Zánět trojklanného nervu: mé zkušenosti s léčbou

Posted by

V předchozím článku jsem vám popsala, že mi do sbírky přibyla nová diagnóza, tedy zánět trojklanného nervu. Dříve než se nadechnete, že jak je možné, že mi přibývají nové diagnózy při držení diety, tak bych vám ráda ušetřila čas. Jsou věci, kterým nezabráníme a věci, které nespasí ani dieta. Moje imunita prostě občas neví a třeba jí nějaká viróza unikne, ale co více, jsou věci, které už nenapravím, jako jsou hypermobilní klouby, vytrhnuté osmičky nebo právě jizvy v dutinách po hojení zánětů dutin (z dutin mi vytahovali svého času i cysty a tedy proběhla tam i nějaká ta operace). Tento článek v žádném případě neslouží jako náhrada konzultace s lékařem a poukazuje pouze na to, co jsem vyzkoušela já. Zatím (klop klop) jsem nemusela přistoupit k invazivní metodě jako je chirurgický zákrok či injekce přímo do obličejového kloubu a pevně doufám, že to tak zůstane. Bohužel jsou lidé, kterým nezabere klasická léčba a opravdu musí podstoupit operaci. Proto je také dobré nemoc nepodceňovat a nenechat to zřejmě zajít moc daleko.

Zdroj: https://library.neura.edu.au

Moje léčba

Trojklanný nerv je v poměrně velké blízkosti obličejových dutin a zubních kořenů. Od toho se také odvíjela návštěva lékařů a s tím také spojená léčba, která musí očividně probíhat na více polích. Prakticky jsem putovala mezi zubařem, neurologem a zvažovali jsme tak ORL a dutiny (kde jsem nakonec nebyla). K tomu pak přibyla fyzioterapeutka a odborník na akupunkturu, takže nakonec toho bylo dost (včetně mnou investovaných peněz). Rozhodla jsem se pro to, co mi přijde nejrozumnější, tedy kombinovat klasickou medicínu i některé více alternativní směry, protože podle mne je na místě, aby se léčebné přístupy kombinovaly tak, aby byly co nejúčinnější, ne dle toho, co si která skupina lidí myslí. Budu moc ráda, když mi pod článek do komentářů napíšete, co pomohlo právě vám, jen vás poprosím, abyste to uváděli jako vlastní zkušenost a ne něco samozřejmého nebo nutného. Čtenáře pak poprosím, aby vše zde zmíněné brali jako osobní zkušenost, nejedná se o návod ani rady na léčbu, a v případě inspirace konzultovali veškerá rozhodnutí a další kroky se se svým ošetřujícím lékařem!

Léky

Klasickou léčbou zánětu trigeminu je použití antiepileptik a analgetik. Bohužel problém je, že nástup účinku antiepileptik může trvat i týdny a člověk se mezitím může zbláznit bolestí. Bohužel v mém případě začala první lékařka s jednou tabletou gabapentinu denně, což je ideální postup u starších a citlivých lidí, kde je potřeba dávky zvyšovat postupně. Druhá paní doktorka za pár dní usoudila, že bude lepší, abych najela okamžitě na plnou dávku, že mě jako mladému člověku zřejmě nehrozí nějaká reakce. Gabapentin jsem tedy nasadila. Po probděné noci jsem prostě byla ochotná dát vše, i ta analgetika, na které jsem mírně reagovala. U gabapentinu se pak čeká na nástup účinku a pak se postupně začíná vysazovat. Zatím jedna studie naznačuje, že gabapentin by obecně mohl mít protizánětlivé a antioxidační účinky, navíc podle jiné studie gabapentin nezpůsobuje degranulaci žírných buněk a měl by tak být bezpečný pro žírné buňky. Já jsem bohužel proces asi moc urychlila a zhruba měsíc po vysazení léků jsem skončila opět na malé udržovací dávce, protože bolest se začala vracet (cca dalších 14 dní). Hold je to běh na dlouhou trať (a mezitím se ukázalo, že by to snad mohlo být virové). Druhou nejčastější možností je nasazení karbamazepinu, což jsem naštěstí zatím nemusela.

