Bazalka posvátná nejen pro zkrocení histaminu

Posted by

Ten, kdo mluví řečí mého kmene, už o bazalce posvátné určitě slyšel. Věřím, že každý článek prostě musí dozrát, a teď přišla řada konečně i na tuto úžasnou bylinku. Pokud se totiž bavíme o stresu a nervozitě nejen z jídla, neměli bychom tento typ bazalky v žádném případě opomenout. A co více, dokáže působit proti histaminu a zánětu. On ten mozek je s histaminem prostě tak nějak spjatý – málo je špatně a moc je také špatně. Tak proč nevyužít přírody, aby nám krapet v té regulaci pomohla.

Growing-Tulsi-2

Bazalka posvátná (Ocimum sanctum), častěji nazývaná tulsi, není vědcům vůbec neznámý pojem. Když projedete databázi, najdete spoustu článků ohledně jejího pozitivního vlivu na zdraví a také několik velmi zajímavých souhrnných článků. Já jsem se s ní poprvé setkala v Americe, kde se prodává na léčbu nervozity a stresu, proti depresi a celkově na zlepšení psychické pohody. To je vlastně takový příjemný vedlejší bonus (pro histaminiky). Když jsem poslouchala přednášku z „konference“ Soothe yourself without food summit (tedy něco ve stylu, jak se uklidňovat jinak než jídlem, k čemuž spousta lidí spěje), opět jsem se k tulsi dostala. Když potřebujete uklidnit a jiné čaje nesnesete, tulsi by vám mohla pomoci.

Tulsi jako všelék

Ajurvédská medicína zná spoustu bylinek a přestože v Indii využívají léčebných účinků některých rostlin po staletí, do západní medicíny pronikají jen pozvolna (nejčastěji právě z důvodu přesvědčivých vědeckých výsledků). Abych tak nějak hned v úvodu popsala, s kým máme tu čest, tak věřte, že tulsi se připisují velmi významné účinky, které lze využít v léčbě nervozity, kašle, astma, průjmu, horečky, bolesti kloubů a zad, špatného trávení, škytavky, zvracení, nemocí kůže, parazitů, hmyzího kousnutí či malárie. Kdybych to měla shrnout do účinků, mluvíme o účiních antimikrobiálních, protiprůjmových, antioxidačních, protizánětlivých, chemopreventivních, protidiabetických,  hepato/neuro/ kardioprotektivních, protirakovinných, proti vysokému tlaku i cholesterolu, protiastmatických, proti horečce, antidepresivních, proti neplodnosti, protivředových, protistresových, proti křečím, antikoagulačních, adaptogenních, atd…..(1, 2, 3, 4, 5). Jakože cože????

4_Tulsi_108989921

Protizánětlivé a protiastmatické účinky

Je vám jasné, že se každému oddílu nemůžu věnovat zvlášť, proto si zájemci o bližší účinky musí nastudovat jednotlivé souhrnné studie, na které uvádím odkazy. Mno jo, kus práce zůstane i na vašich bedrech. Ale k čemu se musím vyjádřit je onen protizánětlivý a protiastmatický účinek, protože ty mě vždy zajímají. Protektivní účinek byl nalezen u oleje ze semínek, kdy v experimentu navodili tvorbu žaludečních vředů aspirinem, indomethacinem, alkoholem, histaminem, serotoninem či stresem a pozorovali vliv tohoto oleje. Krom protivředové a protizánětlivé aktivity (působí i proti tvorbě leukotrienů) našli antagonistický účinek proti histaminu, tedy olej z tulsi byl schopen zabránit efektům navozeným podáním vysoké dávky histaminu, a to jak v regulaci žaludeční kyselosti, tak v tvorbě vředů (6, 7). Další studie uvádí, že krom antagonistického účinku k histaminu snižuje také přesun bílých krvinek po zánětlivém podnětu (8). Do imunomodulačního účinku bazalky posvátné je zapojen zřejmě GABA systém a bazalka působí na několika úrovních (9). Tulsi podporuje imunitu u stresovaných i nestresovaných zvířat a chrání před rozvinutím nemoci (14). Bazalka posvátná totiž obsahuje spoustu zajímavých látek, které jsem popisovala již dříve, jako je eugenol, karvakrol, ursolová kyselina či kyselina rozmarýnová, a krom protizánětlivých účinků dokáže také chránit játra (10).

