Vítejte na mém blogu A Spoon of Histamine. V překladu toto spojení znamená doslova „Lžíce histaminu“. Za těch mnoho let se název blogu párkrát změnil (proto třeba vodoznaky budou často s jiným jménem), měnila se náplň a nikdy mě v začátcích nenapadlo, jakých obřích rozměrů blog nakonec nabyde. Až jsem se tak nějak dopracovala k názvu, který mi odpovídá tomu, co zde sdílím. Přináším nové informace z výzkumu ohledně histaminu a vše, co se kolem něj motá, tedy primárně histaminové intoleranci. A lžíci po lžíci můžete nabírat informace a plnit svůj mozek vědomostmi. Přeji vám, ať zde najdete odpovědi na všechny vaše otázky a když ne, že se aspoň trochu pobavíte či si dobře navaříte.
Bylo nebylo a zrodila se Kašulka….A že byla beran, do všeho se pouštěla rohy a hlavně, hlavně se nikdy nevzdávala. A nakonec se rozhodla, že to všechno sepíše, protože by to někomu jednou mohlo pomoct. A pomáhat je potřeba!
Na začátku roku 2012 jsem při dalších zákeřných diagnózách dostala další do sbírky – histaminová intolerance. A že jsem duše bádavá, nevadilo mi, že se o nemoci příliš neví, pustila jsem se do získávání informací sama. A jelikož jsem zjistila, že na stejnou cestu se museli vydat i další, rozhodla jsem se sdílet vše, co zjistím, vybádám, ozkouším, aby se další mohli inspirovat a třeba neopakovat stejné chyby. Co na mém blogu tedy najdete?
- najdete zde informace o histaminové intoleranci, příznaky, diagnostiku či léčbu a mnohem více
- najdete zde zdroje, kde bádat dále (a také nové informace z výzkumu, rozhovory s odborníky)
- najdete zde informace o potravinách, které našemu zdraví dělají dobře
- najdete zda spoustu RECEPTŮ, kterou jsou velmi často i bezlepkové – a je jedno, jestli jste na slané či sladké
- najdete zde můj příběh od poruchy k imunitě až k HIT zdraví obecně a poruchách imunity
- najdete zde info o nemocech spojených s lepkem aneb o neceliakální glutenové senzitivitě, stejně tak o tom, u kterých dalších nemocí hraje lepek roli
O čem je tedy tento blog? O tom, jak se projíst ke zdraví! Přeji vám hodně štěstí na vaší cestě za uzdravením! Vše je ve vašich rukou. Občas se ve svých příspěvcích budu odkazovat k životu v USA či k cestování.
UPDATE!
Po prvních pár měsících jsem pochopila, že nízkohistaminová dieta spočívající ve slepém sledování seznamů nevede k uzdravení! Symptomy sice na počátku polevily, ale postupně se vracely či přidávaly nové. Jelikož jsem se nechtěla vzdát, studovala jsem a studovala a zjistila, že tělo potřebuje uzdravit. Jako jediná vhodná cesta se ukázala být protizánětlivá dieta s omezením histaminu, ne však slepým sledováním rad někoho jiného. Základ je v tom vybírat si potraviny, které jsou čerstvé, živé, kvalitní a dokáží našemu tělu něco dát. Za rok takové diety (s vyřazením prozánětlivých látek jako je lepek či velká konzumace mléčných výrobků) se upravila nejen HIT, ale hlavně imunita a veškeré krevní parametry. Můžu jíst, co chci!! Otázka však je, co chcete jíst vy – jídlo, které vás pomalu zabíjí, nebo jídlo, které vám dodá zdraví? Čtěte, prosím, můj blog pečlivě s otevřenou myslí a hledejte své cesty k uzdravení!
A jak se na blogu orientovat? Za léta svého působení nasbíral blog spoustu příspěvků a někomu se bude zdát složité začínat proklikávat od konce, proto bych vám zde chtěla dát nějaké tipy, co na blogu hledat a jak se na něm pohybovat.
- Pokud chcete začít od úplně prvního článku, skočte SEM, když pak pod posledním článkem na stránce kliknete na políčku NEWER posts, dostanete se k novějším článkům. Pokud pod články kliknete na OLDER posts, dostanete se ke starším článkům. Pokud se budete chtít vrátit na nejnovější články, stačí kliknout na hlavní liště na Úvodní stránka. První rok po diagnóze jsem žila v USA, proto se články budou dotýkat tohoto prostředí. Ale už během prvního roku jsem nakupila zajímavé informace o HIT, bezlepkové dietě atd, proto by vás mohly i tyto články zajímat.
- Pod úvodním obrázkem a nápisem A Spoon of Histamine naleznete šedomodrou lištu. Když myší najedete na jednotlivé názvy, u některých (třeba u histaminové intolerance nebo recepty) se vám rozroluje lišta s podstránkami. Můžete se tak snáze dostat na stránky, kde si počtete (ať už hledáte symptomy, diagnózu, dostupnou literaturu, seznamy povolených potravin či jak začít s dietou).
- Vpravo na stránce máte seznam, který se nazývá RUBRIKY. Když si jednotlivé rubriky rozkliknete, zjistíte, co vás nejvíce zajímá. Články se snažím do těchto rubrik rozřadit dle jejich obsahu. Pokud vás tedy nezajímají recepty, je cesta přes rubriky nejjednodušší.
- Pokud vás zajímají jen recepty, využijte prosím tuto stránku pro další navigaci. Recepty jsou rozřazeny do kategorií a seznam všech receptů mám uveden na stránkách, abyste kdykoli pohodlně mohli kliknout přímo na recept, který vás zajímá (stránky jsou obnovovány v pravidelných intervalech). Pokud si přejete ukládat oblíbené recepty, doporučuji vyzkoušet třeba Pinterest, kde si zřídíte vlastní účet. V receptu pak najedete na některý obrázek a zmáčknete Pin It. Tím se obrázek i s odkazem na recept uloží přímo ve vašem účtu. Více zjistíte zde. V seznamu také najdete odkazy na přípravu rostlinných mlék, náhradu vajec a mléka či jaké používám odměrky.
- Pokud vás zajímají některé sporné potraviny, projděte si prosím nejdříve tuto stránku a tuto stránku, než položíte nový dotaz. Je dost možné, že jsem k dané problematice napsala celý článek, který vám pomůže se zorientovat.
- Chcete vidět aktuální akce, přednášky, odkazy na skvělé články, co mě baví, co dělám, jím, kde se toulám? Sledujte mě na Facebooku a Instagramu.
- Pokud chcete blog podpořit, můžete k tomu využít platbu přes paypal, odkaz naleznete na stránkách nebo zde. Blog je nekomerční, neziskový a dotuji jej z vlastní kapsy a proto každá koruna potěší. Ale nebojte, informace dostáváte i bez příspěvku.
- Na hlavní stránce je také políčko pro zadání emailové adresy pro zasílání novinek, tedy kdykoliv vyjde nový příspěvek, můžete jej mít v emailu. Odběr novinek si spravujete sami, pokud už nebudete chtít emaily dostávat, můžete se s příchodem nového emailu odhlásit pomocí odkazu Unsubscribe, který máte v každém příchozím emailu.
- Vpravo na stránce je také vyhledávač. Vyhledávané pojmy musíte zadávat přesně, bohužel vyhledávač není moc chytrý, ale lepší než nic:)).
V případě, že budete mít nutkání mi napsat či vyzískat další informace, můžete tak učinit na aspoonofhistamine@gmail.com.
Vaše Kašulka V.
Články a obsah tohoto blogu jsou mým duševním vlastnictvím. Kopírováním textu nebo jeho částí bez povolení či dobře označené citace s odkazem na blog a kopírováním fotografií se dopouštíte trestného činu porušování autorských práv. Články ani rady zde zmíněné neslouží jako náhrada lékařského vyšetření ani nenahrazují lékařskou péči, v případě pochybností či nejasností, zavádění nových doplňků či objevení nových symptomů se poraďte se svým ošetřujícím lékařem.