Co se týče analgetik, je to u některých histaminiků/MCAS problém. Paralen vám v takovém případě nepomůže a většina lékařů vám potvrdí, že tuhle bolest je velmi těžké čímkoli přebít (dle většiny lékěřů, se kterými jsem mluvila, je to horší bolest než porod, tak si to ženy asi dokáží lépe představit než muži). Zkusila jsem tedy i Novalgim, Aulin, Ibuprofen, Algifen a nepomohlo ani jedno (zato jsem si otestovala, jak rychle se dostaví v mém případě reakce na léky a jak rychle odezní). Nakonec jsem skončila na opiátech Palgotal (tramadol), ale zjistila jsem, že jedna celá tableta běžné dávky je prostě moc a je mi po ní neskutečně zle. Takže jsem musela najít správnou strategii. Léky jsem brala jen na noc (asi cca 7 dní) a to tak, že jsem si musela dát 1/4-1/2 prášku, usnout a když jsem se za 2-3 hodiny probudila bolestí, dát si druhou půlku. Takto jsem byla schopná alespoň usnout se snesitelnou bolestí a spát až do rána. Jakmile totiž přišlo probuzení, ve vodorovné poloze rychle přišla bolest.

V době, kdy mi bolesti začaly, jsem shodou náhod byla i na odběru krve na imunologie, kde tedy vyšla zvýšená sedimentace. Měla jsem pak také zvýšenou teplotu, ale to jsem přičítala spíše nedostatku spánku a bolesti, takže je otázka, zda v té době proběhla nějaká virová reakce nebo to byl až následek zánětu. Jelikož se člověk k lékaři dostane až třeba po měsíci a na pohotovosti se nenamáhali jakoukoli krev odebrat, je opravdu těžké zpětně vyhodnotit, kde byl problém. Následně mi pak vyloučena borelióza, takže jsem žádné další léky nedostala. Nově jsem dostala navržená antivirotika v případě, že by se mi vysela vyrážka (pupínky podél nervu) a zhoršila se třeba bolest v čelisti. Proto je opravdu dobré od začátku hledat příčinu, dle které se může cílit léčba.

Zdroj: http://www.sciencebuddies.org

Homeopatika

Když jsem se ptala na sociálních sítích, co vám pomáhá a co byste doporučili, velmi často se ve vaší odpovědi objevovala homeopatika. Já se vám přiznám, že homeopatika nejsou prostě moje krevní skupina, přestože jsem viděla i studii, která poukazovala na léčivé účinky homeopatického ředění u zánětu a alergií. Spousta studií na lidech však účinky homeopatických preparátů vyvrátila, otázka je, zda právě výzkum na zvířatech není v tomto směru lepší než na lidech, protože lidé jsou velmi ovlivněni účinky placebo a nocebo. Každopádně jsem si říkala, že zkusím cokoliv, protože když už nic jiného, homeopatika mi neublíží a něco to placebo a sebeléčbu nakopnout musí. Ale jelikož jsem v tomto směru úplně nováček, přesvědčila mě až zpráva od Jany Dell Plotnárkové, kterou možná znáte ze sociálních sítí. Nejen, že mi to trochu objasnila, ale kuličky mi o dovezla a napsala, jak užívat. Měla jsem Hypericum a Arnica a jsem moc ráda, že sociální sítě fungují nejen k ukazování hezkých fotek, ale najdou se tam lidé, co jsou ochotni rychle pomoci, byť to třeba nemusí být účinné nebo váš šálek kávy. On už jen ten zájem druhých někdy pomáhá. Každopádně jsem si je brala na cesty, do letadla a užívala i při užívání léků, které také z počátku nepomáhaly. Úleva byla sice vždy jen dočasná a popravdě je mi úplně fuk, jestli to bylo placebo nebo cokoliv jiného, hlavně, že jsem to přežila (já vlastně nechápu, co pořád mají lidé proti tomu placebu, zvláště pokud není daný preparát reálně  nebezpečný).

