Daosin, Histame, HistDao? Je rozdíl mezi DAO preparáty?

Posted by

Aktuální informace k roku 2020

Nezávislá studie (ZDE) ukázala, že doplněk stravy Daosin nemá dostatečnou degradační účinnost na histamin v potravinách určených pro konzumaci lidmi. Studie se zabývala možností, zda vůbec vepřový enzym DAO může dostatečně zabírat jako doplněk a závěrem bylo, že komerčně dostupný preparát pro histaminovou intoleranci nesplňuje podmínky pro uspokojující redukci histaminu u intolerantních osob. Jediný, na co studie poukázala, že při „simulaci“ trávení může pomáhat samotná kapsle, která na sebe může mírně vyvazovat histamin (testovali účinnost jílu na hodnoty histaminu a stejně jako shellak má potenciální možnosti navazovat histamin). Závěrem lze tedy shrnout, že aktuální doplňky na trhu se zdají být neúčinné či nedostatečné a že je potřeba pracovat na zlepšení izolace/stability enzymu či se zaměřit naopak na využití např. materiálu tablety, který by mohl přinést pomoct při odstranění histaminu při trávení potravin s jeho obsahem. 

Rok 2013

Aneb stejný článek, jiný název. Omlouvám se všem, kdo již četli, ale na žádost zástupce firmy Sciotec (převzala později Strada) jsem byla nucena změnit nejen název, ale přinést další update. Osobně beru další email jako nepříjemný nátlak na mou osobu a jsem velmi smutná, že takto u nás funguje svoboda slova. Aneb velké firmy jako Sciotec mají zřejmě dost peněz na placení firem, které se pak naváží do malých blogerů (a snaží se tak zachovat dobré jméno), místo aby se soustředili na zkvalitnění svých služeb (nereagovat vůbec na dotaz svého potenciálního zákazníka a reagovat až na vydaný blogový příspěvek svědčí o politice této firmy, tedy o zájmu firmy o své zákazníky). Pokud budete mít další dotazy, kontaktujte mě, prosím, osobně na uvedeném kontaktu (soukromá pošta je asi jediná možnost, jak se vyjádřit upřímně). Tímto doufám, že všichni z týmu Aloris Consulting dostanou tučnou odměnu. 

Daosin je preparát, který obsahuje extrakt z vepřových ledvin, jež obsahuje enzym diaminoxidasu (DAO). V podstatě jako první informace o HIT přinesla na Slovensku právě brožurka doktora Hrubiška, která sloužila jako doprovodný leták k Daosinu. Ano, takhle přišla do podvědomí lékařům (i když někteří se to dříve dozvěděli z odborné literatury). U nás v Česku byla později brožurka přepsána Mudr. Petrů a pacient se v ní dočte to, co ve všech ostatních. Bohužel informacím chybí vědecký podklad a citace a zdá se, že jsou informace schválně trochu zveličené.

daosin_30O Daosinu se dočtete ve velkém množství diskuzí a není snad týdne, kdy by se opět a znovu nerozebíral. Z toho, co jsem pochopila, část uživatelů se shoduje na velmi malém či žádném účinku, ale najde se pár jedinců, kteří v daném preparátu našli spásu a zabere jim. Těm to moc přeji a doufám, že to vydrží. Čím to tedy je, že zabírá jen určitému množství pacientů? První otázkou je podávání daného preparátu, a názory se liší i mezi lékaři. Někdo doporučuje dvakrát denně (návod od výrobce Daosinu), někdo pouze před vysoce histaminovým jídlem. Pokud však má preparát fungovat jako jiné enzymové preparáty užívané při intolerancích, musel by se tedy brát před každým jídlem obsahujícím histamin (a to jak se uvádí 20-30 minut před jídlem, aby měl enzym čas dostat se do místa působení – tenkého střeva). V tom si myslím, že by mohl být zádrhel, proč některým nefunguje a některým ano. Čas užití, proces trávení, střevní mobilita a v neposlední řadě rychlost příjmu a trávení pozřeného jídla bude rozhodovat o množství aktivního enzymu v době, kdy se histamin dostane do tenkého střeva. Z Londýnské kliniky také přišly náznaky, že protein (enzym) není dostatečně ochráněn, aby prošel až do střeva, a že se ho tedy velké množství histaminu ani nedočká. Tak jako tak, ani pacienti, kterým přípravek přijde účinný, se neshodnou na době správného užití. Také se příliš často vyskytuje spojení „trochu pomáhá“. A to nevypadá, že by tito lidé jedli VŠECHNO, jak někteří lékaři slibují!

