Diagnóza histaminové intolerance

Pokud jste zavítali na můj blog, máte zřejmě diagnostikovanou histaminózu či dle symptomů máte podezření, že by se vás histaminová intolerance (HIT) mohla týkat. Pokud jste druhý příklad, čtěte velmi pozorně, protože HIT vám může v konečném závěru diagnostikovat pouze lékař! Můj postup k diagnóze byl sestaven dle zahraničních webů v roce 2012 a věřím, že každý rok se bude postup a možnosti v diagnóze lišit. Doporučuji si přečíst rozhovor s německým lékařem a jeho návrh postupu diagnostiky HIT (ZDE) či informace získané z odborné literatury (ZDE).

Problém v jasném stanovení HIT je, jak tušíte, v různorodosti symptomů a také v síle daných symptomů. Jsou případy, kdy lidé trpí neuvěřitelnými bolestmi břicha a zažívacími problémy všech forem, a pak jsou lidé, které trápí spíše únava a migrény a trávení mají v pořádku. V horším případě těch symptomů bude více a budou se projevovat postupně. HIT je zákeřná a na povrch se provrtává postupně. Zaženete jeden příznak a on přijde jiný, ale kdo by si to spojoval? Hladina histaminu bude jak na houpačce a dle toho také symptomy. Nebo můžete mít všechny příznaky, jež jsou na blogu popsané, ale HIT vám bude vyloučena. Pak musíte pátrat někde jinde. Každopádně nízkohistaminová dieta nikomu neublíží, takže ji vždy můžete vyzkoušet.

Několik krůčků ke správné diagnóze

Biochemické parametry. Pokud vás něco trápí, budete muset za svým obvodním lékařem. Prvním krokem v hledání diagnózy musí být otestování základních krevních parametrů. Váš lékař má také vaši zdravotní historii a popřípadě vaši rodinou diagnózu, a může se tak lépe orientovat v potenciálních zdravotních hrozbách. Doktorovi vyjmenujte veškeré symptomy a nechte si nabrat krev. Stejně by měl každý člověk podstoupit každé dva roky preventivní prohlídku. Kdy jste byli vy naposled?

Speciální vyšetření. Pokud se vaše krevní výsledky vrátí v pořádku a doktor si s vašimi symptomy neví rady, měl by vás odeslat na specializované pracoviště. Samozřejmě tato žádanka se bude odvíjet od vašich příznaků. Ať už vás pošle na gastroenterologii, kardiologii, neurologii či přímo k alergologovi, rozhodně danou žádanku nezahazujte. Pokud i na speciálním pracovišti vyloučí jakoukoli zjevnou příčinu vašich problémů, nastává čas na vaši vlastní diagnostiku a návštěvu alergologa/imunologa.

Jídelníčkový diář. Pokud máte podezření na spojitost s jídlem, či pozorujete občas náhlé zhoršení, je na čase zaznamenávat si, co jíte. Ano, jak už bylo zmíněno, jsme to, co jíme a naše strava může mnohé vypovědět. A když se myslí diář, tak se vším všudy: jak jste se po jídle cítili, jak jste se cítili po pár hodinách, zda vás něco ten den bolelo či extrémně stresovalo, jak dlouho jste spali, co jste měli za léky, jak jste na tom se stolicí a vylučováním. Je to těžká práce, ale pokud si dáte záležet, můžete sami vystopovat, co vám dělá zle. Určitého společného jmenovatele. Jídla se snažte konzumovat co nejjednodušší, zato dodržujte pestrou stravu, abyste si nepřivolali jiné problémy nedostatkem všech potřebných živin.

Návštěva alergologa. Pokud jste nic s lékaři nevykoumali, je potřeba dát hlavy dohromady s alergologem/imunologem. Ten už většinou může vyloučit spoustu onemocnění z předchozích výsledků, jelikož tam vám jistě otestují běžné autoimunitní choroby. Ať už gastroenterolog či alergolog by měli udělat test na celiakii, která je na celém světě pod-diagnostikovaná, a přitom může napáchat spoustu škody. Pokud máte svůj diář, nebojte se konzultovat možnosti a podezření s lékařem. Z finančních důvodů obvykle není možné nechat udělat alergologické testy na všechny známé potraviny. K základním testovaným látkám se však můžou přidat ty, které vám přijdou důležité. Lékař by měl spravit i běžný alergologický profil – prach, roztoče, trávy. Nechá vám stanovit hladinu celkových IgE, které jsou vysoké u typických alergiků, nechá vám stanovit počet eosinofilů, jež také souvisí s alergickou odpovědí na alergen a uvolňováním histaminu.

Test na koncentraci a aktivitu diaminoxidasy (DAO). Pokud jste vyloučili celiakii, potravinové alergie, ale pořád bojujete se symptomy, je na čase udělat test na enzym, jež má v těle za úkol odbourávat přebytečný histamin. Histamin je důležitou signální molekulu našeho těla, avšak po předání informace (a tedy splnění svého poslání) je odbourán metabolickou cestou. Když je tato cesta porušena, začne se hromadit a zprostředkovávat reakce tam, kde to není třeba. Ukazuje se, že porucha v tomto systému může být genetická, avšak mnohem častěji se setkáváme se získanými formami. Prodělané záněty střev, dlouhodobé užívání antibiotik, poškození imunitního systému – to vše může vyústit v histaminózu z nedostatku DAO enzymu. U nás je několik laboratoří, které se stanovením zabývají a aktuální rozmezí hodnot vám musí vystavit daná laboratoř (dle testovací sady, která se mezi laboratořemi může lišit). Nevýhodou je, že výsledky mohou být zkreslené právě stravou, léky, menstruačním cyklem ženy atd. V případě podezření, že by hodnoty mohly být ovlivněny stravou, doporučuje se udělat test při normální stravě/dietě a po silné histaminové „bombě“. O tom, že izolovaně stanovená koncentrace DAO v krvi není dostatečně silný marker pro stanovení diagnózy HIT si můžete přečíst zde.

Kožní test s histaminem. Kožní test byl používán před vytvořením laboratorního testu na DAO enzym, avšak ukázal se být jako nespolehlivým ukazatelem. V podstatě test probíhá tak, že se na kůži kápne roztok histaminu a sleduje se reakce. Na histamin však bude silně reagovat i jakýkoli alergik či člověk s citlivější kůží.

Methylhistamin v moči. Vzhledem k tomu, že histamin je odbouráván ještě dalším enzymem – HNMT – může zvýšená hladina tohoto produktu v moči poukázat na fakt, že je v těle nadměrná koncentrace a tělo se jí snaží zbavit jinak než přes DAO. Problém v tomto vyšetření nastává v případě, že člověk má histaminózu z důvodu snížení aktivity HNMT. Zatím nejsou provedeny rozsáhlé studie, ale lékaři nepředpokládají, že by člověk měl poškozeny oba systémy (v podstatě by pak nemohl přežít).

Genetické testy. Pokud je koncentrace i aktivita DAO v pořádku a objevuje se v moči normální koncentrace methylhistaminu, avšak lékař je stále přesvědčen o histaminóze, lze nechat udělat genetické testy. Provádí se v sousedních zemích, například ve Švýcarsku. Geny pro lidský DAO i HNMT enzym byly dobře popsány. Dokonce byly studovány možné modifikace onoho genu, které souvisí s histaminózou. Bylo potvrzeno jen pár takových genetických mutací, přičemž ani jedna nekoreluje se sílou či množstvím příznaků HIT. Genetické testy jsou drahé a mají opodstatnění pouze v případě, že opravdu trpíte všemi příznaky od dětství a někdo další z rodiny je histaminózou zatížen. Bohužel odhalení příčiny, byť genetické, nepomáhá v léčbě a nemá pro člověka další užitečný význam (zvláště pokud má histaminózu již stanovenou). Pokud však má lékař podezření na HIT z nedostatku HNMT, pak je tento test jedinou možností.

Eliminační dieta. Je obvykle nejlepší test pro získání diagnózy. Pokud vyřadíte z jídelníčku veškeré histaminové „bomby“ a váš stav se zlepší, pak je někde problém v histaminu. Ale pozor! Pokud vyloučíte všechny potraviny a jste pouze na třech potravinách a udělá se vám lépe, neznamená to, že máte histaminózu. Znamená to, že jste odstranili úplně vše. Při histaminóze byste po úvodní eliminační dietě měli být schopní zařadit širokou škálu potravin zpět, samozřejmě v menším množství a dle obsahu histaminu. Pokud ani po pár týdnech nesnesete více jak dvě potravin, pak je problém někde jinde a musíte hledat dál (velká část potravin neobsahuje téměř žádný histamin a tudíž po vyčištění těla od histaminu nemůže způsobovat problémy z nesnášenlivosti histaminu).

Pokud vám lékař vyloučí dle výsledků DAO histaminózu, ale dieta váš stav zlepšuje, je potřeba se podívat po dalších onemocnění, které souvisí s histaminem, jako je urtikarie, mastocytóza, aktivační poruchy bazofilů, poruchy aktivace žírných buněk, poškozené střevo či virová hepatitida. Někdy je problém v odbourávání jiných aminů než je histamin přes enzym MAO, jako je tyramin, a tak list vámi netolerovaných potravin se bude lišit od toho histaminového!