Zdroj: boingboing.net

Akupunktura

A pokud se objevovalo ve vašich radách ještě něco častěji než homeo, byla to akupunktura. Z nějakého záhadného důvodu jsem jí dříve nevěnovala příliš pozornosti, přestože tato metodika a terapie má za sebou celou řadu studií při řešení různých problémů (tedy nejen přímý efekt při řešení neuralgie trigeminu, review/metaanalýza na to, že akupunktura má lepší efekt v akutním řešení bolesti než placebo nebo injekce analgetik, německá studie na odstranění chronické bolesti, 2-letá retroaktivní studie s výsledky na desítkách tisíc lidí, studie na efekt u různých bolestí, studie na přetrvání účinku proti bolesti i po ukončení terapie atd). Akupunktura byla také metoda, kterou mi doporučila přímo lékařka v nemocnici i moje neuroložka, protože právě u neuralgií vidí pozitivní efekt. Okamžitě jsem tedy nažhavila linku a přihlásila se ke kamarádky akupunkturistce. Cait mě hned od prvního setkání přesvědčila, že ví, co dělá. Hned na první schůzce jsme rozplánovaly, co bude potřeba dělat, z mého pohledu má trochu děsivě nějaké mystické vlastnosti, což však nijak nesnižuje její profesionalitu a vzdělání ohledně akupunktury. Od začátku jsme spolu mluvily o výzkumu, o tom, jak akupunktura hlavy není žádné staré umění, ale moderní medicína vymyšlená až na základě moderních zobrazovacích metod (u akupunktury je díky fMRI zmapované, že opravdu dochází k aktivaci drah v mozku, které jsou spojeny s bolestí) a díky jejímu lékařskému backgroundu jsme vlastně mluvily i o mém výzkumu, což člověka potěší. Z počátku jsme se rozhodly nedávat jehly přímo do obličeje, protože stav byl ještě hodně akutní, tedy nejdříve pracovat na celkovém zklidnění nervové soustavy a pak se postupně propracovat k čelisti. Musím říct, že po každé terapii jsem odcházela opravdu osvěžena (možná i díky nucenému odpočinku bez mobilu a knihy) a věřím, že právě i akupunktura přispěla k léčbě, protože i dočasné zklidnění pomůže tělu nabrat sílu na další léčbu. Při jednom akutním ataku (i přes užívání léků) jsem si nechala napíchat jehličky přímo podél trojklanného nervu a úleva sice nebyla okamžitá, prvních 30 minut to bylo dost v tenzi, ale pak se nečekaně dostavila a bolest ustoupila). Jedinou nevýhodou je cena, protože přestože existuje celá řada studií, že akupunktura u majoritní většiny lidí snižuje bolest, pojišťovna ji prostě nehradí ani na ni nepřispívá. Zajímavé je, že ani lékaři se nebojí tuto metodu nabídnout, ale musí si to hold pacient hradit sám.

Zdroj: http://www.cbsnews.com

Fyzioterapie

Jak jsem psala v minulém článku, vzhledem k hypermobilním kloubům (častý symptom u MCAS) jsem se vrhla i na fyzioterapii. Protože ani ten čelistní kloub nezůstal ušetřen a možná odstranění osmiček mohlo přispět k nějakým posunům a následnému dráždění nervů. Byla jsem si jistá, že na Budějovickou po předchozích zkušenostech už ani nepáchnu (aneb pořád věřím, že špatně nastavené fyzio vám nervy spíše dokáže podráždit a řadu věcí spustit), takže jsem hledala jinde. Měla jsem štěstí, že zrovna jedna z cílených ordinací se stěhovala a tím pádem neměli nasmlouvané pacienty moc dopředu, a tak jsem z počátku prázdnin dostala hned několik termínů. Tentokrát mi fyzio přišla velmi sympatická a bylo vidět, že o tom přemýšlí, navrhla mi, že přesný postup ještě konzultuje se zkušenějšími kolegy. Prakticky první část byla vždy rozmasírování jemnými technikami tváře, následně několik cviků právě na posílení čelistního kloubu a zvýšení jeho stability, ale přidali jsme také cviky na tu mou nešťastnou lopatku, krční obratle (mohou spouštět neuralgii), pak také na posílení středové části těla a protažení zlobících kyčlí. Prostě jsem si každou terapii solidně mákla a pak pravidelně každý den alespoň jednou. Po první terapii se mi rozjela migréna, ale nerv zůstal v pohodě, po dalších terapiích se to už neopakovalo. Takže pokud je podezření, že nemáte úplně v pořádku „panty“, tak tohle by také měla být vaše cesta. Jinak právě díky tomu postižení nervů a toho, že jsem nemohla měnit moc polohu hlavou dolů, musela jsem omezit i cvičení, zůstala mi jen chůze a následně cvičení od fyzio.

