Recepty

Na této stránce bych se s Vámi ráda podělila o recepty, které jsem vyzkoušela a o kterých si myslím, že by je měli zkusit i další, protože jsou prostě báječné. Zatím budou rozděleny dle převažující chuti a časem možná udělám víc podkategorií. Co je však velmi důležité, většina receptů bude vhodná pro lidi trpící nejen HIT, ale také glutenovou intolerancí a senzitivitou (jako já), intolerancí pšenice (takže pro ně většina bezlepkových výrobků není vhodná) a většina se dá uzpůsobit jako recepty bez gluten, bez mléka, bez vajec, bez kvasnic a některých dalších alergenů. Zní to děsivě? Možná budete překvapení, jak dobré může být zdravé jídlo.

Omlouvám se všem alergikům na ořechy a čokoládu, protože ty dle mě do stravy prostě patří, ale věřím, že v každém receptu půjde čokoláda vynechat a nahradit třeba karobem či sušeným ovocem.

Také zklamu ty, kteří hledají nízkokalorickou dietu. Ve většině jídel se dá olej nahradit jablečným pyré a cukr stévií, ale nemyslím si, že by se to mělo moc přehánět. Tělo potřebuje i látky jako sacharidy a tuky, aby mohlo správně fungovat. Avšak zdravá, pestrá, čerstvá strava vede k pročištění a to pak tělo hubne samo:)) Nevěříte? Proč to nezkusit?

Než začnete vařit a péct, přečtěte si tento článek.

NA CO MÁM CHUŤ

9 comments

 1. Dobrý den, moc Vám děkuji za tento blog. HIT mi byla diagnostikována nedávno a také se teprve rozkoukávám a tápu. Mohu poprosit o radu (předem se omlouvám, pokud jste toto téma již řešila) – jak řešit stravování v zaměstnání? Četla jsem, že jídlo by mělo být čerstvé a rozhodně ne znovu ohřívané. Nevím tedy, jestli obědvat studené nebo jestli je větší zlo restaurace nebo ohřáté jídlo?
  Předem děkuji za odpověď.
  Simona

  1. Dobrý den, proces ohřívání ničemu nevadí, jde o stáří jídla. Pokud si jídlo uvaříte den dopředu, můžete si je klidně ohřát, nemusíte jíst studené (https://histaminovakasulka.com/2019/01/31/skladovani-a-vareni-pri-histaminove-intoleranci-aneb-proc-se-jidlo-muze-ohrivat/). Restauracím je lepší se v počátku vyhnout, často samotná kvalita surovin po stáří může být problém, nehledě na množství přídavných složek či kontaminace, což neovlivníte. Jelikož na začátek je vhodné si VŠE zapisovat, abyste mohla sama vyhodnotit reakce, je lepší opravdu si nosit vlastní suroviny/ jídlo.

 2. Dobrý den, jsem první den na nizkohistaminove diete a prostě nevím, co jíst, abych tělo nepřipravila o důležité živiny. Máte tady spoustu uzasnych receptů, ale pokud jsem pochopila dobře doktorku i články tady, mela bych cca měsíc vyřadit všechny potenciální problémové potraviny a pak začít zkoušet, co snesu. Vubec nevím, zda jsem ted na začátek zařadila správná jídla 😦 Poradite prosím? Dnes jsem měla kaši z ovesnych a zitnych vlocek s ovesnych mlékem, pečené kuře (z farmy) s rýží, čerstvou okurku, zitny knackebrot s cottagem, jablko a opět kure s rýží, když se nemůže skladovat do dalšího dne 🙂
  Děkuji
  Iva S.

  1. Začněte nejdříve s tím, že si vše pořádně prostudujete, to může trvat docela dlouho, ale musíte pochopit, jak vlastně histamin vzniká a jak s ním tělo zachází, to vám vysvětlí pak odpovědi na celou řadu vašich otázek. Není to jen o potravinách, ale o tom, jak se připravují, skladují (třeba o tom, že žádná studie neprokázala, že by se histamin stihl během 24 hodin v jídle vytvořit a tedy pokud bylo jídlo nízkohistamiové a dobře uskladněné, můžete jej jíst i později atd). Můžete se odrazit tady od této stránky týkající se novinek a léčby HIT: https://histaminovakasulka.com/histaminova-intolerance-hit/hit-aktualne/. Tady je návod, jak s dietou začít:https://histaminovakasulka.com/2013/10/17/jak-zvladnout-dietu-krok-po-kroku-nejen-tu-nizkohistaminovou/, kde čerpat informace ohledně histaminu v potravinách (https://histaminovakasulka.com/2013/09/03/proc-se-seznamy-vysokohistaminovych-potravin-lisi/, https://histaminovakasulka.com/2016/06/27/svycarsky-seznam-tolerance-potravin-pri-histaminove-intoleranci-nove-i-cesky/, https://histaminovakasulka.com/recepty/o-potravinach/). Dieta by měla být rozmanitá, žádné polotovary, hotovky, fermentované potraviny (včetně uzenin atd), ale jinak se příliš neliší od racionálního stravování, jen se vynechávají či omezují některé potraviny, které mohou potenciálně vadit. Důležité je ale také zjistit příčinu vzniku HIT, od toho se může odvíjet léčba, ono to totiž není jen o těch potravinách a jelikož se HIT vyvíjí často jako následek dalších nemocí, mohou klidně vadit i potraviny bez histaminu, proto je potřeba ze začátku jíst velmi jednoduchá jídla, zapisovat a opstupně přidávat (vysvětleno v článku Nízkohistaminová dieta krok po kroku).