Dobrý den,mam zdravotní problémy..autoimunitní zánět štítné žlázy,zvýšené testy na revmatickou artritidu,afty,zažívací problémy,ekzém a padání vlasů bohužel už 5 let- plešatim jsem z toho vyřízená.Hledam příčinu..v lednu 2017 jdu na genetické testy a 300 potravin na intoleranci,je to velmi drahé ale už si nevím rady, nejvíc mě trápí ty vlasy- mam ještě málo progesteronu. Má otázka na vás prosím:Myslíte si že jsem konečně našla stopu mých potíží???děkuji
Vše odpovídá syndromu propustného střeva… bez úpravy stravy to nevyřešíte.. tzn. vynechat léky, lepek, kravské mléko, cukr… zařadit věci, co podpoří zacelení střeva a obnovu střevního hlenu a upravení mikrobiomu ve střevě….odpovídá to receptům, co nacházím na těchto stránkách.. kvalitní potraviny, hodně nestravitelné vlákniny, kořen čekanky, topinambury, nepražené kakaové boby apod. Je to jediné, co Vám pomůže…
Myslím, že byste prvně měla jíst multivitamín se všemi vitamíny a normální zdravou stravu. To je ta bohatá na nasycené živočišné tuky a proteiny. Až by vám to nepomohlo, pak můžete dělat závěry.
sorry ale popisujete diagnosu celiakie !! MUDr Utěšený
Dobrý den,
moc děkuji za tento blog. Už 5 let mě trápí autoimunitní potíže (autoimunitní zánět štítné žlázy, pak uveitida, z krve zjištěna HLAB27 a ANA pozitivita, bolesti zad, čili sledována pro možnost Bechtěrevovy choroby) a teď přišla diagnóza histaminové intolerance. Pro mě jakožto milovnici italské kuchyně je to těžká rána :). Doktorka mi řekla, že antihistaminikum Rupatadinum budu zřejmě brát „roky, možná desetiletí nepřetržitě“, což se mi dost příčí – právě proto je tento blog skvělým objevem a doufám, že se budu brzy cítít aspoň o něco lépe. Jsem čerstvý „HIT pacient“ a myslím, že s HIT se opravdu člověk cítí izolovaný, minimálně na začátku. Chtěla jsem se proto zeptat, je v plánu uspořádat nějaké setkání histaminiků, např. v Praze? Dále sem napíši e-mail, kdyby mě chtěl někdo s podobnou diagnózou kontaktovat: sdmnk@centrum.cz.
Děkuji a budu se těšit na další zajímavé články.
D.
Dobrý den,
o plánovaných střetnutích nevím, musel by se toho asi ujmout někdo nejen akční, ale kdo by měl čas případně takové setkání zorganizovat, naplánovat, zamluvit prostory, případně sehnat sponzora atd. Ale pro kontakt s dalšími pacienty doporučuji skupiny na Facebooku, je jich hned několik a určitě tam člověk získá spřízněnou duši. Jen bych byla opatrná, aby se člověk neopíral o výsledky a zkušenosti jiných lidí na 100%, protože si tak může ublížit, HIT prakticky téměř nikdy nechodí jako samostatná diagnóza, a tak se jídelníček přizpůsobuje osobním tolerancím. Ale je určitě logické, že člověk si chce promluvit s lidmi, kteří něco podobného zažili a jsou na své cestě v různé fázi.
Co se týče HLA-B27, doporučuji se podívat na nízko/bezškrobovou dietu, stejně jako případně propustné střevo a jeho léčbu (dnes se uvažuje, že právě propustné střevo a snížená střevní obrana je nutný spouštěč pro rozvoj autoimunity). O příznivém vlivu bezškrobové diety u HLA-B27 pozitivních pacientů jsou poměrně přesvědčivé studie.
Děkuji moc za rychlou a pečlivou odpověď. Informuji se i o té dietě a uvidím. Určitě máte pravdu, že nikdo nemá 100% stejný problém i stejné řešení :). Ještě poslední dotaz – bere většina histaminiků nepřetržitě a dlouhodobě antihistaminika? Já si to nedovedu představit, že by to bylo takto dlouhodobě neškodné. Doktorka mi řekla, ať si jím, co chci, hlavně, abych jedla antihistaminikum. Ale mám si i při antihistaminiku zapisovat, co jím a podle reakcí poznám, co mi vadí – ale když beru onen lék, reakci nemám, tak jsem z toho zmatená a netuším, jakou to má vypovídací hodnotu. Ještě jednou děkuju za ochotu, ne každý by obětoval svůj čas takto. Pomáháte spoustě lidí :).
No, to opravdu nedává moc smysl, antihistaminika fungují tak, že potlačují navázání histaminu na jeho receptory, takže nevznikají symptomy, pak tedy opravdu nemůžete pozorovat, na co přesně reagujete, když onen histamin z potravy nebo alergii nespojíte s danou potravinou. Při nižší schopnosti histamin odbourat se naopak může v těle hromadit a pak to vzít přes další histaminové receptory. Někteří histaminici jsou dokonce alergici, kteří brali léky trvale, a přesto se u nich vyvine ještě HIT. Doporučuji přečíst tento článek: https://histaminovakasulka.com/2013/05/31/opravdu-vam-vase-antihistaminika-zabiraji/. Existují také studie, které spojují dlouhodobé užívání některých typů antihistamik s vyšším rizikem vzniku Alzheimerovy choroby atd. Myslím, že antihistaminika mohou v jistém případě pomoci a dokonce i v určitých chvílích prakticky zachránit život, ale histamin je velmi důležitá látka v těle a regulace by měla být velmi citlivá, potlačovat symptomy vyvolané histaminem z dlouhodobého hlediska prakticky nic neřeší, pokud zdroj zůstává. To pak člověk může přebíjet a přebíjet. Na téma antihistaminik mám na blogu více článků a také tam vysvětluji, proč se snažím volit spíše cestu přírodní stabilizace žirných buněk -tedy buněk, které histamin skladují- a přírodních antihistaminik, než pouhé potlačování symptomů.
Katka Vasa edukacia pacientov o kazdom ochoreni je velmi zaujimava ::) mozem precitat x knih sucasnej mediciny 🙂 a aj tak tam neobjavim info o HLAB27 a Low starch 🙂 .. (zatial sa mi to podarilo len v jednej imunologi aj to velmi nepriamo)
kdesi som zachytil studiu ze ludia s M. Bechterevom reaguju aj na suplamentaciu DAO.. 🙂 v urcitych pripadoch si myslim ze tam bude spojenie.. samozrejme nie u vsetkych 🙂
:)) To bych opravdu neřekla, máme takovou řadu onemocnění, že to snad není ani možné, že vůbec jako lidstvo ještě fungujeme.
Tak prakticky žírné buňky se budou projevovat ve všech onemocnění, kde je zánětlivá složka, navíc z některých studií vyplývá, že cca 17-30% kontrolních pacientů má nižší DAO bez symptomů HIT a mohou tedy zareagovat až ve chvíli, kdy propukne jiná nemoc či v případě, kdy pohár přeteče. Ono prakticky mě přijde, že když člověk vezme jakékoli chronické zánětlivé onemocnění, spojít je vždy s žírnými buňkami a tedy histaminem, stejně jako dnes spojujeme spoustu nemocí s poškozeným či pozměněným mikrobiomem. Je zajímavé, jak se to nakonec vše cyklí.
Dobrý deň čítala sim Vas oriveh s trojklannym nervom
Viete mi povedat ako Ste dopadla a odporučiť liečbu?