V tomto bodě zmíním ještě jeden dodatek, a to že jsem se opět objednala na Dornovu metodu, aby mi někdo srovnal nejen kyčle, ale tak žebra, lopatky a kdoví co. Opět jednou jedinou nevýhodou je cena, protože si to opět platíte sami. Úleva ale zaručená, aspoň pro mě. Když to zabírá, těžko se člověku odmítá, když to dělá pro své zdraví. Prostě jsem popravdě začala v práci vydělávat převážně na to, abych mohla léčit svůj nerv (ano, vědecký peníz je stále horší než průměrný plat Pražáka, takže pak se člověk dostává do amerického modelu – místo dovolené šetřím na zdraví). Tedy ani nebyla prakticky možnost, abych zůstala doma a dala nervu prostor na zklidnění, když jsem potřebovala peníze na akutní řešení. No, ale ke všemu mi práce pomáhala překonat to nejhorší, takže si stěžovat nemohu.

Zdroj: http://www.completewellnessphysio.com.au

Zubní ortéza

V rámci hypermobilního kloubu a prostě spojitosti trojklanného nervu se zuby i obecně mechanickým přetížením mi bylo doporučeno pořídit si takovou formu zubní ortézy, které je vyrobena ze speciálního materiálu, aby v noci tlumila možné zatínaní zubů a rozložila váhu na celou čelist a nedocházelo k jednostrannému zatížení. Ten kousek plastu mě vyšel na 2 800 Kč, což jsem málem omdlela, krom toho, že jsem musela několikrát k zubaři dojet na přesnou výrobu a úpravu. Jelikož jsem nikdy v životě neměla rovnátka, je to pro mě docela novinka, hlavně to člověk musí pořád čistit a tak. Zda to pomáhá, netuším, v noci při spánku absolutně netuším, jestli stínám zuby nebo ne. Zato jsem si všimla, že ke konci dne to začínám dělat naprosto běžně, když se soustředím na práci, což je naprosto špatně.

Obklady/teplo

Než jsem vlastně zjistila, co mě trápí, tedy v domnění, že jsou to zuby, jsem tvář chladila. Což samozřejmě vůbec nepomáhalo. Nakonec jsem zjistila, že nerv vyžaduje teplo. Tedy naprosto skvělé jsou ricinové oleje, tedy s nahřátým ricinovým olejem, což by samo o sobě mělo působit protizánětlivě. Já jsem jako správná Moravačka zvolila formu alkoholovou, kdy jsem si kápla slivovici, přidělala sáčkem a uvázala teplým šátkem. Takto se mi začala tvář po čase zahřívat a přicházela úleva. Většinou jsem se takto balila na spaní. K tomu jsem kapala ještě slivovici na trošku vaty a vkládala do uší, za stejným účelem. Samozřejmostí je vyhýbat se průvanu, studenému větru a obecně se spíše držet v teple. Pokud slivovicové zábaly neznáte, pak vřele doporučuji, třeba právě ona vatička v uších nás jako děti zachránila od celé řady zánětů.

Zdroj: http://www.abc17news.com

Potravinové doplňky

A samozřejmě přišly na řadu i doplňky, nejen ty, které mám ozkoušené, ale bádala jsem i po dalších možnostech. Nasadila jsem okamžitě kvercetin, objednala jsem resveratrol, vitamíny skupiny B s aktivní formou (tedy metylovanou, protože spousta z nás má problémy s metylací a tedy aktivací vitamínů), koupila jsem si hořčík (glycinát, teď se hodně mluví o treonátu pro užití na nervy, já jsem k tomu ještě pořídila epsomskou sůl nebo doporučuji koupit v DM hořečnatý olej).

