Můj příběh

UPDATE podzim 2013

Dříve, než se pustíte do čtení příběhu, ráda bych přinesla malý update. Postupným výzkumem, bádáním a experimenty na vlastní osobě jsem přišla na to, že léky (včetně daosinu a antihistaminik) mi nezabírají, a že cestou je změna životního stylu. Řešením pro mě nebyla ani silně omezená dieta, která člověka dlouhodobě ochuzuje o potřebné živiny. Mou cestou tedy byla kvalitní vysokonutriční bezlepková dieta s omezeným množstvím histaminu. Díky zařazení zdravější stravy a protizánětlivých potravin (a také změnou podnebí) jsem docílila stavu, kdy se cítím velmi dobře (a vše potvrzeno ziskem nejlepších krevních výsledků za dlouhou dobu). Přidala jsem vhodný pohyb (příliš mnoho vyčerpávajícího pohybu se ukázal být špatnou cestou), tedy zařadila více jógy a pilates, které nezvyšují hladinu histaminu. Momentálně neřeším, zda jsem se uzdravila nebo ne, cítím se dobře a to je to nejdůležitější. Svůj boj proto nevzdávejte, věřím, že každý se může cítit lépe!

Poznáte, když na vás leze nějaká chřipka ještě dříve, než přijdou první příznaky? Rozpoznáte bolest střev od bolesti žaludku? Dokážete identifikovat většinu vyrážek, které se na vašem těle objeví? Ano? Pak vítejte v klubu chronicky nemocných.

Jak to všechno začalo?

V podstatě od malička jsem bojovala s nějakou chorobou, zlé bakterie mě obléhaly zřejmě na každém kroku a nedalo se tomu moc zabránit. Má lékařská karta dnes vyděsí každého lékaře na první pohled, úctihodná tloušťka předem říká, že nebudu jednoduchý pacient. Ve skutečnosti mě můj praktický lékař vidí dvakrát za rok (sice pokaždé s kupou papírů od jiných lékařů, ale ne zase tak často), jelikož už většinu nemocí znám a jejich průběh mohu předpovídat. Poznám, která část střeva mě přesně bolí, poznám, zda mám zánět dutin, průdušek anebo jen virózu. Teď už vím, že imunita prostě nefungovala správně a to byl celý zakopaný pes. Ale abych se dostala k histaminové intoleranci.

Potíže, které předcházely diagnóze, by se daly datovat do září roku 2011, kdy jsem po dvou týdnech dovolené mimo ČR začala otékat a necítila jsem se dobře. Moje střeva začala stávkovat. Přisuzovala jsem svůj stav změnám podnebí a pravidelně chodila cvičit. V říjnu jsem si však zlomila malíček na noze. Nejprve jsem o tom nevěděla, že je zlomený, když jsem však za dva dny ležela v bolestech s černou nohou, doktor byl jasné volba. Zlomenina na dvou místech. A s touto zlomeninou jsem musela odletět na konferenci a naběhat pár desítek mil. V tu chvíli jsem si neuvědomila, jaký stres to je pro organismus. Po mém návratu zpět jsem se cítila opět napuchlá, pořád mi teklo z nosu, měla jsem zažívací problémy a pomalu jsem začala přibírat na váze bez zjevného důvodu. Žena pozná každé kilo navíc a já jsem cítila, že něco není v pořádku. Začala jsem více cvičit a stravovat se ještě zdravěji – tuňák, rajčata, vajíčka, celozrnné pečivo a pšeničný protein (vlastně jsem se tou zdravou dietou pomalu začala trávit, což jsem nemohla tušit). V listopadu jsem se poprvé osypala v restauraci – dala jsem si burger a zapila to jednou Plzní. Do 10 minut jsem měla fleky na tváři i ve výstřihu, nebylo mi dobře. Průjem se střídal se zácpou a moje pokožka začala strašně svědit. Na stehnech, později na lýtkách, předloktí se mi udělala kopřivka. Když začala tak svědit, že jsem se škrábala i v noci ve spánku, navštívila jsem kožního lékaře a dostala kortikosteroidy. Zpětně si uvědomuji, že jsem měla několik příhod, kdy jsem do několika minut zrudla, opuchla a těžko se mi dýchalo. Zachránilo mě silné antihistaminikum po ruce, hodně vody a klid. Tyto epizody byly spíše spojené s chemikáliemi (v laboratoři), a tak jsem tomu nepřikládala význam.

