravě), a ten by měl být kontrolován. Někdy je deficit DAO způsoben nedostatkem mědi a pak ji stačí doplnit. Avšak opět doporučuji pod dohledem lékaře, protože se jedná o kov. Pokud berete suplement se zinkem na imunitu, také pozor, protože zinek vyvazuje měď a můžete o ni tak uměle přicházet. Na druhou stranu nedostatek zinku je spojen s alergiemi, takže je dobré si to trochu pohlídat. Vitamín C spolu s dostatečným příjmem tekutin pomáhá odbourávat histamin do moči (doporučuje se čistý prášek bez aditiv, vyšší množství, než jsou běžně doporučována).

Pozitivní efekt byl sledován u pacientů, kteří dostávali stabilizátory žírných buněk (které v těle regulují metabolismus histaminu) a pankreatické enzymy. Tato suplementace se doporučuje zvláště tam, kde jsou velmi silné gastrointestinální projevy. K dnešními dni je na trhu k dostání také několik přírodních přípravků, které mají přírodní antihistaminní účinky, jako je Quercetin, Mangosteen, Bazalka posvátná a další (více zde). Stejně tak je celá řada trávících enzymů a každému může sednout úplně jiné dávkování a balení.

4)     Životní styl

Samozřejmě ideální stav by bylo žít život bez stresu s možností si připravovat všechno jídlo co nejčerstvější. Tuto možnost však mnozí z nás nemají. Alespoň na dobu stabilizace se doporučuje vzít si pár dní volno, aby člověk nemusel řešit problémy v práci a další věci. Samozřejmě mimo nízkohistaminové diety a pravidelného stravování se doporučuje dávat si pozor na obsah příměsí v jídle. Obvykle jsou průmyslově zpracované potraviny plné konzervantů, barviv a dalších umělých složek, kterým by se histaminici měli vyhýbat (u mnohých z nich byl prokázán vliv na uvolňování histaminu).  Extrémní pozor by si pacienti s HIT měli dávat na předepisované léky, jelikož některé z nich snižují či dokonce inhibují aktivitu DAO a zhoršují stav i při dodržování diety. Seznam lze najít jak v publikaci od Mudr. Fuchse, anglicky od Maintz a Novak, v brožurce k daosinu (přehled literatury zde).

Dnes je již dokázané, že stres vede k uvolňování vlastního histaminu. Je proto nutné, aby se pacient snažil uklidnit svou životní situaci a naučil se pracovat se stresem. K tomu může dopomoci cvičení, kde se propojuje mozek s tělem, jako je jóga či tai-chi, či třeba meditace, která dokáže snížit hladinu histaminu v těle (snižuje zánět, který je spojen s uvolňováním histaminu)!

 Zdroje

49 comments

 1. Dobrý deň, chcem Vás pekne poprosiť o radu, bola mi diagnostikovana laktozova intolerancia a HIT, snažila som sa doposial(cca mesiac) dodržiavať potraviny ktoré môžem vrátane bezlaktozovych mliečnych výrobkov ale problémy neustupuju. Chcem teda ísť odznova a začať eliminacnu diétu, ale v tomto nemám úplne jasno, mam začať s jednou potravinou, ktorú budem jest celý deň a každých 48 hodín pridávať ďalšiu? Vopred ďakujem za odpoveď.

  1. Pokud nemizi symptomy po mesici dodrzovani nizkohistaminove diety, neni histamin v potravinach vasim problemem. To je jasne diagnosticke pravidlo pro HIT a diagnozu (nelze ji urcit na zaklade krevnich testu, potvrzuje se prave az tim, ze symptomy ustoupi pri vyrazeni vysocehistaminovych potravin, pokud tomu tak neni a uleva neprisla ani po mesici, je logicke, ze na vine neni histamin, ale neco jineho). Toto zarazovani potravin a vyckavani 48 hodin se tyka zarazovani pri zakladni nizkohistaminove ustalene plnohodnotne diete (ne jedna potravina, ale skala tolerovanych potravin) a testovani dalsi tolerance.
   https://aspoonofhistamine.com/2018/01/04/nova-studie-opet-poukazuje-na-nespravnost-diagnostiky-histaminove-intolerance/.
   Muze se skutecne jednat o jinou potravinovou precitlivelost, casto lepsi byva rotacni hypoalergenni dieta se zapisovanim potravin/jidelnicku a reakci nez dieta typu vyradim vse a cekam, co se bude dit (protoze takto logicky nelze dodat telu vsechny potrebne ziviny). S kompletnim vyrazovanim budte tedy opatrna, spousta lidi si tim zaklada na poruchy prijmu potravy a z toho pramenici dalsi symptomy, hladoveni, hormonalni zmeny, malnutrici atd, zvlaste pokud jste jiz doted dietovala.
   Pro HIT neni potrebne vyloucit vsechny potraviny, jen ty bohate na histamin, pokud jste toto udelala a problem zustal, konzultujte problematiku urcite s lekarem, nez se pustite do dalsich drsnejsich diet a vyrazovani (nebo minimalne s vystudovanym nutricnim terapeutem pro zajisteni spravneho prisunu mikrozivin a makrozivin).

   1. Este Katka, aby sme boli na jasnom, tiez mi nie je celkom jasna ta dieta….ja sa teda snazim neprekombinovane varit, z nizkohistaminovych surovin a pisat si…pozerala som aj ako na to sla Pata z Hitjezdravozit, ale ja na to takymto stylom nemozem ist….ze na veceru ryza a platok eidamu…dost mam podvyzivu velku, nemozem takto…skor rotujem,ze 2 tyzdne bez mlieka, 2 tyzdne bez lepku, jogurty som nejedla cez 2 mes,strukoviny tiez asi 2 mes, teraz sem tam a vyslovene pozeram kmene…je to vyslovene zle?