V oktobri mam magneticku rezonanciu dnešní trhali zub ale ohriatej nezmizli. Som zúfalá
Dakujem pekne
Dobry den, vse jsem prakticky popsala zde: https://aspoonofhistamine.com/2018/10/22/zanet-trojklanneho-nervu-me-zkusenosti-s-lecbou/ a od te doby musim zaklepat, ze mam klid a zatim se zanet nevratil.
informativni
ja mam astma ziju v US taky
a doktori sou tady v US uplny pitomci
zdravotni system je nezdrave zkorumpovanej farmatickym prumyslem
a zda se ze vse je setupovany delat penize na lidskym utrpeni
jak nechutne
amerika neni to co si vetsina lidi mysli
bohuzel to clovek zjisti az zhruba po dekade zivota v novem kontinente
Nevzavejte Alternativni medicina a prirodni leciva jecej lepe nez ty drahy klinyky.
Robert Boston MA
Popravdě ono to ani u nás není zas nijak slavné. Bohužel jsme na tom mnohem hůře s podporou nebo dostupností alternativní medicíny:((.
Dobrý den,děkuji za super stránečky.Jen jsem zvědavá a zajímalo by mne z čeho vznikla Vaše zvláštní přezdívka Kašulka?a co znamená slovo „švihýc“ děkuji a Hezký den.
Hezký večer, Věrko, na Kašulku byste se spíše musela zeptat mých přátel, byl to postupný mnohaletý vývoj, který skončil u Kašulky/Kašu:)) A švihýc je pojem z knih Terryho Pratchetta, kterého mám jako autora velmi ráda (doporučuji hledat knihy s Nac mas Fígly:))
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na knihu od Yasmina Ykelenstam. Dá se koupit v ČR? Měla bych o ni velký zájem. Děkuji za info. Petule
Dobrý den, zatím jsou knihy dostupné pouze v on-line formátu, dají se koupit přímo na jejích stránkách. http://shop.thelowhistaminechef.com
děkuji za odpověď, už jsme ji našli právě na těchto stránkách, škoda že není i v češtině, ale jsem ráda aspoň za to, budu šrotit angliinu :D, a taky Vaše stránky jsou velmi poučné, už Vás nějakou dobu sleduji, jen se moje potíže zhoršily a už to musím radikálně řešit, ne jen pasivně sledovat
Na papíře to určitě nebude tak špatné, co se angličtiny týče, věřím, že se tím prokousáte. Máme s Yasminou velmi podobný styl, tedy v prosazování protizánětlivého protihistaminového stylu života a diety namísto přísného vylučování a doživotního omezování všeho či celoživotního užívání léků, takže určitě rychle pochopíte, co autorka chtěla říct nebo doporučuje:)).
Ted jsem se vrátila z práce, a prosím o pomoc… než se prokoušu Vašimi stránkami a stránkami Yasminy, … jsem v práci cca od 6 do 15hod někdy i déle máme přestávku na svačinu i oběd, máme kantýnu s výběrem z 5 jídel a dvou polívek nějaké zeleninové saláty, lze si vzít třeba jen brambory a maso bez omáčky, otázka je zda je to vhodné…. případně jak řešit oběd, když ohřívané nemůžeme a nic si tam rychle nemužu připravit?, a další docela důležitá otázka… mohu brát HA? Pokud ano, tak jak působí histamin na Ha a hormony? Děkuji za Váš čas. Jdu studovat Vaše stránky 🙂
Ohřívané můžete, nesmíte dlouho uleželé nebo staré jídlo, ale citlivost každého je trochu jiná. Aby v jídle po jeho uvaření mohl vznikat histamin, musí v něm začít pracovat mikroorganismy a začít jej vyrábět, což se logicky nestane jen tak rychle (zvláště, pokud je jídlo dobře uvařeno, z kvalitních surovin a uloženo do čisté, dobře uzavřené nádoby, ideálně skladováno v chladu). Ony totiž i ty bakterie potřebují nějaké příznivé podmínky k růstu, jako je správná teplota, vzduch, živiny, i když to vše dostanou, potřebují specifický čas ke svému množení. Pokud vám někdo bude tvrdit, že jídlo ihned po jeho vychladnutí je plné histaminu, tak opravdu problematice nerozumí. V zahraničí se běžně udává doba 24 hodin, že je v pořádku (tedy když uvaříte později večer, uzavřete do sterilizované nebo prostě extra čisté láhve a druhý den dáte na oběd, dle zahraničních specialistů jste stále v pohodě:)). Samozřejmě je logické, že jídlo, které se kazí samo o sobě rychle i bez vaření (jako je maso, vejce, mléčné), bude se kazit rychleji uvařené (ta náchylnost a možnost kontaminace bakteriemi je hold vyšší). Samotný proces ohřívání s histaminem nic nedělá, nevzniká více teplem, nerozkládá se a nic podobného.
Ideální je zkusit se také domluvit v kantýně, zda mají infromace o čerstvosti, někde opravdu vaří kvalitně ten den ráno z čerstvých surovin, pak by takové jídlo nemělo vadit. Klidně si můžete dát třeba jen brambory nebo rýži se zeleninou, ale nezapomeňte, že odpoledne/večer by pak mělo následovat nutričně vyvážené jídlo. Zjistěte, zda přidávají do polévek bujon či glutamáty, pokud ne, je to často dobrá cesta. Já často takto řeším třeba salátem, který klidně můžete nakrájet den předem, případně hustou zeleninovou polévku, vydatnější jídlo si klidně můžete dát po práci doma (takže budete mít vlastně dvě takové větší svačiny a po příchadu nějakou ňamku doma).
Co se týče HA, problém je, že ženské hormony regulují žírné buňky a mohou vést k uvolňování histaminu z vlastních zdrojů:(( Celkově se stačí podívat na vhodnost jejich užívání, na to, jak nabourávají přiroeznou regulaci imunitních pochodů atd. Tedy HA může přispívat ke špatné regulace uvolňování histaminu.
Děkuji za vysvětlení co se týče jídla. Jsem zase chytřejší.
U té HA mám problém, beru ji hlavně kvůli utlumení nebo regulaci krvácení. Je nízkohormonální. Problém je, že mi nijak nepomáhá, krvácím vlastně už půl roku skoro v kuse jen s malými přestávkami. Chtěla jsem začít cvičit, mám plán, ale díky tomuto problému se nemohu pořádně pohnout. Bez HA jsem skončila s krvácením v nemocnici. Na kontrole i konzultaci jsem byla již 2x a zkusili jsme i změnu. Ta byla katastrofální. Ted nevím zda můj zdravotní stav je natolik špatný, že tělo nereaguje na HA anebo prostě HA nebudu moct užívat. Mimochodem, krevní testy u obvodního se ukázali jako negativní.. vlastně mi nic není. :-O
Bylo by určitě dobré pátrat po příčině onoho zvýšeného krvácení, v podstatě i co se týče tak trochu genetiky. Krevní testy ještě nejsou všechno, určitě by to chtělo mít zmapovaný hormonální profil (změny hladin v jednotlivých fázích cyklu), vyloučit různé problémy jako PCOS. Nízkohistaminová dieta by v tomto směru mohla určitě pomoci, tedy se zaměřením na stabilizaci žírných buněk, aby se snížilo uvolnění histaminu a tedy i vazodilatace. Pokud tělo nereaguje na HA, možná prostě nereaguje na hormony a problém je někde jinde:((
A cvičení (tedy pokud myslíte i hormonální jógu) určitě neodkládejte a kukněte na přírodní adaptogeny, zkazit byste jimi nic neměla.
Děkuji za odpověď. Budu na tom všem pracovat.
