Endokrinní systém

Projevy týkající se endokrinního systému se vyskytují převážně u žen, i když chronická únava je pozorována i u mužů.

PROJEVY

 • Silné menstruační křeče, ztráta menstruace, endometrióza, vývojové vady. Ženská děloha je tvořena hladkou svalovinou a zvýšenou koncentrací histaminu mohou být vyvolány silné menstruační i mimo menstruační křeče a bolest v této oblasti. Histamin dle studií stimuluje syntézu estradiolů přes H1 receptor. Bolestivé stahy dělohy jsou u primární dysmenorrhei (bolestivá menstruace) způsobeny zvýšenu produkcí prostaglandinu F2 estradiolem a zmírňovány progesteronem. Histamin zvyšuje tedy koncentraci estrogenů a tím zvyšuje menstruační bolesti. A naopak estrogeny ovlivňují tvorbu histaminů, což vysvětluje různý průběh HIT u žen během měsíčního cyklu.
 • Chronická únava. Nadledviny reagují na hladinu histaminu v krvi uvolňováním kortizolu. Při HIT může dojít k přetížení těchto žláz, které pak vede k únavě i v okamžicích po probuzení. 

<- Nervová soustava                                                                      -> Imunitní systém

Má špetka do mlýna – srpen 2012

Naštěstí tady nemám moc co zmiňovat. Až na úpornou bolest beder první den jsem vlastně šťastná to žena. Ale únavu jsem pozorovala. Ale jak prohlásil muž, neumím odpočívat, je tolik věcí, které přece musím stihnout a dodělat, na odpočinek bude pak čas. Někdy pak. K tomu nedostatek spánku, nesnášenlivost kávy, společenský život, cvičení..no kdo by nebyl unavený? Na začátku diagnózy jsem hodně zůstávala doma a odpočívala a strašně moc to pomohlo. Těžko se to zvládá, ale člověk prostě potřebuje svůj klid a dobře spát. Pořád se učím, jak na to a doufám, že se mi to jednou povede. 

Má špetka do mlýna – jak šel čas

Jak jsem si myslela, že tady nemám co řešit, tak přesně jsem byla na omylu. V těle vše se vším souvisí a jelikož se časem objevilo, že mám endometriózu a autoimunitu štítné žlázy, které jsou prakticky velmi dobře korigovány dietou a doplňky, často nemůžeme některé situace v životě nijak předpokládat a mohou pak některé situace být špouštěči. Celkově je pořád pro mě problém odpočívat a věřím, že ani zatížení životního prostředí není to nej pro naše hormony (xenoestrogeny atd). V tomto směru je dobré zaměřit se na kosmetiku, čistící prostředky, nádobí, oblečení a uvědomit si, co vše v našem těle může dráždit žírné buňky k aktivitě a produkci histaminu. 

čerpáno z http://ajcn.nutrition.org/content/85/5/1185.long https://www.mastzellaktivierung.info/en/symptoms.html
http://histamino.wordpress.com/category/histamine-intolerance/symptoms-of-histamine-intolerance/

4 comments

 1. Ano, něco mi to připomíná -… žila jsem v duchu – škoda každé promarněné vteřiny – rodina na 100% (vztahy, vaření, úklid,…), studium na 100%, zaměstnání na 100%, sport na 100%, empatie a pomoc na 100% (na žádost o pomoc jsem nečekala – kde bylo třeba, pomáhala jsem, slíbené slovo byl závazek a činy – ne slova – dělají ženu/ muže),… Neuměla jsem nic ošidit, odložit, odmítnout, neměla jsem čas na svůj klid a odpočinek – všichni kolem mne měli přednost – radost a sílu jsem rozdávala a čerpala z nekonečného množství energie, kterou jsem překypovala a z radosti a z výsledků, které to přinášelo; spát + odpočívat – já to nepotřebuji – odpočívám prací, sportem a hlavně spokojeností všech kolem – a v důchodu bude času dost… únavový syndrom (NEPŘÁLA BYCH HO ANI ÚHLAVNÍMU NEPŘÍTELI) byl jen začátek (nastartoval během studia na VŠ, vyvrcholil 2. porodem a vytrvale se mě/ nás držel); trvalo řadu let, než byl dg – mezi tím přibyly 2 děti; sama – s nimi a pro ně – jsem ho (z neznalosti dg) překonávala – ještě vyšším nasazením pro rodinu, zaměstnání, sport,…, a – neodbornými radami lékařů; další zdravotní problémy se nabalovaly – dnes mi do důchodu chybí cca 10 let – však něco málo jsem se již naučila – umím ubrat z nasazení (nejde-li o život), odložit aktivitu (svět se nezboří a počká), zapojit manžela (nebýt na vše sama),…, ale – stále se učím (říkat ne) a snad se naučím (chodit spát dříve než o půlnoci!),…. Současný téměř 1/2 rok života na hist. a blp dietě je pro mne novým a radostným začátkem (kašulčin švihýc je rádce a pomocník, bez něhož bych si byla těžko poradila).Má ráda (mohu-li si ji dovolit a – kéž by byla vyslyšena i mými nejbližšími): na negativech hledejme maximum positiv a radujme se z manželství, rodičovství, pracujme, sportujme, cestujme, žijme,…, ale TÉŽ (hodně a bez výčitek) ODPOČÍVEJME – LENOŠME A SPĚME – tělo nás odmění (nebo potrestá) – je to na každém z nás!!!

  1. Děkuji za sdílení příběhu a hlavně za úžasný vzkaz! Myslím si to samé a stále se to učím, bojuji sama se sebou, ale vím, že je to pro mou budoucnost, pro mé zdraví! I já děkuji za povzbuzení a silnou motivaci, přeji mnoho sil!

   1. VY SE TO NAUČÍTE, VY TO ZVLÁDNETE!!!!!!
    Pro sama sebe samu i pro své nejbližší!!!
    VYPLATÍ SE TO!!! (Nejtěžší je na to přijít!! A to Vy už máte dávno za sebou!!!)
    DRŽÍM PALCE!!!!!!!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.