O mně a blogu

Vítejte na mém blogu A Spoon of Histamine. V překladu toto spojení znamená doslova „Lžíce histaminu“. Za těch mnoho let se název blogu párkrát změnil (proto třeba vodoznaky budou často s jiným jménem), měnila se náplň a nikdy mě v začátcích nenapadlo, jakých obřích rozměrů blog nakonec nabyde. Až jsem se tak nějak dopracovala k názvu, který mi odpovídá tomu, co zde sdílím. Přináším nové informace z výzkumu ohledně histaminu a vše, co se kolem něj motá, tedy primárně histaminové intoleranci. A lžíci po lžíci můžete nabírat informace a plnit svůj mozek vědomostmi. Přeji vám, ať zde najdete odpovědi na všechny vaše otázky a když ne, že se aspoň trochu pobavíte či si dobře navaříte.

Bylo nebylo a zrodila se Kašulka….A že byla beran, do všeho se pouštěla rohy a hlavně, hlavně se nikdy nevzdávala. A nakonec se rozhodla, že to všechno sepíše, protože by to někomu jednou mohlo pomoct. A pomáhat je potřeba!

Na začátku roku 2012 jsem při dalších zákeřných diagnózách dostala další do sbírky – histaminová intolerance. A že jsem duše bádavá, nevadilo mi, že se o nemoci příliš neví, pustila jsem se do získávání informací sama. A jelikož jsem zjistila, že na stejnou cestu se museli vydat i další, rozhodla jsem se sdílet vše, co zjistím, vybádám, ozkouším, aby se další mohli inspirovat a třeba neopakovat stejné chyby. Co na mém blogu tedy najdete?

O čem je tedy tento blog? O tom, jak se projíst ke zdraví! Přeji vám hodně štěstí na vaší cestě za uzdravením! Vše je ve vašich rukou. Občas se ve svých příspěvcích budu odkazovat k životu v USA či k cestování.

UPDATE!

Po prvních pár měsících jsem pochopila, že nízkohistaminová dieta spočívající ve slepém sledování seznamů nevede k uzdravení! Symptomy sice na počátku polevily, ale postupně se vracely či přidávaly nové. Jelikož jsem se nechtěla vzdát, studovala jsem a studovala a zjistila, že tělo potřebuje uzdravit. Jako jediná vhodná cesta se ukázala být protizánětlivá dieta s omezením histaminu, ne však slepým sledováním rad někoho jiného. Základ je v tom vybírat si potraviny, které jsou čerstvé, živé, kvalitní a dokáží našemu tělu něco dát. Za rok takové diety (s vyřazením prozánětlivých látek jako je lepek či velká konzumace mléčných výrobků) se upravila nejen HIT, ale hlavně imunita a veškeré krevní parametry. Můžu jíst, co chci!! Otázka však je, co chcete jíst vy – jídlo, které vás pomalu zabíjí, nebo jídlo, které vám dodá zdraví? Čtěte, prosím, můj blog pečlivě  s otevřenou myslí a hledejte své cesty k uzdravení!

A jak se na blogu orientovat? Za léta svého působení nasbíral blog spoustu příspěvků a někomu se bude zdát složité začínat proklikávat od konce, proto bych vám zde chtěla dát nějaké tipy, co na blogu hledat a jak se na něm pohybovat.

  • Pokud chcete začít od úplně prvního článku, skočte SEM, když pak pod posledním článkem na stránce kliknete na políčku NEWER posts, dostanete se k novějším článkům. Pokud pod články kliknete na OLDER posts, dostanete se ke starším článkům. Pokud se budete chtít vrátit na nejnovější články, stačí kliknout na hlavní liště na Úvodní stránka. První rok po diagnóze jsem žila v USA, proto se články budou dotýkat tohoto prostředí. Ale už během prvního roku jsem nakupila zajímavé informace o HIT, bezlepkové dietě atd, proto by vás mohly i tyto články zajímat.
  • Pod úvodním obrázkem a nápisem A Spoon of Histamine naleznete šedomodrou lištu. Když myší najedete na jednotlivé názvy, u některých (třeba u histaminové intolerance nebo recepty) se vám rozroluje lišta s podstránkami. Můžete se tak snáze dostat na stránky, kde si počtete (ať už hledáte symptomy, diagnózu, dostupnou literaturu, seznamy povolených potravin či jak začít s dietou).
  • Vpravo na stránce máte seznam, který se nazývá RUBRIKY. Když si jednotlivé rubriky rozkliknete, zjistíte, co vás nejvíce zajímá. Články se snažím do těchto rubrik rozřadit dle jejich obsahu. Pokud vás tedy nezajímají recepty, je cesta přes rubriky nejjednodušší.
  • Pokud vás zajímají jen recepty, využijte prosím tuto stránku pro další navigaci. Recepty jsou rozřazeny do kategorií a seznam všech receptů mám uveden na stránkách, abyste kdykoli pohodlně mohli kliknout přímo na recept, který vás zajímá (stránky jsou obnovovány v pravidelných intervalech). Pokud si přejete ukládat oblíbené recepty, doporučuji vyzkoušet třeba Pinterest, kde si zřídíte vlastní účet. V receptu pak najedete na některý obrázek a zmáčknete Pin It. Tím se obrázek i s odkazem na recept uloží přímo ve vašem účtu. Více zjistíte zde. V seznamu také najdete odkazy na přípravu rostlinných mlék, náhradu vajec a mléka či jaké používám odměrky.
  • Pokud vás zajímají některé sporné potraviny, projděte si prosím nejdříve tuto stránku a tuto stránku, než položíte nový dotaz. Je dost možné, že jsem k dané problematice napsala celý článek, který vám pomůže se zorientovat.
  • Chcete vidět aktuální akce, přednášky, odkazy na skvělé články, co mě baví, co dělám, jím, kde se toulám? Sledujte mě na Facebooku a Instagramu.
  • Pokud chcete blog podpořit, můžete k tomu využít platbu přes paypal, odkaz naleznete na stránkách nebo zde. Blog je nekomerční, neziskový a dotuji jej z vlastní kapsy a proto každá koruna potěší. Ale nebojte, informace dostáváte i bez příspěvku.
  • Na hlavní stránce je také políčko pro zadání emailové adresy pro zasílání novinek, tedy kdykoliv vyjde nový příspěvek, můžete jej mít v emailu. Odběr novinek si spravujete sami, pokud už nebudete chtít emaily dostávat, můžete se s příchodem nového emailu odhlásit pomocí odkazu Unsubscribe, který máte v každém příchozím emailu.
  • Vpravo na stránce je také vyhledávač. Vyhledávané pojmy musíte zadávat přesně, bohužel vyhledávač není moc chytrý, ale lepší než nic:)).

V případě, že budete mít nutkání mi napsat či vyzískat další informace, můžete tak učinit na aspoonofhistamine@gmail.com.

 Vaše Kašulka V. 