Nakonec jsem nově objednala i benfotiamin. Benfotiamin je jedna z forem vitamínu B1, kterou využívají některé léky jako Milgamma, jenže moje doktorka se nějak nehrnula do toho, aby mi psala jakékoli vitamíny (které se stejně platí, takže nevím, proč tomu tak je). No každopádně takhle mám možnost si kontrolovat sama dávku a kvalitu přípravků, jelikož klasické farmaceutické přípravky u nás k dostání jsou plné aditiv, které vadí žírným buňkám a tedy i histaminu. U benfotiaminu je popisován léčivý účinek na diabetickou neuropatii, celkově protizánětlivý účinek a vliv na léčbu nervů, proto to beru jako vhodný doplněk pro zánět trojklanného nervu (kombinace benfotiaminu a resveratrolu vedlo ve studii ke snížení bolesti u zvířat, kombinace benfotiaminu a gabapentinu vedla u zvířat ke snížení neurotického poškození).

Samozřejmě užívám dále probiotika, občas vitamín C, ale v tom jsem dost zapomnětlivá. Objednala jsem také přípravek podporující funkci jater, aby všechen ten nápor hezky zvládla. Slyšela jsem o celé řadě doplňků, které by samozřejmě měly pomáhat, ale člověk také do sebe nemůže nacpat všechno najednou, ale postupně zkoušet, aby si nakonec neublížil ještě více.

17 comments

 1. Můžu se zeptat kam chodíte na akupunkturu? Jsem teď v akutní fázi před léčbou antiepileptiky. Je lepši s akupunkturou počkat, nebo jaká je vaše zkušenost.

  1. Ja jsem chodila ke Cait Donovan, ktera byla v Nature Care v Praze, ale odesla zpet do USA myslim uz 2019 a u nikoho dalsiho jsem pak nebyla. Ja jsem zacala v akutni fazi prave pro preklenuti doby, nez zaberou leky, nepichali jsme primo do bolestiveho mista/drah, ale k uvolneni a uleve doslo. Po odezneni akutni faze jsem zacala chodit na fyzioterapii, s tou bych doporucovala zacit az po ustoupeni zanetu. Kazdopadne myslim, ze stav by mel prave terapeut vyhodnotit a mel by vedet, kde a jak jiz zasahovat.

 2. Právě mám poprvé (75 let) zánět trojklanneho nervu. Začalo to před pár dny migrénou, bolestí zubu a pak silnými bolestmi vystřelujicími do ucha. Pročítám příspěvky a zatím nevím, kam se obrátit (specializace lékaře). Zatím beru Algifen kapky.

  1. To je mi moc lito, nepreji to nikomu. Urcite co nejdrive kontaktovat neurologa (pripadne neurologicka pohotovost), zubare (pro vylouceni priciny, clovek nikdy nevi), obvodniho lekare pro pripadnou regulaci leku a dovysetreni zanetlivych paramteru. Drzim pesti, at jste co nejdrive fit.

 3. Dobrý den, popisujete mojí situaci. Trápím se tím od léta. Několikrát jsem navštívila zubaře, i jiného než svého. Absolvovala jsem rentgeny a přemlouvala jsem doktorku ať mi tu šestku rozvrtá, nebo vytrhne, že už mě od ní bolí půl obličeje. (ona mě totiž začala píchat na zkus) Dokonce mám i tu dlahu. Já vím, že v noci drtím zuby. Paní doktorka však po rentgenech a několika vyšetření atd. stále opakovala, že zub je sice s zalátovaný, ale živý a nechce se mu ještě umírat:-). Nakonec jsem tedy skončila na neurologii a minulý týden začala léčbu na trojklanný nerv. Bohužel jsem v neděli nafoukla na koních a v pondělí díky počasí ještě vylepšila, když jsem šla z práce obtěžkaná taškami a nemohla si držet šálu na tváři. Takže teď zas sténám, ohřívám, patlám to alpou a zkouším všemožné, neb je to nepříjemné až k slzám.
  Děkuji vám za článek, pochopila jsem, že je nás víc, a že je to běh na dlouhou trať a musím vydržet. Taky, že můj problém bude asi opravdu sevření zubů a průvan či studený vzduch.
  Mějte se hezky ať je jen dobře.
  Dita