    1. Neni, naopak prave se nedoporucuje vyradit prilis mnohe veci najednou, zvlaste pokud se jedna o nizkohistaminove potraviny (napr. strukoviny neobsahuji histamin, to jsou jen famy, zadna studie nic takoveho u uvarencyh strukovin nepoukazuje). Je pravda, ze 2 tydny muze byt malo a ideal by byl alespon 4 tydny, ale vzdycky se opravdu zamerit na jednu skupinu, treba lepek, ale vyzivove stravu neochudit a nahradit bohatou stravoub na prirozene bezlepkove suroviny. Za sebe mohu rict, ze i kdyz cloek vyradi treba najednou vejce, mleko a lepek, porad lze udelat kvalitni a nutricne bohaty jidelnicek a pokud to clovek sam nedokaze, pak jedine spoluprace s nutricnim. Pokud je tam podvaha, je to mozna take zdroj danych symptomy, tedy nutricni deficience. Staci se podivat, jake symptomy se pridruzuji treba u anorexie a bolesti hlavy i svedeni tam muze byt. Vyrazovani potravin neznamena jit na kaloricky deficitni jidelnicek a mit jen prijem par surovin, clovek to musi dobre naplanovat a nahradit adekvatnim mnoztstvim jinych zivin a pokud mu to nejde ci opravdu je v rozmezi podvahy, pak jedine spolupracovat s nutricnim terapeutem, aby si dany clovek jeste vice neublizil.

 2. Dobry vecer, vcelku slusne sa topim v mori informacii, ale kvoli dcerke sa v nom musim naucit plavat. Ma 9rokov a konecne sa ukazuje aspon naznak riesenia jej niekolkorocnych problemov s bruskom. Na gastre nas opakovane zaradili do HIT. Koprivky mala od leta uz drikrat tyzdenne, po ukonceni skolskeho roka dostala z vycerpania pasovy opar. Opuchaju jej koncatiny, co prisudzuju silnym koprivkam. Vzdy vecer a v strese. Od styroch rokov odmieta ovocie a zeleninu, je jej z nej zle, tak sa brani aj varenej. Problem je uz aj v jej hlavicke, kedze nevladze, najradsej by sa napchavala cukrom. Urcite jej chybaju ziviny. Vela potravin jej smrdi, teraz jej varime iba cerstvu stravu a peciem doma keksiky z povolenych potravin, ale tie zoznamy su ozaj matuce. Kupila som aj Daosin, keby sme cestovali a bol by problem varit. A aj vyskusat ho. Starsia dcera ma atopicky ekzem, mladsieho sme uz nedali ockovat a zatial je ok. Vidim na nej, ze travenie ma cele rozladene, zapchy, zle nalady, nervozita, smutky, koprivky a vkuse dokola. Pise si potravinovy dennik. Naozaj sa bojim dat jej akekolvek vitaminy ci lieky, lebo reaguje zle. Uziva ciste praskove C cko a B komplex, este kvoli dolieceniu pasoveho oparu. Je dieta u deti uplne zhodna s dospelackou? Dakujem za kazdu radu, kedze zaciname.

  1. Ano, dieta je vždy zaměřena na vyřazení vysokohistaminových potravin. Ale je nutné se řídit podle odborných publikací a vyřazovat opravdu jen vysokhistaminové potraviny, vyřazení příliš velkého množství potravin (často zbytečně) může vést k dalšímu poškození organismu a deficiencím a zvláště u dětí je to riziko. Pokud si člověk není jistý, zda je dieta dobře sestavena, doporučuji navštívit s potravinovým denníkem výživového terapeuta. Nechat případně i dotestovat možné příšiny zvýšené citlivosti na histamin, není to samostatná diagnóza, ale symptom či řekněme následek jiných poruch a ty je potřeba řešit a léčit (nízkohistaminová dieta není sama o sobě lék, jen úleva od symptomů). Chutě na sladké mohou opravdu naznačovat deficience a špatný jídelníček, stejně jako některé patogenní stavy mikrobioty ve střevě (kandida atd), takže určitě konzultovat dále s lékařem a výživovým terapeutem. Změny vylučování, změny psychické (nálady atd), ekzémy, vše může být projevem dysbiózy střeva a mikrobioty a je nutné pak cílit léčbu (tedy nezaměřovat se na restrikci, ale spíše na léčbu, viz knihy Zdravá střeva a další).

 3. Zdravím Vás a moc děkuji za neuvěřitelný zdroj informací!!! Moje potíže začaly asi před 3 lety, šílené bolesti břicha a chronická kopřivka, obvodní lékařka to moc neřešila, před rokem a půl mi na alergologii zjistili celiakii, nasadila jsem blp dietu, bolesti břicha ustaly okamžitě, ale kopřivka se od té doby v podstatě neustále zhoršuje, dramaticky během menstruace, nemocí, šílenou reakci jsem měla na ibuprofen, v poslední době jsem měla předepsány koňské dávky antihistaminik (4násobné) – Desloratadine, Xados a Cezera, vypadá to, že vždy trošku zaberou na pár dní a pak se kopřivka dál zhoršuje, navíc po nich přibírám, jsem utahaná, nepoužitelná, v hlavě mám mlhu…………….před pár dny jsem se naštvala a Cezeru, kterou jsem brala jsem vysadila a v panice najela na dietu ve složení: krůtí maso, rýže, brokolice, mrkev, máslo, voda, sůl :-). Začala jsem užívat vitamín C (1000 mg), B6, magnezium a probiotika. Kopřivka se šíleně zhoršila, ale to bych řekla, že je tím vysazením antihistaminik, které blokovaly histamin v těle a ten se teď „vylil“??? Nevím, jak dál, bojím se, že může být ještě hůř…………moje kožní lékařka vidí jako další krok Prednison, ale to já nechci. Mám problémy s obezitou, s velkou dřinou se mi podařilo zhubnout 17 kg a s antihistaminiky jsem přibírala 1 kg za týden. Začal mě bavit pohyb, začala jsem běhat, moc mě to baví, ale ve stavu, ve kterém jsem teď to není možné. Tak sedím doma a moc nevím, co dál……

 4. Dobrý večer, narazil jsem na toto https://youtu.be/cSV_AD6bxlc
  Nějaká zázračná archibakterie . Pani to doporučuje vlastne jakoby nedoporučuje na Hit. Co si tom myslite? Děkuji. Pro jistotu ani neuvádí na webu cenu produktu musite tam napsat nebo zavolat. Něco my to připomíná.

