Glutenová senzitivita – nový pohled na glutenová onemocnění? Lepek může dělat problémy každému z vás!

Posted by

Americký národní den osvěty celiakie!

Možná to není ten nejlepší překlad, ale zrovna dnes – pátek 13. září 2013 – „slaví“ v USA National Celiac Awareness Day, tedy den, kdy by se mělo šířit povědomí o nemocí zvané celiakie! Proč zrovna září třináctého, když měsícem osvěty v oblasti celiakie je květen? Podle National Foundation for Celiac Awareness (NFCA) na 13. září spadá den narozenin doktora Samuela Gee, pediatra, který jako první detailně popsal celiakii v literatuře, a to už v roce 1888. V té době sice Dr. Gee nevěděl, že se jedná přímo o lepek, ale dokázal spojit symptomy a hledal jejich příčinu v dietě. Tak mi dovolte, abych i já v tento den šířila informace o nemocech spojených s lepkem.

 Horečka sobotní noci

Horečka sobotní noci, a tím rozhodně nemyslím propařenou noc někde na tanečním parketě, mě tak trochu sama přivedla vrátit se k tématu glutenu (lepku) a nemocí jim spojených. Abych vám to více vysvětlila, nechala jsem se minulou sobotu unést a odvážně jsem si na festivalu dala ono 2%-ní „pivo“. Někdo by mohl namítnout, že tam přece musí být i kvasnice a spousta dalších prapodivných látek, ale vzhledem k dobré stabilizaci vůči histaminu (juchu pro protizánětlivou vysokonutriční stravu s nižším obsahem histaminu) vím, že mnohem hůře reaguji na lepek (i když pro jeho efekt se do mě musí dostat určité množství). A tak horečka sobotní noci opravdu znamená horečku, která se v sobotní noci dostavila, doprovázená pálením všech svalů, pálivou bolestí kloubů (především na nohách) a únavou. Ne a nebyla to viróza, tu já poznám a probíhá jinak (obvykle v mém případě déle jak jeden den). Prostě jsem měla pocit, že mi shoří tělo.

Pivo obsahuje lepek a o tom žádná

Já vím, říkáte si, že už jste přece o neceliakální glutenové senzitivitě něco četli (a kdo ne, může si přečíst zde), ale nějak mi nedá, abych se k tématu nevrátila. Zatímco totiž Česká republika postrádá velké množství informací, svět se bouřlivě daným tématem zabývá. Gluten (lepek) byl prokazatelně spojen s několika onemocněními, a to nejen těmi autoimunitními. Ale ať se člověk snaží sebevíc, občas mu ta noha (pusa) ujede. Zřeknu se klidně (byť s těžkým srdcem) čerstvě upečeného chleba, zřeknu se klidně těstovin, knedlíků, moučných výrobků a polotovarů z obchodu, zákusků, jídel z restaurace, koláčů atd, ale pro jednu pochutinu budu asi vždy mít malou slabost. Pivo. Ano, lahodný tekutý chléb, přirozená pochutina Čechů (se světovým uznáním)…bohužel však většina piv obsahuje nějaký ten lepek (a to i přesto, že se člověk vzdá milovaného pšeničného piva). V USA jsem měla možnost si dokonce vybrat, které bezlepkové pivo si dám (můj favorit bylo čirokové pivo), u nás je výběr dosti omezený (přesně na jedno jediné pivo). Jsem prostě nepoučitelná, když jsem se naposled rozhodla, že si v hospůdce jedno dám, odměnou mi bylo tři dny nafouklé břicho, únava a opar na horním rtu, který se tam nemohl jinak dostat (lépe řečeno puchýřky při horním okraji, které naštěstí léčbě nevzdorovaly). Nemluvě o narušené kvalitě spánku. Jenomže jak vysvětlit českému národu, že bychom rádi pivo bez glutenu, které dobře chutná, ale při tom nám neublíží?mf-3107876-pivo-celia-bezlepkova

Glutenová senzitivita známá neznámá

Glutenová senzitivita (někdy těž nazývaný neceliakální glutenová intolerance) je onemocnění spadající do těch, které vyvolává jeden malý protein v našem jídle – gluten (gliadin). Tedy nově se ukazuje, že roli hrají také další proteiny z pšenice – ATI (amylase trypsin inhibitors) a mechanismy, ale o tom až dále. Mechanismus reakce organismu je však jiný než u celiakie a dochází k aktivaci jiných složek imunitního systému, avšak většina příznaků je stejná jako u celiakální sprue. Že patřím právě do skupiny lidí negativně reagující na gluten jsem si ověřila již několikrát, avšak neexistuje žádná laboratorní metodika, která by onemocnění spolehlivě diagnostikovala (a proto také nemáme šanci na příspěvek od státu či řádnou diagnózu). Jedinou možností potvrzení je vyřazení lepku úplně z potravy a následně jeho znovuzavedení. Jestliže se v průběhu bezlepkového stravování vaše symptomy zlepší a po pozření lepku opět zhorší, máme jasného viníka. Většinou k vyvolání reakce stačí málo a pokud si chcete být úplně jistí, neměla by potravina obsahovat další alergeny a být v co nejčistší formě – například pšeničné lupínky. Chce to trochu odvahy, ale objevit příčinu vašich potíží za to stojí.