   1. Děkuji za Vaši reakci. Celý Váš web jsem již dříve pročetla, ale vzala jsem to tedy ještě jednou 🙂 Asi to k tomu patří, že člověk je na začátku dost zmatený. Alergoložka mi řekla, že v testech intolerance nevyšla, ale že jsou hodnoty na hranici. Nicméně v krvi alergický zánět, to samé na průduškách. Předepsala mi čtvery léky a mám prý držet nepřísnou dietu. A mně se začly hlavou honit myšlenky: Nechci celý život brát léky, chci zjistit, co mému tělu vadí. Neměla bych tedy držet ze začátku přísnou dietu a prášky zatím nebrat, aby výsledky nebyly zkreslené? Nebo jsou léky potřeba? Nemohou ublížit plánovanému miminku? Jsou pro něj horší léky nebo zánět v mém těle? Samozřejmě dr řekla, že se negativní vliv neprokázal, ale co když? Dále jak poznám, které jídlo mi dělá problémy, když nemám okamžitou reakci (jako např. vyrážky a nevolnost), ale trápí mě chronická rýma a zahlenění, migrény a únava. No prostě jde mi z toho hlava kolem. Co se týká jídla, jsem zvyklá stravovat se celkem zdravě, tak to snad zvádnu. Ale co si ještě nejsem jistá: Dnes jsem upekla koláč z kukuřičné mouky s jablky a hruškami. Můžu ho tedy jíst třeba 2 nebo i 3 dny, když budu skladovat v lednici?

    1. Samozřejmě že každý lék může ovlivnit to, jak budete reagovat na potraviny, zvláště pokud máte předepsaná i antihistaminika, tak velmi těžko poznáte, která potravina vám skutečně dělá zle, protože antihistaminika blokují histaminové receptory, ale nevyřeší to, že se histamin neodbourá, reakce pak může přijít v době poklesu hladiny léku a vy si pak špatně přiřadíte potravinu k dané reakci. To se týká i dalších léků, tedy vlastně dieta by měla být řešením, pokud opravdu reagujete na histamin, i bez nutnosti léků. Pokud snížení histaminu/vyřazení histaminových potravin nepomůže, pak není problm v histaminu z potravin a člověk si pak zbytečně omezuje jídelníček. Takže na tom, jak přísnou dietu si chcete nasadit, musíte sama popřemýšlet, a zda máte brát léky vám nemůže říct ždáný člověk přes internet jen tak bez přesné znalosti vašeho stavu, to je vždy na vás a dohodě s lékařem, případně po konzultaci s dalším lékařem pro získání druhého názoru. A samozřejmě je potřeba to řešit i v rámci plánovaného otěhotnění nebo případně při možnosti otěhotnění, spousta léků se nesmí užívat v těhotesství, protože samozřejmě pak léky mohou přecházet i přes placentu a ovlivnit tvorbu plodu.
     Co se týče jídla a těchto pečených polotovarů, nikde nebylo nikdy dokázáno, že by mělo skladování v dobrých podmínkách škodit i po zmíněnou dobu. Dokonce tak citlivý materiál jako je ryba, udržovaná v pokojové teplotě 24 hodin, neukázala nárůst histaminu, tudíž u méně rizikových surovin v chladu, ideálně s omezením přístupu vzduchu (a ideálně pořádně vygruntovanou lednicí, aby se v ní nešířily plísně atd) se nedá prakticky očekávat nějaký prudký nárust histaminu (opět bude ale záležet na možné kontaminaci). Lidé často mají pocit, že jako nesmí jíst nic do jedné hodiny, ale takhle chemie histaminu nefunguje a hlavně, když si koupíte nějaké suchary z obchodu nebo třeba i sýry, všechno jsou to potraviny, co už nějakou dobu někde leží:)). I ta mouka sama o sobě se někde válí nějakou dobu, když se nad tím člověk zamyslí:)

     1. Ještě jednou moc děkuji za odpovědi na všechny moje otázky 🙂 Teď jsem tedy na přísné dietě (Bez léků, aby nezkreslily výsledky. I když nechápu, že to doktorku nenapadne, že pak nepoznám, zda mi pomáhá dieta nebo léky). Když se cca po měsíci nic nezmění, tak budu hledat jinou příčinu. S tím jídlem máte pravdu, všechno se vlastně někde válí 😀
      Mějte se krásně 😉

 3. Hezký den, moc bych chtěla poděkovat za skvělé stránky. Posílám novou adresu s jinými druhy mouky, o kterých je na vašich stránkách psáno.
  http://advenimedical.cz/
  krásné svátky a určitě Váš blog bude mým hojně navštěvovaným. Šárka Kozáková

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.