Vánoce 2011 – vyvrcholení

To už byly Vánoce, vánoční oslavy a já jsem dostala zánět močové trubice, lépe řečeno se to jako zánět tvářilo – pálení, nucení na močení atd. Postupně se to zlepšilo, avšak jediný panák likéru na Štědrý večer vše vyvolal zpět. Nemohla jsem si dát ani pivo, jelikož jsem rudla. Kortikosteroidy nezabíraly, vyrážka se zmírnila jen na dobu, kdy jsem se mazala, po vysazení léčby byla ihned zpět a svědění s ní. Pořád jsem přibírala a cítila se napuchlá, přestože jsem cvičila, „zdravě“ jedla a chodila na lymfodrenáže. V únoru jsem přišla na pravidelnou kontrolu ke své imunoložce a postěžovala si. Paní doktorka neváhala a odebrala mi krev na otestování potravinových alergií. Začala jsem se dívat po internetu a pak přišly výsledky – byly komplet negativní.

Potravinové alergie? Celiakie? Negativní

V testu na potravinové intolerance (ano, i já jsem se nechala napálit, zoufalý člověk dělá zoufalé činy!) z krve vyšlo několik pozitivních potravin – pšenice a pár dalších zrn, mořské plody, rajčata, lehce papriky, vejce, mléko a mléčné produkty a pár dalších věcí (vlastně přesně to, co pak uváděli v brožurce, zajímavé). Byla jsem velmi překvapena a když jsem dále prohledávala internet, našla jsem informace o histaminové intoleranci. Paní doktorka mě už informovala, že mi vzala krev i na enzym DAO, který histamin odbourává, jen se na výsledky dlouho čeká. Střevní potíže neustupovaly, tak mě objednali na komplet vyšetření na gastroenterologii. Začala jsem držet dietu dle vyšlých potravinových intolerancí a začalo mi být trochu lépe. Později jsem na netu našla info, že histaminová intolerance se nesnese s alkoholem, který blokuje aktivitu DAO a k tomu kvasnice, velmi bohaté na histamin….ach, to pivo. Když už jej nesmím, aspoň v diagnostice nám pomohlo.

Jen tak se prohrábnout střevy

V březnu jsem podstoupila veškerá vyšetření na gastru, která snad lze – kolonoskopii, kontrastní CT, testy na kvasinky, plísně atd. Vzali mi sedm vzorků na histologii – vše v nejlepším pořádku, nemám celiakii. Mimochodem, zde je třeba zmínit pochvalu na stranu gastroenterologa, jeho báječný přístup k věci a kompletní vyšetření! Bohužel to nebylo moc platné. Břicho jsem přitom měla stále jako kámen, každý menší tlak mě bolel, pořád jsem se nafukovala po jídle. Musela jsem omezit cvičení, při aerobní aktivitě se mi dělaly červené mapy po těle, hlavně na rukou. O to více jsem se věnovala józe a pilates, které mi problémy nedělali. V tu chvíli jsem byla víceméně na dietě a kamarádka mě vzala na večeři k narozeninám – sushi a šampaňské. Na druhý den jsem nevstala z postele. Tělo mě neposlouchalo, nebyla jsem schopná zvednout ani ruce ani nohy. Pak jsem už jen lítala na záchod. Bolela mě hlava a nevěděla jsem, co mám dělat. Tupý, omámený pocit. Do druhého dne to přešlo. Podobných stavů jsem zažila pak ještě několik a pochopila, že vyčištěné tělo od histaminu se stále potýká s nízkou koncentrací a v podstatě se vždy opravdu „otrávím“.

Histaminová CO? Intolerance? Co to má jako být?