Články a obsah tohoto blogu jsou mým duševním vlastnictvím. Kopírováním textu nebo jeho částí bez povolení či dobře označené citace s odkazem na blog a kopírováním fotografií se dopouštíte trestného činu porušování autorských práv. Články ani rady zde zmíněné neslouží jako náhrada lékařského vyšetření ani nenahrazují lékařskou péči, v případě pochybností či nejasností, zavádění nových doplňků či objevení nových symptomů se poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

150 comments

  1. Dobry den, syn otekle zanicene vicko nekolik mesicu a ekzem a nic nepomaha. Tak jsem si tak trosku vydedukovala, ze by to mohl byt histamin( ma zjistenou laktozu, kterou jsme drzeli, kdyz byl maly). Nyni prisel do puberty. Ctu clanky a ztracim se. Hlavne, jak zjistuji, ze protizanetlive potraviny jsou ty , kt se nesmi pri hist intoleranci.🙈

    1. Dobry den, neni pravda, ze by protizanetlive potraviny byly ty, ktere se nesmi pri HIT, bohuzel je skutecnosti, ze vetsina seznamu a informaci, ktere nalezeznete ohledne HIT a potravin (vcetne svycarskeho seznamu ci casto letaku od doktoru) jsou nepresne a zavadejici (dalo by se rici dokonce lzive, protoze nevychazi z vedeckych ani odbornych poznatku). Potravin s vyssim obsahem histaminu je jen hrstka, pokud se bavime o cerstvych, kvalitnich, nefrementovanych potravinach. V tomto smeru se zel neda spise verit tzv. nizkohistaminovym seznamum a je nutno pracovat na zjisteni vlastni tolerance potravin, protoze HIT obvykle prichazi jako symptom jine intolerance a nemoci, a ta primarne urcuje, co dany clovek toleruje (proto tolik rozporu a fam na internetu ci ruznych zkusenosti lidi).
      Druha vec je, ze HIT neni alergie a opravdu vadi pouze potraviny s vyssim obsahem histaminu, cloveku musi byt opatrny, aby se nedrzel striktne seznamu a zkusenosti ostatnich lidi, protoze casto jsou zkreslene, nepresne a nemusi vubec reflektovat stav daneho cloveka a jeho toleranci. Protizanetlive potraviny obvykle vetsi mnozstvi histaminu neobsahuji a diky svym ucinkum casto vedou ke snizeni histaminu v tele:)

      1. Dekuji Vam mockrat. Ono ted v zime cerstva zelenina a ovoce je problem… ale je to spis o mne a o mem strachu… vzdycky zjistim, ze jsem mu dala neco spatne. Ohledne vareni take( varit, nevarit… dlouho, kratce). Ja nejsem zadna moc kuchta a on v puberte a ma porad hlad.Mockrat dekuji za odpoved, zkusim se zamerit na protizanetlive potraviny… ja treba nemuzu zazvor, zelene potraviny, sampus. N

  2. Dobrý den, chtěla bych se zeptat,jaký přesně doporučujete přípravek s vitaminem c? A béčko doplňovat b-komlexem? Doporučujete ještě nějaké další vitamíny? Děkuji

    1. Dobry den,
      nemam tendenci doporucovat specificke vyrobky, nemam s nikym spolupraci a proto by mel clovek vybirat podle svych financnich a treba lokalnich moznosti (ruzne clancich muzete zahlednout, co jsem pouzivala ja, ale neni to nutnost). U vitaminu C doporucuji pufovanou formu, aby pri vyssich davkach nedrazdil zaludek, pokud se nejedna o jinak specificky produkt. Pokud B-komplex pokryva potreby tela, nevidim v tom problem, pokud vsak je strava kvalitni, nemelo by byt nutne Bcka doplnovat. Pokud si clovek neni jisty, je vzdy dobre poradit se svym lekarem nebo pripadne nutricnim terapeutem, ktery je schopny zhodnotit kvalitu stravy a zda pokryva aktualni potreby daneho cloveka:).

    2. To je špatná otázka. Jak vůbec můžete tvrdit, že jeden vitamín je špatný a jiný dobrý. Jak můžete chtít, aby někdo jiný rozhodl, po kterém vitamínu se budete cítit lépe?!. Vyberte si takové vitamíny, jaké vám vyhovují. A které máte užívat?. Všechny.
      Až vám bude blbě z toho, že jste vynechala nějaký vitamín, tak se neptejte znova druhých. Protože jen vy víte, za který vitamín vám bylo líto peněz.

    3. Mám velmi dobrou osobní zkušenost se sušenou acerolou. Najdete zde vysoký obsah vitamínu C + k tomu: vitamíny A, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, E, draslík, hořčík, zinek, vápník, železo, měď, fosfor, bioflavonoidy… Cena velice dobrá, nakupuji na hlavnezdrave.cz. Po 14 dnech užívání, pleť hladká jak dětská prdelka. Chuť skvělá, mírně nakyslá – nápoj. Rozpouští se ve vodě.

  3. Dobrý den,
    ráda bych se zeptala, používám hodně receptů, kde je sojová omáčka (na jimejinak v podstatě všecko). Po dlouhém hledání jsem našla od Marigold – Liquid Animos. Je to nefermentovaná alternativa sojovky. Složení: hydrolizovaný rostlinný protein (SÓJA, kukuřice), voda. A bo se s HIT v mém životě postupně seznamuju, zajímal by mě Váš názor na tento produkt. Děkuju 🙂

    1. Liquid aminos od této firmy by měla být vhodná náhrada, pokud nemáte alergii na sóju nebo kukuřici, protože se opravdu nejedná o fermentovaný produkt a tedy lze pak klidně využít i při HIT. Samozřejmě je dobré to nepřehánět ani v tomto směru a zkoušet postupně na sobě, ale prakticky jde jen o mix aminokyselin získaných právě naštěpením sóji a kukuřice bez nutnosti fermentace:).

  4. Děkuji moc za tento blog. Mám velkou prosbu, bylo by možné sestavit nějaké tipy pro jídelníček těhotných histaminiček? Bohužel se mi s přehoupnutím do druhého trimestru začaly objevovat reakce i na potraviny, které jsem předtím bezpečně konzumovala (např. kukuřice). Vůbec to nechápu. Vadí mi najednou i piškoty, svědí mě po nich pusa. Koupila jsem si těhotenské vitaminy od Viridianu a bohužel po nich zvracím, takže jsem je musela přestat brát. Snažila jsem se tedy obohatit jídelníček a např. nyní jsem úplnou náhodou na blogu narazila na informaci, že para ořechy by se neměly tolik jíst kvůli selenu. Moc by mi pomohlo, kdyby tyhle těhotenské tipy byly někde na jednom místě, abych je nenacházela ad hoc náhodou, až když něco sežeru 🙂 A zároveň vlastně tápu, co vše hlídat, aby se mimčo mělo dobře. Chápu, že času je strašně málo a požadavků mnoho, ale jistě nejsem jediná těhule, která má HIT a které by to moc pomohlo.