  1. Diky za sdileni. Posilam hodne sil!! Nevzdavat se a vydrzet, musim zaklepat, ze ja mam nekolik let klid a doufam, ze to tak zustane. Ale clovek si musi hlidat to ofouknuti a bez dlahy uz radeji take neriskuji.

 4. Dobrý deň
  našla som si Vaše správy a chcem sa sem zapojiť. Mne v decembri 2020 vytrhli 8mičku zub a odvtedy mám problém s uchom. Bola som viac krat na ORL ucho je čiste bola som u neuroládo ten ma dokonca posla na magnetickú rezonanciu a EEG vsetko mam v poriadku vraj to bude trojklanný nerv ale ja nemam bolesti iba stale zaľahnuté v uchu uz skoro 3 mesiace alebo taký tlak už to neviem ani rozlíšiť. Dal mi lieky Timonil retard ktoré beriem týždeň a žiadna zmena tak mi zvýšil dávku a uz 3 dni ma bolí stále hlava samozrejme už si nahováram možné aj nemožné a som dosť smutná že sa nedeje žiadna zmena ani trošku pokrok. Prosim poradťe čo si myslíte dakujem

 5. Nemoc začala celkem nenápadně, na jaře jsem začala mít zvláštní “bolesti zubů”, které ale nebyly celodenní ani pravidelné. Zpočátku jsem jim nepřikládala velkou váhu, ovšem již za velmi krátký čas se začaly rapidně zhoršovat. Takové bolesti jsem ještě nezažila, nedokázala jsem přesně určit, odkud vlastně pocházejí, byly velmi “hluboko”. Tušila jsem, že se asi nejedná o klasické bolesti zubů, ovšem jsem je nedokázala ničemu jinému přiřadit. V té době jsem navíc měla skutečně problém se zubem (čistění kanálků), dokonce došlo i na vytrhnutí zubu. Jenže bolesti trvaly několik měsíců, objevovaly se po celé čelisti a hlavně byly čím dále intenzivnější. Zubaři mě ujišťovali, že zuby jsou již zcela v pořádku, navštívila jsem i několik specialistů. Až díky jednomu zubaři, který mě upozornil na to, že by se mohlo jednat o neuralgii trojklanného nervu, jsem se objednala k neurologovi, který diagnózu potvrdil. Také jsem se podrobila vyšetření (MTR, CT), které vyloučily roztroušenou sklerózu a nádor.
  Bolesti se vyznačovaly silnou intenzitou, intervaly mezi nimi se stále zkracovaly, bolesti se zhoršovaly, ke konci v podstatě nemizely vůbec. Nemohla jsem spát. Zhubla jsem 15 kilo. Lékař nasazoval stále silnější léky různých druhu, abych bolest dokázala vůbec zvládnout, navrhl i ozáření gamma nožem. Bolesti mě absolutně omezovaly v jakékoli činnosti, v podstatě jsem jen ležela, byla to nejhorší představitelná fyzická bolest, na škále 0-10 byla bolest na hodnotě 10. Nejhorší ovšem bylo, že se bolesti stále stupňovaly a nikdo nevěděl, co s tim. Velká dávka silných léků měla samozřejmě za následek zásadní vedlejší účinky, se kterými také bylo nemožné normálně žit.
  Až po 3/4 roce se můj stav začal lepšit, a to když jsem začala docházet na akupunkturu, na doporučení jedné paní, která se rovněž potýkala s neuralgií trigeminu. Dnes mohu říci, že mě pravě akupunktura doslova zachránila. Samozřejmě to nebylo hned, první zlepšení jsem začala cítit po cca 6 týdnech, po pravidelném docházení dvakrát do týdne se můj stav po roce výrazně zlepšil. Je důležité říci, že je nezbytné vyhledat skutečné odborníky, ve specializujících centrech, v nemocnicích, kde akupunkturu skutečně umí. Je rovněž třeba vydržet, byt trpělivý a kompletně změnit životní styl. Nyní, po vice jak dvou letech léčby mohu říci, ze můj stav je o 90 procent lepší, mohla jsem významné snížit dávky léků, vrátit se do normálního života – samozřejmě s omezeními. Bolesti se objevuji zejména pro chladu, klimatizaci, větru, průvanu – je proto velmi důležité, nosit pokrývku hlavy – čepici, čelenky – která chrání spánky, kde se nachází hlavni uzel nervu, a pokud je to třeba, nosit je i v noci. Často se uvádí, ze neuralgii trigeminu může způsobit i předchozí dlouhodobě vystavení se chladu. Zpětně jsem si uvědomila, ze jsem před vypuknutím tohoto problému pracovala v open office, kde byla extrémně silná klimatizace. Je nutné se vyhnout všemu studenému, včetně jídla a piti, které mi okamžitě spustí silnou bolest. Naopak je velmi žádoucí teplo, pobyt na slunci, také pouze teplé jídlo a nápoje, používat infračervené světlo. Trigeminus je také nesmírně citlivý na dotek, bolest se spouští s čistěním zubů nebo žvýkáním, je proto nutné, vyhýbat se tvrdému jídlu. Velký problém představuje stres, únava a různé druhy hluku, především vysoké tony – byt někde v hlučné restauraci, kině, na koncertě, v divadle je v podstatě nemožné.
  V neposlední řadě bych chtěla zmínit svoji zkušenost s doktory – bohužel je pouze velmi málo odborníků, kteří neuralgii trigeminu skutečně rozumí a dokáží pacientovi naslouchat, skutečně mu pomoci. Velmi často jsem se setkávala s přístupem, kdy lékař nevěděl, co dělat, nebo hůře kdy mě lékař v podstatě ani nevyslechl, pouze předepsal léky, které stejně neúčinkovaly, v horším případě zpochybňoval diagnózu nebo (a to zrovna v době, kdy jsem měla nejhorší bolesti) dokonce tvrdil, ze každý ma jiný práh bolesti a že v podstatě neuralgie trigeminu není zas tak hrozná nebo že pomůže sport. Je jasné, že takový lékař vůbec neví, o čem mluví. Léčba tedy byla psychicky velmi náročná bohužel i kvůli přístupu některých “lékařů”. Nicméně jsem měla to štěstí, že se mi pomocí akupunktury, kvalitních lékařů a vhodných léku podařilo bolesti velmi zredukovat.