Ahojte mám takú otázku. Rok a pol po zistení HIT som normálne jedla ryžu a pšeno potom som na 3 mesiace prešla na bezsacharidovú diétu kde som tieto dve potraviny úplne vylúčila takisto aj cukor a všetko ovocie po zaradení späť do jedálnička ovocie tolerujem v pohode zbavila som sa kožných problemov atd. No na na ryžu a pšeno reagujem hneď strašnou bolesťou hlavy a migrénami nechápem prečo keď predtým my vôbec nevadili. Stretli ste sa niekto s tým? môže to súvisieť s tým, že som ich vyradila a telo si už teraz s nimi nevie poradiť, alebo tak?
Nevím, jestli toto je zrovna dobrá sekce pro takové potravinové dotazy:)). Samozřejmě je možnost, že intolerance či alergie už tam byla předtím, jen probíhala na pozadí, teď už se tělo brání víc (řekněme, že většinou několik měsíců nejíme třeba některé druhy zeleniny, ovoce, někteří lidé běžně nejí měsíce rýži, jiní třeba poprvé některé zkouší za celý život a nevytváří si alergie, pokud tedy nebyla potravina zaváděna v době průběhu jiné alergie). Stává se to třeba i celiakům, kteří jsou bezpříznakový a posléze porušení diety je mnohem drastičtější, tělo reaguje prostě ihned a varuje před „trvalejším“ poškozením. Ale také je potřeba se zamyslet nad složením sacharidů, které se liší mezi ovocem a obilninami (stejně jako např. obilniny obsahují lektiny a více proteinů, což určuje jejich alergenitu či případně aktivaci imunitního systému). Obilniny obsahují větší množství složitých sacharidů (škrobu), tak je také otázka, jak jsou na tom trávící enzymy (už jsem slyšela i o intoleranci škrobů, lze otestovat třeba i na bramborovém škrobu, případně enzymy). Pokud to jiné obilniny nedělají, je potřeba vyloučit i alergie, případně ozkoušet, zda jiné odrůdy rýže (černá) mají stejný účinek (a zda nehraje roli množství a tedy stravitelnost škrobů).
Víte, toto je jediná dobrá sekce, kam se to dá napsat. Vy tu nemáte kontakty, email, telefon, poradnu ani jinou stránku s komentáři
Mimochodem komentovat se dá na každé stránce a pod každým článkem ;).
jinou možnost vás kontaktovat tady nemáte
No, tak to doporučuji lépe číst, email mám přímo na této stránce (a dost lidí to využívá), a teda dávat lidem telefon nebo dělat zdarma poradnu, to mi nepřijde rozumné, nebo vy snad veřejně dáváte telefon?;). Myslím, že na blogu je pár článků o histaminové intoleranci či o reakcích na jídlo a tam by si komentář a odpověď přečetlo více lidí, kteří se zrovna zajímají o danou problematiku. Já osobně na jiných blozích nepročítám stránku o mně, tedy určitě ne komentáře, ale u článků s tematikou, která mě zajímá, do komentářů zabloudím. Tady vše zapadne.
Jasně. na všech stránkách mám telefon. A když volá nějaká babka a chce moc rozvláčně poradit, tak se jí zeptám, kde nakupovala předtím. A že jí taky poradím, až si něco koupí.
Pokud necháváte soukromý telefon, tak asi máte důvod. Já naštěstí nic neprodavám a už odpovídáním na emailu trávím dost vlastního volného času.
Volá 1 člověk za 2 dny. To zvládne i těžký introvert.
Tak to lidé mnohem častěji i píšou. Stejně nechápu, proč bch měla sdílet své soukromé číslo. Viděla jste to snad u jiných blogerů? Prakticky i odpovídání na zprávy a emaily je už trochu nadstandard a je dobré si uvědomit, že to dělám ve svém volnu. opravdu netuším, proč bych v kteroukoli hodinu v práci či s rodinou měla být dostupná lidem, aby se mohli ptát. Výživový poradce to také dělá jen ve svou pracovní dobu a je za to placen, já se v pracovní dobu musím věnovat své práci:))).Až budu mít nedostatek sociálního kontaktu, abych chtěla být k dispozici cizím lidem neustále, tak číslo přidám. Zatím mi to přijde jako extrémně nezvyklý požadavek na blogera (a to jsem blogů viděla dost, žal telefon tam autoři opravdu nedávají, pokud něco neprodávají, to už je ale trochu jiný obchod)..
Dobrý den
To je právě jediná sekce, kam se to dá napsat.
Vy tam neuvádíte kontakty, facebook, nic jako byste se schovávala před exekutorem.
A na ostatních stránkách máte zakázané komentáře.
Dobrý den, komentovat lze na každé stránce i u každého příspěvku. Vzhledem k tomu, že to lidé využívájí, jsem si jistá, že to i funguje.
K tomu máte dostupný facebook, instagram, email, přispívám do několika databáz receptů, řekla bych, že cestu ke mně si člověk najde, pokud chce. Zato hláška o exekutorovi mě vyloženě pobavila;))
btw. Ještě je možné, že jste na ně reagovala i předtím, jen jinými symptomy, někde přece jen HIT musela vzniknout a v těle může být problém léta, než se provalí. A když je člověku dlouhodobě zle, nevšimne si, reakce mohla být opozdilá a pak se přisuzovala třeba i jiným potravinám, případně vůbec reakce nevnímáme (jsme na ně zvyklí). Jakmile se stav zlepší, jsme vnímavější i k reakcím.
Dobrý deň, mám diagnostikovaný HIT. Keď zjem nevhodnú stravu alebo sa rozčúlim, sčervenie mi hrdlo /okolo mandlí/ a začne bolieť. Moja otázka je, či tento stav mám brať ako chorobný, teda mám si ľahnúť, odpočívať alebo či to mám ignorovať, brať to ako chybu v imunite a pokojne žiť ďalej, ísť behať, cvičiť? Ďakujem za odpoveď aj za Vašu stránku, ktorá mi pomáha prekonať úvodný šok z diagnózy. 🙂
Dobrý den, pokud Vás to nijak neomezuje v další činnosti, nemáte jiné projevy či se další činností bolest nezhoršuje, pak není důvod si přímo lehnout. Pokud ale máte možnost si odpočinout, uklidnit si, pak je pro tělo samozřejmě lepší, když se vrátí do normálnu (hlavně po tom rozčílení). Zrovna cvičení jako běhání bych v takovou chvíli nedoporučovala, při anaerobní činnosti se uvolňuje histamin a může prodloužit reakci. Naopak bych doporučila něco, co nevyžaduje velké změny a aktivace v těle a přitom Vás zaměstná (tedy odpoutá pozornost, ať už je to tedy procházka, četba, vyšívání či něco podobného).
Prosím Vás o radu, smíme pasterované džusy? Nebo i pasterizace je pro nás nevhodná????