Německý heřmánek má antihistaminní účinky - skvělá kombinace s tulsi!
Heřmánek má protizánětlivé účinky – skvělá kombinace s tulsi

Proti rakovině i dalším

Když půjdeme ještě trochu dál, krom spousty fytonutrientů obsahuje tulsi také vitamín A,  C, fosfor či železo (11). Krom výše zmíněných účinků působí tulsi také proti bolesti, proti artróze, proti neplodnosti, proti cukrovce, proti zvýšeným krevním tukům, proti stresu, podporuje paměť a chrání nervy (11). Tulsi se také řadí mezi antioxidanty (12) a působí protirakovinně (13).

Proti stresu i duševní nepohodě

Tulsi je považována za potenciální adaptogen a je často považována za královnu bylinek. V této souhrnné studii (14) se dočteme, že tulsi podporuje detoxikaci jednak od chemických toxinů a těžkých kovů, ale pomáhá také předcházet fyzickému stresu. Tulsi pomáhá chránit před následky špatné diety a mohla by hrát roli u pacientů s metabolickým syndromem, kde se stres spoujuje s chronickým zánětem. Několik studií prokázalo, že tulsi působí proti stresu i depresi se srovnatelným účinkem jako diazepam nebo antidepresiva. Tyto účinky byly potvrzeny i v klinických studiích u lidí, kdy po 6-týdenním užívání došlo k redukci stresu, napětí i deprese s celkovým zlepšením spánku i pocitu vyčerpání. Tulsi je tak označována za „tekutou“ jógu, která pomáhá zlepšovat nejen psychický stav, ale také pocit přítomnosti a uvědomění (a schopnost pracovat na psychice).

Poznámka: Zkušenost mám pouze s olejem v kapslích z USA a čajem. O přípravcích, které by byly k dostání na českém trhu, nemám přehled ani zkušenost a nedokážu v tomto směru poradit. 

6 comments

  1. Obávám se, že ne všechny bazalky jsou si v tomto směru rovny, právě tulsi je zřejmě bohatší na určité látky a je tedy i adaptogenem. Ale i naše „česká“ bazalka má své účinky a určité množství protizánětlivých silic, stejně jako většina čerstvých bylinek.

 1. Dobrý den, moc se mi líbí Váš článek. Současně čtu knihu Adaptogeny. Možná by návštěvníky Vašeho blogu mohlo zajímat, co to jsou adaptogeny, kam bazalka posvátná také patří. Současní badatelé nemají úplně jednotnou definici. Pro moje pochopení byl asi nejsrozumitelnější tento popis: Jsou to rostlinné látky schopné modulovat jednotlivé fáze obecného adaptačního syndromu ( podle dr. Hanse Selyema ). Tyto látky buď omezují stresovou reakcí a alarmové fázi, nebo zabraňují rozvoji fáze vyčerpání, a tak poskytují určitý stupeň ochrany před dlouhodobě působícím stresem. Mají též imunomodulační účinky. Poduk se posílí normální imunitní reakce, posílí se i životaschopnost a vitalita.

  Winston, David a Maimes, Steven. Adaptogeny: byliny poskytující odolnost, vytrvalost a úlevu od stresu. Vyd. 1. Praha: Triton, 2011. 404 s. ISBN 978-80-7387-496-4., strana 37

  Těším se na další zajímavý článek!
  Štěpánka

  1. Moc děkuji za upřesnění! Pravda je, že mám o adaptogenech téměř celý článek a hodně je zmiňuji, ale nikde tento pojem nevysvětluji. Jsem moc ráda, že mám pozorné čtenáře, kteří pomáhají ostatním usnadnit čtení mých článků!

  1. Děkuji. Přiznám se, že označení není moje, ale v některém článku mě to zaujalo a musela jsem to přeložit, protože se mi to také moc líbí:)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.