daosinCo mě však více zajímalo, kolik je ve skutečnosti aktivní látky v onom preparátu. Evropský Daosin od firmy Sciotec, který je dnes k dostání i v ČR (a tudíž si jej pacienti už více nemusí objednávat z Rakouska či Slovenska), na svém obalu danou informaci neuvádí. Neváhala jsem tedy kontaktovat přímo výrobce a také Slovenského dovozce, abych se zeptala na množství aktivního enzymu ve výrobku. Tuto informaci samozřejmě musí mít k dispozici a otestovanou. Předpokládám, že když mám za 60 tabletek zaplatit 1000 Kč z vlastní kapsy, budu plně informovaná. Bohužel jsou tomu téměř tři týdny a nikdo se mi neozval. Ani z jedné firmy. histameOtevírá se tak otázka, zda vůbec čtou kontaktní formulář na svých stránkách, či zda mají čisté svědomí u svého výrobku (tak jako tak, jejich netečnost na ně nevrhá dobré světlo). Stejně tak jsem se zajímala o testování, klinické výsledky a závěry z výzkumu výrobku (museli přece aktivitu enzymu otestovat). Nenašla jsem žádné a z firem se ani na tento dotaz nikdo neozval.  Výrobce se však na svých stránkách odkazuje na americký výrobek Histame od firmy Naturally Vitamins, která ještě v roce 2012 uváděla u svého preparátu aktivitu DAO 4.000 HDU. daosin swansonNa tlak (snad i tohoto blogu byl popis změněn na klasických 10.000 HDU 0,3 mg, jelikož všechny firmy prý dostávají úplně stejné mikropelety s DAO). Když se podíváme na výrobek s názvem Daosin od firmy Swanson Health Products, zjistíme, že ve svém přípravku mají na stejný obsah proteinu aktivitu 10.000 HDU. Swanson je sice americká firma, ale jak sami uvádí, Daosin je registrovaná značka Sciotecu a mělo by se tak jednat o stejný produkt. Každopádně Američané už doporučují brát jednu tabletu s každým jídlem, kdy je to potřeba. Velmi zajímavé však je, že Maďaři (Daosin) pro stejný výrobek uváděli v roce 2012 až 36.000 HDU v jedné tabletě (VIZ UPDATE dole na stránce).

HistoDAO_60cPak se ještě na trhu vyskytuje přípravek HistDAO firmy Xymogen, který dle deklarace obsahuje opět 10.000 HDU a k tomu nějaký vitamín C (nenechat se zmást, jejich produktový popis 20.000 HDU je pro dávku 2 tablety). Tento výrobek byl původně určen jen do rukou lékařů či vám lékař spolupracující s firmou musel dát kód pro nákup (dle nových informací již koupíte sami). Vzhledem k tomu, že se jedná o stejně účinný preparát jako ty volně prodejné, zajímalo by mě, jaký je v tom rozdíl. Zvláště, když onen preparát je opět exkluzivně produkován pod licencí Vídeňského Sciotecu. HistDao alespoň v původním popisu zdůrazňuje, že Daosin nepomáhá na pravé potravinové alergie a intolerance lepku (ať už senzitivitu či celiakii). Pozor by si také měli dávat extra citliví lidé, jelikož zřejmě je možnost mít alergii na některou z přídavných stabilizačních látek.

histoxym_60c_histamine_a9eHistamine Block od firmy SeekingHealth opět obsahuje patentované složení firmy Sciotec. Trochu zavádějící mi přijde jejich uvedení „vegetariánské“ kapsle (rok 2012), když je stejně enzym preparát z vepřových ledvin. Prodejce uvádí, že DAO není absorbován a nepůsobí tedy systematicky, jen v trávícím traktu. Stejně tak není schopný regulovat pravé potravinové alergie. Pokud se tedy ve vašem těle bude hromadit histamin např. z mastocytů v jiné části těla než je střevo, daný preparát není schopen histamin rozložit. Tedy jakmile se dostane histamin do krve, Daosin/Histamine Block nemohou ani fungovat. Příznaky HIT by měly být odstraněny nízkohistaminovou stravou. Pokud jste si jistí svou dietou, užíváte Daosin a stále máte problémy, je potřeba hledat příčinu, protože se pak zřejmě nejedná o histaminovou intoleranci (může se jednat o nezjištěné alergie – např. stále vysoké IgE stimulují uvolňování histaminu a tam pak Daosin nemůže zabírat,  citlivost na chemikálie, plasty, autoimunitní onemocnění atd.).