Odepisovala jsem na FB:)
Dobrý den,
děkuji ta tyto pěkné stránky. Chtěl bych se zeptat, jestli víte o nějakých odbornících na HIT. Hledám někoho kdo by mohl pomoci s diagnostikou, případně léčením. Bohužel mé problémy trvají delší dobu a momentálně se spíše zhoršují reakce na některé potraviny a z mé zkušenosti nemá smysl chodit k běžnému alergologovi. Jsem sice z Plzně ale v nejhorším si dojedu třeba do Ostravy nebo do Německa. Neměla byste prosím nějaké tipy? děkuji Martin
Dobrý den, s těmi odborníky je to trochu kříž. Prakticky věnovat se pouze HIT nebo zaměřovat jen na HIT nemají naši alergologové ani jiní lékaři možnost, většinou ti, kteří ví o krapet více, buď mají hodně pacientů (a pak často nepřijímají) nebo naopak trpí nemocí sami, ale i tak nemají čas dostudovávat literaturu (z mé zkušenosti, vzhledem k tomu, že teď do diagnózy HIT házíme každého pacienta s nespecifickými problémy, který má snížené DAO v krvi, symptomy a průběh se tak diametrálně liší, že lékaři vlastně nemají moc do doporučovat). Samozřejmě odborníkem je Dr. Jarisch, otec pojmu HIT (http://www.faz.at/team/jarisch.html), v Německu pak Dr. Martin Raithel (https://www.waldkrankenhaus.de/aktuelles/terminuebersicht/presse/pressedetails/prof-dr-med-martin-raithel-ist-neuer-chefarzt-der-medizinischen-klinik-ii-des-waldkrankenhauses-st-marien.html), ale netuším, zda se k nim má člověk šanci dostat či kolik by to stálo. V pražských centrech Immunoflow (sídlo autora českého odborného článku o HIT a průkopné laboratoře v testování DAO z krve) a Immunia mají lékaře, kteří se s HIT setkali a mají možnost testovat (info o laboratořích zde http://histaminovakasulka.com/histaminova-intolerance-hit/histaminova-intolerance-v-cr/), bohužel ani u jednoho jsem se ještě nesetkala se správným postupem dle německých předpisů, tedy vyloučení možných ostatních zdrojů (tedy aktivace žírných buněk a uvolňování histaminu z jiného důvodu, autoimunita, vyloučení chronických střevních zánětů atd.). Ale mají možnosti testování, což je asi základ toho, aby lékař na takovou diagnózu mohl alespoň pomyslet. Jinak záleží na typu potíží,někdy dokáže správně určit diagnózu až gastroenterolog,jindy imunolog a u nkterých pacientů pomohl kožní lékař.
Dobry den,
mame doma zkusit histaminovou dietu, dostali jsem doporuceni od lekare kvuli alergii. Jelikoz opravdu na netu nic moc nenajdete (nekde co doporucuji na durhem zavrhuji……) a jsem v tom apsolutni neznalec. Je mozno od vas treba zverejnit tydeni jidelnicek? Moc by mi to pomohlo. Koukala jsem, ze tu mate take spoustu receptu urcite nejake vyzkousim, ale nevim jak vsechno tak najednou uvec do praxe a moc by mi to pomohlo.
Moc Vam dekuji a preji pekny den.
Dobrý den,
bohužel týdenní jídelníček k dispozici nemám a to z prostého důvodu. Můj jídelníček dnes po více jak třech letech diety bude jiný než na samotném začátku, kdy jsem si jej neuchovala. Člověk se musí řídit hlavně vlastními reakcemi a alergiemi, fází, ve které se nachází a hlavně také celkovým zdravotním stavem (někdo si za začátku může dovolit víc, někdo musí první den začít třeba jen vařenou rýží a přidávat až další den). Navíc má strava je v podstatě založena převážně na rostlinných zdrojích a nejsem si jistá, že to každý člověk hned ze začátku zvládne. Hlavní je začít vyřazením všech polotovarů a hotových jídel, dochucovadel, konzervantů a další chemie, vařit čerstvě a jednoduše (a máte 50% splněno, ve skutečnosti je jen u pár potravin prokázáno, že se při HIT nesmí) – tedy nepřekombinovat, začít den třeba s obilnými kašemi vařenými ve vodě (ze začátku pouze dosladit či zkoušet vařené ovoce, později lze nahradit třeba ovocem a oříšky), poobědvat rýži s dušenou zeleninou (či plátkem čerstvě připraveného masa, bacha na kvalitu) a na večeři si dát pořádnou zeleninovou hustou polévku. Na začátek lidé rádi pečivo, tak doporučuji napéct doma placky bez použití kvasnic, případně lze udělat třeba i slané palačinky a naplnit ji dušenou zeleninou, opéct brambory s dušenou zeleninou, přes den zakousnout třeba čerstvou okurku nebo ledový salát pokapaný olivovým olejem. Velmi záleží, jaké byly stravovací návyky i před dietou, jak je člověk starý, jaký má životní styl atd, takže jistě chápete, že jeden univerzální jídelníček neexistuje a není v mých silách takové jídelníčky ve volném čase sestavovat. Mně např. na snídani stačí větší zeleninovo-ovocné smoothie či mísa ovoce, ale většina lidí už z psychického pohledu (tedy určitá závislost na stereotypech) má s tímto problém, na oběd si dám zeleninové karí (recepty na blogu), zapečené batáty či v létě salát (s domácími plackami, semínky atd), na večeři třeba palačinky, cuketovou pizzu, pečenou zeleninu, polévku, když je napečeno, tak přes den nějakou sušenku, kousek koláče atd.
Dobry den pisala som sem komentar no zial ho tu nevidim 😦
Dobrý den,
nemáte prosím recept na domácí cizrnovou mouku, popř. jinou doma-levněji-udělanou? Děkuji. 🙂
Já jsem cizrnovou mouku doma nikdy nedělala, protože nemám mlýnek a o mixér se trochu bojím. Ale podle zahraničních stránek všichni prostě vezmou cizrnu, dají ji do robota, rozmělní co nejvíc, přesejí a zbytky dodělávají ručně v mlýnku na kafe nebo tak nějak. Jinak velmi jednoduše lze doma udělat jahelnou, pohankovou i rýžovou, jen bez mlýnku to nebude asi nikdy tak jemné jako od výrobce.
Koukněte na náš nový facebook Pavla Momčilová – Medica Publishing.. Těšíme se a pozdravy
dobrý večer, mohla bych se s vámi spojit a získat další informace? mám tříletou holčičku, která je už od narození na bezmléčné, nyní i na bezlepkové dietě a stále se cítí velmi zle, viz. příznaky hist.intolerance, doktoři se už námi nechtějí zabývat, jsem z toho všeho dost nešťastná, děkuji Ilona
Dobrý den, netuším, zda vám budu moci nějak více poradit, ale zkuste napsat na email, až budu mít čas, ozvu se zpět.
Paní Kašulka vám nenechala email, tak že já vám odpovím. Je potřeba, abyste vaší holčičce dávala plnohodnotné čerstvé potraviny, mléko a smetanu (i kysanou). Dávejte jí multivitamínový přípravek včetně vitamínu K2 a řiďte se radami lékaře. Bezlepková dieta přece neznamená buchty z bezlepkového pečiva ráno nasladko a večer na slano! Jestli na to nestačíte, tak se smiřte s nejhorším.
Vy jste teda trdlo… Jako první paní uvedla, že dítě má laktózovou intoleranci a Vy jí tu píšete, ať jí dává mléko a smetanu…. A prej nenechala email? A ten formulář na pravé straně? Není na ozdobu. A celkový Váš nepříjemný tón, jako že bezl dieta není o bezl buchtách je dost necitlivý. Když máte tříleté malinké dítě, které se trápí, tak takový komentář Vám vážně nepomůže…. Ble
Dobrý den, mám dotaz. Je mi 33 let, mám asi 4 měsíce dýchací problémy a objevil se mi atopický ekzém. Testy na alergologii mi na histamin vyšly 5 mm, alergolog to úplně přešel a řešil jen to, že mám údajně astma-dle testů ze spirometrie. Ale atopický ekzém se mi během 2 měsíců výrazně zhoršil a tak se ptám…mám prosím Vás držet bezhistaminovou dietu? Nechci s ekzémem na kožní, jelikož tam by mi dala opět jen kortikoidovou mast, kterou se mazat nechci. Poradíte mi prosím? Moc děkuji
Test s histaminem na kůži musí vyjít pozitivní i zdravým lidem, slouží jako pozitivní kontrola, jak dobře vůbec reagujete na kůži na testování (aby náhodou jste nereagovala vůbec a pak nevyšlo vše negativní právě z toho důvodu). Na HIT musí být provedeny speciální testy odběrem z krve, případně je dobré přidat i další potravinové alergeny a vyloučit autoimunitní choroby jako je celiakie (může se projevovat právě přes kůži). Každopádně snížit obsah histaminu v potravě je velmi vhodné i pro ekzematiky a astmatiky, obojí je úzce spojeno s produkcí histaminu a může být tedy enzym na odbourávání „vyčerpán“, ulevit od histaminu vhodnou stravou pak může zmírnit či dokonce odstranit zmíněné problémy. Ekzematik to má ještě krapet složitejší, protože je dobré se vyhnout i hlavním alergenům a pak je postupně testovat na sobě. Doporučuji se případně podívat i na stránky http://www.vylecit-ekzem.cz, kde autorka vychází také z nízkohistaminové diety a úspěšně se jí povedlo zkrotit silný atopický ekzém. Otestovat i potravinové a pylové alergie je vhodné i z důvodu zkřížených alergenů, na které by vás pak lékař upozornil. Jinak každopádně při HIT dietě se klade důraz na čerstvost a kvalitu potravin a je velmi vhodná pro všechny lidi, důraz se klade na vynechání chemie z potravin plus některých vysokohistaminových potravin a hlavně sledování efektů sama na sobě.