 5. Dobry den. Mojej 4-rocnej dcere vyslo po vysetreni z krvi DAO 6. Okrem toho ma vysoku alergiu na roztoce, pele, jablko, kivi, mačku, psa, lieskovy orech.. Lepok, kazein, laktoza su negativne. Ine vysetrenia jej zatial nerobili. Býva často chorá, prevažne kašeľ a nádcha a v zime ekzém. Iné prejavy nebadám. Na podporu imunity jej dávam olej zo žraločejj pečene. Kedže sa pri histamínovej diéte neodporúčaju ryby, myslíte, že aj tento olej môže spôsobovať probémy? ďakujem.

  1. U potravinových a multičetných alergiků jsou enzymy na odbourání histaminu běžně snížené, nelze z toho tedy usuzovat přímo na HIT (https://histaminovakasulka.com/2013/07/24/dao-a-hnmt-enzymy-jsou-snizene-u-pacientu-s-potravinovymi-alergiemi-aneb-proc-je-nizkohistaminova-dieta-vhodna-pro-alergiky/), zvláště na základě krevních testů. Základem pro zlepšení imunity tedy musí být snížení reakce na alergeny (imunoterapie, stabilizace žírných buněk), což pomůže imunitě více než restrikční dieta (u dítěte pozor na její formu), snaha budovat naopak toleranci na potraviny. Není známo, že by se histamin ukládal do tuku (naopak z různých procesů víme, že preferuje vodní prostředí), bude tedy velmi záležet na kvalitě přípravku, jak a z jakého materiálu jej výrobce vyrábí, čistotě atd. Také může hrát roli reakce těla na tuky (https://histaminovakasulka.com/2018/04/27/tuky-histamin-a-zirne-bunky-aneb-kdyz-jsou-tuky-problem/), takže vhodnost určuje individuální tolerance pacienta (trávení) a kvalita výrobce.

 6. Zdravím Kašulka. Chcela by som sa spýtať, čo to znamená, keď mi pri vyšetrení hadičkou z tenkého čreva zistili koncentráciu DAO 14.835 U/ml = nízka pravdepodobnosť HIT, ale zároveň DAO-aktivita znížená, ťažký stupeň deficitu. Záver bol, že mám HIT. Ale keď si čítam tieto Vaše články a aj iné odborné články, tak mám pocit, že skôr asi mám nedostatok medi a ďalších vitamínov. okrem toho mám intoleranciu na lepok, laktózu aj mliečnu bielkovinu a vajcia. Ďakujem

  1. Jak se dočtete na blogu, vyšetření hladiny DAO není dosud považováno za dostatečný marker HIT a nelze pouze na základě tohoto parametru určit HIT. Z vašich výsledků to vypadá, že enzymu je dost, ale je málo aktivní. Pokud vyloučíme chybu měření (která tam být může a test by měl být zopakován, než se přistoupí k jeho vyhodnocení, jelikož se hladiny DAO mění neustále v závislosti na jídle, cyklu, zánětech, alergii atdm navíc při odběru ze střeva se odebírá v úseku, kde enzym není běžně přítomný ve vyšší koncentraci a vyšetření tak nevypovídá tomu, co se děje ve střevě dále). Tedy může to znamenat také tolik, že užíváte léky, které blokují aktivitu enzymu (či některé potraviny) či že je v těle zánět/patologie spojená s uvolňováním histaminu a produkujete prostě příliš mnoho histaminu (což ale neznamená, že to vaše tělo nezvládá odbourávat). Z popisu přidružených intolerancí to však spíše vypadá, že máte nějakou poruchu střeva (zvýšenou propustnost, poškozená mikrobiota, zploštění střevních buněk a neschopnost enzymů se zde uchytit) atd. Každopádně máte pravdu, i HIT má svou příčinu a i případná potvrzená diagnóza HIT nic neřeší ani o ničem nevypovídá krom toho, že je v těle problém, který vede k nerovnováze histaminu. Může to být buď zmiňovaný zánět, alergie, nedostatek mikronutrientů, mikrobiota, neléčené chronické nemoci, užívání léků atd atd. Určitě má smysl vyřadit vysokohistaminové potraviny a pátrat po příčině, co vede k tomu, že tělo patologicky reaguje na neškodné látky.

 7. Dobrý den. Prosím, jak je to s obsahem histaminu v Calcichew D3, Panadol,…? Děkuji. začátečník

  1. Dobrý den, léčiva jakožto chemické produkty neobsahují histamin, pokud to specificky neuvádí ve složení, tam se nemá jak dostat. Jsou léčiva, která však mohou nabourat metabolismus histaminu a tedy pacientům s HIT škodit, základní seznam je tady: http://www.tigis.cz/images/stories/Alergie/2011/03/14_fuchs_al_3-2011.pdf. Pak je také ale celá řada přídavných látek, na které si musí pacienti dávat pozor, je tedy potřeba u každého přípravku nastudovat složení (tedy celé složení, nejen účinnou látku) a porovnat se seznamem: https://www.mastzellaktivierung.info/downloads/foodlist/61_FoodList_CZ_alphabetic_withCateg.pdf.

 8. Jako pátá možnost mi tu chybí transplantace střevního mikrobiomu. Přitom se jedná o nejlepší terapii HIT, samozřemě za předpokladu použití vhodného dárce.