Mimochodem firma Bio-research Products Inc. pracuje na vývinu rostlinného preparátu, který bude v jedlé kvalitě. Tak nezbývá než držet pěsti, aby se jim to povedlo.  Jak se tak zdá, trh je ovládán firmou Sciotec, která se nenamáhá odpovídat na položené dotazy. Problém je v tom, že není tedy konkurence. Jednu dobu na internetu kolovaly zprávy, že právě Londýnská klinika vyvíjí vlastní preparát (HistRelief), který bude rostlinný (tedy vhodný i pro vegetariány a lidi s alergií na vepřové maso). Preparát byl testován i na těch, kteří měli to štěstí a byli pacienty dané kliniky. Co se však děje z přípravkem teď, netuším, jelikož hlavní průkopník výzkumu HIT v dané oblasti odešel do důchodu (a testy byly přerušeny z důvodu rozdílných výsledků u pacientů, což ovšem jiné velké firmy nemohlo zastavit). Mimochodem také spektrum metod na zjišťování histaminové intolerance měli širší, protože snížené DAO neindikuje samo o sobě ještě HIT (může být snížen důsledkem jiných intolerancí a mikropoškození střeva, rakoviny střeva či například hypoxického šoku v důsledku srdečního selhání atd.). Dle v oblasti zkušenějších států je potřeba širších testů a přesné specifikace (a tím i vyloučení jiných nemocí, které tak mohou být potlačeny, avšak neléčeny).

Příznivá zpráva nakonec – předpokládá se, že lidé se zvýšenými hladinami histaminu mají menší riziko nádorového onemocnění a také při zavedení nízkohistaminové stravy bude jejich imunita silnější proti běžným ochořením. Histamin totiž po celou dobu stimuluje buňky imunitního systému a vybuzený imunitní systém je pak odolnější vůči zánětlivým procesům (pouze při dodržování nízkohistaminové diety, vysoké dávky histaminu naopak spouští zánět v těle). 

UPDATE + UPDATE 2

Po půl roce se mi ozval zprotsředkovatel firmy Sciotec. Upozornil na brožurku pro Českou republiku, kterou sepsal MUDr. Petrů. Dále také odsouhlasil několik mých postřehů, jiným naopak oponoval. Fakt je ten, že se klinické studie nechystají a tedy uvedení doplňku jako léku se jen tak nedočkáme (a tím pádem ani podpory pojišťovny). Deklaroval, že VŠECHNY DAO preparáty jsou stejné (pravdou je, že se rozhodně výrobci nevyplácí vytvářet speciální produkt pro ČR nebo SK a tedy rozdíl přípravků může být maximálně ve skladování atd, což si musíte vyřídit se svou lékárnou). Ani Maďaři dokonce nemají vyšší množství enzymu a informace byla na základě tohoto příspěvku opravena! Firma Xymogen už dodává i do rukou pacientů, základem je však stejný dao enzym, jako pro Daosin preparáty. Rozdíl může být tedy v plnidlech  a přídavných látkách, proto mohou oravdu někteří referovat, že jim menší množství účinné látky zabírá lépe než třeba Daosin, kde může být nějaká složka pro ně alergenní!  VŠECHNY tablety jsou naproto stejné (pro ty, co se bály, že by do ČR a SK dováželi „šmejdy“), obsah je ÚPLNĚ stejný, jednotliví distributoři si pouze balí tablety do svých nádobek. Pokud tedy nehraje roli balení a vám preparát nezabírá, NEMÁ smysl si kupovat jiný výrobek s obsahem DAO, jelikož původ je stejný. Jako mnoho léků, může i daosin vyvolávat vedlejší účinky a jeho užívání a působení bude opravdu záležet jedinec od jedince (stejně jako je rozličná potvůrka HIT, stejně tak může každý reagovat jinak). Těmi vedlejšími účinky myslím možnou intoleranci či alergii na jiné složky kapslí a plnidel (pokud ne přímo alergii na vepřové maso). Pozor by si měli dávat také alergici na rýži, jelikož obsahuje rýžový škrob. Pokud se vyhýbáte kyselině askorbové z některých zdrojů, pak i Daosin ji obsahuje a výrobce neuvádí původ. Například spousta z vás nesnese mouky s přídavkem E464,  daosin obsahuje E463, což jsou velmi podobné molekuly atd (plus pár dalších Eček). Pokud se zaměříte třeba na přidávaný oxid titaničitý, zjistíte, že některé publikace poukazují na jeho možnou škodlivost (role v produkci oxidačního stresu). 