Ahojky
Ahojky Kašulko a taky ti v Krymské atd…. Náhodou jsem otevřela a … musím reagovat… před cca 35 léty (za tuhého bolševika) – nebyl internet a mobily, snas ani fax apod… jen vlastní hlava, ruce, nohy, psací stroj… a my jsme v klubu Přítelé přírodní výživy páchali (téměř jako podzemní hnutí) něco podobného jako Vy…tenkrát na dny země – 22.4. ??v Celetné byla vege restaurace a my tam na ulici za velkého zájmu publika vařili a nabízeli – pomazánky z kopřiv, celozrnné pečivo (mouku jsme měleli ze zrní pro slepoce na kávomlýnku -hahah – domácí sójové mléko, tofu, tempeh, amasaké atd atd , co dnes děláte Vy… Bylo to nádherný (:-), a většině z nás to zůstalo do dnes… na zdravé výživě jsme vychopvali děti, vnoučata a mně se to dokonce stalo povoláním – od 1989 – píši a vydávám knihy o zdravé a dietní výživě , výživě púro děti atd – koukněte na http://www.medicapublishing.cz. Držím palce, myslím, že i dnes je to způsob – vyrazit na internet a hlavně do ulic“ lidé musí ochutnat, aby uvěřili…. Tak se držte , a fandím Vás. Pavla
Dobrý den, Kašulko měla bych ještě jeden dotaz. Syn je teď nachlazený a já se bojím dát mu léky na nachlazení, od kašle a od bolesti hlavy. Když jsem mu dala např. léky na bolest tak po nich zvracel. Můžete mi poradit co bych mohla vyzkoušet.
Děkuji Vlaďka
Dobrý den, bohužel v tomto moc nepomůžu, jelikož jsem za poslední více jak 2 roky léky nepoužívala, nachlazení zvládám vitamínem C a bylinkami (a jídlem) a navíc je každý pacient v tomto směru velmi individuální (tedy nezáleží jen na citlivosti na účinnou látku, ale také na přídavných barvivech a látkách, na které mohou HIT pacienti reagovat). Doporučuji se poradit s lékařem nebo ještě lépe s lékárníkem, ti mají nejvyšší znalost o složení léků a účinných látkách. Oznamte mu, na který lék syn reagoval (tím pádem se lékárník vyhne všem léků s jeho účinnou látkou) a přiložte seznam léčiv nevhodných při HIT z tohoto článku (tab.3): http://www.tigis.cz/images/stories/Alergie/2011/03/14_fuchs_al_3-2011.pdf. Samozřejmě ani pak nikdo nezaručí, že lék sedne, ale to už je opravdu na individualitě pacienta a o zkoušení. V lékárně mají opravdu dobré znalosti, tak se na ně nebojte obrátit.
Dobrý den, hledala jsem na internetu informace o HIT a narazila na Vaši skvělou stránku. Poprosím o radu, syn 17 let diagnóza neceliakální glutenová senzitivita, intolerance laktózy a nově 16.4.2015 HIT. V ten den pro mne konec světa. Po přečtení seznamu co ano a co ne, jsem myslela, že už nemá z čeho vařit a největší problém pečivo. Chlaba z prášku do pečiva jsem mohla požít pouze v sebeobraně. Je možné péct chleba z doma připraveného a udržovaného kvásku (voda, mouka)?
Děkuji za Vaši stránku, protože informace jsou velmi nedostupné a začátečník jako já, je v koncích.
Děkuji Vlaďka
Dobrý den,
přestože je kvásek v mnoha ohledech mnohem lepší než kvasnice, na začátek diety se nedoporučuje ani ten právě kvůli možnému obsahu biogenních aminů (ten se u kváskového pečiva nedá odhadnout, může tam být minimum, ale také tak může být hodně). Určitě nepatří do první eliminační fáze, kde je potřeba opravdu najet na přísný režim (3-4 týdny) a po stabilizaci začít testovat. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že jakmile se „zaléčí“ střevo (opravdu žádný lepek při NCGS), bude tolerovat větší škálu potravin a nebude to tak děsivé, jen vydržet! Nevzdávejte ani pečivo s práškem či sodou, určitě se vám to podaří, nebo zkuste alespoň na začátek vydržet na „plackách“, tedy bez nadýchaného pečiva, určitě se to vyplatí (i když to může pro 17letého syna vypadat obtížně, měsíc není tak dlouhá doba a pak možná zjistíte, že snese i odleželé kváskové pečivo).
Dobrý den,Kašulko,
já se před Vámi skláním… před měsícem mi toto zlobivé dítě/histamín/ taky našli v mém těle a v alergologickém centru v Motole mi k tomu to problému skoro nic neřekli,pani doktorka buď mluvila latincky nebo nesrozumitelně a mlhavě a končila slovy zbytek si najděte na webu…. přesně jste popsala paniku člověka ,který o této nemoci nic něvěděl a ani netušil ,že existuje… Moc mi pomohl ten Váš web ,že se s tím dá v klidu žít a ,že to není tak hrozný když se budou dodržovat pravidla,mě se po týdenní dietě opravu ulevilo a přišla i ta energie…
Peču si chleba z kypřícího prášku… taky se dá jíst… mám problém se snídaněmi… já jako každý správný čecháček jsem jedla pečivo s něčím namazaným nebo koláč…. a toto mi zatím dělá největší problémy… a to jsem myslela ,že to bude káva ,ale zvládla jsem to za dva dny…
Ještě jednou moc Vám děkuji za výborné informace … Jana
Moc děkuji za milou zprávu. Člověk musí překonat ten počáteční šok a hlavně si nesmí nechat namluvit, že se s tím nedá žít. Začátky jsou těžké, ale člověk si zvykne a spoustu se toho na cestě za zdravím ještě naučí. A ona se nakonec ztratí i ta chuť na tradiční snídaně, nebo pokud člověk toleruje mléčné a zeleninu, může si super mazací mňamky připravit i doma:))
Dobrý den, jakou značku Smoothie používáte? Děkuji za odpověď
Smoothie jsou různé namíchané ovocné/ovocnozeleninové koktejly, které připravuji vždy čerstvé. Inspiraci na jejich přípravu můžete nalézt třeba zde: http://histaminovakasulka.com/recepty/salaty-a-smoothie-aneb-ovozel-na-prvnim-miste/
Dobry den, moc dekuji za Vase kvalitni informace a trpelivost s nami nezkusenymi😉Moc jste mi pomohla. Obracim se na Vas jestli, kdyz mam Hit mohu zacit konzumovaz zeleny jecme a chlorelu???? Moc prosim za odpoved. Zaroven jjsem onemocnela se stitniu zlazou a nez mi dali leky pribrala jsem 8 kg. Pry by mi mohly tyto doplnky pomoci nastartovat metabolismus. Dekuji a krasny den. Andrea Jizdna
Dobrý den,
co se těchto potravin týká, bude to asi hodně individuální a bude záležet hodně na kvalitě. Chlorella dokonce působí jako přírodní antihistaminikum, stabilizuje žírné buňky proti uvolňování histaminu, já s ní mám výborné zkušenosti ohledně úpravy trávení (a případně dokonce na akutní stavy). Oproti tomu zelený ječmen netoleruji, přestože jsem se o to pokoušela několikrát, nedělal mi vůbec dobře a naopak spíše vyvolával problémy, což může samozřejmě souviset s nějakou intolerancí na něco v něm obsažené. Bohužel univerzální odpověď neexistuje, ale třeba na chlorellu jsem slyšela pozitivní ohlasy. Začínat ale postupně, dávky navyšovat dle rozpisu, nevrhnout se do toho po hlavě:))
Dekuji mnohokrat za expres uzasnou a prepeclivou odpoved !!! Take obdivuji Vasi precizni praci na tomto skvelem blogu. Dekuji. Mejte se krasne a ve zdravi😄Andrea Jizdna
Já moc děkuji za pochvalu a jsem ráda, že jsem aspoň trochu pomohla. Držím pěsti.