  1. Řekla bych, že s momentálními znalostmi to lze označit za max. alternativní terapii, ale rozhodně nelze plošně doporučovat, neexistuje pro to jediný důkaz nebo studie. Jsou lidé, kterým dokonce naopak pomůže pouze terapie antibiotiky (obvykle se na to přijde náhodně), jiným stačí pouze vyloučit laktózu atd, fekalni transplantace zatím nebyla prokázána jako léčivý přístup témeř žádného onemocnění krom rekurentní infekce C. difficile, takže to určitě nepatří do základního přehledu:). Popravdě co jsem v kontaktu se zahraničními pacienty bych v tom ani plošnou terapii HIT zatím neviděla.

   Hlavně zatím u nás nelze pod lékarškým dozorem podstoupit legálně v rámci takové diagnózy a neprofesionální “domácí” taktiky jsou spíše hazard se zdravím. V zahraničí to lze za dost vysoký poplatek, ale výsledky z dlouhodobé léčby nejsou známé (z mých zdrojů spíše nejisté a nezaručené:(().

   1. Kašulko, zkusím Vám vysvětlit, proč můžeme transplantaci střevní mikroflóry můžeme zařadit do alternativní terapie. Vzhledem k tomu, že celou klasickou medicínu řídí farmaceutický průmysl, kterému jde jen o prodej chemie, tak tahle metoda jim nic nepřináší. Transplantace střevní mikroflóry nevyžaduje jediný medikament, proto, pokud se chce farmaceutický průmysl chovat rozumně, nebude tohle metodu podporovat. A pokud ji nepodporuje farmaceutický průmysl, bude ji odmítat celé zdravotnictví. Sám mám s tím bohaté zkušenosti, když jsem se ptal po nemocnicích, jestli by mi TSM byli ochotni udělat, vždy mi odpověděli, že tento zákrok mají povolený pouze v případě infekce batkerií Clostritidum, a to pouze v případě, že už pacientovi bylo DVAKRÁT PRODÁNO antibiotikum, které vůbec neúčinkovalo!!! Tohle jsou směrnice, které nastavil farmaceutický průmysl, proti vší logice, protože jak známo, antibiotikum na Clostridium má úspěšnost jen 28% a transplantace střevní mikroflóry má úspěšnost 80%, přesto pokud pacienta na životě ohrožuje tahle smrtící bakterie, musí nejprve podstoupit léčbu antibiotiky. A když antibiotika nezaberou, musí opět podstoupit léčbu antibiotiky, tedy podruhé. Teprve když antibiotika nezaberou podruhé, má nárok na účinnou léčbou TSM. Prostě jsou v tom peníze. Obvolal jsem všechny nemocnice v ČR, které TSM provádějí a vždy mi bylo řečeno, že mi zákrok provedou jen pokud mám v záznamu, že jsem prodělal dvakrát neůspěšnou léčbu Clostritidum pomocí antibiotik. A protože na soukromých klinikách stojí jeden zákrok minimálně 150 000 Kč (slovy stopadesáttisíc) a já nejsem milionář, vyřešila to nakonec domácí transplantace střevní mikroflóry, vždyť v Americe to tak dělají tisíce a tisíce lidí, je to toho plný internet. Ono v podstatě o nic nejde, pokud máte zdravého dárce (moje manželka je stoprocentně zdravá) a pokud seženete nějakou šikovnou asistentku, která už má s domácí metodou zkušenosti. Prostě před týdnem jsem podstoupil první TSM. Nízkohistaminovou dietu zatím dodržuji a nemůžu teď ještě říct, jestli to zabere, nebo ne, je na to brzy. Ale jeden optimistický poznatek už mám, po sprchování mě nekouše kůže na clelém těle, dříve to bylo po každé sprše, jak kdyby mě bodalo tisíc jehliček. Hodlám podstoupit ještě aspoň další dvě TSM a pak zkusím postupně přestat s dietou a uvidím, co to udělá.

 9. V ČR Daosin aktuálně není na trhu. Tedy dle sdělení 6 lékáren, které jsem dnes obešla. Patřím k těm, co s ním mají velmi dobrou zkušenost. Zná někdo jinou prověřenou možnost, jak preparát získat? Antihistaminika mi příliš nepomáhají. Situaci řeším dietou, nebo pokud jsem mimo domácí prostředí Daosinem. Pak jsem bez problémů. Děkuji za případné typy a rady.

  1. Takže mi nikdo neporadil a sehnala jsem na slovenském e-shopu. Daosin dnes přišel v novém balení s příbalovým letákem. A co je podstatnější s patrně inovovaným složením: + vit. C.

 10. Dobrý deň, všetkým,
  pani Kašulatko, chcem sa Vám v mene mnohých ľudí poďakovať za zdieľanie užitočných informácií a skúseností. Veľmi nám nimi pomáhate a posúvate vpred. Mne zistili HIT ešte vnovembri minulý rok, odporučili mi prečítať stránku daosin.sk a to bolo všetko. Odvtedy sa vôbec so mnou nikto nestará. Samozrejme, až teraz som sa vrhla na eliminačnú diétu, lebo som v podstate ani nevedela čo mám robiť. Hrozne som to zanedbala 😦 mám poškodenú aj kvantitu aj funkciu DAO (Diaminooxidáza (kvantita): 6.873 kIU/l; Diaminooxidáza (funkcia): 5.9 kIU/l), okrem toho mám 0% laktózy, intoleranciu aj na bielkovinu kravského mlieka aj bielkovín sóje 😦 je toho moc… teraz sa mi objavili hrčky na hrubom čreve (do desať kusov) na mieste, kde mi pred cca 3 rokmi vyberali slepé črevo. Evidetne niečo nie je v poriadku. Mám aj chronickú zápchu. Prosím, viete mi poradiť – začala som eliminačnú diétu, t.j. jem, čo môžem podľa švajčiarskeho zoznamu znášanlivosti potravín – t.j. môžem jesť hocičo, čo je v tej tabuľke, môžem striedať každý deň iné jedlo, však? Napr. v pondelok som začala – na raňajky som mala prepeličie vajíčka, obed kuskus, večera – varené zemiaky. ďalší deň som už pridala jablko, na večeru si chystám dať kukuricu. Ak som to správne pochopila, po týchto 4 týždňoch zavádzam potraviny, ktoré sú akoby „diskutabilné“, napr. u mňa banán a ten bude skúšať následne dva dni. A potom zase pridám inú potravinu, však?
  Zároveň sa chcem opýtať – začala som teda s eliminačnou diétou. Môžem už v tejto fáze nasadiť zelený jačmen, zázvor na prečistenie tých čriev? Chcela by som sa vyhnúť operácii 😦 Taktiež sa dá nasadiť vit. C a Quercetin už v tejto fáze?
  PS.: Máte nejakú inú radu ako prečistiť najmä hrubé črevo, ale celkovo traviací trakt?