Někdo udává, že Daosin bere opravdu 30 minut před jídlem, někomu stačí 10, někdo bere hned přímo s jídlem. Někteří lidé popisují účinek i po zpětném užití, jiní ani po měsíci užívání nepoznali rozdíl. Nepotkala jsem však člověka, který by si s daosinem mohl dovolit jakékoli jídlo, jak se někde občas slibuje, základem je vždy dieta! Pokud jste si krabičku daosinu koupili a nepostřehli žádné účinky, vyzkoušejte různé časové body a dávku pro zajištění možného pozitivního účinku.

Jak to tak vypadá, pokud vám tedy nezabírá Daosin, ostatní preparáty vám trn z paty nevytrhnou. Nezbývá než doufat, že se časem objeví konkurence, která nám představí ten zázračný lék na HIT.

24 comments

 1. Dobrý den Kašulko,
  velmi oceňuji Vaši aktivitu a fungování blogu. Mně přinesl nové náměty a směry dalšího pátrání po příčinách mého autoimunitního onemocnění. Jsem jeden z těch mála, kterým snad Daosin pomáhá (alespoň si to myslím).
  Velmi mne zaujala Vaše myšlenka nabuzení imunitního systému proti nádorům. Bohužel jsem již 2 roky léčen imunosupresivy, které zase imunitu snižují. Jsem přesvědčen, že moje alergie ( již od dětství) jsou způsobeny postižením tenkého střeva, snad následkem léčení tetracyklinem v dětství.
  Rád bych si s Vámi na toto téma popovídal, pokud budete mít zájem.
  Stačí sms na 602 261 602.
  Děkuji

 2. Dobrý den, moc děkuji jak pisatelum tak vam za odpovědi, mám dotaz šílené bolesti žaludku přecházející do břicha, nebo bolest na prsou,bolest hlavy svědění po celém těle, jsou tohle vše příznaky histaminove intolerance? Daosin jsem vyzkoušel ale bezvýsledně, lékaři kroutí rameny, už si nevím rady. Děkuji za jakoukoliv odpověď. S pozdravem Milan.

  1. Dobrý den, mohou a nemusí, nejsou to specifické příznaky a hlavně HIT je povětšinou následek dalších nemocí, tedy spíše symptom (více na blogu). Pokud nepomohl Daosin vůbec, nemusí to ještě znamenat, že histamin není na vině, ale že spadáte mezi většinu, které nezabírá. Důležité a rozhodující je vyzkoušet alespoň na 3-4 týdny eliminační dietu s omezením histaminu. Pokud začnou symptomy ustupovat, můžete je přisoudit potravinám a případně histaminu, pokud ne, je třeba hledat jinde. Nic přesnějšího než dieta a změna životního stylu neexistuje. Tedy jednak vyloučit všechny možné příčiny (střevní dysbioza, alergie, celiakie a další autoimunitní choroby, poruchy imunity, parazity, bakteriální infekce atd) a jednak nasadit dietu, podle toho se pak orientovat dál.

