Histaminová intolerance ve vědecké literatuře aneb mnoho zbytečného povyku pro DAO

Posted by

Bylo by hezké každý den přinášet pěkné zprávy, ale tak svět prostě nefunguje. Dneska se podíváme, co se ohledně HIT dostalo poslední dobou do vědeckých časopisů. Člověk by za 5 let sledování této problematiky čekal extrémní boom a ono nic. Možná proto, že se o žádný boom nejedná a že jsme začali masivně diagnostikovat něco, o čem toho ještě moc nevíme. A postupně tak odhalujeme, že naše diagnóza HIT znamená jen špičku ledovce neodhalených nemocí a příčin. Tím vám samozřejmě nechci říct, že nemáte problémy s histaminem či jinými látkami v potravě a že nebudete muset nadále měnit svůj životní styl, ale chci vám naznačit, že vám špatná diagnóza může také uškodit a že musíte vždy myslet i trochu dál. Jelikož asi přišla okurková sezóna, nastala druhá vlna HIT boomu a já s povzdechem stále sleduji, že opakujeme (i v lékařských časopisech) zastaralé informace, ať už o diagnostice, významu enzymu DAO, léčbě atd. A také vám chci ukázat, že pokud máte nižší enzym DAO a nemáte problémy, tak opravdu nemusíte mít HIT a lékař vás děsí zbytečně.

Pokud jste nováčci v této problematice, pak se asi budete chtít podívat na mé články, třeba o tom, že stanovení DAO v krvi není vhodné vyšetření, na kterém bychom měli stavět jakoukoli diagnózu, natož histaminové intolerance (zde). Pokud chcete vědět více o tom, proč není histaminová intolerance vhodný název proč nízkohistaminová dieta není lék, podívejte se na mé rozbory dvou vědeckých prací, které se této problematiky v poslední době dotkly (zde a zde). Ale stejně jako vy jsem chtěla vidět nějaké pozitivní zprávy, něco, co by nás posunulo a trochu usnadnilo v porozumění této problematiky. Před více jak rokem jsem zahlédla na nějaké blogu nadpis ve stylu: Potvrzeno, HIT je způsobena nedostatkem enzymu DAO. V tu chvíli jsem se zarazila. What the hell? Jak potvrzeno? Vždyť s touto myšlenkou operujeme už roky a najednou někdo jako přišel s tím, že u pacientů s HIT je nízké DAO? Vždyť na základě toho jsme postavili celou diagnózu intolerance (tedy nedostatek enzymové aktivity). Tak jsem se musela samozřejmě podívat do článku a zůstala jsem nemile překvapena.

Zdroj: http://www.diagnosisdiet.com

Je HIT důsledek sníženého enzymu DAO?

Ano, před tím rokem mi ani nestálo za to se publikací zabývat. Ve studii se samozřejmě dozvíte všechny polopravdy, co byly vágně vyhodnoceny z některých studií, ale i autoři zmiňují, že výsledky zaslepených studií nejsou příliš jednoznačné. K mému překvapení do zmíněné studie zařadili jen 14 lidí (z toho někteří měli třeba alergie na roztoče, u dalších odhalili orální alergie na specifické ovoce, 6 pacientů referovalo reakci na mléčné i bez potvrzení laboratorními testy, většina z nich měla už předtím speciální dietu, prostě miniaturní soubor absolutní směsky dalších nemocí, které mohou souviset s histaminem). Jeli podle nové metody stanovení DAO, z těch 14 lidí měli 4 nad hranici 10 U/ml a podle diagnostických hodnot testu pro DAO tedy HIT nepravděpodobná. Takže skoro 1/3 pacientů by jim podle tabulek měla vypadnout (tedy měli symptomy, reagovali pozitivně na dietu, ale neměli snížené DAO). I tak podle 10 pacientů (s dalšími nemocemi či intolerancemi) vyhodnotili, že je při HIT snížen enzym DAO, protože pacienti referovali zlepšení na dietě a při suplementaci DAO. Samozřejmě do studie zahrnuli kontroly, kde naměřili vyšší hodnoty DAO, ale je potřeba si všimnout, že jejich kontrolní pacienti začínali na hodnotách cca 7 U/ml a také neměli žádné symptomy. No a na základě tohoto super přesvědčivého souboru vyhodnotili spojitost mezi enzymem DAO a HIT. Jaj.

Zdroj: http://www.dominickhussey.ca

Chronická urtikárie jako následek HIT?