V tu dobu také přišly zpět výsledky. Koncentrace DAO na hranici, ale v pořádku,  ale aktivita snížená. Diagnóza: histaminová intolerance. Začala jsem držet přísnou dietu dle různých informací z webu. Zjistila jsem, že každé pšeničné pečivo či chléb mě prožene a ověřila si tak gluten senzitivitu. Těžko se to lidem vysvětluje, nechápou, že existuje i něco jiného než celiakie. Možná u mě gluten nevyvolá rakovinu či malabsorbci živin, ale zato mi pěkně pohází střeva a zamotá životem. Bohužel mnohdy ani lékaři neví, o co se jedná, co to je nějaká ta histaminová intolerance. A přestože se zdá, že se jedná o moderní záležitost, výzkumy v této oblasti se datují 20 let zpátky a na netu můžete najít lidi s touto diagnózou po dobu 15 let. Každopádně je velmi únavné všem vysvětlovat, co vás trápí. Nehledě na to, že strava je finančně dosti náročná a stát nepřispívá ani na jediné léčivo – doplněk stravy – daosin, který mi bohužel nefunguje tak, jak v letáku slibují. Je těžké lidem vysvětlovat, že nemůžu pít alkohol, že bych strašně ráda, ale nejde to. Ty následky za to nestojí.

A jak jsem k tomu tedy přišla?

Od raného dětství jsem vedena jako alergik a ekzematik. Možná že právě antihistaminika držela mou nemoc na uzdě. Už v dětství jsem se osypala po penicilinu a nesměla jsem acylpirin, což se dá právě HIT vysvětlit. Od dětství jsem byla hodně nemocná – mohla antibiotika porušit mou střevní sliznici a poškodit mi enzym DAO? Prodělala jsem také komplikovaný zánět slepého střeva a skončila jsem se zánětem pobřišnice a močového měchýře. Dva roky na to mi operovali srůsty na střevech. Mohlo toto způsobit vznik HIT? Další otázkou je, zda za vším nestojí dlouhodobě neléčená porucha imunity. Z mého pohledu mám teď trochu více jasno – vše začíná ve střevě. Možná kombinace špatné imunity s absolutním zničením střevní flóry bylo základem pro mé problémy.

Začala jsem držet dietu a většina symptomů ustoupila. Zmizela vyrážka, přestala mě svědit kůže, bolesti hlavy jsou méně časté a přestože jsem začala jíst více, začala jsem hubnout (histamin reguluji pocity hladu v tělu – stimuluje receptory přímo v mozku a u lidí se projevuje buď vlčím hladem či naopak anorexií). Více jsem odpočívala a domluvila si částečnou pracovní dobu, abych mohla doma více odpočívat. Po dvou měsících ustoupily střevní potíže. Jak jednoduché. Akorát pak přišel stres s odjezdem a je prokázáno, že stres je hlavní spouštěč uvolňování histaminu. Nejlepší léčba je klid na lůžku a vyřadit stres ze života – haha, a jak se tohle dělá? Zvykla jsem si hodně vařit. Je to jednoduché, když si nenavařím, moc se nenajím. Hotová jídla z obchodů a restaurací jsou pro mě prostě špatné, takže raději trpím hladem než úporným průjmem či nesnesitelnou bolestí hlavy. Mé milované víno se stalo minulostí, pivu se snažím vyhýbat a občas se odvážím na nějaký koktejl (bez smetany, citrusových džusů atd, docela těžká volba). Eliminační dietou jsem zjistila, že nesnesu lepek. Dle bádání to vypadá na non-celiakální gluten senzitivitu, která může jít ruku v ruce s HIT. Každopádně přítomnost obého vypovídá o porušení střevní bariéry.

Jsem nemocná, ale žiji

Nemoc člověka sociálně izoluje. Nejsem však člověk, který by dokázal zůstat v klidu. Díky své druhé chronické chorobě jsem se naučila bojovat a jít za svým cílem rychle a tvrdě. Mnohdy mám pocit, že funguji oproti ostatním lidem na 200% a rozčiluje mě, když si nedělají svou práci, jsou pomalí a laxní. Já prostě nemám čas. Jsou chronická onemocnění, u kterých nemáte prostě jistotu, kdy vás položí a pár dní, týdnů se nezvednete z postele. Proto není času nazbyt. Nepoddávejte se své nemoci! Nestěžujte si na to, kde vás zrovna píchlo a co zase chudáčci nesmíte. Jsou mnohem mnohem horší bolesti, tak se přestaňte pozorovat a běžte žít!

Každopádně otázku na to,  kdy se mi HIT vyvinula či jak vznikla, ještě dlouho znát nebudu. Ale je to vlastně jedno. HIT je tady, je se mnou na každém kroku a jediná možnost je naučit se s ní žít. Ne, bohužel nezmizí, ale třeba jednoho dne někdo ten lék objeví. Třeba pak zase budu moct jíst „vše“, co ostatní lidé. I když moment, já vlastně jím vše, co mi chutná (a hlavně dělá dobře). Jen se to musí naučit respektovat ostatní lidé.