 6. Dobrý den chci se zeptat, jak jste věděla, na čp si dát pozor třeba na obličeji aby se vám to nespustilo? Bojím se i zakašlat aby se to zase nespustilo. Děkuji za odpověď

  1. Bohuzel tohle neni nijak univerzalne dane. Pokud jste v lecebne fazi, pak nejsou zadne univerzalni rady co delat nebo nedelat, aby se to nespustilo, ja jsem v akutni fazi mela bolest stale a bylo jedno, co delam a nedalo se to odhadnout. Ale pak uz clovek sam odhadne, co mu vadi nebo nevadi a dle toho se musi ridit. Nejdrive mi to spoustela treba jakakoli poloha krom vzprimene, ale postupne se to ustalovalo. Pak jsem treba dva dny nemohla dat prakticky do pusy nic pevneho, protoze to okamzite spustilo bolest, ale to za dva dny nahrivanim a lecbou preslo. Tedy myslim, ze je to spise individualni a muze se to menit clovek od cloveka:( Po spravne lecbe uz to problem nebude.

 7. Na srovnání těla celkově jsem letos objevila rolfing, to se s žádnou jinou terapii těla nedá porovnat. Jedno ošetření víc než 10 masáží, opravdu. A na jemné dorovnani toho čelistního kloubu francouzská osteopatie, učí to tu MUDr. Holubova.