    1. Popravdě asi sama tušíte, že nic takového sestavit nejde, jelikož sama popisujete, že se vám mění reakce a tím pádem je logické, že každý jídelníček je vysoce individuální, ať už se jedná o těhotné nebo ne. Zvláště když popisujete, že nyní reagujete na nízkohistaminové potraviny, logicky to znamená, že to není spojené s histaminovou intolerancí (je to tedy snaha hledat problém tam, kde není, což může způsobit škody v řešení pravé příčiny). Svědění pusy je nejčastěji symptom alergické orální reakce a tedy více pravděpodobné je, že změnami imunitního systému v těhotenství se vám rozjely nebo více projevily atopické patologické reakce imunity, které nejsou běžné pro histaminičky a tedy neexistuje nějaký specifický jídelníček. Navíc jídelníček těhotné histaminičky se nijak neliší od běžného jídelníčku, který by měl být rozmanitý a pokrývat veškeré potřebné nutrienty (naopak běžný histaminik by se měl snažit o vysoce kvalitní bezpečnou stravu odpovídající té těhotenské). Mnohem důležitější než soustředit se na histamin je tak nutnost soustředit se na přidání určitých zdrojů vitamínů a minerálů ve stravě a tam je nutné se řídit obecnými doporučeními pro těhotné. A jelikož já nejsem těhotenský blog ani neradím ohledně stravování v těhotentsví, musíte se obrátit na stránky a knihy, které se výživou v těhotenství zabývají, protože jistě chápete, že je to komplexní téma, nemá příliš společného s HIT, ale je opravdu spousta knih a blogů se zaměřením na těhotenskou dietu (popisujete např. starost o selen v rámci ořechů, což nemá nic společného s HIT a netýká se tedy specificky HIT). Pokud nesednou vitamíny, musíte prostě zkusit jiné, nikdo nemůže tušit, co v nich vám specificky vadí a řada žen v těhotenství bez HIT reaguje a zvrací po řadě potravin či doplňků (opět v tomto směru není taková role HIT jako prostých změn hormonálních a imunitních u všech žen v těhotenství, každá jej snáší úplně jinak a je řada žen, co bez HIT či dalších nemocí prozvrací i celé těhotenství). Víceméně tedy není třeba psát žádné specialní blogy pro těhotné histaminičky (byl by to jen reklamní tah, nic víc), protože histaminik by se měl držet obecně doporučených rad pro HIT a dodržování co nejrozmanitější vysoce nutriční stravy a další rady/doporučení týkající se těhotenství s tím nemají moc společného a musí člověk přizpůsobit svůj jídelníček těmto radám. V případě tápání je ideální vyhledat vystudovaného nutričního terapeuta a probrat těhotenský jídelníček s takovým člověkem, je to bezpečnější než někde hledat na blozích a neověřených stránkách (tedy u lidí, kteří nestudovali výživu v těhotenství, tím si vlastně můžete ještě více ublížit, když se budete řídit takovými jídelníčky), můžete s ní/ním probírat i netolerované potraviny (což je vysoce individuální), takový člověk vezme v potaz vaše ostatní choroby/alergie/intolerance (což nikdo online neudělá a opět si můžete ubližovat univerzálními jídelníčky) a možné náhrady a případné změny (např. ona kukuřice, později možná něco jiného), což je vysoce individuální, a logicky těžko pak lze sestavit nějaký jídelníček. Takže pro bezpečnost vás i dítěte doporučuji spíše než obecné jídelníčky raději knihy od odborníků či přímo nutričního terapeuta, který navrhne jídelníček přímo na míru vašemu stavu/chorobám i preferencím.

    1. Dobry den, autorka NEJSEM!! Jen jsem seznam pred lety prekladala do cestiny a s radou veci tam nesouhlasim, jelikoz neodpovida vyzkumu a tvrdi blbosti (napr. o pohance a rade dalsich potravin, jako je prazeny sachor, kdyz syrovy histamin nema, nevim, kde autor tuto blbost vzal), neni ani upravovany mnou a autor si jej muze aktualne upravovat dle sebe kdykoli se mu zlibi, takze ani nemuzu rucit za to, co v nem je aktualne za informace. Pozor, ani tento seznam neni tvoren odborniky v dane oblasti, berte jej prosim dost s nadhledem, i kdyz se tak tvari (a zel autor nebyl ochoten kontruktivnimu reseni a stavi na svych pocitech). Bohuzel autor casto nerozezna rozdil mezi liberatorem a naopak stabilizatorem uvolneni histaminu z vedecke literatury a ma v seznamu v tomto trochu neporadek.

      Pro novejsi informace dopurucuji treba tento clanek vysvetlujici vyzkum a nejaktualnejsi data ohledne histaminu v rostlinnych surovinach: https://aspoonofhistamine.com/2019/08/04/histamin-v-potravinach-rostlinneho-puvodu-aneb-cemu-se-skutecne-vyhybat/

      Co se tyce tabulky, je tam vse vysvetleno v uvodu. Pokud je tam 0, neni tam nikde H, ale H! a prave ten vykricnik pouze upozornuje na to, ze je to rychle se kazici potavina a je nutne ji konzumovat vzdy cerstvou, tedy ze sice tato potravina v cerstvem stavu nema histamin (0), ale pokud nebude cerstva, diky kazeni se velmi rychle muze histamin nahromadit (H!).
      To, ze je nekde 2 a neni u toho uvedeno H muze znamenat tolik, ze autor zaradil potravinu proto, ze na ni sam reaguje, ale potravina nema dle vyzkumu histamin a autor tedy tape a proto jsou tam ty otazniky (proto upozornuji, ze jej berte dost s nadhledem prave pro tyto nesrovnalosti). Potraviny, kde ma 1 ci 2 a nema vysvetleno proc, bych nepovazovala za rizikove (muzou to byt pro nekoho alergeny, ale plosne histaminikum nevadi).

      Takze bohuzel ano, autor v seznamu ma spoustu nepresnosti (napr. olej z vlasskych orechu nebude mit histamin, stejne tak jej nemaji ani vlasske orechy, ale maji jine aminy, citrony jakozto liberatory uz byly davno vyvraceny, napr. lusteniny nemaji histamin, to uz bylo take mnohokrat vyvraceno, a pokud by mely diky kontaminaci ve vyrobe, tak se odstrani jeho vyvarenim do vody pri vareni.

      Takze misto tabulky doporucuji podivat se na to, na cem se shodnout seznamy dle vedecke literatury a zbytek hodnotit jen podle sve osobni tolerance. Vice zde: https://aspoonofhistamine.com/2013/10/17/jak-zvladnout-dietu-krok-po-kroku-nejen-tu-nizkohistaminovou/. Na mem blogu se rade spornych potravin venuji do podrobna (https://aspoonofhistamine.com/recepty/o-potravinach/).