  1. Dobrý den, ano,všechny parametry naznačují poškozené střevo (otázka je, zda alergie a intolerance je následek nebo příčina, snížené DAO a laktáza už často bývají jen následek dlouho probíhajících patogenních procesů) a je tedy potřeba hlavně cílit léčbu, nejen sestavit dietu pro vyřazení histaminu. Podrobnější návod na to, jak postupovat, najdete zde: https://histaminovakasulka.com/2013/10/17/jak-zvladnout-dietu-krok-po-kroku-nejen-tu-nizkohistaminovou/. Po 4 týdnech byste měla vidět především rozdíl a být stabilizovaná, pokud je vaším problémem histamin (pokud symptomy neodezní, je potřeba hledat ještě jinde), není nutno hned začít zkoušet zavádět ty rizikové potraviny, ale postupně prostě rozšiřovat jídelníček (těch potravin je tolik, že se člověk k těm rizikovým může dostat třeba až po půl roce). Pokud je střevo takto zničené, nečekala bych zázraky, že 4 týdny diety vyřeí stav tak, že hned půjde zavést rizikové potraviny, to chce většinou jistý čas a trpělivost, alergie a intolerance a další problémy také nevzniknou ze dne na den a tělo potřebuje prostor pro zahojení a léčbu (je otázka, zda právě stav tlustého střeva není příčinou toho zbytku, protože bez funkčního tlustého střeva je zřejmě dost poškozená mikrobiota a tedy i příjem živin a produkce velmi prospěšných protizánětlivých látek, je tedy dobré zjistit, co je příčinou a případně se trochu zajímat o zánět a protizánětlivou stravu, která by mohla pomoci cílit problematiku, vynechání histaminu a alergenů bohužel není lékem). Z medicínského hlediska opravdu netuším, co myslíte tím pročistit střevo, při dostatečném příjmu vlákniny, pitném režimu atd se střevo opravdu čistí samo (pokud jste navíc podstoupila třeba kolonoskopii, pří přípravě vám střevo opravdu dobře pročistili), tam není nutné podstupovat nějaké razantní kroky (naopak ty mohou čsato i střevo poškodit). Co se týče nasazení suplementů, to je hodně individuální, někomu může vadit třeba i ten ječmen (jako třeba mě) a pak si naopak budete prodlužovat délku léčby, vhodnější je chvíli počkat, až člověk má stabilizovaný jídelníček, začít přidávat spíše vitamíny (jako je C, D, případně na začátek nějaký multivitamín, jelikož tělo zřejmě nějakou dobu živiny ze stravy ani nevyužívalo), léčivé potraviny, probiotika, pak teprve zkoušet zavádět suplementy (většinou jsou koncentrované a jako takové mohou u rozházené imunity i škodit, k suplementům se musí přistupovat jako k lékům a brát je se stejnou vážností). Co se týče ale třeba zázvoru, to je prostě potravina a není problém ji zkusit a pokud bude bez reakce, tak ji využít k léčbě, stejně tak další bylinky. Ale musíte prostě respektovat to, že střevo je očividně poškozené, vznikly alergie a intolerance a nikdo nemůže říct, zda nebudete mít i další alergie nebo přecitlivělost vůči některým potravinám (třeba zkřížená reakce BKM a hovězí maso atd), která vůbec nesouvisí s histaminem. Takže není potřeba během první fáze diety vyzkoušet co nejvíce potravin, ale začít s určitým množstvím a postupně přidávat, pokud nedojde ke zhoršení, pak přidávat další (ideální je pak přidávat po jedné potravině denně, protože když to člověk zkombinuje, těžko se mu pak odhaduje, která z více potravin to byla).

 11. Reportér Mike Adams byl zřejmě posledním novinářem, který s Dr. Batmanghelidjem, autorem knihy Water for Health, For Healing, For Life (Voda pro zdraví, léčbu, život) udělal exkluzivní rozhovor. Dr. Batmanghelidj již nežije. Byl také zakladatelem National Association for Honesty in Medicine (Národní asociace pro čestnost v medicíně) a autorem knihy Your Body’s Many Cries For Water (Mnohá volání vašeho těla po vodě).

