Nová studie opět poukazuje na nesprávnost diagnostiky histaminové intolerance aneb problematika potravinové hypersenzitivity

Posted by

Jelikož boom histaminové intolerance se stále diskutuje a stále probíhá diagnostika pouze na nepřesném a nevhodném markeru měření enzymu DAO v krvi, je dobré se na toto téma bavit. Důvod není ten, že by vám někdo chtěl brát vaši „vysněnou“ diagnózu nebo to, že by dieta nebyla potřebná (pokud jste nemocní, dost pravděpodobně s tím vždy souvisí něco špatného s jídelníčkem, aniž bychom si to uvědomovali, protože moderní doba je v takovou chvíli proti nám), ale ten, že špatně určená diagnóza může oddálit tu správnou diagnózu a následně zhoršit prognózu nemoci. A také ten, že nevhodně nastavený jídelníček, kde se budete dlouhodobě okrádat o živiny, vám nakonec ještě více ublíží. Co je opravdu smutné, stále častěji takto ubližujeme i dětem, kde se nakonec místo selského rozumu necháme manipulovat reklamou, lékaři i ostatními lidmi obecně, abychom jim vytvářeli závislosti na lécích a nevhodných stravovacích návycích.

Pouze pětina pacientů s podezřením na HIT má ve skutečnosti HIT

Dnes bych se chtěla zmínit o článku, který honosně hlásá, že měření cirkadiánního rytmu (pokud nevíte, co to je, koukněte se třeba SEM, protože cirkadiánním rytmem jsou prakticky určené různé procesy v našem těle a je to velmi důležité pro náš život) odhalilo zvýšení hladin histaminu a snížení enzymu DAO u 24% pacientů s podezřením na histaminovou intoleranci. Pro někoho by to mohlo znít jako skvělá zpráva, ale pro mě je to spíše varování. Znamená to, že přestože všichni zapadali podle kritérií do kolonky „HIT“, pouze jedna pětina pacientů má ve skutečnosti problém s histaminem a DAO a 76% pacientů je chybně diagnostikováno nebo prostě nelze problémy s histaminem svalovat na jeho hladinu v souvislosti s aktivitou enzymu DAO. Je mi jasné, že teď se většina z vás začne dušovat, že oni jsou ti s tou nízkou hladinou DAO, což samozřejmě statisticky nebude sedět (zde článek o tom, že DAO není vhodný marker a neplatí rozhodně ta rozmezí, která teď užíváme, protože až 1/3 pacientů bez HIT a potíží má také nízké DAO, takže to vůbec nemusí vypovídat o tom, jak metabolizujete histamin), stejně jako se většina lidí dušuje, jak to mají v rodině geneticky a přitom takové množství případů je minimální (více zde). Proto je dobré mít stále na mysli, že u většiny pacientů je HIT následek jiné nemoci nebo vyústění problémů a že naše tělo volá o pomoc. A nebudete tomu věřit – nízkohistaminová dieta nemusí být ani zdravá ani léčivá a většina léků stav může ještě zhoršit nebo dokonce vyvolat. Pacienti by neměli brečet na internetu, jak se jim hroutí život, protože si nemůžou dát pizzu, ale měli by volat po lepší diagnostice a po tom, aby nejen oni sami, ale i jejich lékaři, lépe porozuměli fungování těla a jak s ním pracovat.

Pokud neustoupí příznaky na dietě, nejedná se o HIT

Pojďme se i tak podívat na studii, která ukrývá ještě několik dalších zajímavých bodů okolo HIT. Fakt je, že byla provedena jen na 33 pacientech, což je opravdu malý soubor, a z toho jen u 8 z nich zjistili, že by se mohlo jednat o problémy s histaminem v návaznosti na špatnou funkci enzymu DAO. Dalších 31 pacientů bylo přijato jako skupina zdravých kontrol nebo alergiků (zvýšené IgE). Co bych vypíchla jako zajímavé body z výše zmíněné studie:

