Hodnoty enzymu diaminoxidázy (DAO) se mění podle jídelníčku (v nezávislosti na obsah histaminu)

Posted by

Před nějakou dobou jste se ode mne dozvěděli, že hodnoty DAO nejsou nejvhodnější marker pro stanovení HIT nebo jakéhokoli dalšího onemocnění. Stejně tak vědecké literatura poukazuje na fakt, že majoritní roli vůbec nemusí hrát histamin z potravy, ale např. propustnost těla či zánětlivé procesy v našem těle, které omezená nekvalitně sestavená dieta rozhodně nevyřeší. Bohužel tím se dostáváme k tomu, že spousta pacientů je zřejmě špatně diagnostikováno, drží zbytečně přísnou dietu, která nemá léčivý potenciál a nakonec se po pár týdnech až měsících cítí mnohem hůře. Ano, je to selhání naší doby, kdy chceme věci rychle a kdy neuváženě použijeme parametry na určení diagnózy něčeho, o čem nemáme řádně ani nastudováno. Vlastně o čem toho ani moc nevíme. Pokud vám stále vrtá hlavou, proč se váš stav dlouhodobě nelepší či proč se nelepší hodnoty DAO, pojďme se podívat na to, co vše může takovou hladinu DAO v krvi ovlivnit.

Zdroj: http://www.diagnosisdiet.com

Vědecká literatura opakovaně využívá nárůst hodnoty DAO v krvi jako známku poškození střeva a naopak jeho snížení jako znak léčby (samozřejmě potvrzenou celou řadou dalších markerů). K tomu víme, že ani metodologie na stanovení DAO není ideální, při špatném odběru vzorku, transportu či prostě chybné preklinické části budete mít výsledek velmi zkreslen. Navíc vlastně ani nevíme, jak má taková hodnota v běžné populaci vypadat, protože i „kontrolní“ zdraví lidé ve studiích mají pravidelně nižší hladiny DAO než je stanovená hranice. A co hůř, stejné testy aplikujeme i na děti, kde víme, že vše může fungovat úplně jinak. Spousta lékařů samo říká, že testy na imunitní parametry jsou v raném věku nespolehlivé a stanovovat tedy u dětí podle hodnot jako u dospělých něco, co může odrážet vyspělost střev nebo imunitního systému, by mělo každého zarazit.

Krystalová struktura DAO

Dnes bych se ale chtěla zastavit u malinké studie, která se právě zaměřila na to, co vše může hodnotu DAO ovlivnit. Dnes pacienti běžně mluví o tom, že vysokohistaminové potraviny před odběrem mohou hodnoty změnit a není to tedy ideální stav. Jedna z předchozích studí na zvířatech však dokázala, že vliv má třeba i složení tuků. Když totiž podali infuzi tuku přímo do střeva zvířat, zaznamenali, že se něco děje i s DAO. A tak samozřejmě byla otázka, co se děje u člověka, a to nejen při konzumaci tuků. U skupiny starších pacientů bylo zjištěno, že třeba jen samotné podání rozpustné vlákniny (počáteční dávka 7 g s postupným navyšováním, 4 týdny) vedlo k nárůstu aktivity DAO v séru. Přece jen západní strava, kterou většina lidí dnes má, stejně jako extrémní diety silně omezující nejen některé makronutrienty, ale s tím ruku v ruce i mikronutrienty a vlákninu, ovlivňují naši mikrobiotu, ta zase zdraví střeva, a to nakonec propustnost pro histamin a případně i hodnotu DAO. Již dříve totiž bylo u zvířat popsáno, že aktivita DAO se snižuje při nedostatku hořčíku (ruku v ruce se zvyšující se produkcí histaminu v těle). Stejnou škodu dokáže napáchat nedostatek mědi ve stravě (což se však nedá dohnat suplementací, musí pocházet z přírodních zdrojů).

Zdroj: https://www.dreamstime.com/

Aby se vědci podívali, co se děje u lidí, vzali 34 zdravých žen, a srovnávali, jak se mění aktivita enzymu DAO nejen v rámci menstruačního cyklu, ale také v rámci příjmu mikronutrientů ze stravy. Stejná skupina už předtím popsala, že se u žen mění aktivita DAO podle fáze menstruačního cyklu, což samo o sobě může ovlivnit měření a měl by na to být brán ohled (tedy nenabírat DAO u žen kdykoli, ale v určitou fázi menstruačního cyklu). V této práci zjistili, že ani v jedné z fází (luteální vs. folikulární) nezávisí aktivita DAO na celkovém příjmu energie, ale koreluje s příjmem specifických mastných kyselin (což odpovídá předchozím studiím s tím, že aktivita DAO může být regulována příjmem tuků) (pozitivní korelace byla s LCFA: SFA a MUFA). Oproti tomu z pohledu mikronutrientů je to ještě zajímavější, jelikož zatímco ve folikulární fázi vliv nebyl, v té luteální ovlivňuje aktivitu DAO příjem fosforu, hořčíku, vápníku, zinku, železa a vitamínu B12. Takže nejen že u žen hraje roli fáze menstruačního cyklu, ale i to, co v dané fázi jí. V tomto případě korelace s příjmem mědi nebyla pozorována, stejně tak vliv vlákniny (což však autoři zmiňují, že v této skupině lidé jedli mnohem méně rozpustné vlákniny). Co s z toho tedy plyne? Pokud si myslíte, že je u vás problém v nízké aktivitě enzymu DAO, který odbourává histamin, pak je dobré vědět, že aktivitu ovlivňujete sami tím, co jíte, tedy zda máte dostatek vlákniny a mikronutrientů, obzvláště důležité je to u žen v určitou fázi cyklu. Může to vysvětlovat i to, proč nízké hladiny DAO nalézáme i u zdravých lidí, kteří nemají žádné problémy, měření totiž může být ovlivněno prostě tím, co jíme (a jelikož měříme pouze v krvi, neměříme vlastně aktuální stav v orgánech atd). A pro všechny urputné vyznavače přísných eliminačních diet by to mělo být varování, že špatně sestavená dieta může problémy s DAO ještě více prohlubovat namísto jejich opravy.

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.