  Uvodna cast ich rozhovoru:
  Mike: Vítejte, doktore. Jak jste se poprvé dozvěděl o těchto léčivých vlastnostech vody?
  Dr. B: Měl jsem tu čest a privilegium, že jsem byl vybrán jako jeden z rezidentních lékařů, a měl jsem tu mimořádnou čest být jedním z posledních studentů Sira Alexandera Fleminga, objevitele penicilinu. Zmiňuji jeho jméno, abyste věděli, že jsem byl pohroužen do studia medicíny a výzkumu. A o několik let později jsem musel podat muži, který trpěl bolestmi břicha způsobenými jeho nemocí, dvě sklenice vody, protože jsem v tu chvíli neměl žádné jiné léky, které bych mu mohl dát. Trpěl nesnesitelnou bolestí, a voda mu poskytla zázračnou úlevu. Ulevila mu – do tří minut se jeho bolest zmenšila, a do osmi minut zmizela úplně. Zatímco před osmi minutami byl v křečích a nemohl ani chodit, úplně se z tohoto stavu vzpamatoval. Začal se usmívat od ucha k uchu a velmi šťastný se mě zeptal, co má dělat, když se bolest vrátí? Řekl jsem, „No, pijte více vody.“ Pak jsem se rozhodl naordinovat mu, aby každé tři hodiny vypil dvě sklenice vody. On to udělal, a to byl po zbytek doby, kdy byl se mnou, konec jeho bolesti vředů. To mě probudilo, protože na lékařské fakultě jsem nikdy neslyšel, že by voda mohla léčit bolest, takový druh bolesti. A tak jsem měl příležitost vyzkoušet vodu jako lék v následujících více než 3.000 podobných případů. A pokaždé se ukázalo, že je voda účinným lékem. Z tohoto pokusu jsem pochopil, že tito lidé měli žízeň, a že žízeň se může v organismu projevit bolestmi břicha, až do takové míry, kdy může být člověk při vědomí jen napůl, jak jsem zažil. A voda je pokaždé povzbudila. Takže když jsem přišel v roce 1982 do Ameriky, šel jsem na University of Pennsylvania, kam jsem byl pozván, abych pokračoval ve svém výzkumu a studoval vlastnosti vody zmírňující bolest. Ptal jsem se sám sebe, proč trvá farmaceutický průmysl na používání antihistaminik pro tento druh léků proti bolesti? Tak jsem začal zkoumat úlohu histaminu v organismu a tam byla odpověď – histamin je nervový mediátor odpovědný za regulaci vody a řízení sucha v těle. Když se to projevuje bolestí, ve skutečnosti to naznačuje dehydrataci. Takže tělo dává dehydrataci najevo bolestí. V závislosti na tom, kde se dehydratace usadila, cítíte bolest. Velmi jednoduché. Představil jsem tuto koncepci jako přednášející host na mezinárodní konferenci o rakovině a vysvětlil jsem, že lidské tělo dává najevo dehydrataci tím, že produkuje bolest, a bolest je známkou nedostatku vody v těle a nedostatek vody ve skutečnosti stojí za většinou zdravotních problémů v naší společnosti. Protože, když se podíváte na to, co dělá farmaceutický průmysl, vidíte, že vyrábějí tolik různých antihistaminik jako léky. Antidepresiva jsou antihistaminika, léky proti bolesti jsou antihistaminika, ostatní léky jsou přímo i nepřímo antihistaminika. Takže tehdy byla moje práce zveřejněna. Vědecký sekretariát 3. konference mezivědního výboru o zánětu mě v roce 1989 pozval, abych přednesl tuto prezentaci o histaminu na konferenci v Monte Carlu. A to jsem udělal, takže všichni pochopili, že histamin je regulátor vody v těle.

 12. Dobrý deň, v prvom rade sa chcem veľmi pekne poďakovať za užitočné informácie na celej tejto stránke. HIT mám diagnostikovaný cca. 2 mesiace, ale stále mám milión nezodpovedaných otázok. Tieto dni však najviac riešim problém C vitamínu. Prišla som na to, že vysoké dávky mi skutočne sčasti pomáhajú. Hľadám však „najprírodnejšie“ C-ečko, čo je dnes (ako s liekmi, tak ako s jedlom), samozrejme, dosť problematické. Viete mi nejaký poradiť? Resp. pozerala som na napr. na prípravky Jamieson, oni sú vcelku čisté, ale zase majú podporné zložky ako citrusy či šípky. Je to v prípade HIT problém alebo je to ok? Už vopred ďakujem za odpoveď 🙂

  1. Dobrý den, problém je, že přírodní a čistý jsou často dva odlišné pojmy z pohledu potravinových doplňků. Nejpřirozenější je to, které najdeme v plnohodnotných zdrojích přímo, proto stejně většina izolátů bude obsahovat i stopy původní potraviny jako šípek nebo citrusy. Ale např. šípek je velmi zdravá potravina sama o sobě (http://histaminovakasulka.com/2015/07/16/kasulciny-inspirace-nejen-na-leto-c-2-aneb-co-me-ted-bavi-a-vas-bude-bavit-take/), stejně tak člověk klidně může tolerovat extrakt z citrusů, protože se bude jednat jen o specifickou část citrusů (např. víme, že třeba kůra citrónů obsahuje látky, které stabilizují žírné buňky a působí proti uvolnění histaminu, ale pořád se jedná o alergen). Mnohdy jsou u „přírodních produktů“ bohužel mnohem horší tabletky, do kterých se směs plní (navíc prakticky velmi často je to stejně vitamín C bez uvedení zdroje+něco dalšího, tedy nejedná se o přírodní produkt, jen se tak tváří). Čistý a přírodní vyrábí třeba HealthForce Nutritionals, jenže tomu pak odpovídá cena:(( Já jsem v tomto směru raději volila čistou formu (vysoká rozpustnost), tedy produkt, který nebyl vyroben z žádného potenciálně známého alergenu jako je kukuřice, citrusy či dokonce šípek, s jistotou, že svou roli nehráli ani kvasnice (v počátku diety jsem opravdu raději volila deklarovanou „chemii“ než potenciální reakci na alergeny nebo látky, na které jsem v té době reagovala, jako byly kvasnice či kukuřice (užívala jsem tedy čistý askorbát sodný v prášku).