  5. Milá Kašulko, tvůj web je skvělý a jsem ráda, že mi na něj dala tip paní z našich Bylinek na zámku… 🙂
    Moje cesta s problémy /když nepočítám celoživotní zácpy, kterým jsem nevěnovala pozornost/ začla v mých 34 letech v roce 2008. Nastěhovali jsme se na domeček na vesnici a já dostala alergii a vzápětí astma. Takže jsem se nevyhla kortokoidům. Pořád jsem hledala příčinu v psychosomatice, zkoušela sem tam nějaké odblokování, ale bez úspěchu. Později se přidala alergie na léky, které beru jen zcela výjimečně, sporadicky. Vzala jsem si brufen a dostala anafylaktický šok. Přidala se alergie na penicilin a léky s kyselinou acetylsalicylovou. Ve 37 se mi narodila první dcera, v necelých 40 druhá. Většinou nebyl čas řešit jídlo, i když jsem vždy „tíhla“ ke zdravé stravě, moc mi tato strava chutnala, ale nebyl čas a energie se tomu více věnovat a odbývala jsem se, i když jsem nekupovala chemicky zpracované potraviny /jen výjimečně/, ani polotovary a vařila doma z čerstvých surovin. Jenže když jsem upekla bábovku, většina skončila ve mě, nebo jsem se nestíhala najíst, ale kafe jsem prostě mít musela. Stolice se mi po porodech sice upravila, ale pořád to bylo jen 1x za 2-3 dny. K tomu nadýmání. Bolení břicha. Ale nepřikládala jsem tomu váhu. Ale stále jsem sem tam hledala řešení mé alergie a astmatu. A tak jsem se dostala k léčiteli, který mi „diagnostikoval“ střevo ve špatném stavu…..paní z Bylinek, se kterou spolupracuje, mi řekla, že si myslí, že už mi tam bliká HIT…a tak jsem se rozhodla pro to, co jsem takovou dobu plánovala. Pro úpravu stravy. Jsem bez lepku, cukru a laktózy 16 dní. Moje ranní kýchací a smrkací hodinka zmizela. Astma se zlepšilo. Když mám chuť na sladké , dám si datle. Ty jsem jedla i dříve a pozorovala jsem zmírnění astmatu. Teď jsem se tady dočetla, že jsou přírodní antihistaminikum. Skvělé. A většina potravin, co jsou doporučovány při HIT, jsou moje oblíbené! Takže tělo si o to říkala už dávno, jen jsem ho nechtěla poslouchat….moje droga kafe mi ani nechybí. Dávám si čekankovou nebo pampeliškovou. Je mi dobře. A doufám, že mi bude ještě líp, a taky doufám, že vydržím! Děkuji moc za velikou inspiraci. Prvotní myšlenka totiž byla: co já budu jíst! Ale díky tvému webu už vím, co budu jíst. Děkuji 🙂 Silva

    1. Ještě jsem zapoměla zmínit, že se přidala alergie nejen na léky, ale veškerý alkohol, včetně piva.

  6. Milá Kašulko,
    děkuji Ti za velké množství zajímavých informací, mám HIT diagnostikovanou (konečně) přes 3 měsíce, plácám se v ní dost, asi jako každý. Ale nedočetla jsem se na Tvých stránkách o tom, jak reagovat na okolní svět: Ještě pořád držíš tu svou dietu? Baví tě to? To taky nemůžeš??? Tak troška tě nezabije, se nedělej. Vůbec nejhorší to bylo v Albánii, kde nás naši známí chtěli pohostit (několikrát) a mě bylo trapné pořád říkat – děkuji, nemůžu. Jak neurazit? Jak vysvětlit lidem, že to není můj rozmar?
    Bára

    1. Ahoj Baru, to je velmi zajímavý dotaz, žel těžko se na to třeba radí, protože každý žijeme v jiném okolí a každý se obklopujeme jinými lidmi. Jak tedy ragovat na okolní svět hrozně moc závisí na tom, jakou má člověk povahu a kým se obklopuje. Prakticky není jiná odpověď než „ano, stále tohle a tohle nejím a stále musím mít speciální jídelníček, který mi dělá dobře a díky němuž nejsem nemocná a není mi zle“. Nebo pak případně „Já to nedělám pro zábavu, ale pro zdraví, abych vůbec mohla fungovat a bylo mi dobře. Je super, že ty můžeš jíst všechno a být zdravý, já takové štěstí neměla.“ Klidně bych si sedla a napsala si na jednu stranu seznam těchto otravných otázek a na druhou strnu bych si začala vymýšlet odpovědi. Klidně i vtipné, pravdivé, nadnesené, smutné. Prostě co nejvíce možných odpovědí. Tím, že si to člověk takhle napíše, tak si i svůj názor ujasní, ujasní si své důvody a ve chvíli, kdy začne být opravdu pevný v kramflecích a bude vědět, proč to dělá, lidé to z odpovědí pochopí a časem je přestane bavit rýpat. Občas jsem slýchala třeba „Ježiš co to máš zase za žabinec“ a na to pak lze třeba říct „jo, a chutná mi to a je mi po tom dobře“ nebo „hele, já ti taky nekoukám do talíře a nekomentuji tvoje nezdravé hnusy, tak se zdrž komentářů“. Párkrát jsem i řekla něco jako „Víš, existuje takové hezké pravidlo, když nemáš co hezkého říct, tak příště mlč“. Někdy opravdu stačí vysvětlit, že to není rozmar a říct “ Hele, víš jak mě pořád bolelo břicho, tak to už teď díky dietě nemám.“. Pokud to lidé nechtějí pochopit, není pak problém v Tobě, ale v nich a po čase nemá smysl ani odpovídat a prostě si trvat na svém – nejím, nechcii, je to moje volba!. A žel často je to i o tom odmítnout a prostě vysvětlit, že bych moc ráda, ale pak by byl zdravotní problém a bolesti a to by nebylo dobré. Na některé lidi zabírá třeba opačná odpověď jako „Hele, já si dám, ale až budu zcvracet, budeš mi držet vlasy.“ nebo „hele, ty by sis dal, kdybys pak měl celý den průjem? Mám ti to popsat do podrobna.“. Takže fakt je to strašně těžké a člověk si to musí ujasnit v sobě a dle toho jednat, klidně si to vypsat na papír nebo si to třeba říkat před zrcadlem, aby uměl jednat pohotověji.

  7. Dobrý den. Já osobně jsem začala používat k testování potravin kyvadlo. To se mi osvědčilo. Jsou firmy které Vám přímo na míru udělají z rozboru krve zátěž na potraviny, kterým se máte vyhýbat a nejíst je. Každý jsme originál a individuální, co někomu vadí to druhému nemusí vůbec vadit a škodit. Rozhodně bych se neohlížela na seznam potravin zveřejněný na internetu, co mám jíst či nejíst. Mohlo by dojít k tomu, že pak nebudu moci jíst téměř nic a budu hladová (což budu nějak kompenzovat) či podvyživená.