Zdroje:

42 comments

 1. Dobrý den. Pročítám Vaše stránky a hned v úvodu za ně moc děkuji. Moje dcera (dnes oslavila 14té narozeniny) má podle všeho HIT. Náš příběh: V létě 2019 a pak i 2020 se několikrát osypala. Měli jsme podezření na potravinou alergii, na meruňky. Objednala jsem ji na alergologii/imonulogii. Při rodinné anamneze jsem zmínila sníženou funkci štítné žlázy prakticky u všech žen v rodině mé i otce, kromě mě.. Tedy moje sestra, matka, tchyně, svagrova a dále.. Lékař nechal udělat obsáhlé testy vč. testu ohledně štítné žlázy. Alergie nebyla potvrzena na nic. Dceři však vyšly velmi vysoké hodnoty autoprotilatek proti mikrosomum štítné žlázy. Od té doby (10/2020) je dcera pravidelně sledována na endokrinologii. Stav se zatím nemění, léky neužívá, ultrazvuk již podruhé bez závažných nálezů. Imunolog v tom 09/2020 ale kromě toho nechal udělat vyšetření geneticke predispozice k histaminove intoleranci metodou real-time PCR se závěrem wt/mut… u pacientky byla nalezena alela snižující aktivitu a produkci DAO. Tím byla potvrzena genetická predispozice ke snížené aktivitě DAO (opsano přímo ze zprávy).. Lékař mi sice vysvětloval, co je to HIT, i v té zprávě základní informace jsou. Ale asi jsem to nějak nepobrala, zaskočená tou štítnou žlázou. Věděla jsem, že dcera není alergická a myslela si, že HIT je v podstatě to, že ji občas některé potraviny spolu nemusí sednout a může se osypat.. A do úterka tohoto týdne jsem tohle úplně vypustila z hlavy. A dále.. Od loňského jara trápily dceru zažívací potíže. Bylo jí špatně od žaludku, občas zvracela. Někdy se tomu našla příčina (dopravní prostředek, autobus, auto, loď). Jindy to byla viroza, kterou chytlo více lidí zároveň, nervozita před zkouškou. Když ovšem ve svém věku začala hubnout, tak už jsme náznali, že to není normální a zacalo kolečko různých vyšetření, kdy jsme začali u pediatra, který zprávu z alergologie z roku 2020 samozreme ma, ale asi někde schovanou 😉, pak ultrazvuk břicha, přes infekční, neurologické atd. Nikde nic nezjisteno. Krevní testy odhalili pouze zvýšený bilirubin s největší pravděpodobností Gilbertuv syndrom, který mám nejspíš i já. Nicméně diagnostikovan ho nemáme. Objednala jsem ji i k psychologovi, protože v tomto věku má v hlavě guláš, měla v době největších potíží problémy s kamarádkou… A teď v úterý se z ničeho nic zase celá osypala, vyrážka na rukou, břiše, zádech, prsou, prostě téměř všude… A já pořád přemýšlela, co to může být. Zjišťovala, co jedla atd. A pak mně to došlo. Našla jsem tu rok a půl starou zprávu z alergologie a do noci studovala, co je vlastně ta HIT. Nyní jsem přesvědčena, že i ty zažívací potíže mohly být způsobeny tímto, občas má problémy se spánkem, výkyvy nálad (které samozřejmě přisuzuji hlavně věku). Shodou náhod jsme druhý den šly na kožní na běžnou kontrolu znamének, tak jsem lékařce sdělila své zjištění, ta mi to nijak nerozporovala, na vyrážku jsme dostali mast a antihistaminika, která má prý využívat celých 30 dní. A samozřejmě dieta. A konečně k mým dotazům.. 1) je výše popsaný výsledek genetické predispozice dostatečné potvrzení HIT a nebo by bylo dobré udělat znovu nějaké testy? 2) snažíme se vyřadit problémové potraviny. Ale tak jak čtu všude, zatím máme obě pocit, že téměř nic nemůže jíst. Mandlové mléko jsem koupila, to ji nechutná. Jí tedy žitný chléb, ale nevím, co jí na to do školy na svačinu namazat. Někde čtu sýry ano (tavene), někde zase že ne.. Jsem už nešťastná z toho, aby nepřestala zase jíst, jako loni, kdy nejedla skoro vůbec (asi měla strach, že to vyzvrací). Jak moc by se mělo takto ze startu vyřadit téměř vše jídlo a co když zhřeší už jen tím, že ve škole normálně obědvá. Žijeme s otcem odděleně a je časově naprosto nereálné, abysme denně vařili čerstvá jídla(obědy). 3)v zápalu toho, jak ji co nejvíce a nejrychleji pomoci jsem koupila DAOSIN, v domnění, že když nebudeme v dietě tak úplně úspěšní, tak se to doplněním enzymů vykompenzuje. Pak ale čtu jinde, že za ty prachy to zase taková sláva není 😭. Jaký tedy máte názor na užívání tohoto doplňku i vzhledem k věku 14 let. Zatím si ho dala dvakrát, vždy 15 minut před obědem ve škole. Doma se snažím hlídat co jí. 4)jak přesvědčit a vysvětlit dívce v tomto věku, že si zřejmě bude muset celý život hlídat co jí. Když vidí, čím vším se cpe její bratr 🤷‍♀️ a kamarádi. Omlouvám se za takový román, ale nějak jsem to nedokázala zkrátit, aby šlo pochopit vše. Děkuji ještě jednou za Váš blog a čas, který tomuto tématu věnujete.

  1. Dobry den, zkusim ve zkratce. Geneticke testy nejsou potvrzenim HIT a vicemene ani neurcuji, zda ji bude mit nebo nebude. Tyto tzv. mutovane alely nese dle testovani velka cast populace bez propuknuti HIT, nizsi hladiny DA (ktere jsou prave s temito variantami koreloovany) nachazime bezne u kontrol bez potizi a neznamenaji tedy HIT. HIT se jednoznacne z krve testovat zatim neda, diagnoza je zalozena na vylouceni vsech ostatnich pricin a nasledne zavedeni nizkohistaminove diety, pri ktere musi symptomy ustoupit. Pokud tomu tak je a pookud se pak vraceji pouze po konzumaci vysocehistaminovych potravin, lze to povazzovat za urcity smer. Zel to ale spise znamena, ze musite hledat dalsi pricinu, proc si telo neporadi s nadbytkem histaminu ve strave. Vice o genetice a HIT zde: https://aspoonofhistamine.com/2016/08/01/genetika-a-hit-aneb-kdyz-za-to-geny-nemuzou/.
   2) Neverte famam a lzivym seznamum z internetu, nejsou sestaveny vetsinou odborniky a nejsou zalozeny na vedecke literature (bohuzel vcetne svycarskeho seznamu, ten take lze). Ve skutecnosti je vysocehistaminovych potravin jen hrstka, duraz je kladen na cerstvost a kvalitu potravin (vice zde: https://aspoonofhistamine.com/2013/10/17/jak-zvladnout-dietu-krok-po-kroku-nejen-tu-nizkohistaminovou/ a zde https://aspoonofhistamine.com/2019/08/04/histamin-v-potravinach-rostlinneho-puvodu-aneb-cemu-se-skutecne-vyhybat/).
   Mimochodem HIT muze mit jako nasledek prave toho, ze nejedla, at uz zz jakykoli duvodu (https://aspoonofhistamine.com/2020/09/25/snizeni-enzymu-dao-hit-jako-nasledek-chronicke-restrikce-potravy/).
   Jidlo neni nutne varit v tu hodinu cerstve, muzzete navarit den dopredu (je vsak dobre ze zacatku dodrzovat limit 24 hodin a postupne prodluzovat – vse najdete zde: https://aspoonofhistamine.com/2019/01/31/skladovani-a-vareni-pri-histaminove-intoleranci-aneb-proc-se-jidlo-muze-ohrivat/.
   3) O preparatech si muzete precist zde: https://aspoonofhistamine.com/2013/09/04/neni-daosin-jako-daosin-aneb-jak-je-to-s-temi-dao-preparaty/. Na trhu jsou dnes i silnejsi formy jako treba NaturDAO. Podavani preparatu neresi pricinu, proc je snizena tolerance histaminu a neni lecivem, na to je nutne myslet. Pokud vsak jinak nejde, doporucuje se zkouset, avsak nikde neni popsane ani testovane, v jake vekove kategorii je to vhodnne. ALe jelikoz je to pouze preparat s obsahem enzymu, ktery se vubec nevstrebava a pusobi zrejme (pokud vubec) jen v dobe pritomnosti ve streve, nemel by nicemu skodit. I tak ale je nutne volit bezpecnejsi varianty jidla, pokud maji ve skole na vyber.
   4) Nemusite ji presvedcovat o takove lzi, ze se bude muset hlidat cely zivot. Zbytecne tim nasazujete do hlavy strach z jidla, z budoucnosti, stavite ji do role obeti/chudacka, muzete zakladat na poruchu prijmu potravy. Promluvte si s dcerou, ze je nutne vyresit, zda je toto problem jejich potizi a zda prave odstraneni surovin radu problemu neodstrani (a zda by prave ona sama neuvitala, ze ji bude dobre a nebude ji nic trapit). V tomto veku by mela chapat, ze se jedna o jeji zdravi a naopak je nutne vysvetlit, ze ted je nutna prisnejsi dieta a postupne se bude tolerance (pokud je to HIT) zlepsovat. Jelikoz ma autoimunitni onemocneni, myslim, ze to je mnohem dulezitejsi resit a pochopit, co to znamena a ze ve skutecnosti prave toto muze vest k dalsim potizim a omezeni jidelnicku muze pomoci. Zkuste naopak volit rozumny pristup a domluvit se na urcitych cilech, domluvit se, ktere potraviny zaradite zpet, pokud se ji ulevi, jaka by byla jeji volba, navrhnete, ze spolu budete zkouset tvorit alternativy oblibenych jidel z toleraovanych jidel. Dejte si jasny cil – v diagnostice se pravi, ze symptomy musi ustoupit do 1 mesice diety, dejte si tedy urcite casove hranice, kdy se domluvite na spolupraci a pak si spolu sednete a zjistite, zda opravdu ma smysl dietu drzet ci to k nicemu nevedlo (a pak se trapi zbytecne, protoze problem je jinde). Proste pochopit, ze o co vice bude ted spolupracovat, o to vice bude moct pote zkouset a jist. Misto zakazu a straseni, ze to ma na cely zivot (neni pravda), naopak volte cestu novych moznosti, zkuste ji naopak motivovat, aby si sama aktivne hledala recepty a suroviny na zkouseni. Prece jen v tomto veku je pro ni lepsi, kdyz pochopi, ze je lepsi drzet se nejakeho jidelnicku a pak si s kamarady venku uzit nejakou potravinu, co doma neji, nez aby nekde neco delala za zady. Doporucuji v tomto veku nepodcenovat a dat ji duveru.