   1. Veľmi pekne ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď, tiež mi momentálne vyhovuje najviac čistý askorbát sodný… Možno len tak pre zdieľanie informácií pre ľudí, ktorí sú tiež len na začiatku tejto dlhej cesty bez histamínu: osobne som prišla na to, že vysoké dávky (cca. 5 gramov C-éčka) mi skutočne pomáhajú, najlepšie užiť 1.5 g počas jedla. Keď som k tomu pridala aj Quercetin 1000 mg denne, podstatne sa mi uľavilo. Samozrejme, pri nízkohistamínovej diéte :).

 13. Dobry den, z vysetrenia krvi mi zistili, ze mam sice spravne mnozstvo DAO, ale jeho aktivita je polovičná. Máte, prosím Vás, nejaké typy ako by sa dala zvýšiť aktivita DAO?

  1. Určitě je potřeba se podívat, jestli není ve stravě nějaký inhibitor, hlavně léky a alkohol mají tuto funkci, že blokují aktivitu enzymu. Vypadá to, že tělo si dělá dost, ale enzym je buď lenivý nebo vyčerpaný, proto určitě omezit vniřní zdroje histaminu, regulovat imunitu a zkontrolovat, zda nechybí některé minerály nebo vitamíny. DAO pro svou funkci potřebuje dostatek B6 a dalších vitamínů, stejně jako rovnováhu minerálů a stopových prvků, třeba mědi, zinku atd. Měla jsem prakticky stejný problém a pomohlo odstranit zánětlivé potraviny, jejichž konzumace vedla k uvolňování histaminu v těle.

 14. Dobry den, prosim Vas o radu, som stvrty tyzden na eliminacnej diete a na buduci tyzden zacinam prihadzovat potraviny do jedalnicku – chcem sa spytat, kolko napr. rajcin mozem v dany den zjest? Mam zacat po troske (1-2) alebo 3-4 budu v pohode? Dakujem za rady.

  1. Osobně bych doporučila začít s méně rizikovými potravinami, než začnete zařazovat ty, co jsou ukázkově histaminové. Určitě bych nezačala rajčaty, citrusy a podobnými potravinami, jelikož pokud obsahují histamin a tělo není dostatečně „pročištěno“, naplníte si „kyblík“ histaminu hned první den a zbrzdí to vaše snahy o zavádění potravin. V první řadě by se měly zavádět potraviny, které nejsou přímo spojeny s histaminem či jinými aminy a které jste v eliminační fázi nejedla. Ve chvíli, kdy testujete danou potravinu, musíte nejdříve sníst pouze minimální množství a přidávat postupně. Jednak tak budujete orální toleranci a jednak můžete zjistit, že 1/2 rajče ještě snesete, ale celé už ne. Navíc můžete být na danou potravinu intolerantní/alergická a menší množství zabrání větší reakci. Takže dokonce bych nezačínala ani z celým rajčetem, ale u takto rizikových potravin bych zkusila nejdříve jeden měsíček, když vše bude v pořádku, tak na druhý den zkusit 1/2 nebo menší rajče (záleží, jak prudké a silné jsou reakce), na třetí den možno vynechat a zkoušet jinou potravinu, nebo zkusit ještě kousek přidat, ale na začátek se nedoporučuje rizikové potraviny jíst často. Zařazování rizikových potravin je trochu jiné než u běžných diet (kde se pak opravdu zkouší velké množství najednou), začínejte opravdu opatrně, určitě ne víc jak s jedním kusem (v rámci HIT lze čekat i opožděné reakce a proto je dobré do další konzumace buď stejné nebo jiné nové potraviny čekat alespoň 24 hodin).

   1. Co napriklad myslite tymto: „V první řadě by se měly zavádět potraviny, které nejsou přímo spojeny s histaminem či jinými aminy a které jste v eliminační fázi nejedla.“? Dakujem

    1. Netuším, jak vypadala vaše eliminační dieta, ale velmi často je dieta osekaná na základní potraviny. Doporučuji pak začínat třeba ovocem a zeleninou, které nejsou spojeny přímo s histaminem, např. tedy různé saláty, zelí, papriky, květák, brokolice, kapustičky, kukuřice, hrášek, cuketa, dýně, jablka, hrušky, bobulovité ovoce, švestky, meruňky (tedy vše krom rajčete, vařeného špenátu, lilku, ananasu, citrusových plodů), zavádět rozdílné oblininy jako jáhly, čirok, teff, quinou, případně pohanku, zkoušet namáčet ořechy a postupně přidávat spolu se semínky (mají významnou roli jako zdroj nutričních látek) a případně správně připravené luštěniny. Rajčata histamin obsahují a velmi záleží, jak byla pěstována atd, hodnoty se mohou velmi lišit, každopádně bych nedoporučovala překročit limit 100-150 g čertvých (nekombinovat s jinými rizikovými či neotestovanými potravinami ve stejný den). Samozřejmě pokud eliminační dieta většinu výše uvedených obsahovala a cítíte se dobře a chcete se do rajčat pouštět, pak opravdu spíše postupně (množství hraje roli).

 15. Aj ja dakujem. Tiez mi zistili HIT, no rady ziadne..ved najdete na internete 🙂 No a konecne som po 2 tyzdnoch nasla tieto skvele rady, clanky navody. Mnohokrat dakujem!
  Nebolo mi jasne ci mozem brat pocas eliminacnej diety antihistaminika, ale teraz vidim, ze ano 🙂
  Taktiez som si myslela, ze eliminacnu dietu musim zacat uplnym vylucenim potravin a napr. tyzden len 3 potraviny, potom postupne pridavanie. Ale je to velmi vycerpavajuce. Takze idem plnou parou do toho 🙂

 16. Také děkuji za super článek! Jsem ráda, že jsem se dozvěděla spoustu informací nejen o enzymu DAO, ale i o další zajímavých věcech např. ohledně antihistaminik. Zrovna mně na alergii vůbec nepomáhají a co už jsem jich vyzkoušela! 😦 Zkusím se vrhnout na nízkohistaminovou dietu, snad tudy cesta povede…,-) Ještě mě zaujal ten přírodní přípravek Quercetin, jdu si ho objednat 🙂

 17. No právě, že se celé roky plížívě rozvíjejí nejrůznější příznaky po celé tělesné schránce, které se projevily na laborce vlastně jen snížením imunity a nespecifickou alergií. Na to jsem dostala ten Zyrtec. Teď nově je DAO lehce snížena pod 80 HDU.