80 comments

 1. Tak pro mě je HIT právě nová diagnóza. Nemám naštěstí tak dramatické projevy, jako ve vašem případě, ale taky to není žádná pecka. U mě je to mimo jiné o příšerné únavě, o neschopnosti si odpočinout. Nejhůře je mi ráno, v průběhu dne se to trošku zlepšuje. Asi to souvisí s tím, že ráno užívám své antihistaminikum. Btw. Beru Xados a mám od své lékařky, že právě jeho léčivá molekula – bilastinum, velmi dobře působí i při HIT, ale jinak a nějak lépe, než jiná antihistaminika. Nevím, studii jsem nečetla, ale možná by to pro někoho mohl být tip.
  Dále mám hlavně gastro problémy, tzn. že mám pocit na zvracení a můj celoživotní hyperaktivní močový měchýř a diagnostikovaný dráždivý tračník, asi taky nebudou úplně tím, čím se tvářily být. Na průjmy po jídle doporučuji Enterol. A klidně i na dlouhodobější terapii. Kožní projevy nula.
  Jinak z jídla je mi nejvíc špatně z toho, co nejvíc miluju (samozřejmě!) – tj. víno (a alkohol obecně), ryby, takové ty zralé a plísňové sýry (Bree, Camembert apod.) a není mi OK ani po kávě. Všechna uleželá kořeněná jídla typu guláš jsou taky problém. Dceři 1,5 roku byla zjištěná genetická intolerance laktózy, v jejím věku extrémně vzácná, což znamená, že já i muž jsme heterozygoti (snad jsem to nepopletla) a u ní se to složilo, takže si myslím, že by mi vzhledem k mým sklonům k průjmům bylo lépe i bez laktózy a mléka obecně, ale to bych nedala, mléčné výrobky miluju, mám na nich hodně postavený jídelníček, a fakt by mi chyběly. Tak se alespoň snažím vybírat ty zakysané formy, ale to zase prý není úplně OK pro HIT, takže je to asi začarovaný kruh. Pečivo mi nevadí vůbec.
  Vím to chvíli, takže zatím zkouším a hledám. Alkohol je jasný už teď, ty dny po za to opravdu nestojí, minule jsem měla i nějaký třes a srdce se mohlo zbláznit, takže to už fakt ne, uzenou makrelu už si taky v životě nedám (to jsem málem „umřela“), ale čerstvou tresku na másle ustojím, i když i bez ní by mi asi bylo líp.
  Pro radikální vyřazení všeho jsem příliš slabý jedinec, ale ono se to tak nějak tříbí samo – tělo a mozek to, co mu nedělá dobře, prostě nechce, takže po tom pomalu ale jistě přestávám sahat….

  1. Nejste vubec slaby jedinec a delate to naprosto spravne! Bezhlave vyrazovani potravin, ktere cloveku neskodi a nic nedelaji, neni vubec doporucovano, hlavne ne z dlouhodobeho hlediska. Naopak ten stres, co s tim lide nakonec maji, casto i podvyziva, depresivni nalady, to samotne muze v konecne fazi jeste vice skodit. Tudiz to, ze poslouchate sve telo a mozek, ze postupne tridite a postupne vyrazujete jen to, co vam opravdu skodi, je nejudrzitelnejsi pristup. A to samozrejme pro lecbu potrebujeme, ne zadne narazove diety, ale zmenu a hlavne vedomi, proc to delam. Takze nejste vubec slaby jedinec, ale naopak rozumny clovek, ktery na to jde sice pozvolna, ale bezpecne a udrzitelne. Drzim pesti!