 3. Ahoj, u mě je to s Daosinem takhle. 17 let mi bylo špatně po každém jídle i po sebemenší fyzické aktivitě a trochu méně špatně kdykoliv jindy v průběhu dne. Jen jsem se ráno postavila na nohy, už mi začly tachykardie, zadýchávala jsem se a bylo mi na omdlení. Když jsem si ráno dala snídani, třeba jednu housku, mohla jsem si být jistá, že do práce ten den už neodejdu.Tachykardie se za pár minut zhoršily, ztuhly mi svaly- hlavně nohy, začaly křeče v nohou, udělalo se mi strašně zle, zamlžilo se mi před očima, bolesti pod žebry, jako by mě tam někdo bodal nožem, slabost a třes a musela jsem si jít lehnout, abych neupadla. Jakmile jsem si lehla, okamžitě jsem usnula a spala několik hodin. Takhle to u mě bylo každý den, vždycky po prvním jídle. Do práce jsem proto mohla odejít jedině nalačno a pak celý den nic nejíst. Když jsem přišla domů, najedla jsem se, úplně vyčerpaná jsem se svalila do postele a spala, někdy až do rána. A ráno začlo všechno nanovo. Doktoři 17 let nepřišli na nic. Veškeré krevní testy jsem měla perfektně v normě, včetně alergologie a endokrinologie, tachykardie neměly nic společného s kardiologickým onemocněním-prý to bude ASI NĚCO metabolického, vyloučili roztroušenou sklerózu, různá nervosvalová onemocnění, atd. Léčili mě na přílišnou spavost- a nevyléčili- žádné jejich léky na mě nezabíraly a samozřejmě mě svěřili i do péče psychiatra, protože určitě musím být magor. Po lécích od psychiatra se můj stav zhoršil natolik, že jsem už byla smířená s tím, že umírám. To už jsem se byla schopna zvednout z postele jen 1x denně a doplazit se na WC. Teprve před pár lety jsem narazila na alergoložku, která mi udělala prick testy na potraviny a zjistila, že mám skryté potravinové alergie na skoro všechno jídlo. A ty potraviny, na které mi alergie nevyšla, mají samy o sobě přirozeně vyšší obsah histaminu. Pak následovaly testy na DAO-aktivitu, která mi vyšla 1,7 (norma je 10 a víc), a bylo jasno. Jsem celá zahistaminovaná, od hlavy až k patě, protože z jedné strany mé tělo nadbytečně produkuje histamin a z druhé strany ho vzhledem k nízké hladině a aktivitě DAO neumím odbourat. Samozřejmě, že v první řadě jsem musela vynechat potraviny, na které mi vyšly šílené alergické reakce. Pak jsem začala s Daosinem. Zkušenost mám takovou, že zabírá, ale skutečně jen ve vyšších dávkách. Když si vezmu 1-2 tablety denně, jak je uvedeno v návodu, někdy trochu zabere a jindy vůbec ne. Zkusila jsem ale experiment, i přes tu šílenou cenu jsem začala brát 6 tablet denně- a stal se zázrak. Najednou jsem byla zase normální člověk. Zahodila jsem léky na srdce, protože tachykardie od té doby nemám, všechno, co mě dříve bolelo, mě nebolí, ráno vstávám normálně, dám si snídani a reakce žádná nebo minimální. Ustaly mi migrény, kterými jsem trpěla od ztuhlé krční páteře, najednou totiž vůbec nemám ztuhlou krční páteř. Nevidím už rozmazaně, netřesu se každý den, nemám pocit, že omdlím a nejsem bez energie. Stojí mě to sice 3000Kč měsíčně, ale za to, jak mi je teď líp, je fakt ráda dám, protože ty dva stavy jsou jako nebe a dudy a bez Daosinu jsou to pro mě ty dudy. Co se týče toho, jak a kdy, jak dlouho před jídlem Daosin brát- píšu za sebe, je to má zkušenost, ale je úplně jedno, kdy v průběhu dne si ten Daosin vezmu. Před jídlem nebo po jídle, je to fuk. U mě jednoznačně záleží na kvantitě. Jde o to zvednout hladinu té diaminooxidázy, třeba i hned po probuzení, měla by v těle zůstat až tři dny. Když jdete na testy DAO, taky nesmíte brát Daosin tři dny před odběrem. Mám vyzkoušeno, že když si hned po probuzení vezmu 4 tablety naráz, první obtíže se mi ozvou večer. Když si hned ráno vezmu 6 tablet najednou, vydržím s tím celý den. Ale jak říkám, je to má zkušenost, u někoho jiného to třeba funguje jinak. Jinak, díky Kašulce za moc zajímavé stránky!

    1. Je to uplne to stejne co Daosin, jen je navic pridany kofein a vitaminy skupiny B. Tudiz z pohledu histaminu se jej tyka to stejne co Daosinu, otazka pak navic ale je, jak clovek toleruje kofein (velmi individualni i bez vlivu HIT) a jak toleruje danou formu vitaminu (pripadne je nutne si precist slozeni, nekomu mohou vadit pridavne latky – skroby, cellulosa, stabilizatory, plnidla atd).