U nás je s tím tak trochu kříž. Pokud nemáte celiakii nebo alergii na pšenici, jste prostě z pohledu glutenu zdraví a není důvod jej vyřadit z potravy. Někteří „odborníci“ tvrdí, že se lepek nesmí vyřadit, když nemáte alergii či celiakii a já se pak vždy ptám proč. Z lepku vůbec nic nemáme, žádné živiny, vitamíny, esenciální mastné kyseliny atd, není potřebný pro pochody v našem těle. Zato evidence proti přijímání lepku se hromadí a když kouknete na zahraniční weby lékařů, zjistíte, že při většině chronických nemocí doporučují vysadit lepek a mléčné produkty. A není tedy ani divu, že spousta pacientů (od diabetes, autismus až po revmatické ochoření) pozoruje po vyřazení potravin s obsahem lepku či bílkoviny kravského mléka úlevu.IMG_0058

Glutenová onemocnění aneb co to tedy je?

Možná bych měla tak trochu objasnit, o čem to mluvím, když zmiňuji nemoci spojené s glutenem. Gluten je hlavní bílkovinný komplex pšenice a dalších obilnin, který zajišťuje tu krásnou elasticitu těsta, když mouku smícháte s vodou. Tyto proteiny jsou rezistentní vůči enzymům v žaludku a bylo prokázáno, že mohou zvyšovat propustnost stěny tenkého střeva, nadmíru uvolňování zonulinu či dysfunkci pojivové tkáně. Pokud tedy nemáte střeva úplně v pořádku, gluten nemusí být váš kamarád. Gluten (lepek) narušuje stálé prostředí v našem tenkém střevě skrze inhibici růstu buněk a vyvoláním jejich úmrtí. Mezi ty hlavní nemoci spojené s lepkem dnes řadíme:

  • celiakie nebo-li celiakální sprue (autoimunitní onemocnění tenkého střeva, které je postupně poškozováno a může vést až k rakovině, postupně dochází i k dalším potížím mimo trávící trakt)
  • alergie na pšenici (nemoc způsobená imunitní reakcí na složky pšenice přes IgE protilátky)
  • glutenová ataxia (neurologická disfunkce způsobená lepkem projevující se poruchou koordinace)
  • periferální neuropatie (poškození nervů v periferálním nervovém systému, symptomy závisí na typu poškozených nervů)

Nově by do těchto nemocí je  zahrnuta

  • NCGS – neceliakální glutenová senzitivita (neceliakální glutenová intolerance) – dochází pravděpodobně k imunitní reakci přes nespecifickou imunitu, projevy jsou podobné celiakii, mechanismu odlišný, chybí informace)

Ale proč?

Možná si říkáte, že předtím jste o žádném lepku nic neslyšeli. Samozřejmě to, že máme citlivější metodiku stanovení parametrů vedoucí k diagnóze glutenových onemocnění, přispívá ke zvyšování diagnostikovaných pacientů. Dle výše zmíněných autorů a práce U. Volty a dalších vědců se ukazuje, že za zvýšeným počtem pacientů je však něco více než jen přesnější metody. V jedné své souhrnné práci přikládají vliv také dalším faktorům:

  • rozšíření středomořské diety v duchu „zdravého“ životního stylu, přestože při této dietě obyvatelé středomořských zemí přijímají 20 g a více lepku denně
  • mechanizace hospodářských technik a zvýšené užívání pesticidů vedlo ke vzniku nových odrůd pšenice, která má mnohem vyšší hladiny toxických gliadinů
  • stejně tak pekařské výrobky dnes obsahují mnohonásobně vyšší podíl lepku než dříve, i jejich konzumace se zvýšila

Ve spojení s lepšími diagnostickými metodami máme jako následek více pacientů trpících některou formou intolerance lepku. A jak se ukazuje, také výskyt NCGS roste, pokud si tedy myslíte, že při vyloučení celiakie a alergie na pšenici se vás toho onemocnění netýká, můžete se mýlit.

Co s tím?

Nebudu více zabíhat do podrobností jednotlivých onemocnění, na internetu se i tak můžete dozvědět spoustu dobrých informací. Pokud stále váháte, co to ten lepek je, doporučuji video ČT.

Pod Pokličkou

O NCGS bych se ráda více zmínila v samostatném článku. Pokud stále váháte, zda nemůžete mít některou z forem intolerance lepku, je nejlepší se nechat otestovat, dokud lepek ve své stravě přijímáte. Při jeho vysazení a následném testování by mohlo dojít ke zkreslení výsledků. Bohužel stále jako jediná možnost léčby se uvádí dieta s minimem obsahu lepku, u celiaků i bez stopových množství lepku. Pokud se chcete  dozvědět více o možných náznacích, zda máte problémy s lepkem, pak čtěte zde, nebo se nechte jednoduše otestovat u lékaře. Přestože se může zdát odstranění lepku z vaší stravy jako náročné, za ten výsledek to jistě stojí.

 gluten-free-symbol

One comment

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.