  8. Dobrý den,
    teprve před pár dny jsem narazil na Váš blog, který mi mimochodem mnoho objasnil ohledně fungování histaminu v těle. Už více než tři měsíce trpím kopřivkou a hladinu histaminu snižuji antihistaminiky typu Zirtek. Určitě je nejvyšší čas toto utnout a snížit histamin dietou. Mám nějaký seznam rizikových potravin, kde jednu z hlavních rolí hrají ořechy, ale u některých Vašich receptů jsem si všiml, že ořechy používáte. Mám pocit, že jsem narazil na „kolizi“ i u některých dalších složek Vašich receptů. Nemám blog pročtený komplet skrz na skrz, možná bych tam vysvětlení našel, ale jak je to s těmi ořechy tedy? Je to tak, že některé z receptů nejsou přímo nízkohistaminické, či je to proto, že už máte hladinu histaminu za ta léta pod kontrolou a proto si čas od času vlašák můžete dovolit?
    Díky za odpověď, ale hlavně za recepty a informace, které se složitě hledají.
    S pozdravem,
    Miroslav Krössl

    1. Dobrý den,

      Určitě budete muset prostudovat blog více do hloubky, spoustu věcí vysvětluji. Hlavně spousta seznamů nízkohistaminových potravin prakticky lže a není založena na vědeckých datech, u některých potravin dokonce tady na blogu na základě vědeckých článků vyvracím, že by se nesměli (bohužel většina seznamů je tvořena tendenčne pro podnikání nebo je nepsal lidé, kteří by vůbec chemii či biochemii rozuměli a za ta léta z toho vznikl ještě větší maglajz, protože každý autor má potřebu něco dopsat, proto u mě nenajdete seznam jako takový, ale doporučení prostě na původní vědecké práce). To, co se pak děje, je, že pacient vynechá příliš mnoho potravin zbytečně a dostává se do ještě větších zdravotních problémů nevhodnou stravou. Ono totiž vyřazení histaminových potravin vám může ulevit, ale není to lék, budete muset přijít na příčinu svého problému, což u spousty lidí bývají další potravinové intolerance, záněty, střevní dysbióza či alergie a proto většina lidí reportuje rozdílné realce na potraviny a nelze se tím řídit. Podrobněji problematiku některých potravin či jak správně postupovat při dietě naleznete zde:https://histaminovakasulka.com/histaminova-intolerance-hit/hit-aktualne/, případně některé “problematické” potraviny a proč je používat nebo ne můžete hledat zde: https://histaminovakasulka.com/recepty/o-potravinach/. Nezapomínejte, že u HiT nehraje roli daná potravina jako taková, není to alergen, ale hraje roli množství a tedy potravina může být nevhodná jen při větším množství (což je např třeba špenát – pár lístků čerstvého v sobě nemá prakticky žádný histamin, ale porce sekaného je z velkého množství, kde už se může hladina histaminu projevit). Bude to ještě hodně studování, ale za chvíli to máte v malíku a jak se vám udělá lépe, půjde to samo:))

    2. Jestli to nebude tím, že ti postižení lidé mají jednostrannou výživu s převahou moučníků a sladkostí. Mouky, škroby působí trávicí problémy, střevní dysbiózu. To bývá doprovázeno erkzémy, které svědí. Svědění se dá potlačit antihistaminiky. Ty ale ekzém nevyléčí, protože NEjde o žádnou histaminovou intoleranci. Je nás více, kteří tu vidíme nesmysly, protiřečení. Psal to totiž neodborník, nelékař.
      Jak z toho ven?.
      Tady bude každá rada drahá, protože to jsou lidé volnomyšlenkářští bez disciplíny, navíc neurotičtí, posedlí různýma nutkáníma, (obsedantně kompulzivní porucha). Kdybych měl nestranně poradit, tak říkám, jíst červené maso, mléko, živočišné tuky, k tomu běžnou zeleninu, např. zelí, tuřín apod. A žádné mouky, zrní, škroby, sacharidy. Jenže to oni dělat nebudou, a proto se jim „nemoc“, tak úporně vrací. Potraviny, které jsem jmenoval jsou vhodné k dosažení dlouhověkosti, zatímco vegetabilní potraviny urychlují stárnutí, záněty, atd. Jenže, co chcete dělat, když oni se dočetli v (neodborné) reklamě na potraviny urychlující stárnutí, že je to naopak?

      1. Až si dostudujete vědeckou literaturu ohledně dlouhověkosti, tak možná přestanete šířit nepravdu i vy:(. Z toho, co je zde napsáno, jde vidět, že by to chtělo zapracovat na odborných a známých informacích ohledně senescence.

        1. Nevím, o dlouhověkost se až tak nestarám, ale co se týče zpomalování stárnutí, tak mé publikace o stálém mládí kupují i zahraniční zájemci. Chápu, že reklama na potraviny urychlující stárnutí je pro vás něco nového nepochopitelného.
          Reklama na akcelerátory stárnutí trvá déle než je váš život, vyrostla jste v tom. Je zaměřována na vegetariány, kteří to šíří bezplatně dál. To se ale nedělá tak, že by se prozrazovalo, které jsou ty akcelerátory stárnutí jsou, ale haní se potraviny opačné. Jelikož akcelerátory stárnutí se ve zvýšené míře vyskytují v přírodních rostlinných potravinách bez éček a pesticidů, tak propagace očerňuje živočišné potraviny, éčka, pesticidy, apod. Jako např. pan Tuna.
          Potraviny urychlující stárnutí jsou celospolečensky prospěšné. Sice vám dříve vzniknou vrásky, ale zato ubývá starých a nemocných lidí. A to má příznivý vliv na ekonomiku a blahodárně to zvyšuje důchody. Rozumím vaší nedůvěře. Přesto když vy byste otestovala mnou doporučovanou stravu, tak za 14 dní vám nemůže podstatně ublížit ani prospět, ledaže by vyléčila váš problém. Je to jen na vás. Všeci musíme zestárnou a zemřít. Nebýt toho, že vidím, jak moc se trápíte s nevyléčitelnou nemocí, tak bych vám ani toto tajemství nevyzrazoval.

          1. Ale no tak, tyhle konspirační teorie si nechte na jiný blog. Jen je škoda, kolik lidí se ke mě dostane právě díky paleo a low-carb dietě, které tlačí přesně to, co vy;(( a nebojte, já si tu konzumaci jen živočišných produktů se zeleninou vyzkoušela, nejen že mě nevýlečila, ale přivedla do těchto problémů. A vlastně do ještě hořších, stačí si nastudovat něco o negativním dopadu saturovaných mastných kyselin na mikrobiotu. Hlavně vůbec nechápu, o jaké nemoci vy mluvíte, ale jsem ráda, že máte jasno, asi dobře vyleštěná věštecká koule:).

            1. Lou carb dieta vás přivedla do potíží. Mně taky. Já jsem se chlubil že jím low-carb dietu vysokotukovou, ale kupodivu to nemá pozitivní účinek, Když tu mě trklo v hypermarketu při vyndávání z košíku, koukám, že polovinu pásu zabírají sladkosti.
              Kde vy to studujete, že dopadu saturovaných mastných kyselin na mikrobiotu?. Vždyť já používám 100% saturovaný tuk (od hovězího loje, po husí sádlo) a střevní problémy se zmírnily. Dokonce i lék proti průjmům kaprylová kyselina je saturovaná. Aji ursolic acid, aji butyric acid.