 2. Dobrý den!
  Také mám diagnostikovánu HIT, ale trvalo několik let než jsem našla lékaře, který to odhalil. Takže jsem absolvovala všechna vyšetření gastrointestinálního traktu, všechno s negativním výsledkem, obvodní lékařka se chytala za hlavu „Já už nevím, kam bych vás poslala…“.Naštěstí jsem našla lékaře v Ústí nad labem, který takové věci diagnostikovat umí i když s pomocí laboratoří v Německu a tudíž bylo nutno platit. Moc ráda jsem to zaplatila, protože jsem konečně věděla co mi je, proč ty bolesti břicha, proč ta dráždivá kůže a hlavně několikaleté návaly horka, časté záchvaty kýchání, atd….
  Mě škodí nejvíc ze všeho syrová rajčata, protlak ne. To bylo docela zásadní zjištění, protože rajčata úspěšně pěstujeme a v době jejich čerstvé konzumace jsem měla potíže nejhorší. Bolesti břicha jako při silné menses, stolice 5 – 6x za den, slabost, únava, jen jsem celé léto polehávala.
  Už vím co všechno bych neměla a bohužel si všechno odříci nedokážu, vím, že hlavně škodlivé věci nesmím kombinovat, jeden druh docela projde bez větších následků. S výjimkou rajčat.
  K tématu chci dodat, že nepochybuju, že příčinou potíží jsou slabá játra, která histamin nedokáží odbourávat. Měla jsem v pěti letech žloutenku a celé dětství špatné jaterní testy. Od dvaceti let jsem měla šílené senné rýmy, kterých jsem se zbavila až po nasazení jednoho léku.
  Píšu to sem proto, abych některé mladší, stejně postižené lidičky trochu povzbudila. Je mi už 75 let, takže jsem důkazem, že tento deficit život nezkracuje. Přeju hezký den!

 3. Děkuji za článek – kdo neprožil neuvěří. Nejhorší je nevědět. Prošel jsem si tím stejným, jen tolik neběhám za doktory a hledám sám. Ekzém mám od dětství. Rajčata jsem vysadil před 2 lety – zlepšení bylo razantní. Pár let jsem byl zapřísáhlý vegan a vlastně si ubližoval – skvělé prozření. Poslední dobou šlo přes obsesi na eliminaci rajčat všechno z kopce – otékání očí, praskání kůže, ekzém po těle. Na svojí diagnózu – HIT – jsem přišel před 14 dny, když jsem začal gúglit a pátrat. Po přečtení nového jídelníčku jsem šel do vrtule – je to drastické i proti všemu, co jsem dosud držel (a hlavně to jde napříč všech směrů). Nicméně soudě podle prudkého zlepšení to je ono – haleluja. Ale jiná cesta není a beru to jako daň za zlepšené zdraví. Tak se držte!

  1. Na ty prisne jidelnicky pozor, spousta zdroju naa internetu lze a vysocehistaminovych potravin je jen hrstka a vetsina je naopak velmi prizniva v lecbe, i kdyz samozrejme temer kazdy ma pridruzeny neco jineho, co se histaminu netyka. Prudke zlepseni pri velke kaloricke restrikci byva docasne a nezapominat, ze prisna dieta se doporucuje jen na 3-4 tydny a pak je nutne zarazovat zpet. Kazdopadne muzu dat nadeji, ze i kdyz je HIT jen pomyslnou tresnickou na dortu jinych vaznejsich nemoci (vznika obvykle na zaklade jine priciny ci spoustece a je nutne obcas patrat, kde ten zakopany pes vezi), jde se zmenou v jidelnicku udrzovat i velmi rozmanita strava, pracovat na lecbe tela stravou ci rostlinnymi doplnky, a vlastne celkove se zmenou zivotniho stylu dostat do skveleho stavu bez obtizi:)) Jen vydrzet a nepolevovat:)

 4. Dobrý den. Moc Vám děkuji za Vaše skvělé stránky.
  Potřebovala bych od Vás jednu radu prosím. Dceři ( 1,5 roku) se po očkování vakcínou Bexero strašně rozjel atopický ekzém ( předtím ho měla jen lehce, žádná léčba nebyla potřeba).
  Na alergologii ji poslaly na odběry krve, nešlo ji odebrat.
  Takže nevím, zda má alergii na nějakou potravinu.
  Chci se zeptat, zda ji můžu nasadit histaminovou dietu, jestli je to vhodné a jestli můžu za nějaký čas opět pomalu a postupně vracet nějaké potraviny zpět do jídelníčku. Moc Vám děkuji za váš čas a odpověd. Monika

