Kurkuma jako přírodní antihistaminikum a recept na Prohřívací mango smoothie

Posted by

Je tam nějak upršeno a tak má člověk chuť se zahřát. Pokud se vám zrovna nechce vařit čajík nebo došla oblíbená směs, můžete se zkusit zahřát i jídlem. O některých potravinách, jako je zázvor, pepř či chilli, se moc dobře ví, že vás krásně prohřejí. A třeba taková kurkuma má podobné schopnosti. Pokud dodnes kurkumu znáte jen jako součást kari koření, pak byste měli zbystřit. Aktivní látka v kurkumě, tedy kurkumin, je dnes jedna z nejvíce zkoumaných látek nejen v oblasti zánětu.curcuma_longa_1

Před nějakou dobou jsem vás v přednášce z Gluten summitu s Dr. Sayerem Ji informovala o serveru greenmedinfo.com. Díky jejich práci nemusím kurkumu či kurkumin ze široka studovat a představovat, jelikož jejich tým prošel a shrnul přes 5 000 studií o účincích kurkuminu. Ano, čtete dobře, 5 tisíc. A závěrem z těchto studií je, že existuje 600 důvodů/zdravotních problémů, proč je vhodné kurkumu zařadit do jídelníčku. Kurkuma mimo jiné dokáže účinně bojovat proti rakovině (i té, co je chemické léčbě odolná, dokáže útočit přímo na „kořen problému“), chrání před poškozením radiací, snižuje zánětlivé pochody v těle, chrání před otravou těžkými kovy či dokonce dokáže chránit a zlepšovat stav pacientů s Alzheimerovou chorobou. A co vás asi zajímá nejvíce – kurkumin působí proti alergiím, jelikož dokáže snižovat množství histaminu uvolněného z vlastních buněk (v této studii ukazují, že kurkumin zabraňuje aktivaci žíných buněk). Toto působení bylo potvrzeno u různých analogů kurkuminu, a je tedy vhodné zvážit jeho použití v zánětlivých a alergických pochodech, které jsou spojené s uvolňováním histaminu. Ještě nověji bylo dokázáno, že kurkuma u modelu potravinové alergie přímo reguluje také Th1/Th2 odpověď a inhibuji přímo uvolňování IgE a IgG1. Nové studie dokonce navrhují možnost využít kurkuminu v nosních kapkách jako účinný lék při astma (potlačení zánětu dýchacích cest a bronchokonstrikce, potvrzeno ve studii z roku 2016).

Mimochodem sháním čerstvý kořen z kurkumy, kdybyste někdo věděli o vhodném zdroji, budu za tuto informaci vděčná! Skvělá věc je také sušený mango prášek (amchur, amchoor), který se dá u nás sehnat (používá se v indické kuchyni). Je fajn hlavně v tom, že má kyselou chuť a můžete jej tedy použít např. do salátu místo citrónu. Nemusíte se bát žádných kyselin či éček, jelikož prášek se získává z nezralých zelených mango plodů, které se nakrají na plátky, suší na slunci a pak pomelou. Můžete jej tedy klidně vyzkoušet všude tam, kde vám chybí nakyslá chuť.

IMG_9172

Tak co tedy dnes máme?

 • Mango patří mezi nízkohistaminové potraviny (viz. interview s Dr. Joneja) –  antidiabetické účinky, antioxidant, proti virům, na nízký tlak, protizánětlivé účinky. Někdy jsou mu přisuzovány také protibakteriální účinky, proti parazitům, protinádorové, imunomodulační, protialergické účinky, proti křečím, ochrana jater. Krom toho všeho působí také na stabilizaci žírných buněk!
 • Kurkuma – protizánětlivá, antioxidant, chrání játra, proti rakovině, proti alergiím (viz výše)
 • Kokos – protizánětlivé, antimikrobiální, antioxidační účinky.

IMG_9152

Prohřívací mango smoothie

(2 porce)

 • 1 mango
 • 2 banány
 • 1 lžička sušeného mango prášku (okyselí a dodá více mango chuť)
 • 1/2-1 lžička kurkumy (pokud nejste na kurkumu zvyklí, začněte raději s 1/4)
 • 6 lžiček sušeného kokosu (plus na ozdobu)
 • 4 kostky ledu
 • 400 ml filtrované vody
 • 1 lžička medu (nemusí být, záleží na vašich preferencích)
 • můžete přidat kousek čerstvého zázvoru pro extra prohřátí

Všechny ingredience zmixujeme v mixéru a užíváme si prohřívací protizánětlivý efekt! Dobrou chuť.IMG_9159

14 comments

  1. Jéé, děkuji. V Praze jsem obešla většinu, ale nesehnala jsem:( Dá se asi objednat přes internet, ale ta doprava je docela drahá:( Můžete kdyžtak dát vědět, která prodejna v Brně (kdybych měla cestu přes Brno, člověk nikdy neví)?

  1. To sice ano, ale objednávat bedýnku a platit za dovoz kvůli kurkumě nebude nejlepší řešení:) Podle všeho by ji mohli mít i v SAPA v Praze:)))

 1. mám doma mango prášek a pořád jsem přemýšlela, kam s ním? děkuji za úžasnou inspiraci, proč mne to ještě nenapadlo???

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.