   1. Moc Vám děkuji za rychlou odpověď. Moc jste mi pomohla. Takže jedinou cestou jak zjistit HIT je skutečně eliminacni dieta. Asi jsem se předtím špatně vyjádřila, já se moc snažím s ní komunikovat, vysvětlují, že teď jen měsíc toho hodně vyřadíme a pak budeme vracet. Já to spíš cítím tak, že ona už si myslí, že to bude problém furt a vlastně se nedivím, já celý ten týden pořád hledám informace a byla jsem z nich zmatená taky. Až u Vas jsem se trochu uklidnila 😉. Dám jí přečíst Vaši odpověď a budeme o tom mluvit nadále. Určitě to zvládneme. Ještě moc prosím, myslíte, že skutečně musí využívat teď celý měsíc ty antihistaminika? Vyrážka mizí i po podání kortikosteroidni masti. A já nerada cpu do kohokoliv prášky, pokud nejsou nutné. Mast jsme natreli jen dvakrát a už nebudeme, protože prostě kortiko 🙈. Neslo by třeba jist ty antihis jen týden a po vymizení vyrážky je vysadit? Já bych to tak nejradši udělala, ale nejsem lékař. Jaký máte prosím na to názor. Ještě jednou moc děkuji. Začínám mít trochu jasněji a cítím se lépe. Přeji pěkný den.

    1. Neni vubec zac. Ohledne vysazeni leku se musite poradit s lekarem, nikdo cizi nez osetrujici lekar bez znalosti prubehu, vysledku atd by nemel rozhodovat o lecbe a bylo by nepezpecne cokoli v tomto smeru doporucovat. Je moznost se obratit na lekare a komunikovat s nim tuto zalezitost, je pravda, ze pri antihistaminikach lze jen tezko vysledovat vliv diety a jednotlivych potravin, protoze antihistaminika funguji tak, ze blokuji receptory pro veskery histamin a je jedno, zda pochazi ze stravy ci vlastniho tela. Pokud ma lekar podezreni na alergii ci je jeho cilem zkusit dceru stabilizovat, voli antihistaminika z tohoto duvodu, predpokladam, ze nechce ani on predepisovat leky zbytecne a voli tedy tuto cestu jako moznost zklidneni a vlastne i urcite diagnosticke meritko (tedy zda muze jit reakce pres histamin nebo jsou zapojeny jine mechanismy). Pri ciste HIT se dlouhodobe antihistaminika nedoporucuji, nejsou lekem a mohou ztizit vypozorovani, ktere potraviny reakci zpusobuji (https://aspoonofhistamine.com/2013/05/31/opravdu-vam-vase-antihistaminika-zabiraji/). Pokud vsak dcera ma vyrazku trvale, do jejiho ustoupeni stejne nepujde moc dobre rozpoznat, ktere potraviny mohou byt spoustecem. Zkuste s lekarem komunikovat vami navrzeny rozvrh (mela by stacit konzultace pres telefon), pripadne se dovyptate, zda nejsou antihistaminika urcena treba na pokryti sezonni alergie/pylove sezony atd.

 2. Dobrý den, chtěla bych Vám popsat svůj problém a zeptat se, zda byste mi mohla eventuálně nějak poradit. Před osmi lety mi byla zjištěna nemoc celiakie na základě toho, že mě svědilo a pálilo celé tělo. Po zjištění této nemoci jsem měla psychické problémy. Poté, co jsem se naučila stravovat podle bezlepkové diety, mé psychické problémy ustaly. Trvalo to cca 5 měsíců. Tělo mě občas svědilo i přes dodržování diety, ale nikdo mi nedokázal zdůvodnit, jak je to možné. Dalo se s tím však žít. Před čtyřmi lety mi začaly problémy se žaludkem. Nejdříve to byl zánět žaludku. Měla jsem jej dvakrát, zhruba po půl roce. Postupně to přešlo v reflux jícnu. Reflux vznikl nejspíše také po psychické zátěži. Po nasazení medikace (Nolpaza 2x denně 20mg, Kinito 1x denně) se reflux ustálil a mohla jsem opět normálně žít. V květnu 2019 jsem šla na alergologii, jelikož mě stále svědilo tělo, a protože jsem si zjistila, že by to mohli být příznaky HIT. Tam mi to bylo potvrzeno a ještě další alergie na některé potraviny. Paní doktorka mi doporučila moc to nehrotit, vyhýbat se alergenům a odkázala mě na vás blog. Na začátku července 2020 jsem začala opět pociťovat zažívací potíže. Jídla, která jsem dříve normálně jedla, jsem musela přestat jíst, jelikož mě pálila žáha, bolel mě žaludek a bylo mi špatně. Na začátku října mi byl zjištěn masivní reflux. Omezila jsem potraviny, které mi nedělaly dobře, a vyhýbala jsem se potravinám s větším obsahem histaminu. Stav se nelepší a kila šla hodně dolů. Velmi se to podepsalo i na mé psychice. Stále mám pocit stresu. Koncem ledna 2021 jsem byla ve výživové poradně, kde mi moc neporadili, jelikož HIT je u každého člověka odlišná. Doporučili mi konzumovat nutridrinky. Poté jsem začala měsíční eliminační dietu. Výsledek byl takový, že jsem skončila na váze 50 kg a ve špatném psychickém stavu. Ani po této dietě se HIT nezlepšila. Myslím, že je to hlavně psychikou. Dostala jsem antidepresiva, nejdříve Mirtazapin, který mi nedělal dobře. Pak jsem užívala Trittico, které mi také nesedlo. Dále jsem to řešila bylinkovými čaji a dechovým cvičením. Myslím však, že je to na mou psychiku a stres slabé. S každým zhubnutým kilem se moje psychika zhoršuje. Nemůžu pořád jíst, jelikož mě pálí žáha, a tak i moje strava je stále stejná a jednotvárná, a proto moje váha pomalu postupně stále klesá. Zeleninu v syrovém stavu nemůžu, protože mi nedělá dobře na žaludek a tepelně upravená mě nadýmá. Mléko také vyřazuji, jelikož mně po konzumaci škrouká v břiše. Prošla jsem mnohými vyšetřeními. Výsledky i krevní testy byly dobré, ale hladinu histaminu mám pořád zvýšenou. Cítím to i na těle, jelikož mě stále pálí a svědí. Obzvlášť při zvýšeném stresu. Momentálně jsem na váze 48 kg, jsem psychicky na dně, jsem jako troska a jsem zoufalá. Ještě chci dodat, že užívám laktobacily vitamín C, vitamín B6 Pyridoxin, Daosin a také bez efektu. Myslím, že hlavním problémem u mě bude asi psychika. Nevím tedy, jestli mám zkoušet dál antidepresiva, která by mi sedla. Chci Vás proto požádat o radu s mým problémem a zeptat se Vás, kde dělám chybu. Vím, že je to moc rozsáhlé, táhne se to moc dlouho. Jsem už na pokraji sil. Budu velmi vděčná za jakoukoliv radu a pomoc.
  Předem mnohokrát děkuji za odpověď.
  S pozdravem, Jaroslava Migotová

  1. Dobry den, je to ocividne zdlouhavy a chronicky prubeh a ja musim rict, ze opravdu nemam vesteckou kouli, abych na dalku hadala neci diagnozy a problemy, od toho jsou lekari a testy a vysetreni a pripadne intervence. Pokud by se jednalo o HIT, pomohla by vam nizkohistaminova dieta. To, ze jste znicehonic prestala tolerovat bezpecna jidla a nizkohistaminove potraviny jasne naznacuje, ze problem neni ze stravy v ramci histaminu, tam jsou pravidla jasna. Je dost mozne, ze jste od zacatku mela dietu nastavenou spatne, jedla jste malo a neprijimala dostatek zivin a at uz toto nebo treba pridruzena infekce mohla spustit bud dalsi zanet nebo proste jen odhalit dlouhodobe nelecenou pricinu HIT. HIT je nasledek a pokud jste pouze sledovala prijem histaminu v potrave, pokud nedochazi k lecbe streva a imunitniho systemu, casto se lidem ulevi na zacatek, ale po case pritizi, protoze to neni reseni, zvlaste pokud histamin ve strave neni primarni pricina, coz u vas ocividne neni. Tim, ze dlouhodobe nejite, si prakticky navodite stav stejny jako pri poruse prijmu potravin a ze strachu se dokonce mohla tato porucha vyvinout (doporucuji se podivat na stranky https://www.kitaka-haes.com, ked zjistie, ze prave podjidani stoji casto za zazivacimi symptomy a dalsi a dalsi dieta stav pouze zhorsuje, tudiz pacient ma stale pribyvajici potize, protoze tak to proste je, kdyz telu nedodame dostatak zivin). Pokud vite, ze je problem psychika, je nutne na ni pracovat, tim zacit. Jednak se poradit s lekarem, zminovane leky, napr. Trittico, jsou pri HIT v poradku a dokonce maji antihistaminni ucinky, tudiz pokud je clovek netoleruje, nesouvisi to s touto intoleranci a musi proste pracovat s lekarem na nalezeni vhodne alternativy. K tomu zapracovat na psychice, protoze ano, stres muze byt vasim zdrojem histamainu a proto manipulace s potravinami nezabirala a nezabira – prace s terapeuty – trenink limbickeho systemu, hypnoterapie, kognitivne-behavioralni terapie atd, clovek musi hledat. Za refluxem/stresem vsak muze stat i spatna fyziologie tela a je tedy vhodne konzultovat pohyb a terapii s kvalifikovanym fyzioterapeutem, nespolehat se jen na jednoho lekare a jednu terapii. Samozrejmosti je prace se stresem (krom onoho treninku limbickeho systemu, ktery s tim souvisi, pripadne lekova terapie od lekarrer), ale take se klidne podivat na adaptogeny, ktere pomahaji regulovat zvladani stresu v nasem tele. Laktobacily nahradit kvalitnim sirokospektrym probiotikem vcetne obsahu bifidobakterii v dostatecne mire, ale take si ophlidat prijem vlakniny/prebiotik, aby uzivani melo smysl, pokud tahle nejite, podivat se spise na multivitamin a ne suplementovat pouze izolovane dva vitaminy. Ze nezabira Daosin me neprekvapuje, krom obecne mensi ucinnosti popsane i vyzkumem nema sanci regulovat histamin, ktery vam vznika stresem nebo napr. zanetem, tudiz vas to zase vede k tomu stejnemu. Konzultovat s lekarem znovu moznost pritomnosti Helikobaktera, SIBO, zpomalena funkce zaludku, pri celiakii a trvalych problemech je nutne kontrolovat stitnou zlazu (ne pouze TSH a T3 z krve, ale protilatky, pipadne ultrazvuk), zkntrolovat chronicke bakterialni nakazy jako jsou chlamydie, mykoplazmy, borelie, ktere mohou drazdit zirne bunky, proste se na nej dale obratit (pokud bude vaha dale klesat, zda nepodat infuze ci resit treba sondu, proste chtit odpovedi, pokud symptomu neustupuji na lecbe a pacient uz nic nekonzumuje, je nutne se opet na lekare obratit). Predevsim ta nizka a stale klesajici vaha je alarmujici a nefunkcnost diety jasne naznacuje, ze to neni primarni problem a je nutne tedy hledat dalsi priciny a reseni, coz ale my takhle na internetu nikdo nemuzeme. Vse lze samozrejme delat zaroven popri lecbe psychiky a pripadne pohybove terapii.