Dobrý deň, z gastroskopie mi prišiel výsledok: intenzita aktivita DAO znížená. Chcem sa Vás opýtať či by som mala držať nízkohistamínovú diétu? Je výsledok z gastroskopie rovnako presný ako výsledok z krvi? Na alergológiu som objednaná až na február a gastroenterológ mi povedal, že tento výsledok nič neznamená – že je to iba podozrenie na HIT. Predtým som asi pol roka mala problémy – bolesti brucha, nafukovanie, striedanie zápchy a hnačky, točenie hlavy. Teraz sa ale cítim lepšie, aj keď niekedy sa tieto problémy ešte vrátia. Môže sa HIT stratiť?
Dobrý den, to je velmi zvláštní, protože DAO stanovená z biopsie při gastroskopii se považuje za vyšetření nadřazené krevnímu vyšetření! Krevní DAO nemusí korelovat s tím, co se děje ve střevě, jelikož enzym DAO se nenechází pouze ve střevě, ale také v dalších orgánech. Snížená DAO přímo ve střevě se používá jako přímý marker poškození střeva a nízkohistaminová dieta, která je založena nejen na vyřazení histaminu, ale dbá hlavně na čerstvost i kvalitu potravin, je v takovou chvíli velmi příznivá. Samozřejmě samotné DAO může opravdu jen vést k diagnóze, ale je nutné korelovat se symptomy, průběhem onemocnění a také odpovědí na dietu (při které by se symptomy měly ztratit). Předpokládám, že lékařka tím myslela, že HIT může být pouze symptom a příčina potíží ve skutečnosti leží jinde a musí se vyloučit všechny ostatní možnosti. A ano – HIT může být přechodná. Jak jsem zmiňovala, pokud se odstraní přícina ať už v podobě jiných nemocí, nemocného střeva, vyloučení alergenů či např. léků a potravin, které blokují aktivitu enzymu DAO, může se vše vrátit do normálu. I tak mohou pacienti zůstat přecitlivělí na určité potraviny, ale to musí každý vysledovat sám na sobě (může zůstat přecitlivělost i na potraviny, které neobsahují prokazatelně histamin, ale tělo si je zapamatovalo jako „špatné“.
Ďakujem pekne za odpoveď, je fajn, že ste založili túto stránku, pretože na internete sa veľa informácii zohnať nedá.
Ahoj kasulko, chci Ti moc poděkovat za článek o HIT. Narazil jsem na něj náhodou, do té doby jsem o něčem takovém nevěděl. Pomohl mi zorientovat se, kde mám zakopaného „psa“ v mých „alergických “ projevech.
Děkuji a krásné žití Tobě i Tvým blízkým.
Není zač…doufám, že to přispěje k tomu, aby zakopaného „psa“ rychle zkrotil!:)
Ahojda, moc zajímavý článek. Právě jsem se vrátila z dovolené, kde vždycky trpím, možná že zrovna z důvodu, který popisuješ. Určitě se k Tvým informacím vrátím a podrobně nastuduji.
Díky.
Výborná stránka! Je úžasné, že jste věnovala čas a úsilí ve snaze pomoci ostatním „postiženým“. Osobně si nejsem jistá, že spadám do kategorie lidí s HI, jsem alergik, příznaky zde popisované dobře znám, včetně snadné vyčerpatelnosti a unavitelnosti. Kdysi po krevním vyšetření na alergologii mi bylo cosi sděleno o histaminu, když jsem se ptala, co to znamená, odpověď zněla- Jste takový hyperreaktor na všechno. Bylo mi 16, měla jsem kupu zdravotních problémů, jelikož nic víc mi řečeno nebylo, pusitla jsem sdělení z hlavy. Nicméně mám podezření, že mi byla zjištěna HI. Nezbývá než navštívit lékaře a nechat se vyšetřit i vzhledem k plánovanému těhotenství. Děkuji za Vám za stránky!
Problém je v tom, že u alergiků je hodnota DAO automaticky nižší,nevypovídá to však nic o účinnosti. Ty meze, které teď máme „nastavené“ s něčím takovým nepočítají (pro výrobce je výhodnější, že mu více lidí spadne do kategorie „možná HIT“). Také se ukazuje, že se velmi liší bazální hodnoty. Proto bych se dle testů neřidila, ale určitě příjem histaminu omezila. Tato dieta zahrnuje vyřazení konzervantů, glutamátů a zpracovaných jídel, z čehož bude profitovat každý, alergici pak určitě! Pokud zmínili hyperreaktivitu, pak je to spíše porucha aktivace žírných buněk. Ten mechanismus se pak trochu mění. Každopádně i tam se doporučuje omezit histamin:D určitě se nenechte ukolíbat diagnózou HIT. Držím palce, ať se úprava stravování daří!
Mimochodem, pokud by se jednalo o HIT, v tehotenstvi roste extremne hodnota DAO, takze tan problem neni:D pokud jste vsak hyperreaktor, nebude pricinou primo jidlo ci DAO. Doporucuji nastudovat neco o MCAD (mast cell activation disorder) a pripadne o potravinach, ktere dokazi stabilizovat zirne bunky.
Určitě nastuduji. Děkuji moc za rady. Přemýšlím, kam, na jakého dr. se obrátit, abych se dozvděla, co mi vlastně bylo zjištěno? Jako vyšetření žádat? Každopádně stravu upravím, těším se, až vyzkouším Vaše recepty. Děkuji ještě jednou.
Krom DAO, které pravděpodobně bude snížené, protože se snižuje u alergiků, určitě tryptázu, kde je potřeba změřit hladinu bazální a hladinu, kdy je vám zle, po nějakém záchvatu. K tomu markery zánětu, pokud má lékař přístup k prostaglandinům. Měl by být proveden i imuno screening, především pak autoprotilátky (základní autoimunitní choroby). To by bylo vhodné udělat i vzhledem k plánovanému těhotenství.
Jinak změna životního stylu, ať už to nazýváme nízkohistaminová dieta nebo třeba protizánětlivá, je vhodná v každém případě. Dnes se díky oboru zvaném epigenetika ukazuje, že je důležité, co matka jí již před otěhotněním a v těhotenství, mění se tím „síla“ našich genů (třeba těch špatných, co by jinak zůstaly umlčeny). Bohužel ženy si to často neuvědomují a mají pocit, že se mohou krmit čímkoliv:) Zkuste na internetu nastudovat něco o poruchách aktivace žírných buněk, případně mastocytoze a zvážit, do jaké míry Vás ovlivňují další parametry, nejen jídlo (vůně, pachy, ovzduší, teplota atd).
Děkuji opět za cenné rady. Nastuduji, knihu o protizántělivé stravě již mám doma, insiprace naleznu i u Vás. Přeji krásný den. A děkuji!