              1. Tak třeba toto je hezký článek mapující současné znalosti (https://www.gutmicrobiotaforhealth.com/en/fiber-is-not-everything-dietary-fat-type-shown-to-be-relevant-for-gut-microbes/?utm_source=Gut+Microbiota+For+Health+-+RP). Jestli se vám potíže nezmírnily hlavně tím, že jste očividně přestal jíst průmyslově zpracované potraviny a přešel na základní suroviny, což bývá většinou léčivý potenciál všech diet. Sladkosti na páse nemají nic společného se sacharidy a už vůbec nepotvrzují to, že by sacharidy škodily, ale to, že lidé jedí vysoce průmyslově zpracované potraviny a přecpávají se prázdnými kaloriemi (ony ty sladkosti nejsou nikdy cukr, ale kombinace cukru, tuku, soli a kdoví čeho). Ale to těžko změníme, dokud budou lidé takové věci pravidelně kupovat, protože život je dnes rychlý a na vaření není čas ( a na to se žel vymlouvá i většina nemocných lidí).

  9. Ahoj Kašulko, s HIT si tykám už něco přes rok a stále se cítím tak nějak neuspokojeně. Alergolog mi tuto diagnosu stanovil na základě projevů a kožních testů, praktik se k celé situaci postavil skepticky a nějakého dalšího či podrobného vyšetření, natož vyšetření dutiny břišní, jsem se nedobrala ani v zaměstnání, byť jsem zdravotník. Čtu dostupnou literaturu, po nizkohistaminové dietě zkouším protizánětlivou stravu, koketuji s raw stravou, a protože zlepšení není ani minimální, přemýšlím, jestli nezajdu ještě na psychiatrii 🙂 Tam by mě možná doktoři, u kterých se dožaduji nějakého vyšetření, viděli nejraději. A to nejsem moc urputná, jednou jsem zkusila u alergologa pípnout, jestli by mi nemohla udělat testy na potravinové alergie, tak ne, prý je to zbytečné. Z Vašich stránek čerpám energii a sílu jít dál a třeba objevím něco, co zabere i na mě.

  10. Mila Kasulka, v prvom rade chcem Vam podakovat, za mnozstvo informacii, ktore sem davate (a aj na FB). Mam na Vas jednu otazku: nemate nejake informacie o moznom spojeni histamimovej intolerancie a alergiami na tazke kovy? „Nahodou“ (sice na nahody moc neverim) stretla som cestou domov na sviatky jednu pani, ktora bojovala s HIT uz roky(a nie velmi uspesne) kym jej udajne jeden lekar v Nemecku (vola sa Peter-Claus Kessler) zistil, ze ma alergiu na rtuť (mala amalgamove plomby, kde 50% je Hg) a ze HIT nie je pricina jej problemu, len symptom a pricina je teda zmienena alergia a ze jej nikdy nepomoze len samotna dieta a vyzivove doplnky. Kvuli tazkym kovom udajne cely nas imunitny system sa dokaze zblaznit. Ona mi vysvetlovala princip medzi zirnimy bunkami a tou alergiu, len nejak toho bolo uz na mna privela a nedokazem to asi vam znova podat. Uz som aj sama patrala po nete a su tam clanky kde sa tazke kovy davaju do suvislosti min. so zapalom v tele ale aj s HIT(napr. u Alison Wickery). Nemate s tym nabodou nejake skusenosti alebo aj s vysetrenim tazkych kovov z krvy, vlasu v Prahe? Mockrat Vam dakujem! Csilla

    1. Já s takovým testováním zkušenosti nemám, ale bude se to týkat velmi malého množství lidí, přímá spojitost nikdy prokázaná nebyla. HIT je však prakticky dnes považován za symptom, ne samotnou příčinu, co však stojí za náhlou sníženou tolerancí histaminu není dosud známo a příčin zřejmě může být desítka. Tedy původ klidně může být v jakékoli alergii a reakci, která v těle vede k velkému uvolnění a hromadění histaminu (což je právě přirozený proces zprostředkovaný těmi žírnými buňkami) a tělo nemá kapacitu všechen histamin odbourat a reaguje tak citlivěji i na ten ze stravy. Žírné buňky (nejen ty) nás tak mají chránit, dají signál tělu (uvolněním celé řady látek včetně histaminu), že je potřeba reagovat. Žel dnes víme, že celá řada reakcí je nechtěná a žírné buňky mohou příliš aktivně reagovat i na podněty, které nevedou přímo k ochraně těla. Tedy klidně i na větší koncetraci těžkých kovů (znečištění ovzduší, půdy), ale třeba i na větší koncentraci určitých chemikálií (které dnes běžně používáme na úklid, praní, kosmetika, potravinová aditiva atd), hormonální nerovnováhu a vlastně i zánětlivé procesy. Vše, co tělo rozpozná jako nebezpečné, může vést k zánětlivým procesům, to k uvolnění histaminu a snížení schopnosti těla se s ním vyrovnat. Většina lidí však nebude mít s koncentrací těžkých kovů problém, máme velmi důmyslné detoxikační systémy v těle, takže pokud si člověk nehuntuje tělo a játra nevhodným životním stylem, měl by možnou kontaminaci zvládat (ale samozřejmě záleží i na genetické výbavě). Bohužel jak moc jsou takové testy spolehlivé, to vám asi nikdo neřekne:(. Ideální je však měnit od základu možné vystavení/zdroj/kontaminaci a nespadnout do rukou kdejakých podvodníků a prodejců, kteří nabízí “detoxikace” atd.

  11. Chci moc poděkovat za všechno, co tu děláte. Dnes mi diagnostikovali HIT po několika měsících trápení…už jsem zapomněla, kdy jsem naposledy usínala bez křečí a brkání. Několik hodin jsem z toho byla vážně špatná, ale teď vidím, že se to dá přežít…a stejně jsem se chtěla začít stravovat zdravěji 😂 Ještě mám před sebou dlouhou cestu, ale aspoň už vím kudy jít! Děkuju ještě jednou, váš blog mi to v mnohém ulehčil a uklidnil 💪

    1. Začátky mohou být těžké, ale jakmile člověk najede na nový režim a rozkouká se, bude to dobré (hlavně když se mu uleví, to pak jde jak po másle). Držte se a bojujte, stojí to za to:).