  2. Ahoj Jaroslavo, Mám podobné problémy i psychycké zjistil jsem ze psychycké leky u mně zhoršuji histamin a tak jsem je vysadil a začal jsem pracovat pilně na eliminační dietě .Také jsem zjistil že zázrak č.1 jsou bataty pak brambory a začal jsem brát ve zvýšených dávkach Quercetin s bromelain a vitamín c . Po 14 dnech konečně jsem citil mírnou ůlevu. Hlavně jsem cítíl jak po jidle bolest v zadech a když jsem vzal quercetin tak to byla uleva.
   Přeji hezký den vít

 3. Dobrý den. Musela jsem změnit alergoložku a ze vstupních imunologických rozborů mi vyšla histaminová intolerance (DAO 3,6, THDC 32,8 %). Co mi ale přijde zvláštní je, že já nemám žádné příznaky. Jsem alergik od dětství (nyní je mi 31 let), pyl, zvířata, dříve i roztoče a plísně a užívám celoročně Xyzal, jednu tabletku večer. Zrovna minulý týden jsem jedla hromadu histaminových bomb typu pizza, sushi + saké, červené víno, pivo a neměla jsem jediný zdravotní problém. Říkala jsem to lékařce, že mi ty potraviny nijak nevadí a ona mi jen řekla, že musím vysledovat, co mi vadí a tím to skončilo. Ano, je pár potravin, které mě nadýmají, jako např. čočka, zelí, kedlubny, hodně popcornu a kukuřice, čerstvé ještě teplé pečivo. Ale to mi přijde běžné. Vím, že nemáte křišťálovou kouli (četla jsem článek 🙂 ), ale ráda bych znala váš názor na mou situaci. Jak mám držet dietu a sledovat, zda pomáhá, když mi nic není? A úplně blbý dotaz nakonec – není možné, že mám ty testy rozhozené z důvodu naprostého psychického vyčerpání? Po roce covidového teroru jsem skončila na psychiatrii s depresemi, úzkostmi a panickými atakami. Žádné léky zatím neberu, takže ty hodnoty zkreslit nemohly. Užívám jen HA a Xyzal. Děkuji a hezký den.

  1. Dobry den. Na zaklade hladiny DAO NELZE stanovit diagnozu HIT, pokud chybi prima reakce na prijem histaminu (coz popisujete) a symptomu (coz nemate), nemate duvod se domnivat, ze je to pro vas problem a ze s tim musite neco delat. Bohuzel to je problematika dnesni doby a neznalosti lekaru a diagnostiky neceho, cemu ocividne nerozumi:(. Nenechte v sobe vyvolat zbytecne strach z potravin ci drzet dietu zbytecne. Pokud by vas opravdu neco trapilo, potraviny je dobre vypozoovat (to, co pisete, jsou bezne naddymave potraviny a je dobre se pak zamerit na funkci mikrobioty a spravnou pripravu:)). Vice se doctete na blogu:
   Hladiny DAO se meni naprosto bezne se stravou a take menstruacnim cyklem u zen, mohou byt snizene geneticky i pri alergiich a dalsich nemocech, coz ale NEZNAMENA HIT ani poruchu tolerance histaminu, telo se s tim muze vyrovnavat naprosto prirozene. Take dokonce leky, ktere uzivate, mohou mit vliv (antikoncepce, antihistaminika). A ano, stres ovlivnuje produkci histaminu a nasledne muze tak snizovat DAO, ale to neznamena, ze to dela cloveku problemy.
   https://aspoonofhistamine.com/2015/02/16/diagnostika-histaminove-intolerance-je-koncentrace-diaminoxidazy-v-krvi-opravdu-vhodnym-markerem-hit/
   https://aspoonofhistamine.com/2019/11/11/strucny-prehled-potravinovych-intoleranci-aneb-co-vi-veda-o-nepriznive-reakci-na-jidlo/
   https://aspoonofhistamine.com/2017/07/12/histaminova-intolerance-ve-vedecke-literature-aneb-mnoho-zbytecneho-povyku-pro-dao/
   https://aspoonofhistamine.com/2018/01/04/nova-studie-opet-poukazuje-na-nespravnost-diagnostiky-histaminove-intolerance/

   1. Katka, prosim Vas, uz sme sa o tom skor bavili, ale prichadza ta HIT tak postupne? Lebo ja som sa jedneho dna zobudila a svrbela ma hlava, na to som zjedla po roku 2 mesiaciky pomaranca a brutalne som sa osypala….tak co, 3 mes som brala antihistaminika,lebo to.bolo ozaj zle, flaky, opuchy, svrbenie…potom znizena kvantita DAO (aktivitu lekar nepomeral,lebo ze ked nemam traviace problemy, zbytocne), mam drzat dietu (v podstate u mna islo o vylucenie nealko piva, obmedzenie peciva a paradajok, nic ine som take nejedla)….nezistila som nic (mimo fakt paradajok po pol roku,kde som sa preukazatelne svrbela o dost viac)….celkovo ten stav svrbenia sa casom zlepsuje….a jedlom akoby len oscilujem okolo tohto stavu, raz lepsie, raz horsie, ale casom neporovnatelne….dietu som trosku prisnejsie drzala, v style ze som jedla 3x denne a malo surovin a zapisovala….no aj tak nie som schopna zistit to a pripadam si ako.idiot…antihistaminika ku koncu ked som brala, mohla som zjest aj pizzu s vyzretymi syrmi a nic mi nebolo (raz som skusala)…..ako som spominala, svrbenie casom ovela.zlepsene a zminimalizovane (neporovnatelne so zaciatocnym stavom, napr. Mesiac po tom pomaranci)….len v podstate novy symptom, hlava, unava (na to ste mi odpovedali uz, co to moze byt)….lebo v momentalnom stave mi vychadza,ze mi vadi uz asi vsetko na svete, co je asi blbost,nie? Ze tie dni su uz viac menej rovnake a fakt neviem sa dopatrat….mliecne som nejedla 2 tyzdne a rozdiel ziaden to neurobilo….jedine, ze by to.bol este lepok, ten si musim odsledovat – po akej dobe ste vedeli Vy,ze lepok je Vas problem? Ozaj treba cakat 2 mes na videnie vysledku? Dakujem

    1. Citrusy jako takove histamin neobsahuji a pokud to byly jen dva mesicky, pak je to tak male mnozstvi, ze se jednalo pravdepodobne o normalni alergickou reakci (bud na citrusy nebo postriky, ktere lze na plody dostat pri loupani slupky). HIT je intolerance a obvykle vadi az urcite mnozstvi histaminu, ale u citrusu ve skutecnosti histamin nikdy nameren nebyl (ve vedeckych studii, historek od lidi uslysite mnoho, ale casto tito lide zapominaji, ze se jedna o alergeny). Tudiz pri takto prudke reakci na takto male mnozstvi z niceho nic hovorime o alergii, ne intoleranci (vim, ze se lide na HIT velmi upinaji, jakmile o tom slysi). A ano, alergie pak muze telo tak rozhodit, ze se chvilku dava dohromady. Tomu odpovida i odpoved na antihistaminika, ale nidko nedokaze rici, zda efekt postupneho konce svedeni je proste jen prirozene uklidneni organismu po alergicke reakci ci vliv uzivanych leku (ci kombinace obeho). A pokud se clovek dostane do faze, ze mu vadi „vsechno“, tak to opravdu neni HIT a je nutne hledat jinde. Netusim, kdo rikal, ze je treba cekat 2 mesice, ale rozhodne to nevychazi z zadne studie nebo vedeckych dat. Stejne jako u HIT = max 4 tydny diety a pokud nedojde ke zlepseni, neni problem histamin a neni vhodne zbytecne dietu drezet dele, to same plati pro jine alergeny a intolerance, efekt se dostavuje prakticky ihned ci max behem par tydny (2-3). Ja jsem videla efekt prakticky behem tydne a postupne se zlepsovala vetsina symptomu (ktere jsou postupne nabalene). Take ale porad nezapominejme, ze jidlo neni vsechno a ze ne za vsim se skryva alergie ci reakce na potraaviny, ale muze se jednat i o reakci na samotny proces traveni (tedy je nutne zvazit regulaci nervovou, hormonalni ci imunitni na nepotravinove podnety).

     1. Dakujem pekne! Ste ozaj skvela s tym,co robite v ramci volneho casu 🙂 nie je to o upinani, len to,ze clovek si chce pomoct…inac to.som.si aj myslela,ze proste napr to svrbenie/cervene flaky (opuchy trvali kratko) su proste lepsie a horsie…u mna to je akoby padajuca krivka,okolo.ktorej sa tocim….teda budem.patrat asi inde…dakujem

      1. Pokud clovek nepozoruje jasnou souvislost s jidlem, urcite je nutne se vzdy zamyslet i nad tim, ze ne vse je o jidle a nas zivot neni primarne urcen jen tim, co jime (ale casto pak tim, co nejime), ale prakticky nase telo za den musi zvladat spoustu slozitych procesu. Takze samozrejme nerikam nesledovat, zda tam neni nejaka souvislost (ci pripadne jeste lepe radne dovysetrit v ramci gastroenterologie/imunologie), ale pokud se treba clovek uz par mesicu na to soustredi a nemuze takovou souvislost vypozrovat a naopak si dava pozor a symptomy se nelepsi a naopak pak pribyvaji, je nutne myslet i jinym smerem a nic nezanedbat. Bohuzel dnes je vicemene bezne vse svadet na intolerance, ale nekdy pak cloveku unika prava pricina a reseni a zacykli se ve strachu z potravin/dietach/nutricni deficienci a stresu z toho, co zase snedl a je to pak jeste horsi. Vim, ze to neni jednoduche a clovek je z toho i unaveny, ale trpelivost ruze prinasi!