  1. Dobrý den,
   ekzém bude spíše v tomto případě souviset s imuno-patologickou reakcí těla než potrravinovou intolerancí, která je vázána na špatně fungující enzym ve střevě a tedy symptomy jsou spojeny s konzumací potravin, ne reakcí na léčiva.
   Ale každopádně k Vaší otázce – dieta je vhodná pouze v tom případě, že se budete držet zaručených rad na základě vědeckého podkladu a ne šílených nesmyslných, vědecký neověřených seznamů z internetu (těch bohužel koluje spousta i na rádoby „profi“ webech. Vysocehistaminových potravin je ve skutečnosti jen hrstka (většina seznamů v tomto směru bohužel lže a plete hrušky se švestkami) a jejich sledování může vést k poškození zdraví ještě více (malnutrice, stres, psychický dopad). Dieta lidem často pomůže i bez přítomnosti HIT, část omezovaných potravin se totiž překrývá s pseudoalergeny, které se doporučuje při ekzému vyloučit bez vlivu obsahu histaminu (jahody, citrusy, kakao, rajčata, koření), někomu pomáhá vyřadit zkřížené alergeny (častými zdroji non-IgE alergií jsou mléko, sója, pšenice), takže dieta nakonec může pomoci bez vlivu obsahu histaminu nebo přítomnosti HIT.
   Určitě je dobré dodržovat základy HIT diety a nesoustředit se jen na potraviny, ale spíše na kvalitu potravin – čerstvost, původ, žádná mikrobiální kontaminace, žádné uzeniny, konzervované potraviny, vyřadit vysoceprůmyslově zpacované potraviny a polotovary. To nakonec ve skutečnosti pomáhá více než jen pouhé vyřazení histaminových potravin. Oficiálně se doporučuje jakoukoli přísnější formu držet max 6 týdnů a pak se dokonce musí zkoušet zařazovat potraviny zpět, právě aby se člověk vyhnul problémům s malnutricí a ztrátou orální tolerance (kterou si často lidé přísnou dietou ještě zhorší, protože vyřazování potravin není řešení ani léčba, jen dočasná berlička).

 5. Dobrý den,
  chci moc poděkovat za tento blog, který je plný užitečných informací, které bych sama určitě nedohledala a v ordinacích se nedozvěděla. Zatím máme synkovu diagnózu (z krve dle DAO a THDC + symptomatika), na termín u specialistky však již půl roku čekáme, tak nasazuji takovou „vlastní terapii“ dle informací na internetu.
  Vidím, že update vašeho příběhu je z roku 2013, a zajímalo by mě, zda to s odstupem již vidíte jinak (četla jsem například nedávný post o protizánětlivé dietě a zelených smoothies). Na závěr svého příběhu zmiňujete, že HIT nikdy nezmizí. Toto mi dle informací na internetu trochu vrtá hlavou – někde je popisován jako chronická choroba, která člověku již zůstane, někde je však na HIT pohlíženo i jako na symptom, který poukazuje na jiný problém, který když se vyřeší a tím zmizí příčina, tak se může i výrazně zmírnit či dokonce vymizet HIT. Synek 8 měsíců, od narození ABKM (nějaký čas zaměňované za novorozenecké koliky a reflux), protrahovaný ikterus, opakovaná antibiotika na záněty močových cest, vakcína – nejsem si tak jistá, zda měl HIT od začátku, anebo se rozvinul až po sérii těchto obtíží, ale jak o HIT čtu, nabízí se mi myšlenka, zda se nemůže jednat o problém, kterého by se mohl časem zbavit při správném režimu, než se zcela zahojí/dovyvine imunitní systém a střevní mikrobiom.
  Přeji krásný den,
  Lucie