Ten stejný rok vyšla publikace, kde se snažili zjistit, jestli chronická spontánní urtikárie nějak souvisí s histaminovou intolerancí, protože část pacientů referovala možnou spojitost s histaminovými potravinami. Abych to neprotahovala, nenašli souvislost s HIT či historií reakce na jídlo s obsahem histaminu a autoři shrnují, že pacienti zřejmě z nízkohistaminové a nízko-pseudoalergenové diety těžili proto, že obsahuje nízké množství pseudoalergenů, a ne z toho, že by omezili histamin. Není na škodu se zamyslet nad tím, že většina „vysoko“ histaminových potravin je často řazena mezi silné alergeny či pseudoalergeny a úleva při jejich vyřazení nemusí nutně souviset s histaminem.

Může nízké DAO za vaše migrény?

A na to by mohla krásně navázat studie z letošního roku ze Španělska, kde je dlouhodobě známo, že se zabývají spojitostí nízkého DAO, histaminu a migrény (a propagace preparátů s obsahem enzymu DAO). V této studii podle autorů ukázali, že DAO je nízké u pacientů s migrénami. Samozřejmě jsem se podívala na studii blíž a určitě mě pobaví, pokud teď někdo bude tvrdit, že migréna je rozhodně z nízké hladiny DAO. V tomto případě měřili autoři ještě ve starých jednotkách HDU/mL, za 137 pacientů mělo 87% hladinu DAO pod určenou hraniční hodnotu. K tomu vzali jen 61 kontrol a co se nestalo? 44% z této kontrolní skupiny mělo také DAO pod hranici. I tak se autoři rozhodli, že enzymu DAO musí v tomto případě dát rozhodně roli a vyhodnotili, že u pacientů s migrénami je DAO častěji nižší než proti kontrolám. Trochu mě zaráží, že třeba nebrali v potaz, že většina pacientů s migrénami užívá často velké dávky léků proti bolesti, které mohou poškodit střevo a tedy klidně vést k poklesu DAO/vyššímu vstřebávání histaminu z potravy, že třeba u žen se mění hodnota DAO s menstruačním cyklem, že roli hraje dietní režim atd. Takže ve zkratce? I v této studii měla téměř polovina kontrolní skupiny zdravých lidí snížené DAO podle nastavených limitů a autoři i tak stále tvrdí, že nízké DAO souvisí s nástupem migrény:(. A ano, zatímco celé řádce pacientů s migrénami pomohou změny v dietě, očividně to nemusí souviset tak úplně s DAO nebo pouze histaminem.

Závěrem

Zatímco víme, že je nějaký problém na úrovni histaminu či případně na úrovni pseudoalergenů/alergenů v potravě, není úplně jasné, že v tom má prsty enzym DAO. Pokud tedy vaše diagnóza byla postavena jen na nízké hladině DAO a vaše případné symptomy neustoupí do 4 týdnů od nasazení diety, je potřeba se zamyslet. Velká část studií odhaluje nízké DAO i u celé řady kontrolních zdravých jedinců, kteří nemají žádné symptomy. Tak kde je tedy rozdíl? Nízké DAO tak může poukazovat na to, že se něco v těle děje, že je problém se střevem (tedy že je třeba zvýšená propustnost, dysbióza, poničená mikrobiota, případně zánětlivé procesy) či imunitou. Pokud naopak máte podezření na HIT a lékař vám nechce stanovit enzym DAO, tak jej nenuťte, není to absolutně výpovědní hodnota. Většina pacientů i přes vymizení symptomů nepozoruje nárůst enzymu DAO a často vidím, že jsou z toho lidé smutní. Přitom je to zbytečné, protože DAO může být u těchto lidí nižší prostě geneticky a nesouvisí s tím, zda budete reagovat na histamin ze stravy nebo ne. Jedinou možností stále zůstává zavedení dietních opatření a nastavení vlastní diety a vyživení těla (namísto krmení umělou hmotou z obchodů a restaurací). Prostě musíte vědět, co jíte, a to se vám při kupování polotovarů či hotových jídel nepodaří. Pokud není problém v enzymu DAO, je i název „histaminová intolerance“ špatný. Jenže teď už o tom píše každý druhý časopis a každý mluví, tak se nám to bude těžko měnit:((. Jedno je ale jasné – ať už máte problémy s migrénami, ekzémem, urtikárií nebo třeba zažívací, vyzkoušet dietu s nízkým obsahem histaminu a pseudoalergenů je to nejmenší, co pro sebe a své zdraví můžete udělat. A když nezabere, možná budete muset vyzkoušet jinou dietu. Je úplně jedno, jak špatnou diagnostiku dnes máme a jakou hodnotu DAO máte, z úpravy jídelníčku můžete profitovat a je tedy na vás, jak naložíte se svým zdravím.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.