    2. Dobrý den všem, předně děkuji za tento blog. Je skvělé, že něco takového existuje a zároveň smutné, že se k podobným informacím nedostaneme u lékařů. Prošel jsem všelijaká vyšetření, ale nikde se nikdo nedobral ke kloudné diagnóze. A kdekoliv vyslovím otázku na HIT jsem odkázán na psychiatrii. Můj alergolog byť profesor(Plzeň) mě bohužel řekl, že alergie za tím není a tedy že mi nedokáže pomoci. Přitom nejsem schopen bez antihistaminik přežít (úporné svědění a typické červenání kůže v místě podráždění) a k tomu řada plíživě se zhoršujících všelijakých obtíží častých u HIT. Máte někdo prosím lékaře, který je znalý v problematice HIT , spolupracuje s vámi a mohl byste jej doporučit ? Nechci si sám stanovovat diagnózu a je mi jasné, dokud člověk neví, s čím doopravdy bojuje, tak nemůže tuhle bitvu vyhrát. Děkuji

      1. Dobrý den, bohužel lékař specialista na HIT neexistuje, HIt není nemoc, ale symptom dalších nemocí, syndrom vyvíjející se jako odpověď těla na něco. Pokud byste měl HIT, byly by vaše symptomy vázány na specifické situace a vysocehistaminové jídlo, a takto se také ve skutečnosti diagnostikuje HIT – tedy na základě vyloučení všech dalších nemocí vyvolávajících vyšší hladiny histaminu (zánětlivé nemoci, chronické nemoci jako borelióza, chlamydie atd, dysbióza střeva/mikrobioty, autoimunitní choroby, potravinové nesnášenlivosti, alergie, poškození trávícího traktu jako SIBO, kožní nemoci atd) a při pozitivní reakci/ustoupení příznaků při vyřazení vysocehistaminových potravin z jídelníčku (neexistují žádné specifické markery pro stanovení HIT z krve). Tedy prakticky v tomto směru stejně musíte diagnostiku provést sám a potvrdit tak, zda se vaše symptomy vážou na histamin z potravy či jiných situací. Bohužel při dlouhodobém užívání antihistaminik se to těžko poznává, jelikož vy trvale blokujete receptory a tedy rozpoznat přímé reakce na jídlo je těžké. Vaším cílem by tedy nemělo být pátrat po lékaři se zaměřením na HIt, který vám max může dát letáček do ruky a vy budete držet dietu, ale po lékaři, který bude kvalitní a pošle na další testy/pošle k dalším specialistům, kteří prozkoumají možnou příčinu. Bohužel jsou nemoci jako chronické idiopatické urtikárie a edémy, u kterých se nenajde nikdy příčina a nemají vazbu na jídelníček. Vám tedy stejně nezbyde nic jiného než nastudovat nízkohistaminovou dietu, vyzkoušet ji a pídit se po pečlivějším lékaři. Každopádně zkušenosti s HIT mají třeba v pražském Immunia nebo Immunoflow, jestli však v diagnostice pokročíte, vám nikdo moc nezaručí. Symptomy pro HIt nejsoj nijak specifické ani odlišné od celé řady dalších nemocí:(.

      2. Alergie za tím není, když vám to řekl odborník. Antihistaminika mají schopnost mírnit svědění jakékoliv i bez alergie. Jak to čtu, tak to na mě působí, že HIT trápí impulzivní, hedónistické lidi se špatnými stravovacími návyky a jednostrannou vegetabilní výživou. Chtělo by to normálně se najíst, maso, živočišné tuky a vypustit moučníky a kašičky všeho druhu. Jelikož je to z jednostranné výživy, tak něco chybí. Začal bych pořádným multivitamínem Two-Per-Day. Z popisu to vypadá, že jsou to velmi vystressovaní lidé s přehnanou reakcí na stress. To mě napadlo, když čtu, že je posílají na psychiatrii. I svědění zvyšuje hladiny kortizolu. Nevím jestli by se to vyléčilo už úplně, ale jistě by se stav zlepšil po doplňcích na snížení hyperkortizolismu. Zvýšený kortizol totiž vyvolává další kaskádu potíží a civilizačních chorob. Viz Cushingův syndrom. Co snižuje kortizol? Volně prodejných je asi 10 přípravků na snížení kortizolu.

  12. Dobrý den, moc děkuji za Váš blog. Cerpam z něho mnoho informací – HIT mi zjistili teprve minulý týden, tak zatím pořád tápu a hledám. Zajímal by mě Váš názor na test Food Detective, mám totiž pocit, že HIT nebude moje jediná intolerance. Děkuji 🙂

    1. K tomuto tématu jsem se určitě už mnohokrát vyjadřovala. Zatím nemáme důkazy a žádná vědecká literatura nepodporuje, že by tyto testy byly průkazné nebo relevantní k vyhodnocení, jak se náš imunitní systém chová. Někdo tvrdí, že to pomohlo, někdo tvrdí, že ne, je to možná dost o náhodě, nejčastěji lidem totiž vychází základní potraviny jako vejce, mléko, lepek a třeba papriky nebo některé mořské plody, samozřejmě že pak po vynechání se jim polepší, protože ty potraviny mohou u citlivých jedinců být zánětlivé a třeba mléko a lepek se nedoporučuje u střevní dysbiózy, která je většinou příčinou HIT. Pravda je, že spousta lidí časem zjistí, že nemá vůbec HIT, ale prostě jen další potravinové přecitlivělosti a alergie (HIT je přece jenom symptom než samotná nemoc), ale spolehlivý test na toto zatím neexistuje, je to vždy jen nějaký odhad (dokonce není jistota, že by právě navýšení IgG protilátek mělo znamenat intoleranci, je to mechanismus, který naopak tělo využívá k rozpoznání orální tolerance dané potraviny, každá hodnota tedy hned není citlivost na potravinu, ale prostě to, že ji tělo předkládá imunitě na vyhodnocení, což dělá průběžně se všemi potravinami). Takže někomu to pomůže upravit více jídelníček, někomu to ale může ublížit ještě v tom, že zbytečně vyřadí další potraviny a ochuzuje se o živiny ve stravě. Předpoklad také je, že by člověk musel tento test dělat snad každý měsíc, aby viděl, jak se mění reakce a hodnoty protilátek v těle.

  13. Dekuji, mnoho informací ohledne histaminu. Mám možná hloupou otázku, co veterinární histamin controlhttps://nejzoo.cz/histamin-control/. No, asi zvednu opovržení ale …….. Diky za odpověď.

    1. Je to prakticky směs látek působících na imunitní systém a v této kombinaci si to rozhodně lépe seskládáte sám podle potřeby a podle váhy člověka, přece jen těchto tablet byste musel sníst hodně a finančně se vám to opravdu nevyplatí. O quercetinu najdete článek přímo u mě, je to stabilizátor žírných buněk, u člověka se pohybuje nutná účinná dávka až 1 g denně a to byste těch tablet musel sníst 10 najednou. Stejně tak bych raději doporučovala hořčík v podobě glycinátu. Vitamín C a zinek se běžně doporučuje na imunitu, vitamín C pomáhá odbourávat histamin, ale opět je potřeba vyšších dávek. Určitě to není blbost nebo opovržení, je to formula seskládaná na základě informací, které naleznete i u mě, ale doporučila bych volit suplementy určené pro lidi kvůli rozdílnému dávkování a lépe využitelným formám minerálů:)

  14. Dobry den,moc vam dekuji za vas neuveritelny blog plny tak dulezitych informaci o HIT,ktery pomaha nam bezradnym matkam(a nejen tem) zorientovat se v teto problematice a zaroven dodava velkou energii a nadeji,ze se to vse da zvladnout.prosim,mate zkusenost s probiotikem Vivomixx u deti?dekuji

    1. Já osobně u dětí nemám, ale pokud vím, výrobek je určen i pro ně, ale musí být upravena dávka podle váhy a případně zdravotních problémů. Z pohledu HIT však může vadit, obsahuje kmeny, které nemusí být pro pacienty s tímto problémem minimálně v počátku vhodné (tedy jedná se o kmeny, které produkují histamin a mohou tak přispívat k celkové produkci v těle a snižovat tak kapacitu pro histamin z potravy). Stejně silná probiotika s vhodnými bakteriemi najdete třeba od firem Custom Probiotics nebo Gut Pro.

