Když už jsme se koukli na zoubek banánům jako takovým, můžeme se kouknout, jak s ním naložit třeba v kuchyni. Mnoho z vás možná zjistí (nebo už – podle vašich reakcí – zjistilo), že určité množství banánu snesou. Já jsem začala u nezralých a postupně jsem si kousnutí po kousnutí vybudovala toleranci i ke zralejším, které jsou mnohem vhodnější pro vaření. Mají totiž výraznější aroma, jsou sladší a mají mnohem lepší vlastnosti, jako je pojivost, a lze tak nimi třeba nahradit vejce v receptech. Také je dobré si uvědomit, že vařením se mění také složení a mohou se eliminovat peptidy, které vyvolávají alergii. A také to, že když něco pečeme a vaříme, celkové množství se nám rozloží do celého produktu, který obvykle nekonzumujeme celý najednou.
Přesto i tak doporučuji začínat s banány opatrně a zkoušet vlastní toleranci. Alergii na latex totiž můžete mít i vy a pak budete na banány reagovat z jiných důvodů, než je obsah biogenních aminů (stejně tak můžete reagovat na avokádo, kaštany, liči a jablka). Recept není nijak speciální, ale je to moje oblíbená vzpomínka na USA. Vůně pečeného banánu se totiž rozšíří celým bytem. Díky banánovému pyré (rozmixované banány bez obsahu jiné tekutiny) nemusíte vůbec použít vejce, nebude vám chybět ani mléčná bílkovina a samozřejmě se obejdete bez lepku. A co víc, pokud použijete dozrálý banán, obejdete se bez zbytečných sladidel. Dnes tedy 2 verze jednoho receptu, abyste viděli, že se dá s jedním receptem prostě hrát. V první verzi také přidávám proteinový prášek z hnědé rýže, který dodá chlebíku extra nutriční hodnoty. A přikládám fotky toho, že chlebík můžete využít také jako korpus pro jednoduchý, rychlý, zajímavý dortík.
Banánový chlebík
(bez lepku, bez vajec, bez mléčné bílkoviny, bez sóji, bez ořechů)
- 1 hrnek polohrubé čirokové mouky (150 g, Adveni)
- 1/2 hrnku hladké rýžové (85 g, Adveni)
- 1/4 hrnku rýžového proteinu (cca 35 g, MyProtein)
- 1/4 hrnku hladké jáhlové mouky (40 g, Adveni)
- 1 lžička mleté skořice
- 2 lžičky prášku na pečení
- 1/2 lžičky jedlé sody
- 1/2 lžičky soli
- 2 balíčky NuNaturals stevie (nebo 2 lžíce panely)
- 1/3 hrnku mandlového mléka
- 2 hrnky banánového pyré (450 g)
- 1 lžička vanilkového extraktu
- 1 lžíce jablečného octu (či čerstvá citrónová šťáva či jiné okyselující činidlo, záleží na vaší toleranci)
- dle chuti lze přidat čoko kousky, tolerované sušené ovoce nebo ořechy
Troubu předehřejte na 180°C. V míse smíchejte mouky s práškem na pečení, sůl, sodu a skořici. V míse zvlášť smíchejte mandlové mléko, pyré, extrakt, stevii a jablečný ocet. Tekutou část přidejte do suché, dobře promíchejte a těsto přesuňte do formy na menší chlebík/ biskupský chléb. Pečte 50 minut. Před podáváním nechte vychladnout.
Druhá verze je sladší a hlavně pro ty, kdo tolerují také med. Stejně tak se mění typ okyselující látky. Jablečný ocet je obvykle nejlépe tolerovaný ze všech, zvláště, pokud jste stabilizovaní (množství na celý recept je poměrně zanedbatelné). Pokud jej však netolerujete nebo nemůžete sehnat, může se stát, že budete v receptu tolerovat čerstvou citrónovou šťávu. Samozřejmě je velmi důležité držet se i svých alergií a intolerancí. Do banánového chlebíku ráda přidávám čoko kousky (domácí, karobové, bílé, nepražené kakao, prostě co tolerujete) pro vzhled i zajímavější chuť, ale oříšky, kokos či tolerované sušené ovoce udělají své kouzlo.
Puntíkovaný banánový koláč
(bezlepkové, bez vajec, bezlaktózové, lze bez ořechů i bez sóji)
- 2 hrnky bezlepkové směsi mouk (vyzkoušeno Gluten-free Mama Coconut blend)
- 1 lžička jedlé sody
- 1 lžíce mleté skořice
- 3/4 lžičky prášku na pečení
- 3/4 lžičky soli
- 1/3 hrnku mandlového mléka (postačí i jiné tolerované)
- 1 a 1/2 lžičky vanilkového extraktu
- 1/2 hrnku medu nebo agáve
- 1 a 1/2 lžíce citrónové šťávy
- 1 balíček Nunaturals stevie (cca 1/4 lžička stevie či 1 lžíce medu navíc)
- 2 hrnky banánového pyré (rozmixovaný banán)
- 1/2 hrnku čokoládových kousků (lze vynechat, akorát přijdete o puntíky)
- dle volby možno přidat vlašské ořechy nebo nasekané sušené datle
Troubu předehřejte na 180°C a nachystejte si kruhovou formu (průměr 20 cm) nebo třeba chlebovou formu. Smíchejte v míse suché ingredience (mimo čokolády a ořechů). V druhé míse smíchejte mokré ingredience. Vzniklou směs vmíchejte ručně do suché směsi (jemně, dejte si pozor, abyste směs nepřemíchali). Přidejte čokoládové kousky (popřípadě ořechy či sušené ovoce). Nalijte do připravené formy a pečte 50 minut. Vyzkoušejte párátkem. Pokud by povrch byl upečený a vnitřek pořád vlhký, můžete překrýt alobalem a péct dalších 10 minut. Koláč bude spíše vláčnější. Dobrou chuť.
… takže: není ideální se pohybovat receptem tak volně, že použiju různé dosažitelné bezlepkové mouky s vírou, že 1/2 hrnku pohankové nadýchanost zajistí. Nezajistilo. Pracovně jsme dezert s manželem nazývali TO. Naštěstí jsem neměla jiný kulinářský záchvat, takže jsme nemuseli specifikovat, jestli TO banánové nebo TO chlebové třebas. I tak jsme si pochutnávali.
Poslední porci TOHO, odleželou z mrazáku, mám dnes k obědu v továrně. S podušeným kyselejším jablkem, pár zrníčky granátového jablka, ovoněné skořicí a badyánem, mňam, ještě se mi stýskat bude!
Banánové puzení mě honí už dlouho. Neb mě definitivně dohnalo, předevčírem jsem si slíbila, dneska jsem se tady, (díky, Kašulko), inspirovala, zítra koupím banány a v neděli upeču.
… a jenom doufám, že dodržím, jak v začátku píšeš, že „obvykle nekonzumujeme celé najednou“. Bo těšení mám už teď větší, než normální.
Oli, ty jsi požitkář, pochybuji, že to sníš celé najednou. Už vidím, jak si to ještě vyšperkuješ na talíři, tuhle sypneš špetku koření, tamhle jinou a bude to vonět až sem, za moře:)