  1. Dobrý den,
   máte pravdu, to je špatná formulace a v roce 2013 jsem byla ještě „hloupá“ a nevěděla tak dobře, že HIT je převážně sekundární problém a samozřejmě zmizí, jakmile člověk vyléčí příčinu. Moje příčina a třeba i u řady lidí je žel dána poruchou imunitního systému a neléčitelná, tedy s určitými zánětlivými pochody budu na štíru vždy a s tím jde ruku v ruce i střevní funkce a histamin a tudíž se mi může citlivost na určité potraviny vracet, ale je vždy dáno příčinou (není to ale HIT nebo tím, že jsem se neléčila).
   To však ale není případ většiny lidí (kdoví, třeba kdyby se před 30 lety vědělo něco o mikrobiotě/střevu/chemii/imunitě/alergiích/vlivu léků/vlivu stresu, mohlo to být také dnes jinak). Pokud se zachytí včas a příčina je řešitelná/vyléčitelná, určitě je léčitelná i HIT. Počáteční články jsou někdy kolem roku 2013, článek, co zmiňujete, je rok 2014, od té doby mi rukami prošlo stovky příběhů/lidí s HIT a HIT určitě není nic tragického a nezvládnutelného a může opravdu být zkrocena/vyřešena správným cílením (může se samozřejmě stát, že tam z jiných důvodů zůstane zvýšená citlivost na některé potraviny či kombinace, ale to už je věc jiná). Věřím, že čím dříve se nastolí bohatý rozmanitý režim a léčba, tím je větší a rychlejší rekonvalescence (na blogu mám pozdější články o protizánětlivé převážně rostlinné dietě a úspěchu, ale také o řadě dalších nemocí, které jsou spojené s histaminem/zánětem), jen i já jsem bohužel na začátek ztratila spoustu času zkoušením nesmyslné nízkohistaminové diety, léků, zaručených tipů na opravu střeva jako paleo, GAPS atd a akorát jsem tím léčbu oddálila (aneb žádný extrém není dobrý a žádná dieta není zázračná, možná tyto experimenty v nevhodný čas stály za tím, že nyní netoleruji maso, budiž to výstrahou ostatním, že nic se nemá přehánět). Takže pokud byste brala HIT jen jako snížené DAO, také bych mohla říct, že jsem se nikdy nevyléčila, ale dnes už víme, že DAO není žádný ukazatel citlivosti na histamin, rozhodující jsou reakce těla, a vyhýbám se opravdu jen potravinám, které mi dělají zle (často i jiných důvodů) a pokud dodržuji pravidla slučitelná se stabilizací žírných buněk (imunita), nemám problém ani s histaminovými potravinami (jen si vybírám, takže třeba fermentovaná zelenina, avokádo, grep, kvašené mléčné atd).
   Tudíž ano, HIT je řešitelná, dnes už to vím, jen to chce trpělivost a citlivý přístup k vlastnímu tělu:). Držím pěsti, zvládnete to.

 6. Ahoj.
  Rada by som sa opytala na moj problem.
  Ako male dieta {3/rocna} som mala pokazeny zaludok zo zjedenia pokazeneho pomaranca na navsteve. Odvtedy bol problem do mna dostat nejake jedlo. Od strednej skoly, ked som nechodila na obedy som pojedala sladkosti. Zlozvyk jest s nemierou sladkosti u mna pretrvaval donedavna. Asi pred 5 – mi rokmi som si vsimla, ze na predlaktiach ruk a vnutornej strane stehien mam male cevene bodky. Niektore vacsie, niektore mensie.
  Pred 3 rokmi mi bola zistenahranicna HI. Z testovanych potravin mi vysla jedine alergia na cele vajce. Vylucila som lepok, ovela neskor aj mliecne produkty. Male cervene bodky na uvedenych miestach mam neustale. Vajicka som milovala, jedavala som aj surove, ale ziadny priznak vnutornej nepohody som necitila. Jedine, ked som sa prejedla, pocitila som nafukovanie.
  1. Mam zacat eliminacnou dietou?
  2. Mnohe potraviny su rozporuplne, ci obsahuju histamin, napr. pohanka, ktoru milujem?
  3. Je pre mna vhodne konzumovat medvedi cesnak, ktory som si nalozila do slnecnicoveho oleja pred rokom?
  4. Je Hraska OK?
  S pozdravom
  Sona

  1. Dobrý den, přečtěte si prosím blog, spoustu věcí, na kterí se ptáte, je tam popsané, i co se týče potravin, jak vybrat vhodný seznam nízkohistaminových potravin, proč nejsou seznamy přesné atd. Opravdu nemůžu tušit, zda máte držet dietu, to vám měl sdělit váš lékař (opravdu nemám věšteckou kouli, abych viděla, co je váš zdravotní problém, hodnoty DAO z krve nelze brát jako marker pro stanovení diagnózy HIT). Podrobnější články najdete zde: https://histaminovakasulka.com/recepty/o-potravinach/, případně tady máte seznam článků týákajících se HIT, který vám odpoví na vaše dotazy ohledně diagnostiky, diety, toho, kdo co toleruje a proč nelze říct, zda zrovna vy budete kterou potravinu tolerovat a budete si vše muset vyzkoušet na sobě: https://histaminovakasulka.com/histaminova-intolerance-hit/hit-aktualne/

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.