  15. Dobrý den, nebylo by prosím možné zaslat Váš vzorový jídelníček, eventuálně udělat třeba článek na netu? I po roce diety těžko dávám dokupy co ke snídani, večeři… a jím hodně stereotypně a věřím, že nejsem jediná. Třeba by řadě lidí zase mohlo pomoci udělat si nějakou představu, od čeho se odpíchnout.

    1. Dobrý den, jídelníčky nesdílím, na blogu mám desítky receptů všeho druhu, které velmi často reflektují moji stravu, takže se lze inspirovat tam. Nejsem příznivce jídelníčku, protože každý člověk je jiný a stravování by mělo být na míru jeho nemocem, metabolismu, životním podmínkám, přesvědčení atd, měl by také reflektovat aktuální stav, výdej energie atd, a to vše nebude stejné pro mě, vás nebo někoho třetího. Jinak z mého pohledu jídelníček histaminika se prakticky neliší od toho normálního, stačí vyřadit pár histaminových potravin, posutpně si najít co největší seznam tolerovaných potravin (z pohledu dalších nemocí) a snažit se je rozmanitě v kuchyni využít. Případně mám na blogu recenze na různé kuchařky a ty mohou také pomoci sestavit nebo rozšířit jídelníček podle osobních preferencí a potřeb. Myslím, že problém stereotypu nevyřeší to, že někdo s vámi bude sdílet jídelníček na jeden den, stačí se inspirovat recepty a zkoušet, jakmile se člověk pustí do experimentů, rychle přidá i nové další recepty a jídelníček se rozšíří:).

  16. Dobrý den, založil jsem stránku s informacemi o Bali „Jedeme na Bali“ a v článku o jídle a pití jsem na dotaz bezlepkářů použil odkaz na Váš článek 🙂 Snad Vám to nebude vadit 🙂 . Alespoň se o Vaši úžasné stránce dočte dalších 5.000 lidí 🙂 co mě sleduje na FB 🙂 Martin

  17. Děkuji mooc Kašulce já sama mám zjevné HIT od cca 20.10.1977 od svých 20 let a Méla jsem to v životě diagnostikováno různě až v USA mi 2008 v Princetonu diagnostikovali HIT a pomohli a tedy víceméně mám dost omezenou ale plnohodnotnou stravu a teď nově po virozy se mi to po 9,5 letech zas rozjeli to denní noční osypáváni aj a tak jedu dnes 4 , 5 týdne bezlepek istý s vyloučením zatím ovoce krom borůvek a plodově zeleniny a E ček a je mi dobře ale zjevné tu zcela omezenou stravu v 61 letech již pojedu trvale neboť letos v březnu mne to zas vytrestalo a co se týče mlěčněho tak max máslo mlěko zatím a vše dost omezeně menší porce, už přemýšlím i o Daosinu , ten jsem měla jeden měsíc právě 2008 tedy 90tablet asi nějaké byly zkušební tam tehdy za velkou louží . Děkuji za blog a upŕimnost pomoc
    Evža Trn

  18. Dnes jsem se od lékaře dozvěděla, že trpím HIT. Přišla jsem domů zmatená, snad i vyděšená. Teď sedím u počítače a prohlížím tyto stránky. Mockrát děkuji, přestala jsem brečet. Hana

  19. Dobrý den, děkuju za Váš blog, je skvělý. Obdivuju Vaší schopnost všechno nastudovat do detailu ze všech stran. Z Vašich článků čiší neskutečná energie, ochota se učit, kritické myšlení, kreativita. Ráda bych Vás poprosila o radu, protože jsem v stavu hlubokého zmatení, jaké potraviny mám vynechat, moc mi toho nezbývá. Mám mnohočetné potravní alergie (pšenice, vajíčka, sója, mandle, arašídy, další se zjišťují), ale i po vysazení daných potravin (včetně mléčných výrobků) problémy přetrvávají, resp. nastalo mírné zlepšení. Zkouším vysadit i histaminové potraviny, teď jsem tady našla informace o low-fodmap a jde mi z toho hlava kolem. Máte tip na nějakou dobrou gastro-enterologii, kde se těmito problémy zabývají, kde by mohli se mnou udělat dobrou diagnostiku, aby se potvrdilo, s čím se vlastně potýkám? „Pouze“ syndrom dráždivého střeva? Sibo? HIT? K výživové poradkyni jdu v lednu 2018. Děkuju velmi a přeju pěkné svátky, Katka Matoušková

  20. Ďakujem za úplne najlepší blog, čo som zatiaľ k problematike HIT našla.
    Pre mňa, zdeseného HIT nováčika, je úplne úžasné to pozitívne vyžarovanie..aj keď nepochybujem, že cesta k nemu bola dlhá a ťažká..

  21. dobrý den,

    mohu mít na Vás prosím dotaz? Dostala jsem doporučení na probiotika – RAW Probiotic colon Care od společnosti Garden of life. Jedná se prý o velmi kvalitní preparát, který lze objednat pouze na internetu. A vzhledem k tomu, že internet je plný podvodných informací a i pochybných nabídek, ráda bych znala Váš názor. S díky i.m.

    1. Tak jestli je internet plný pochybných nabídek, tak tím spíš byste se neměla ptát lidí z internetu. Máte si najít, co vyléčí vás a nestarat se, co vyléčilo někoho jiného. Prostě riskovat, zkoušet a nečekat. Toto vyléčilo mně: Saccharomyces boulardii + MOS od Jarrow formulas.

  22. Dobrý den všem, kteří pročítají příspěvky na tomto Blogu. Já mám podobnou zkušenost s RA a výběrem stravy jsem si ji téměř vyléčila (věřím, že ještě pár let a budu bez oné diagnozy – revmatoidní artritidy – zcela.
    Na cestě ke zdraví však nutné začlenit do životního režimu i další, spešl masáže, pitný režim……
    Děkuji Kašulce za její stránky. Strava dokáže mnohé napravit nejen u HIT. Více ve skupině RA. Mějte se moc hezky Ilona Urbanová

    1. Dobrý večer, mohla byste mi napsat odkaz na skupinu RA? „Lecim “ se cca 45 let a nyní se začínají objevovat vedlejší příznaky dlouhodobého uzivani farmak. Děkuji Ivana

Napsat komentář

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.