Falafel, tradiční arabské jídlo, se za posledních pár let rozšířil i do našich končin. Skromné jídlo původem z Egypta (dle wikipedie) se postupně rozšířilo na Střední východ (a rozmachem cestování mnohem dále) a dle dochovaných zmínek to bylo jedno z jídel nahrazující maso v období půstu. O co se tedy jedná? O smažené kuličky (či placičky) vyráběné z rozmělněné cizrny či bobů (nebo jejich směsi). V arabských zemích se s falafelem často setkáte jako se „sendvičem“, kdy jsou kuličky vloženy do pita chleba spolu se zeleninou. Pokud držíte bezlepkovou dietu, je recept vhodný i pro vás, jen pita chleba nahradíte třeba brambory a salátem. Protizánětlivá cizrna (více zde) pak může pomoci i těm, kdo bojují se záněty, špatným trávením či sníženou imunitou.
Falafel se bude lišit domácnost od domácnosti v závislosti na použitých ingrediencích. Mě se velmi zalíbil recept ze stránek www.bonvivani.sk, kde „indickou“ verzi falafelu přidala zkušená kuchařka, autorka indických receptů a blogerka Masala. Pokud Bonvivani.sk neznáte, určitě se zavítejte kouknout, jelikož denně přináší ověřené a chutné recepty ze všech druhů kuchyní! A samozřejmě jak mě znáte, nepoužila jsem litr oleje na hluboké smažení (což je pro falafel běžné) a falafel s bramborem nakrájela do salátu. Kombinaci s čerstvými zelenými listy si naprosto zamilujete!
Zelený salát s vařeným bramborem a falafelem
(bezlepkové, nízkohistaminové?, bez mléka, bez vajec, bez sóji, bez ořechů)
- 200 g sušená cizrna
- 1 červená cibule
- 4-5 stroužků česneku
- 1 lžička mletého římského kmínu
- 1 lžička mletého koriandru
- 1/3 lžičky mletého pepře
- sůl
- hrst nasekaných koriandrových listů
- olej na smažení
- 5-6 nových brambor (záleží na vašem hladu)
- směs čerstvých listů salátu, ideální je směs (ledový, polníček, čerstvý baby špenát, čekanka atd..)
- volitelné: sójová majonéza
Cizrnu propláchneme a namočíme do vody, ideálně na 24 hodin (mezitím měním cca 2x vodu). Dle původního receptu se cizrna nevaří, ale já jsem v tomto směru trochu opatrná a dala jsem cizrnu na 1,5 hodiny vařit. Uvařenou cizrnu jsem scedila a rozmixovala ručním mixérem (je fakt, že pokud máte velmi dobrý mixér, rozdrtí vám i nevařenou cizrnu, ten můj by ale umřel už jen při pohledu do misky). Do rozmixované pasty jsem přimíchala na drobno nasekanou cibulku a koření (soli cca 1/2 lžičky, záleží, jak jste zvyklí solit). Smíchanou směs jsem přikryla v míse potravinovou fólií a nechala v lednici 1 hodinu odležet. Pokud se vám bude směs zdát řídká, doporučuji doladit cizrnovou moukou (naopak bych moc vodou neředila, aby pak krásně držely kuličky). Brambory jsem omyla a dala ve slupce vařit do lehce osolené vody. Brambory hlídejte, když začne slupka praskat, je čas scedit vodu a nechat vychladnout (záleží na velikosti brambor, vařila jsem 35 minut). Po vychladnutí brambory oloupejte.
Těsto na falafel jsem vyjmula z lednice a namočenýma rukama tvarovala malinké kuličky (pokud nechcete smažit v extra vrstvě oleje). Kuličky jsem pak vložila na pánev, kde jsem rozehřála trochu oleje, a postupně opekla ze všech stran. Pokud nechcete vůbec smažit, můžete vytvarovat i větší kuličky a dát péct do trouby (200°C, 15 minut). Do mísy jsem pak vložila nakrájené omyté salátové lístky, nakrájela oloupané uvařené brambory a na ně položila falafel. Samozřejmě můžete falafel podávat jen tak s bramborami. Přidala jsem trochu sójové majonézy, ale i bez ní je falafel výtečný! Dobrou chuť.
projíždím recepty a jéé, na falafel myslím
včera večer jsem si namočila cizrnu a dneska večer bych chtěla kuchtit falafel, tak snad to projde i bez 24h.máčení, po uvaření min 3x propláchnu 🙂
Máte tu tedy vážně skvělé recepty!
Ještě musím kouknout na sladké, mňam
dobrý den Kašulko, sojová majonéza – máte nějaký tip?
děkuji
Opět to vypadá báječně.