       1. Ved to…uz je to na houby….nevravim,ze zijem uplne ukazkovy zivot, ale napr som cakala ze ked pojem na Velku noc napr take tie typicke veci,ze mi bude zle tak,ze si poviem, ze heeej, toto nejem, bo mi bolo zle,ze az….a ono…no, uprimne mam pocit,ze mam nejaky problem a jedlom okolo toho oscilujem,ze keby ten primarny problem nebol, tak proste si tie oscilacie nevsimnem….asi som mala aj smolu na lekarov, ktori ma odbili dost, ze mozno svrbenie z toho a drzte taku dietu, taku dietu (a to podotykam fakt som nesla prisne typu tri dni ryza)….uz som proste prijala aj to svrbenie ako fakt,ze je tu a ze si s tym nepomozem a prisla ta hlava….to je potom clovek ozaj zufaly….lebo bud ho nieco svrbi alebo mu tresti hlava….asi aj normalny clovek, co trosku vazi ako je (co ja ozaj zvazujem, polotovary a podobne veci u mna roky neexistuju), ma lepsie a horsie dni…ja ich mam akoby rovnake, preto mi je tazko to vyhodnocovat…lebo co.citam na forach, ti ludia proste vedeli,co ich odpalilo a ja to proste neviem…. dakujem este raz

 4. Moje kamarádkka podle příznaků, které jsem měla už hodně let, byla přesvědčena, že mám HIT. Mám astma, mám kožní potíže, do toho všeho začaly neúnosné průjmy (i s krví), bušení srdce, pocení, neskutečná únava. Moje alergoložka mi udělala mnoho testů na potravinové alergie. Samozřejmě mi tam vyšly některé takové zajímavé jako na vepřové maso, kozí maso, intolerance laktózy, alergie na sóju, celer, žito a další potraviny. Pak jsem mívala reakce i na potraviny, na které mi z krevních ani kožních testů alergie nevyšly. Třeba na lískové a kešu ořechy. A hodně silné. Dietu jsem začala dodržovat někdy před dvěma lety, ale teprve v srpnu 2020 se mi upravilo zažívání. Nakonec nejím ani lepek, laktózu a histaminu se vyhýbám. Na podzim mi na alergologii odebrali krev kvůli dalším potravinovým alergiím a taky kvůli zjištění diagnózy histaminové intolerance. No a je to tam i laboratorně. Moji přátelé mají pocit, že nemůžu nic jíst, ale mně to přijde osvobozující, že nemusím trávit tolik času v obchodě, že je jednodušší nakoupit, uvařit, vyhovuje mi jíst skoro totéž na snídaně, obědy i večeře. A je to i tím, že mám Aspergerův syndrom, takže rutina mi vyhovuje. A když mi ta rutina zlepšila kvalitu života, protože konečně se nebudím mokrá od potu, nebuší mi nepříjemně srdce, nemám olezlý obličej, příšerný ekzém atd., tak není důvod se jí nedržet. Občas zkusím něco trochu mimo dietu (třeba klasické kvasnice mi opravvdu nedělají dobře, ale občas si zkusím dát bezlepkový chleba pečený z kvasnic, nebo teď jsem zkoušela víno bez siřičitanů a po dvou deci červeného mi nebylo zle) a pozoruju, co se děje. A jsem ráda, že vím, co mi vlastně je. I když to je jen jedno z mnoha omezení v mém životě, tak vede ke zlepšení kvality života a to je povzbuzující. A díky za tento blog, občas sem nakouknu.

 5. Dobry den, syn trpi na mirne astma, caste zanety oci a neustale jakoby mel ucpany nos. Pylove alergie a roztoce ma potvrzeny, nekdy ma ekzem. Odstranili mu i nosnou mandli, no zadny efekt to nemelo. Ted po 4 letech uzivani leku (kortikoidy nebere) bych chtela zmenit nase stravovani a hledam vhodnou cestu. Zatim se nevysledovala, co z potravin by mohlo jeho kasel zpusobat, ji vsechno. Dosla jsem prave k strevnimu mikrobiomu a k HIT a chtela bych se zeptat, jestli si myslite, ze vysetreni strevniho mikrobiomu v Praze by nas mohlo k necemu navest, nebo to radeji vzit vic zesiroka, nechat ho otestovat i na HIT, DOA (i kdyz to neni moc smerodatne dle vaseho blogu), jine intolerance…Znate Medicinske centrum Praha v Modranech? Predem dekuji za odpoved.

  1. Centrum neznam, nemohu soudit.
   Pro peci o strevo a cileni tohoto problemy rozboru neni treba, casto nam zatim prinase spise informace, co z tela odchazi (tedy ne co je uvnitr, ale co jde ven), vhodnejsi byva vysetreni na patogenni bakterie, ktere se jiz tak casto zel nedela, cileni jidelnicku a strevni dysbiozy je vzdy temer stejne a flexbilni dle reakci pacienta – probiotika, vlaknina, prebiotika. Takze zalezi na vas (jen doporucuji k tomu vice nacist, tedy jakou informaci to muze prinest, jak casto delat, jak liitovane jsou dnes informace, co se tyce intoleranci, casto se jedna o podvodne testy). Doporucuji dovysetrit na alergo/imuno v ramci potravinovych alergii, pripadne imunologicky profil, vyloucit autoimunitni choroby, oni dnes uz vsichni delaji DAO rovnou, prestoze to nema zadnou vypovedni hodnotu a jediny, cim vy muzete potvrdit HIT nebo obecne porusenou rovnovahu histaminu, je eliminacni dieta a ustoupeni priznaku po 3-4 tydnech, pripadne prime zhorseni reakci na vyskohistaminove potraviny. Ale jelikoz pisete o alergiich, castych zanetech a astma, coz zvysuje hladiny histaminu v tele, je pomerne logicke, ze bude mira tolerance histaminu z dalsich zdroju nizsi, ale nizkohistaminova dieta vam zel neodstrani prave tuto pricinu (tam je treba cilit imunitu a zanet). Kazdopadne vysocehistaminovych potravin je jen par (nesledujte prosim nepravdive seznamy a informace na internetu, histaminovych potravin je opravdu jen malo), zaklad je varit cerstve, z kvalitnich surovin, coz je rozhodne vyhodne pro vsechny nejen alergiky (nutne to neznamena, ze musi byt neco se strevy) a obecne se strava muze stat mnohem zdravejsi, pokud tedy clovek nepodlehne famam na internetu. Kazdopadne dovystreni u lekaru a zmena jidelnicku mohou jen pomoci a pustila bych se do toho. https://aspoonofhistamine.com/2013/10/17/jak-zvladnout-dietu-krok-po-kroku-nejen-tu-nizkohistaminovou/

   1. Dobrý den, mohla bych poprosit o radu? Můj problém trval přes rok, kdy mi bylo neustále zle, bodání v žaludku, závratě, nízký tlak.. dr. si byla jistá, že jde o záda. Léky na záda nezabíraly, hned jsem jí říkala, že je to hloupost, že mám něco se žaludkem nebo trávením. Dělala ze mě hypochondra.. Po omdlení, horečkách a zvracení jsem se dostala na pohotovost, kde mi doporučili gastro. Tím jsem vyškemrala gastroskopii u dr a sama jsem i navrhla, aby mi udělala testy na mléko a lepek. Krev vzala, gastro napsala + biopsii pro případné potvrzení celiakie. Biopsie byla negativní. Gastro výsledek taktéž, byl pouze lehký zánět stěny žaludku. Z krve vyšlo pozitivní IgG ABKM. Vše jinak ok. Sama jsem ale byla přesvědčená, že to nebude jen o mléku. Jelikož mi dělalo zle i kapka červeného vína, některé potraviny, které jsem ale nedokázala vypozorovat, jelikož mi bylo zle nonstop. Tak že jsem začala pátrat a histamin sedl jako p*del na hrnec 🙂 dr. řekla, že to prakticky nezná a to byl konec. Sama jsem zašla na alergologii, kde mi hit potvrdili (vím, že to neni stoprocentni, ale mé tělo mi odpovida samo). Avšak mleko IgE bylo negativní. Tak že mi bylo řečeno, že mléko mužů. Tim jsem se moc neuspokojila a raději ho nekonzumovala. Mezi tím jsem řešila i syna (2roky). Se spousty reakcemi na jidlo (rajce, skorice, konzervanty) … byl na gastroenterologii, tam měl zánět střev, posléze jsme vyléčili, u obvodní dr. vysly pozitivni IGg na mleko jako me. Na alergu zadna alergie nepotvrzená, jen Hit nízka funkčnost Dao, jako mě. Alergolozka sdelila, ze se tedy ani u mě, ani u syna nebude zrejme jednat o Abkm, ale o laktózovou intoleranci. Zkusila jsem zavádět mléko bez laktózy. První mléko. U mne relativně dobře, nejsou průjmy, ale od následujícího dne bolest břicha. Syn mel nadmute brisko a druhy den trochu prujem.
    Druhý den jsme, na radu obvodní dr., zkusili jogurt. Ja stále trochu bolest břicha, syn celý den ok, ale večer řídká stolice. Po dvou dalších dnech jsme dali bezlakt. lučinu, můj stav stále trochu bolest břicha, syn střídavě řidší stolice. Může to být histaminem nebo je možné, že se jedná o non IGE alergii? Jen se bojím, že pokud mame Abkm a budeme prijmat mléko, že si ještě víc odstavíme střeva a HIT se vic prohloubí… 😦