  1. Dobrý den,
   rád bych si s Vámi pohovořil, příznaky mám podobné, Daosin si myslím mi pomáhá.
   Vzhledem k nedostupnosti v loňském roce v ČR jej kupuji v Německu po více baleních.
   O testech na DAO aktivitu slyším poprvé, můj alergolog o této možnosti nemluvil.
   Dříve, cca 5 let léčen kortikoidy a antihistaminiky plus tvrdá dieta, nyní již 2 roky imunosupresiva, Daosin 1x denně, antihistaminika, dieta.
   Tachykardie, vysoký kt přetrvává.
   Pokud budete mít zájem, stačí sms na 602 261 602.
   Děkuji

  2. No,mi Daosin dá se říct nepomáhá, nanejvýš někdy utlumí průjem,ale zbytek potíží stejně zůstavá. Pokud mám v plánu „zhřešit“,bohužel již po 1 tabletě mám nafouklé břicho a hlasité větry ( to fakt nechceš). Víc než 1-2 tbl jsem si nikdy nevzala. Dopučená max. dávka je 3tbl denně. Nikdy mě nenapadlo zkusit víc. Zas vyhodit tolik peněz a nic z toho?,nebo zvýšit dávky?….jak se to promítá do organismu…? Raději držím tu dietu a fakt funguje…🙂 I když někdy fakt doslova slintam,když někdo vedle mě jí to mé“zapovězené“ a voní to a voní….

   1. Na trhu jsou nyni pripravky rostlinneho puvodu s mnohem vyssi davkou a vhodnejsi kombinaci s dalsimi enzymy, mozna by to mohlo pomoci vice, ale ano, nema to byt urceno na to, aby clovek jedl cokoliv dal, ale aby mohl takhle prilezitostne nebo kdyz se nejde jinak stravovat aspon neco snist. Jen opravdu kazdy musi zkusit na sobe, zda se efekt dostavi a zda to za ty penize stoji:(

  1. Jelikož Daosin obsahuje komponenty z vepřového masa, nelze zaručit, že nebude obsahovat i zmiňovaný alergen a není tedy pro takového alergika vhodný (lépe řečeno by byl bezúčelný, jelikož výsledkem alergické reakce je uvolnění histaminu).

 4. Děkuji za tento článek – vlastně blog.
  Přečetla jsem toho o Daosinu a HIT víc, ale jen všeobecné informace. Co nechápu, jak se může něco prodávat bez přídávného letáku (já ho tedy nikdy nedostala). Nikdo mi totiž nedokázal říct kdy ho užívat. Jen alergoložka 1x denně plus dieta s tím, že v dnešní době je plno informací na internetu. Nemám totiž.žádné potravin. alergie (dle testů, pouze sníženou HIT) až na kyselé potraviny, což u mne je vč. ovoce i – sladkého samozřejmě, zelený čaj (!!!)… V seznamu potravin s vysokým histaminem jsou i potraviny, které mi nic nedělají. Jedná se vždy o kožní projevy – velké zarudlé fleky a víceřadé čáry po celém těle, kopřivku. Některé bez pocitu, některé do slabém doteku bolavé, některé svědivé.
  Co je důležité:
  Sama o sobě jsem pár měsíců před testya užíváním D. změnila jídelníček – hoooodně omezila (skoro zrušila) pečivo – (pár let stejně nejím bílé) a začala snídat tolik populární smoothie – samozřejmě z ovoce!!! (+ mléko, jogurt), zeleniny – (tu s čistou minerálkou) a oves. vloček a semínek. Dokonce do obou verzí dávám črv. řepu, z které jsem měla osipky už při vyslovení toho slova. Pak už jím úplně normálně. Zajímavé, že se mi kožní projevy hodně zmírnily i když zcela nevymizely.
  Co se týká Daosinu, moc v něj nevěřím. Už to, že je to potravin. doplněk – mám k tomuto výrazu averzi.
  Tak „babo raď“!
  Děkuji, že jsem se mohla vypsat.