  • Neexistuje korelace mezi subjektivními potížemi pacientů a hladinami histaminu v plazmě, což poukazuje na fakt, že nám v této rovnici stále něco uniká.
  • Velmi důležité: v případě, že pacientům neustoupily potíže na nízkohistaminové dietě, bylo vyloučeno, že by se jednalo o HIT (a oni byli vyloučeni ze studie). Takže pokud vám na nízkohistaminové dietě neustoupí příznaky, prakticky nespadáte do skupiny HIT pacientů.
  • Z oněch 33 pacientů s podezřením na HIT bylo téměř 85% žen, což poukazuje na vyšší výskyt mezi ženami.
  • Pacienti, u kterých nezaznamenali změny v aktivitě DAO nebo vyšší hodnoty histaminu během dne, označují autoři jako skupinu s přecitlivělostí na potraviny. Symptomy jsou totožné s HIT a podle kritérií studie také ustoupily na nízkohistaminové dietě. Pokud se vám tedy polepšilo na HIT dietě, ještě to nutně neznamená, že máte histaminovou intoleranci, ale možná máte přecitlivělost na potraviny (což může souviset s tím, že reagujete i na potraviny bez vyšší hladiny histaminu).
  • Zatímco HIT pacienti vykazují spojitost pouze s jednou další potravinovou intolerancí (v této studii u 25% případů byla souběžnost histaminové a sorbitolové intolerance), alergici a lidé s potravinovou hypersenzitivitou mají obvykle i více potravinových intolerancí. V této studii u těchto pacientů potvrdili častý výskyt fruktózové, laktózové a sorbitolové intolerance a poukázali na to, že zřejmě tito pacienti mají i další zatím neidentifikované intolerance. U těchto pacientů je velká šance, že jim pomůže lowFODMAP dieta.
  • U symptomatických pacientů, ať už ze skupiny HIT, potravinové hypersenzitivity či alergiků, nacházíme různé primární nemoci stejně často (tedy příčinu problémů): snížená funkce štítné žlázy, atopická dermatitida, astma, deprese, gastrointestinální a kardiovaskulární choroby, endometrióza, fibromyalgie. Migrény se nejčastěji objevovaly u skupiny pacientů s potravinovou přecitlivělostí (tedy ne u HIT, ale té druhé skupiny). Lidé bohužel často zaměňují, že mají HIT a z toho nějaké problémy, ale ve skutečnosti mají některou z výše zmíněných nemocí a jako následek pak problémy s jídlem/HIT a alergiemi (a proto je správná diferenciální diagnostika tak důležitá).
  • Za sníženou aktivitu DAO se tady považuje cca poloviční aktivita měřené DAO u kontrol. Není to tedy tak, že by normálně lidé měli několikanásobně větší aktivitu DAO než lidé s HIT, jak se občas někde uvádí. Rozdíly nejsou tak patrné. Autoři zde vyhodnocují výsledky trochu k obrazu svému, protože v některé časové body se hodnoty histaminu u HIT skupiny hodně překrývají s hodnotami u zdravých kontrol, zvláště v odpoledních hodinách jsou většinou stejné. Tedy prakticky u každého člověka, ať už zdravého nebo HIT, se hladiny histaminu mění a nemusí být nutně zvýšené ani u histaminiků (což zde bohužel autoři ve snaze doložit svůj výsledek zneužívají). To opět potvrzuje, že měřit hladinu histaminu v krvi také nemá moc smysl.
Zdroj: http://www.dominickhussey.ca

Co z toho plyne?

Pokud máte podle příznaků podezření na histaminovou intoleranci, jedno měření DAO v jednom čase vám bohužel nic neprozradí. Příznaky nejsou specifické pro HIT, ale mohou být úplně stejné při alergiích nebo potravinové přecitlivělosti. Pokud začnete držet nízkohistaminovou dietu, musí během měsíce vaše příznaky odeznít, pokud tomu tak není, nejedná se z tohoto pohledu o HIT. Pokud  příznaky odezní, nemusí se stále jednat o HIT, ale o potravinovou přecitlivělost, která je často doprovázena dalšími intolerancemi, a nízkohistaminová dieta může pomoci. Ještě účinnější může být např. lowFODMAP (více o lowFODMAP zde). Rozlišit HIT od potravinových přecitlivělostí je velmi důležité z toho pohledu, že člověk pak klidně může tolerovat histaminové potraviny a naopak může reagovat na potraviny bez obsahu histaminu (často pak svádíme problémy na individuálnost HIT, ale HIT za to vlastně nemůže, lidé ignorují možnost výskytu přidružených intolerancí a přecitlivělostí). Pokud tedy patříte mezi lidi, kteří reagují na potraviny bez obsahu histaminu, je dost možné, že vůbec netrpíte HIT a zbytečně se trápíte podle seznamu potravin, který pro vás není vhodný. To jen potvrzuje, že jediná cesta při problémech s potravinami je sestavit si vlastní jídelníček podle testování tolerance daných potravin. Navíc je vždy dobré pátrat pro primární příčině, které obvykle stojí za problémy s tolerancí potravin.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.