    1. Dobry den, popravde to, ze vy jste zacinala se zanetem zaludku a syn zanetem streva znaci, ze primarni pricina a take pricinia HIT bude spise vezet v tomto a musite tedy primarne resit i to, co zanety vyvolalo. Nevidim jediny duvod, proc byste mela mleko zarazovat nebo konzumovat, pokud mate jasne spojite symptomy a potize, ktere jste si nekolikrat potvrdila. Vase telo je nejlepsi ukazatel, co se v nem deje a rozhodne dulezitejsi nez krevni testy. Jednak je vzdycky moznost non-IgE alergie, zrovna u mleka je velmi casto popisovana, jednak se kouknete na tento clanek (https://aspoonofhistamine.com/2021/01/14/zazivaci-problemy-jen-projevem-lokalnich-alergii-aneb-kdyz-diagnoza-hit-nesedi/). Aneb to, ze akutne v krvi nevyjdou zvysene IgE protilatky neznamena, ze telo na mlecnou bilkovinu nereagujeme jinymi patologickymi reakcemi. Samotne mleko histamin neobsahuje, takze HIT to prisoudit nemuzete, ale naopak nesnasenlivost ci non-IgE alergie na urcite potraviny muze byt pricina snizeni DAO a tedy nasledne snizena tolerance histaminu, rozhodne se ridte reakci tela a alespon na nejakou dobu velmi prisne eliminujte (pozor na slozky, nekterre suplementy atd, syrovatka se casto pridava i tam, kde by ji clovek necekal). Muzete po nejake delsi dobe vyzkouset znovu zaradit, jak se telo pozdeji s danou potravinou vyrovna. HIT byva casto spise symptomem dalsich nemoci nez samotna pricina, je nutne se tedy zamerit nejen na vyrazovani vysocehistaminovych potravin (kterych je jen par), ale predevsim prave na objeveni priciny, lecbu streva i imunity, urcite se primarne ridit tim, jak reagujete, nez co rikaji IgE testy (jako se neda ridit vubec testy na DAO, kde jsou hladiny testu nastaveny stejne pro deti jako pro dospele a dnes ji nachazi snizenou u kazdeho, kdo prodela nejaky zanet ci ma alergie, bez nutnosti pritomnosti HIT, ani IgE testy nejsou vsespasne, obzvlaste se vzdy uvadelo, ze testovani imunity a alergii u deti do 3. let je malokdy prukazne, dejte na reakce a pokud jsou reakce zazivaciho typu, potravinu aspon na cas vyradte, pracujte mezitim na strevni integrite/rozvoji spravne funkce a pak muzete po case zkouset znovu).

 6. Dobry den, 5- lety syn ma mastocytozu-kozni formu, DAO 3,9….ma jen par flicku, atop.ekzem minimalne, jinak zadne zjistene alergie. Mame drzet histam.dietu. Mate prosim zkusenosti s lecbou i u teto nemoci (mastoc.)? Dekuji velmi za odpoved

  1. Dobry den, nizkohistaminova dieta jiste neni povazovana za lek jakekoli formy mastocytozy a u deti a kozni formy mastocytozy je porad dost otazek ohledne lecby (a toho, ze z toho „vyrostou“, coz se stava nastesti velmi casto). Nizkohistaminova dieta je doporucena hlavne z duvodu, ze telo uz tak ma dost zdroju histaminu/vetsi mnozstvi zirnych bunek (=mastocytu) a dieta muze ulevit od celkoveho prisunu histaminu v ramci ruznych zanetlivych mediatoru z zirnych bunek. Je tedy urcite vhodne jeji rozumnou formu nasadit (vysocehistaminovych potravin je jen par, duraz je kladen na cerstvost a kvalitu surovin) a zaroven se soustredit na imunitu (protizanetliva dieta) a stabilizatory zirnych bunek. Idealni je sledovat, zda projevuje nejake vedlejsi symptomy po urcitych potravinach, ktere je pak vhodne vysadit, ale pokud zadne dalsi reakce nema, neni dobre omezovat, je potreba spise zajistit co nejmene drazdive prostredi (non-toxic domacnost spolu s hypoalergenni stravou) a spolehat na funkci imunity.

 7. Dobry den. Dekuji moc za skvely web. Taky mam podezreni na HIT. Mam velke ekzemy na hlave a v podpazi. Ekzematik a alergik jsem od narozeni ale az ted me napadlo, ze by to mohlo byt i stravou a nejen pyly apod. Studuju tady eliminacni dietu a neni mi jasna jedna vec. A to varene potraviny. Ja doma varim, pecu chleba, buchty apod, zpracovane jidlo moc nejime. Ale jak to mam udelat pri hit diete a vareni? Pravda je ze uvarim treba na 3 dny a pak jidlo vytahujem z lednice a jime. Co to znamena jist cerstve? Kdyz si uvarim obed, tak ho musim snist hned? A co kdyz potrebuju obed na druhy den do prace, jak se to da udelat? Stejne tak s masem. Nejsem zadny fanatik masa, nicmene mam domaci a bio maso takze se mi nechce ho z jidelnicku vypoustet. Nemusim kazdy den, ale obcas bych chtela. A zase jsem se docetla, ze maso musi byt od zpracovani porad v lednici. Kupujeme veprove a kdyz si pro nej hned po zabiti jedeme, tak je nejakou dobu v aute, kde se neda chladit. To jsem pochopila, ze je spatne? A jeste me zajimaji domaci marmelady a kompoty jestli se muzou? Myslim aspon ty z ovoce, ktere je povoleno. Dekuji moc za pripadnou reakci a preji krasny den. Milada

  1. Dobrý den, myslím, že v tomto článku najdete odpověď na většinu vašich dotazů. Pravidlo pro začátečníky bývá 24 hodin (tedy oběd na druhý den lze vařit večer předem), ale je ptořeba dbát na hygienu, skladování (prakticky stačí pochopit, jak vzniká v jídle histamin, od toho se odvíjí vše ostatní, nemůže jen tak zničeho nic během sekundy vzniknout:)). Týká se to i masa. Zkuste si zařídit chlazeni na převoz, dnes není problém pořídit chladící lednici do auta nebo chladící tašky a obložit ledem atd. Marmelády a kompoty se z počátku nedoporučují, pořád je to zpracovaný produkt a nikdy není jistota, že je vše dobře zpracováno atd (kolikrát se stane, že člověk otevře marmeládu a je plesnivá nebo během krátké doby zplesniví, což znamená, že tam je problém celou dobu). Až po stabilizaci můžete začít zkoušet prodlužovat třeba dobu od vaření nebo právě takové domácí produkty. Vše je to o přesném zdravotním stavu a osobní míře tolerance. https://histaminovakasulka.com/2019/01/31/skladovani-a-vareni-pri-histaminove-intoleranci-aneb-proc-se-jidlo-muze-ohrivat/

  2. Dekuji vam mockrat za odpoved, clanek mi nejak unikl. Jeste mam par dotazu, pokud muzu. Kdyz si treba delam domaci makove mleko. Dam mak do vody a tu necham v lednici odstat. Druhy den vodu vymenim a s cistou vodou umixuju. Mak dam do mrazaku a makove mleko do lednice, kde je asi 3 dny, nez se vypije. Myslite ze takto je to ok? Jakmile mam vice maku v mrazaku tak z toho upecu buchtu. A tu pak zase jim treba 3dny a je celou dobu v lednici. Nejsem si prave jista u tech buchet tou trvanlivosti (pocitejme s tim, ze tam jsou bezlepkove mouky).

   Dale predpokladam, ze kombucha a tibi vodni kefir asi bohuzel nejsou ok.

   Pekny den Milada

   1. Vždy bude záležet na kvalitě surovin. Histamin vznikne až mikrobiální kontaminací/činností, tudíž pokud skladujete tak, abyste omezila jejich funkci a pracujete s kvalitními surovinami, neměl by být problém ani jak popisujete. Vezměte si, že samotné maso a další suroviny jsou často dlouho chlazené či skladované, aniž by se v nich tvořily biogenní aminy (tedy těžko se v koláči, který už navíc prošel tepelnou úpravou, bude v chladu nějak rychle tvořit histamin).
    Fermentované potraviny ze z počátku opravdu nedoporučují, ale po stabilizaci a vychytání jídelníčku je vhodné začít je zkoušet zařazovat pro jejich příznivý účinek (jen to nebude prostě hned). https://histaminovakasulka.com/2017/10/04/moje-zkusenosti-s-vodnim-kefirem-a-celkove-snahou-zaradit-fermentovane-vyobky/

 8. Dobrý den,
  děkuji Vám za velmi užitečný článek. Moje sedmiletá dcerka má diagnostikovanou PAS, při dalších vyšetřeních se možná ukáže, že se jedná spíše o neurovývojou poruchu, případně disfázii. Dcerka trpí poruchou řeči, je úzkostná, má potíže se soustředěním, potí se ji ruce a nohy a občas si nedokáže vybavit správné slovo.Od narození trápí dcerku také mokvavý atopický ekzém, nejdřív se objevovoval na nohách (vypadal jako krupička), později se začal objevovat na rukách (mezi prstama). V létě se snažíme být co nejvíce u moře a ekzém téměř zmízí, s příchodem podzimu se ale vždy objeví. Navšívili jsme alergologii ve VFN kde dceři udělali pouze základní prick test, který vyloučil možnou alergii na domácí zvířata, prach a roztoče. Na žádné další vyšetření ani krevní testy nás neposlali. Bylo nám pouze doporučená eliminační dieta a pozorování. Když jsem se zmínila o tom, že mám podezření na to, že ekzém by mohli způsobovat ovocné šťávy a mléko (mimimálně jako jeden z faktorů, protože po kravském mléce se ekzém vždy zhorší), bylo mi řečeno, že to nepravděpodobné, protože by měla dcerka potíže běhehem celého roku (tedy i v létě) a zároveň by měla i bolesti břicha. Toto vysvětlení mně moc neuspokojilo a nikam dál nás neposunulo. Není mi z toho jasné, jestli musíme vyloučit všechny druhy mléčných produktů (jogurty, kefír, sýr, tvaroh, bryndza) nebo postačí jen vynechat kravské mléko, případně jestli bychom mohli nahradit kravské ovčím nebo kozím. Byli jsme také na kožním vyšetření. Paní doktorka nám doporučila jíst potraviny s nízkým obsahem histaminu a předepsala mast s kortikoidy na potlačení příznáků, což ale neřeší pravou příčinu vzniku ekzému. Doporučení omezit všechny potraviny s vysokým obsahem histaminu mi přišlo zajímavé, na druhou stranu do této skupiny spadá spousta prospěšných potravin a bylo by mi líto, je vyloučit všechny bez toho, abych měla potvrzené, že dceři opravdu škodí. Vzhledem k její diagnóze má dcerka už o malička velmi specifické chutě, např. vůbec nedá do pusy omáčku, vodní meloun ani čokoládu. Škála toho co sní je poměrně úzká. Potřebovala bych proto nijaké konkrétnější doporučení ohledně výživy, tak aby byla strava pestrá (poskládaná z potravin, které je schopná jíst) a zároveň ji neškodila. Můžete nám prosím doporučit dobrou alergologickou ambulanci, kde by byli schopní poradit a udělat komplexnější vyšetření? Případně na koho se v této věci obrátit? Opravdu by nám to velmi pomohlo. Předem Vám moc děkuji za odpověď. Hezký den, Iva