 8. Jen by mě zajímalo, paní Jana Dell Plotnárková je vystudovaná homeopatka? Protože pokud opravdu chcete zkusit homeopatii, která má smysl a předepisuje ji odborník, tak bych Vám doporučila pana Zachariáše https://www.pcch.cz/kontakty

 9. Pekný deň prajem,
  chcela by som Vás požiadať o radu. Kúpila som probiotiká v zložení: Bifidobacterium Longum HA-135…….10%….0,2 miliárd
  Lactobacillus Acidophilus HA-122……10%….0,2 miliárd
  Lactobacillus Rhamnosus HA-111…..80%….1,6 miliárd.
  Obaja so synom ich užívame 5 dní, obaja kvôli HIT. Obaja sme na diéte 6 rokov. Kvôli objasneniu situácie uvádzam, že momentálne nemáme žiadnu respiračnú chorobu a neužívame žiadne lieky.
  Naš problém je v tom, že tretí deň po začatí užívania týchto probiotík sa cítime, akoby na nás „niečo liezlo“, trpíme nespavosťou, tráviacimi problémami, zápchou, plynatosťou, syn má aj kožné problémy ( akné, ekzém). Keďže mi zloženie probiotík pripadá na HIT veľmi vhodné, prečo sa cítime práve naopak?

  Ďakujem za akýkoľvek nápad.

  1. Dobrý den, určitě je potřeba zkontrolovat obsah přídavných látek, to může být při HIT problém, ale také to může být dáno tím, že máte oba primární příčinu ve střevní dysbióze, což je obecně nejčastější příčina HIT. Je dobré se pak podívat na to, co se třeba popisuje u SIBO (kde je z počátku potřeba probiotika vysadit), pohlídat si, aby probiotika byla D-lactate free, což většina výrobců neuvádí. Může to znamenat tolik, že v tom střevě se něco děje, úloha probiotik je jednak produkce protizánětlivcýh látek, ale také komunikace s mikrobiotou daného člověka, tedy možnost ovlivnění složení, narušení, pak je otázka, zda se něco neděje s patogenními bakteriemi a podobně. Určitě je v takovém případě dobré probiotika vysadit a začít a pomalejším dávkováním, tedy pokud se jedná o tablety, dát si z počátku třeba jednu za tři dny a pozorvat, zda budou symptomy přetrvávat. Jinak to, že jsou bakterie bezpečné z pohledu HIT neřeší to, co se děje v daném člověku a že jsou bezpečné z pohledu orální tolerance (jsou lidé, kterým opravdu sedí jen jeden typ probiotik a jiný nemohou, přestože sou použity stejné kmeny), pokud by byl člověk zdravý a neměl ve střevě žádný problém, takto malá dávka probiotik by měla max. zůstat bez účinku (tedy bakterie prochází do stolice), pokud se něco děje, je ptořeba zvážit buď složení tablety/kapsle, případně zkusit s menšími dávkami a postupně navykat (tedy v tomto případě to, že syn reaguje stejně, může naznačovat, že zdědil vaši mikrobiotu a tedy ta může být příčinou vašich problémů), případně zkusit i podávat v jinou hodinu, otestovat, zda podávat po jídle nebo bez atd (může ovlivnit průchod tablety střevem a to, kde dojde k jejímu rozložení). Také je možnost z počátku volit jednodruhová probiotika či vyzkoušet jiného výrobce, často právě v tom bývá zakopaný pes.

 10. Opravdu vyčerpávající článek. Můžu Vám říci, že pokud bych se někdy s Vámi setkal osobně, tak bych asi taky z toho všeho co tady popisujete a hlavně z té plastové zubní ortézy omdlel hned na místě. Takové ceny. Když si to hodím dohromady, tak to ani není možné. To se po vás vyloženě vozí negativity a to máte od nich za to, že pomáháte dobru.. Bohužel. Jinak bych Vám ještě mohl poradit biopronové světlo, tedy bioptronovou lampu. Působí do hloubky a léčí záněty. Zrychluje regeneraci. Není to podvod, mám to vyzkoušené.

  1. Mne pri všetkých zápaloch vždy pomohlo infračervené /suché/ teplo, ako aj odstránenie bolesti z jaziev po endometrioze a operáciach.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.