  1. A my děkujeme za komentář.
   Původní předpoklad je, že by se Daosin měl užívat pouze s histaminovým jídlem, jelikož enzym se ze střeva navstřebává, působí pouze lokálně a to jen omezenou dobu. Logicky je potřeba dopravit enzym do tenkého střeva spolu s potravou nebo těsně před jejích posunutím z žaludku, což je zřejmě ten zádrhel. Bude pak velmi záležet na funkci trávící soustavy daného člověka, rychlost trávení, vyprazdňování žaludku i střevní peristaltiky. A jeho role je tedy jen tam, kde se histamin nachází přímo ve stravě. Pokud třeba vadí citrusové plody, tak ty samotné neobsahují histamin, ale působí jako liberátory, tedy nějaké látky z nich stimulují vlastní buňky imunitního systému, aby si uvolnil histamin ze zásob. Jenže v tom je zádrhel, že se tomu nemusí dít ve střevu, a DAO z doplňků za střevo prostě nedosáhne.
   U čajů je to velmi komplikované tím, že nikdo třeba nedokáže říct, zda v daném druhu bude nebo nebude histamin, protože histamin by měl vznikat fermentací daného čaje (a samozřejmě působením mikroorganismů, ale my víme, že ne všechny dokáží produkovat histamin) a také kolik histaminu se je schopno v jedné minutě vůbec třeba vyloučit do nápoje jako takového. Jsou pacienti, kteří jej tolerují a ještě z něj prosperují, a jsou tací, co se přímo osypou (ony tedy existují i alergie, které se u nás netestují).
   Tak jako tak jste snídaní začala tělu dodávat spoustu potřebných a výživných látek, někdy i těch přirozené protihistaminních, spoustu protizánětlivých a tělo si pak lépe poradí i s tím, co by mu mohlo třeba vadit. To je také můj přístup k této nemoci – ne pouze omezovat potraviny, ale spíše tělo naučit reagovat správně, třeba tím, že mu dodám dostatek živin a stabilizačních látek:))

   Držím pěsti v dalším vývoji, ať kopřivka nedostane šanci!

   1. Moooc děkuji za přečtení a podporu!!! A tak tedy víme, že máme problém, ale nevíme proč a také jak ho zrušit…

 5. Dobrý den, máte prosím zkušenost s léky Nalcrom?
  Po zjištění velkého množství alergií v průběhu několika let a přetrvávajících zažívacích problémů alergolog přišel se „zvýšenou propustností střev“, o HIT či oxalátové intoleranci ani zmínka. Myslím, že jsem díky Vašim stránkám informovanějši než on…Objednala jsem se tedy na pracoviště Immunoflow, kde by měli jít snad za problémem více cíleně. Nicméně mi byl mým dosavadnilm doktorem předepsán dotazovaný Nalcrom s užíváním 2xdenně před jídlem…Zatím jsem s užíváním samozřejme počkala do budoucího vyšetření. Chci se proto zeptat na Váš názor na daný lek? Děkuji a zdravím

  1. Dobrý den, myslím, že má nezastupitelnou roli tam, kde jsou prokázány potravinové alergie a pacient se nemůže daným alergenům vyhnout nebo si není jist. Jeho funkce je vlastně stabilizace žírných buněk podél trávícího traktu, tak jako to dokáže například quercetin. Samozřejmě je potřeba dát pozor na vedlejší příznaky, které se mohou vyskytnout, ze zkušenosti pacientů během pár dní poznali, zda jim dělal dobře nebo ne, ale jelikož se většina alergiků snaží potravinovým alergenům vyhýbat, přínos v tom neviděli (mezi zmiňované příznaky patřilo nejčastěji nadýmání, plynatost, bolest hlavy). Nevím, zda předpis na propustné střevo je to pravé ořechové, tam má smysl, pokud by bylo způsobeno nezjištěnými potravinovými alergiemi nebo tedy přijímáním zjištěných potravinových alergenů (některé se zjistit nemusí, probíhají bez přítomnost IgE v krvi). Jen je otázka, zda to může pomoci, pokud se neodhalí pravá příčina, protože 1)vůbec se nemusí jednat o důsledek alergie a pak bude střevo „trpět“ i nadále, 2)člověk přijímá alergen bez obav, přitom tedy může docházet k dalším reakcím (náůstu IgE), 3)stabilizace žírných buněk bez přítomnosti alergenu jako původce může vést k tomu, že nebude uvolňován histamin, když má být uvolňován (ovlivňuje peristaltiku střeva, trávení a další pochody, včetně ochrany proti zánětlivým agens atd.). Bohužel jak jsem uvedla, některé alergie nelze odhalit ani krevními testy a zavedení tohoto léku může sloužit k „diagnostice“, co se vlastně uvnitř děje, ale pokud si nejste jistá, určitě doporučuji diskutovat s lékařem. Pokud je propustné střevo (případně poškozené klky), je velká pravděpodobnost sníženého enzymu DAO, což lze samozřejmě orientačně z krve dovyšetřit. Stejně tak může docházet k větší propustnosti oněch alergenů i nealergenů za slizniční bariéru, což může vést k uvolnění histaminu v rámci obranné reakce těla, proto lékař volil zřejmě cestu stabilizace žírných buněk. Myslím, že užívání léku by nemělo ovlivnit další testy, když jej před odběry na pár dní vysadíte. Mezitím sama zjistíte, zda funguje nebo ne.