  1. Dobry den, pokud mate podezreni na reakci na bilkovinu kravskeho mleka, budete muset vynechat vse, co kolem mleka „jen projde“ a zaroven v pocatku vyradit i mlecne produkty z jinych zvirat. Tedy kompletni eliminace. Pravda je, ze projevy by nemely byt vazane pouze na rocni obdobi, ale je mozne, ze pres leto ma vice jinych zivin a jinou stravu a telo zvlada lepe i ostatni problemove potraviny.
   Nizkohistaminova dieta nevyrazuje celou radu zdravi prospenych plodin, jen par, vetsina seznamu nejsou bohuzel pravdive a aktualni a lide nejsou schopni rozlisit, co je reakce na histamin a co jina reakce a jeste tak vice vnasi do cele situace zmatek. Zkuste se podivat do tohoto clanku, kde mate prehled, kterych par potravin se nedoporucuje (https://histaminovakasulka.com/2013/10/17/jak-zvladnout-dietu-krok-po-kroku-nejen-tu-nizkohistaminovou/) a pripadne do tohoto clanku, kde se vyvraci, ze by vetsina potravin rostlinneho puvodu vubec nejaky histamin mela (https://histaminovakasulka.com/2019/08/04/histamin-v-potravinach-rostlinneho-puvodu-aneb-cemu-se-skutecne-vyhybat/). Kazdopadne i kdyby dcera byla „jen“ alergicka nebo mela jine zanetlive ci chronicke onemocneni, zaklady nizkohistaminove diety jsou rozhodne vhodne. Nejde vsak primarne o vyrazovani potravin, ale naopak o zavedeni velmi cerstvcyh potravin, znalost kvality, zadne polotovary, jidlo z neznamych zdroju atd. Pri teto diete se vynechavaji veci konzervovane, fermentovane a jakkoli chemicky upravene, protoze prave ruzne pridavne latky mohou vadit a vest k uvoleni histaminu. Tedy vlastne je to prechod na zdravy zivotni styl a navrat k puvodnim potravinam.
   Bohuzel vhodnost pracoviste se proste bude odvijet od toho, na koho narazite a jak moc bude chtit resit stav dcery. I kdyby ji diagnostikovali HIT, tak HIT neni primarni pricina, ale nasledek a bez reseni primarni priciny nelze ocekavat kdovijake reseni. Ale vestine lidem se podari takto prejit na zdravejsi styl stravovani, zacnou lecit strevo, vynechaji alergeny a pseudoalergeny a samozrejme se jim ulevi. Bohuzel se take obavam, ze alergologicka ambulance se nikdy nebude specificky zabyvat tim, ze vase dcera nektere potraviny nesni, nemohou se individualne venovat osobnimu jidelnicku pro kazdeho cloveka nebo sestavovanim vhodnych potravin, ale mohou dovysetrit stava dcery a potravinove alergie. Zkuste treba Immunoflow, pripadne Immunii, nebo si prohledejte proste internet a lekare dle spokojenosti rodicu (na serverech jako je znamylekar.cz a podobne najdete recenze a jde se od toho odrazit). Potrebujete proste najit vhodneho lekare pro vas, ktery se vam bude venovat, a nemusi to byt stejna ambulance, jako bude vyhovovat nekomu jinemu. Pokud by vsak byl potreba jidelnicek upravit podle toho, ze dcera ma osobni problemy s jidlem a chuti, tak pak jedine nejaky nutricni poradce.

 9. Histaminová intolerance je signál těla, nebo chceme-li zpětná odezva těla na dlouhodobou systematickou (vědomou či nevědomou) dehydrataci. Reference na výzkum MUDr. F. Batmanghelidj
  1. ODKAZ na univerzitní přednášku ve výzkumném ústavu:

  2. CZ Text na dané téma – Záznam z tiskové konference – Přepis do Češtiny (Autoři: MUDr. F. Batmanghelidj, Mike Adams)
  https://www.dropbox.com/s/4x5rp0hrcchjn7n/O-vode-jinak%2C-nez-jsme-zvykli.pdf?dl=1

 10. Dobrý den, mám velké problémy se zažíváním + migrény, pokud piju i malé množtví piva, vína, vadí mi ocet, hořcice, chobotnice, jogurty, lilek, kopřiva a pář dalších histaminových bombiček…..vypadám jako ukázkový příklad HIT, v jednom období života jsem se úplně vyčerpal, teď už nabírám sílu a začínám chápat, že půjde o histamin……..myslíte, že jednodušší cestou k diagnostice je jít na alergologii (všechna ostatní vyšetření na gastro mám za sebou – mraky hadiček – žaludek, střevo, slinivka….fuj) tak si to asi namířím na alergologii…..jen pro potvrzení, dietu vlastně z donucení už držím, protože jsem postupně přišel na to co nemám jíst, metodou pokus omyl (3 roky) ale po přečtení Vašeho blogu mi došlo, že mám tento problém již od mládí, jen se postupně stupňuje…..asi v histaminovém metabolismu hraje roli i stres a fyzické vyčerpání ? Nicméně dieta bude zásadní, a já mám tak rád vínko a pivko…..no holt, šmitec, zkusím alespoň čistou pálenku, abych měl čím oslavit narození synka 🙂 Děkuji a hezký den přeji. Petr

  1. Určitě je potřeba udělat komplet alergologické a imunologické vyšetření. Většinu toho mohli udělat i na gastro, ale přece jen je jednodušší poslat pacienta dál. Určitě návštěva alergologa má smysl, může se podívat nejen na celkový stav imunity, ale také specifické alergeny (které nemusí nutně souviset s histaminem, ale mohou být zdrojem zvýšeného uvolňování a kde je trvalý zdroj histaminu, tam dochází k přečerpání enzymové kapacity). Samozřejmě stres může být sám o sobě spouštěč, spolu s fyzickým vyčerpáním a např. nedostatkem živin (většina lidí nemá při chronickém stresu příliš vhodnou výživu, jí nárazově, narychlo, nekvalitní potraviny) je ideální kombinace pro spuštění HIT (+přečerpání hormonů nadledvinek atd). Určitě zkuste alergo, přestože už vám asi příliš nepomohou, dobré je podívat se po alternativních způsobech léčby jako je kvalitní probiotikum, omega-3 mastné kyseliny, případně třeba quercetin, vitamín C a melatonin pro řešení migrén. Pro zažívání je základ strava, tedy nejen to, co člověk nejí, ale také to, co člověk jí a zda mu to pokryje nějaké nároky těla. Jakmile se podaří člověku vychytat dietu, vše uklidnit, často pak určité množství kvalitního vína i piva toleruje, takže se ničeho nebojte. Pálenka může dělat problém, pokud je poškozené střevo, oslabená játra atd, takže hlavně si dát pozor, co člověk jí (jak si člověk dá skleničku dvě, sáhne pak po jídle a pochutinách, které nejsou nejvhodnější a které mohou stát za celou reakcí:))) Doporučuji mít raději v zásobě vitamín C, hořčík (nebo nějaké minerály) a hodně pít během večera čistou vodu, všichni víme, jak alkohol dehydratuje), trochu toho tuku do žaludku (pro zpomalení vstřebávání) a samozřejmě kvalitní pálenku:)) Gratuluji!

 11. Dobry den prajem, som rada, ze som narazila na tuto stranku. Do problematiky sa len zacinam zanarat. Mojmu synovi (4roky) bola diagnostikovana his intolerancia. Teda zistili mu nizku hodnotu dao enzymu v krvi. Prejavy ma kozne. Stale sa skrabe po celom tele. Chcem sa vas ale opytat ci mi neviete poskytnut nejake rady a tipy ako urobit eliminacnu dietu. Teda ako zistit, ktore potraviny mu skodia? Vzhladom na jeho vek sa bojim, aby mu nejake latky nechybali. Co vsetko by som mala v prvom kole zo stravy vyradit? Dakujem za akukolvek radu. Barbora

  1. Dobrý den, jsem moc ráda, že o tom takto přemýšlíte, dietou s nedostatečným obsahem živin si může člověk nakonec ještě více ublížit (stačí se podívat na běžnou dietu v dnešní době, která vede ke spoustě nemocem nejen u dospělých lidí, ale čím dál častěji i u dětí). Na začátek je určitě dobré vyřadit vše, co uvádí věděcky podložená literatura jako závažné i sporné potraviny. Některé z nich budete nakonec moc vrátit zpět do diety, ale je dobré začít bez nich. Určitě bude záležet hodně na čerstvosti, což znamená vyhodit všechny polotovary z obchodu (hotové omáčky, bujony, směsi v pytlíku, hotové polévky, hotová jídla atd.). Určitě vyřadit i konzervy, které jsou velmi sporné a často mohou obsahovat velké množství nahromaděného histaminu (především konzervované ryby a maso jsou rizikové). Maso se pokusit koupit co nejčerstvější, naporcovat a ihned zamrazit, aby se zabránilo dalšímu tvoření histaminu (připravovat pak pro syna čerstvé). Stejně tak by měli jít pryč citrusové plody, ananas, rajčata, lilek, špenát (hlavně ten nasekaný, který známe z obchodu). Na začátek i čokoláda. Jelikož pšenice může v těle uvolňovat nahromaděný histamin, je dobré nahradit co nejvíce jinými obilninami (žito, ječmen, jáhly, quinoa, na začátek bych vyřadila i pohanku, která má silné protizánětlivé účinky a mohla by na začátek působit příliš silně). Samozřejmě žádné fermentované výrobky – kysané zelí, jogurty, fermentované nápoje, vyzrálé sýry, ale také žádné uzeniny (hlavně na začátek ne). Problém bývají i kvasnice, běžný chléb z obchodu není příliš vhodný, je dobrý jej nahradit bezkvasničným chlebem nebo různými plackami, suchary, později můžete zkusit přidat kvalitní kváskový chléb, který nepoužijete čerstvý (lidem se osvědčilo zamrazit plátky a pak rozpéct, já osobně nemám zkušenost, bo se kvasnicím vyhýbám celkově).