Udělala jste mi obravskou radost Vaším článkem o našich moukách. Opravdu se snažíme a když to někdo ocení – to je pro mě upřímně největší odměna. Prosím napište mi Vaši adresu, moc ráda bych Vás také odměnila 🙂 malou zásilkou. Srdečně Vás zdravím Hanka, ADVENI
Tomu říkám jednoduché a přitom výstižné vysvětlení .. k problematice zdravotních potíží a omezení v souvislosti s potravinami 🙂 , které prostě
musíme jíst, že ?
Jíme proto abychom žili, nežijeme proto abychom jedli … !!
Každým dnem je nás víc a víc … ne, že to tak chcu, vše tomu zatím nasvědčuje. Přijde doba, kdy ne jeden z deseti lidí si bude číst a studovat tyto a jiné články. Bude jeden ze sta, který to řešit nebude…pokud si nevezme do života človíčka, který to řeší.
Na těchto a jiných mnohem horších onemocněních by měla chátra nahoře zauvažovat… “ Jak těm lidem pomoci ? “ …. “ Kdo na nás bude jednou vydělávat, když šedesát procent jejich platu jde na bzlp potraviny ? “ protože, a teď nepíši jako rasista…Vietnamci, Němci, Ukrajinci a jiné národy jistě chátře nahoře nedají tolik, co my !! Uvidíte 🙂
P.S.: Nemusíte se mnou a s posledním odstavcem souhlasit, je to jen můj skromný
názor.
Každopádně fandím Vám a pokračujte v bádání … snad je to jen
náhoda, ale jako lev, který též nikdy nic nevzdá, Vám věřím 🙂 Děkuji Vám.
Děkuji:)
A bohužel máte pravdu. Lidí přibývá a přibývat bude. Čím více bádám, tím více zjišťuji, jak i sami sobě ubližujeme. Nepřemýšlíme o jídle jako o nástroji zdraví a života, ale jako o zdroji, který je samozřejmostí. A člověk jako tvor koumavý vždy zjistí, jak se dá na ostatních vydělávat (a bezlepková či další dieta mohou být krásně zneužity). A jak říkáte, než aby se cháska nahoře zamyslela a pomohla lidem, kteří nemají na výběr a nemohou jíst blafy, raději investujeme do GMO, léků, které nikoho neléčí a zbraní.
Každopádně děkuji za podporu, bádání se nevzdám:) V zdravém těle, zdravý duch:)
Váš blog je opravdu hodnotným, velmi objektivním a nezaujatým (aspoň potud, co jen věda může být :-)) zdrojem informací. Proto by mě strašně zajímal váš názor na tyto stránky http://vyzivujicitradice.cz/uvod-k-blogu/#&panel1-9, jejichž autorka také poukazuje na to, že čerpá z objektivních zdrojů…(ale dosti subjektivně tam generalizuje její téma cesty ke zdraví pomocí vysoké konzumace živočišných produktů)….nicméně stránky jsou myslím také plné hodnotných informací ohledně tradičního zpracování potravy….zaujalo mě hlavně klíčení a namáčení obilovin a luštěnin (jen by mě zajímalo, do jaké míry se těmito procesy opravdu zničí obávaná kyselina fytová….), otázka zdraví prospěšných kostních vývarů….no jsou to stránky vskutku trochu kontroverzní a já nemám obávám se dost vzdělání na to, udělat si na ně jasný názor….kdyby vás to náhodou zaujalo do té míry, že byste se chtěla o svůj názor podělit, ráda bych si jej přečetla. Ať už tady, nebo třeba soukromě na meilu. Přeji příjemné počtení (i když je pravděpodobné, že vás to téma možná nezaujme už jen proto, že už z jeho podstaty nejde o příliš antihistaminovou dietu :-))))
Dobrý den, děkuji za odkaz, blog vypadá vskutku velmi zajímavě, myslím, že primární myšlenka je dobrá a těším se, až budu mít čas zabřednout do blogu trochu více. Co se týče oné kyseliny fytové, tak se přiznám, že jsem se tím zatím příliš nezabývala, pravděpodobně to nebude přímo spojené s histaminem, ale je to velmi důležitá věc pro náš zažívací systém a tedy přístup k samotnému léčení histaminové intolerance. Také mě to zaujalo v rámci např. neceliakální glutenové senzitivity. O namáčení jsem ve zratce četla také na zpřáteleném blogu bonvivani.sk (http://bonvivani.sk/clanky/obilniny-orechy-semena-namacat-alebo-nenamacat), kde určitě najdete další odkazy. Na jednu stranu si říkám, že namáčením člověk nic neztratí a některým lidem by to jistě mohlo pomoci, zvláště pokud mají citlivé zažívání. Také jsem četla, že například takto namáčené mandle jsou pak chutnější:) Já jsem o výhodách namáčení přemýšlela ještě z jiné stránky – dnes dostáváme na pulty potraviny, o kterých opravdu nemáme nejmenší představy, kde se to válelo atd, namáčením a výměnou vody bychom tak mohli odstranit některé chemikálie a nečistoty, což našemu tělu opět jen prospěje.
Kostní vývary jsou pro mě vskutku tabu, jelikož jsou velmi často opravdu plné histaminu a tedy při dietě nízkohistaminové nevhodné.
Tak to mě těší, že se vám blog líbí…Jakou souvislost vidíte mezi namáčením a neceliakální glutenovou senzitivitou? Jinak se budu těšit, až blog lépe pročtete na jakékoliv postřehy…
Aha, už to čtu v tom odkazu, díky moc, je to zajímavé…
Mně se ta stránka vyzivujicitradice.cz moc líbí. Už jsem tam četl i jiné pojednání. Je to velmi obšírné a odkazuje na různé odborníky, Takže to nejsou žádné výmysly nebo jak se říká ve wikipedii, žádný vlastní výzkum. Prostě solidní odborné články napsané srozumitelně i pro prostého člověka.
Díky a smkeal bych v úctě, kdybych měl co.
Stránky jsem vygoogli při hledání info o histaminu. Jsou skvělé nejen podrobností, ale hlavně tím, že nejsou hysterické. Nesvádíte všechno na jednoho předem známího nepřítele, jak to mnohde bývá ve škále od „překyselení organismu“ po „patogenní zóny“. Díky za věcnost a otevřenost různým možnostem, které ne vždy zrovna známe.
Přeju kuráž do života!
Moc děkuji:) Určit jednoho nepřítele, který by mohl za vše, by sice život zjednodušilo, ale že bude život jednoduchý nám nikdo nesliboval:) Aneb nic není černé nebo bílé:))
Perfektny blog!
Klobuk dolu ..som dlho nieco taketo hladala..
Mozem ti prosim napisat sukromne?
(moj mail emilia.gondorova@gmail.com)
Moc dekuji!..budu cekat email;)
Krásné, stručné „about“.
Promiň, ale mám dvě češtinářské připomínky – „O mě“ („mně“ je pouze se třetím pádem, tedy komu, čemu) a „ztěžovaly Kašulce…“ („stěžovat“ je naříkat si). Po opravě prosím tento koment smazat, vím jak to maj všichni rádi:).
O mne se pouziva take v sestem padu, nasla jsem si to v pravidlech spisovne cestiny.. Psali tam, ze me se pouziva pouze se druhym a ctvrtym padem. Jinak dekuji za postrehy a vzdy je rada prijimama, jsem rada, ze donutim iPad psat s ceskou klavesnici. Obcas si dost zije svym zivotem, ale je to tablet, tak co by clovek cekal. Jinak dekuji a na hrubky chci upozornovat, myslim, ze jsem vetsi kamarad s anglictinou a posledni tyden komunikuji vyhradne anglicky, anglicky zacinam premyslet a moje uz tak uboha cestina tim bude jeste vice trpet..
Jaj, tak za „mně“ si na mě sypu popel na kebulu :). Omluva a dík.
No, aspon ten blog nekdo cte:)) ja dekuji:)