  Bez úpravy diety se to samozřejmě neobešlo. V podstatě to byl zpočátku spíš pokus, omyl, ptž jsem netušila nic o histaminu. Mám tak za sebou mnoho „z nebe přišlých“ úprků na onu místnost, což je obzvláště na cestách fakt super a další radosti, které tu nechci radši ani vyjmenovávat.

   1. Ahoj Sanello, dělávala ho Immunia v Praze, teď tvrděj, že maj špatný sety a nejde to. Mám v plánu vyzkoušet ten Daosin. Kde jsi prosím Tě objednávala Quercetin?

    1. Pokud můžu vstoupit, Immunoflow v Praze dělá obě stanovení s novou, přesnější metodou stanovení aktivity (radionukleotidy). Quercetin doporučuji určitě přes internet, dá se tak sehnat levněji dostatečná „dávka“ (je třeba vždy porovnat množství quercetinu v tabletě a přídavné látky).

 18. Jéžíšmarjá, konečně nějaké kloudné informace. Jsem dlouhodobě na Zyrtecu, než mi ho nasadili, tak stála kvalita života za…, teď to jakž takž s výkyvy jde – jaká přírodní antihistaminika máte na mysli???

  1. Pokud vam zabiraji antihistaminika bez upravy diety, tak bych spise patrala po pravych alergiich nez po HIT. Na internetu se toho doctete vice, ja jsem zatim psala o mangosteenu ci quercetinu,dobra je jeste bazalka posvatna a par dalsich bylinek jako tymian, salvej, idealne cerstve (nebo extrakt)..

   1. Kasulka, prosim vas, toto stale plati? Lebo ja som na antihistaminikach nemala ziadne svrbenie/cervene flaky….a po 2 mes som nenasla nic, co by mi skodilo…aj ked mam DAO znizene….teda sa snazim zistit,co mi teda ja…dakujem….inac, na diete/po diete by sa mi nemali popridruzivat ine veci/symptomu,ci? Lebo uprimne mam pocit,ze som sa po diete vyhladovala (a to som isto nesla takou velmi prisnou, ako ze niekto je na ryzi,ale.aj tak striktnejsou) a teda mam skor energeticky deficit (dlhodoby a prehlbeny touto dietou)…teraz jem ovela viac a priserne ma boli hlava, a mam vsetky znaky podvyzivy (nizke BMI a pod)….stale sa vyhybam histaminovym bombam, dakujem

    1. Ano, toto stále platí, pokud neustoupí příznaky na dietě, nemůžeme je připsat histaminu z potravy a zbytečně si lidé ubližují. Hodnoty DAO nejsou dostatečné pro diagnózu HIT, mění se už jen s tím, co běžně jíme (https://aspoonofhistamine.com/2017/10/29/hodnoty-enzymu-diaminoxidazy-dao-se-meni-podle-jidelnicku-v-nezavislosti-na-obsah-histaminu/), jsou snížené u zánětlivých nemocí a také běžně u alergiků, ale neznamená to nutně mít HIT, tedy mít problém s histaminem ve stravě (https://aspoonofhistamine.com/2013/07/24/dao-a-hnmt-enzymy-jsou-snizene-u-pacientu-s-potravinovymi-alergiemi-aneb-proc-je-nizkohistaminova-dieta-vhodna-pro-alergiky/). Samotná diagnostika na základě DAO z krve není vhodná (https://aspoonofhistamine.com/2017/07/12/histaminova-intolerance-ve-vedecke-literature-aneb-mnoho-zbytecneho-povyku-pro-dao/, https://aspoonofhistamine.com/2015/02/16/diagnostika-histaminove-intolerance-je-koncentrace-diaminoxidazy-v-krvi-opravdu-vhodnym-markerem-hit/).
     Při popisované dietě a problémech doporučuji přečíst také toto, protože při HIT dietě NENÍ v žádném případě nutné ani doporučené mít kalorický deficit, naopak je třeba hodně energie a živin na uzdravování těla. Dlouhodobá restrikce může vést k dalším zdravotním problémům a dokonce HIT vyvolat/mimikovat (takže i pokud ji člověk na začátku neměl, nevhodnou dietou si opravdu může HIT přivodit/spustit:().

     Snížení enzymu DAO/HIT jako následek chronické restrikce potravy

 19. Srdečná vďaka za veľmi cenné a užitočné informácie. Konečne výborný článok, ktorý poskytuje rady, ako prirodzenou cestou napomôcť tvorbe diaminoxidázy. Ostatné články s problematikou HIT iba odporúčajú Daosin, čo vytvára dojem, že iná cesta neexistuje, iba užívanie lieku (jediného svojho druhu na trhu, nehradeného poisťovňou!). Ešte raz ďakujem a prajem veľa zdravia všetkým, ktorí sú postihnutí týmto vážnym a obmedzujúcim ochorením.

  1. Velmi dekuji za mily komentar. Prala bych si, aby lekari vice nabadali lidi k vlastni zodpovednosti a kritickemu zhodnoceni zivotniho stylu, nez jim zacnou rovnou psat tabletky. Verim, ze uprava zivotniho stylu a jidelnicku pomuze mnohym prekonat onemocneni do takove miry, ze leky nebudou potrebovat. A tem vazneji nemocnym muze pomoci preckat, nez budeme mit opravdu ucinny preparat, jez bude hradit i pojistovna. I ja sama jsem byla prekvapena, jake mnozstvi protizanetlivych a protialergennich potravin nabizi sama priroda.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.