   Může se to zdát těžké, ale vlastně to jen znamená začít od začátku s čerstvými potravinami. Kaše s ovocem či třeba placky s máslem (pokud toleruje mléčné) nebo zeleninovými pomazánkami, přidat husté zeleninové polévky bez zahušťování, nebát se přidat čerstvé bylinky jako petržel, koriandr a rozmarýn, které mají léčivé účinky, rizota na různé způsoby, doma pečené koláče, čerstvě připravené maso, čerstvé ovoce i zelenina, postupně zkoušet po pár dnech přidávat mléčné (čerstvý tvaroh, domácí pribiňáček atd, prostě vědět, co přidávám), sladké brambory, kukuřičné těstoviny se zeleninovými omáčkami, zkusit třeba bezlepkové palačinky (dá se použít i rostlinné mléko), různé zeleninové placky upečené v troubě, snažit se udržet jídelníček pestrý a potraviny rotovat. A ideálně si psát večer poznámky (co za den snědl, kdy se cítil hůř nebo se třeba do večera zhoršila vyrážka či se osypal atd.). Často jsou přidružené jiné intolerance, takže zapisovat je více než vhodné.

   1. Dakujem za radu. Som presvedcena o tom, ze to bude narocne. Syn je velmi v stravovami konzervativny a bohuzial to malo co zo zeleniny mal rad (spenat, tekvica) nemoze. Tak isto mliecne. Jedava biele jogurty a tie tiez musime vyradit. Ale ked nieco raz treba urobit, tak treba. Len pevne dufam, ze na koniec zistime, ze netoleruje len zopar potravin. Trosku to komplikuje stravovanie v skolke ale pevne verim, ze sa nam podari nieco zistit. Este raz dakujem a drzme si palce. 🙂

    1. Určitě doporučuji pořídit dětská probiotika, nedostatek DAO může poukazovat na špatně fungující střevní flóru, což není u dětí v dnešní době nic neobvyklého (stačí se mnohdy podívat, co se dává do jídla označeného jako dětské).
     Stejně tak s tou školkou může být problém, pokud se používá jídlo s konzervanty či třeba z pytlíku (třeba bramborová kaše atd.). Pečivo také není obvykle moc kvalitní (bílá vymletá mouka, kvasnice, různá barviva a stabilizátory). Možná bych se zkusila domluvit s učitelkami, jak to řešit, jestli alespoň svačinky byste nemohla dávat vlastní, lékař vám může vystavit papír, že dítě potřebuje speciální dietu. Stejně tak pokud bude něco rizikového v hlavním jídle, zda je možnost zabalit něco sebou. Jinak tekvici nezavrhujte, vědecky není důkaz, že by obsahovala histamin a ani v původní literatuře pro lékaře není uvedena (nelze tak úplně vycházet z příručky k daosinu, spousta informací je tam nepodložených a převzatých z internetu). S těmi jogurty je to složité, pokud obsahují správné bakterie, neměl by se tvořit histamin, ale člověk nikdy neví. Pokud má hlavně kožní projevy, tak bych zkusila mléčné omezit, ale když jsem se třeba dívala naposled, podle složení v Hollandii se v bílém jogurtu používají bakterie mléčného kvašení, které neprodukují histamin. Pokud prefereujete jiné jogurty, zkusila bych kontaktovat výrobce s dotazem, zda může poskytnout informaci o používané bakteriální kultuře (s vysvětlením,že se jedná o zdravotní dotaz).

     1. Este raz dakujem. Prave Hollandiu kupujeme 🙂 Prave z prirucky o Daosine vychadzam. Je tam uvadzany aj margarin, ktory doma nepouzivame ale viem si predstavit, ze v skolke ho vyuzivaju hlavne kvoliozotieratelnosti. Ked sa nam podari nastavit dietu tak, ze nebude mat ziadne prejavy… Kolko casu od zavedenia problematickej potraviny mozeme ocakavat zhorsenie stavu? Nemate s tym nahodou skusenost? U syna sa to prejavuje skrabanim sa a ekzemom na kozi. Ale kolko dni (?) mam cakat ci sa intolerancia prejavy pred tym ako skusime dalsiu potravinu?

      1. To je bohužel individuální, reakce se uvádí řádově hodina až dokonce 2 dny, ale to je opravdu velké rozmezí. Pokud by ihned po jídle reagoval (do 30 minut), pak se spíše jedná o jiný typ intolerance (či alergie do několika minut) než histaminovou, takovou potravinu je potřeba odstranit ihned a zamezit přísunu i stopového množství.
       U histaminové intolerance se předpokládá, že histamin musí dorazit až do tenkého střeva, které je zásobeno DAO enzymem a kde by za normálních okolností mělo proběhnout odbourání nadbytečných aminů (nejen histaminu, na to se bohužel velmi často zapomíná, že DAO neslouží jen pro histamin, ale nazýváme to histaminová, protože histamin pak může dělat, co nemá). Tudíž jídlo musí projít určitým stupněm trávením v žaludku atd, záleží pak na rychlosti pasáže, typu potraviny atd (a teprve, když histamin není odbourán, může se vstřebávat zpět a signalizovat, že se v těle něco děje). Nejčastěji se reakce objeví do pár hodin (3-4) po jídle, někdy se interval prodlužuje, než se naplní pomyslná hranice (pro vysvětlení – člověk toleruje určitou míru histaminu, takže pokud na oběd sní třeba něco s histaminem, nemusí reagovat hned, protože nepřekročil ještě onu tolerovanou hranici, ale díky sníženému odbourávání histaminu přebývá histamin v těle…pak sní večeři, kde je třeba i minimální množství histaminu,a v tu chvíli už tělo zaznamená, že je histaminu prostě moc, histamin se naváže na velký počet receptorů a spustí určitou kaskádu, ve vašem případě svědění kůže a ekzémovou reakci..pravou příčinou ale není večeře, ale potravina z oběda).

       Je potřeba toto nezaměňovat s intolerancemi a dalšími reakcemi, lidé často popisují reakce na potraviny, které neobsahují histamin. Tam se pak nejedná o reakci kvůli velkému histaminu z potravy, ale díky velkému množství uvolněného histaminu v těle, což je prostě jen reakce těla na potravinu, kterou netoleruje. Je potřeba chápat histamin i v trochu jiném světle – tělo jej používá jako signalizaci, že potřebuje něco udělat nebo že došlo k „zánětlivé“ reakci. Bohužel tyto intolerance jsou hodně individuální, a tak každý popisuje něco jiného a zaměňuje to s histaminem v potravinách. Často se k takovým intolerancím může člověk dopracovat, když má poškozené střevo (propustné střevo, zánětlivé pochody, špatná mikrobiální flóra atd.) a přijímá potravinu příliš často, její složky se pak mohou dostat do prostoru za pomyslnou bariéru, kam by se normálně nedostaly, tělo je vyhodnotí jako nepřítele a vypracuje proti nim obranou reakci. Jenomže tělo pak spouští obranou reakci při každém příjmu této potraviny. Proto je vhodná ona rotace potravin. To může být například i problém lepku, který prokazatelně umí rozvolnit tuto obranu a může tak přispívat k dalším intolerancím, proto je dobré jej omezit (snažit se nahrazovat přírodně bezlepkovými potravinami).

       Co se týče eliminace, já osobně doporučuji počkat dva dny (tedy min. 48 hodin) před zařazením další potraviny. S tím, že první den člověk nové potraviny přijme jen trochu (nenacpat se hned kusem něčeho, ale dát si pár soust). Další den opět dát onu testovanou potravinu a když se ani dalších 24 hodin nic neděje, přistoupila bych k další potravině. Určitě dávat pozor na překombinování. Tedy když chci testovat máslo a chléb, nedat hned dohromady, ale dát dva dny kousek suchého chlebu nebo naopak třeba máslo na rýži a pak se pouštět do kombinace dvou potravin, které mohou být rizikové.

 12. Dobrý den,
  jsem ráda, že jsem našla tyto obsáhlé stránky s informacemi ohledně histaminu, jsem celiak a mám podezření, že můžu mít zároveň intoleranci histaminu. Můj alergolog (ačkoliv je jinak dobrý) mi prý nemůže udělat testy na histamin, jelikož v celých jižních čechách není laboratoř na tento test… Nemáte náhodou info v jaké nemocnici tento test provádějí? Musím si to zjistit sama a pak mi lékař vystaví žádanku.

  Předem moc děkuji za případnou informaci.

  1. V této oblasti se zkuste podívat, zda se v blízkosti nenechází některá z laboratoří sítě SYNLAB (http://synlab.cz/) nebo případně AGEL (http://www.agel.cz/kontakty/seznam-spolecnosti.html). Nabízeli toto vyšetření lékařům, nevím, zda se ujalo, zkusila bych tam zavolat a přímo se zeptat, zda poblíž vašeho bydliště není laboratoř a jak získat žádanku. Odběr na DAO je specifický a je potřeba zajistit určité podmínky pre-analytiky (seznam laboratoří je jinak zde: http://histaminovakasulka.com/histaminova-intolerance-hit/histaminova-intolerance-v-cr/).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.