   Stabilizátory žírných buněk lze najít i přímo mezi potravinami, takže určitě se pak lze vydat třeba i touto cestou.

 6. Vážená pani blogerka,
  ďakujem pekne za zapracovanie faktických pripomienok do obsahu Vášho blogu. Cieľom pripomienok nebolo vyvíjať nátlak, plne rešpektujem Vaše právo na slobodný názor, ale poskytnúť Vaším čitateľom objektívne informácie.
  S úctou
  MUDr. Peter Širola, Aloris Consulting s.r.o.
  sirola@alorisconsulting.com

 7. Na základe tohto výborného a trefného článku som napísala priamo do firmy sciotek.at. Dostala som promtnú odpoveď . The DAO is expressed in Protein (4,20 mg/capsule) with an concetration of DAO from 7%. Neviem koľko je to v prepočte na jednotky HDU, uvádzané pri iných preparátoch s DAO. Celkové zloženie mi poslala v prílohe. V prípade ďalších otázok ohľadne prípravku DAOSIN sa obráťte priamo na firmu info@sciotec.at. Ochotne a rýchlo Vám odpovedia.

  1. Dekuji. Uz jsem navazala komunikaci i s distributorem:)) Praveze samotne mnozstvi neni vubec smerodatne (tedy 7% z 4,2 mg proteinu), nic moc nam o jeho aktivite ci ucinnosti nerekne (muzeme mit protein, ktery je spatne sbaleny, ci chemicky upraveny atd, a je v tom pripade nefunkcni). Mnohem dulezitejsi je prave ona aktivita, vyrobce uvadi 10.000 HDU v davce. Bohuzel nebyly delane testy, jaka je pak aktivita enzymu primo u cloveka, ci klinicke testy, zda dana davka postacuje. Ono totiz kdyz pacienti zakoupi DAO, velmi casto prejdou take na dietu, minimalne omezeny konzumaci histaminu. Vyhodnocovani pusobeni bez vlivu diety nebylo nikde delano:(

 8. katka super review na preparaty DAO. ja neviem, ci to moze byt, ale u mna je to asi tak, ze niekedy ked otvorim krabicku daosinu, tak mi pomaha a inokedy vobec nepomaha…tak nechapem…nemoze sa lisit mnozstvo ucinnej latky od sarze k sarzi…resp d balenia k baleniu? co si myslis o tomto? ale zase pozor, nie je to samozrjeme objektivizovane, su to len moje subjektivne pocity…

  1. Ahoj, abych řekla pravdu, klidně se to lišit může. Je to doplněk stravy, ne léčivo, a tedy celý proces kontroly kvality výroby bude někde jinde než pro běžná léčiva. Já bych ze aktivní množství látky nedala ruku do ohně, jedná se přece jen o citlivý enzym a možná tak bude zálěžet i na podmínkách vývozu a skladování (i když by samozřejmě nemělo). Myslím, že však větší problém bude v oné dopravě účinného léčiva přímo na místo působení v těle, které se zřejmě může lišit se změnou stravovacích návyků, množstvím přijmutého jídla,pH v žaludku atd. To jsou velmi variabilní záležitosti. Na druhou stanu, množství vlastního aktivního enzymu může též hrát roli a množství přijatého histaminu/jiných aminů (pokud se v těle v danou chvíli bude nacházet DAO inhibitor, bude inhibovat i exogenní DAO).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.