Zázračná bylinka rozmarýn

Posted by

Když jsem o rozmarýnu hledala nějaké „veřejné“ informace na internetu, moc toho na mě nevyskočilo. Překvapivě ani na wikipedii jsem se nedozvěděla vůbec nic o léčivých schopnostech, přitom jsem si byla jistá, že rozmarýn bude patřit mezi superbylinky. A tak jsem se musela opět pustit do malého výzkumu.

rosemary

Trocha historie….

Rozmarýn (Rosmarinus officinalis) pochází ze Středomoří, ale dnes jej nalezneme po celém světě. Pochází z mátové rodinky a mezi jeho příbuzné patří také bazalka, majoránka či oregáno. Využití rozmarýnu se datuje do roku 500 před naším letopočtem, kdy už staří Řekové a Římané kombinovali jeho lékařské a kulinářské vlastnosti (podle legendy byla rozmarýnem obklopena řecká bohyně Afrodita, když povstala z mořské pěny). Rozmarýn pochází původně z latinského pojmenování „ros maris“ nebo-li rosa moře (nejčastěji jej nalezneme při mořském pobřeží). Španělé rostlinu nazvali Romero (v překladu poutník), protože věřili, že jeden ze Středozemců ukryl ženu a její malé dítě (Marii s Ježíškem), kteří prchali do Egypta před Herodesem, pod velkým keřem rozmarýnu. Na počest této mladé a odvážné ženy začala být rostlina známa jako Rose of Mary (Mariina růže, někdy je výklad spojen s modrou barvou květů a pláštěm Panny Marie). Během středověku se věřilo, že je rozmarýn schopen bojovat proti zlu. Např. větévka rozmarýnu pod polštář vyháněla noční můry a zlé duchy. Jako ochranu proti moru byla větvička rozmarýnu pálena přímo v domě, který měl chránit. V 16. století zase věřili, že rozmarýn přináší blahobyt, a tak obchodníci používali parfémy z rozmarýnu, které rozprašovali po svých obchodech. Prý sama Alžběta Durynská vyléčila za pomoci rozmarýnové vody své bolesti kloubů a částečnou paralýzu (tato léčivá voda, která byla později „zdokonalena“, je někdy nazývána „voda maďarské královny). Pokud vás zajímá více, přečtěte si hezký článek zde.

Vskutku. Rozmarýn není jen tak ledajaká bylinka. Je to zázračná bylinka. Stimuluje imunitní systém, podporuje cirkulaci krve (a to i v mozku!) a zlepšuje trávení. A co více, lidové léčitelství uvádí schopnost rozmarýnu zmírňovat astmatické záchvaty, bojovat proti křečím, pomáhat při poruchách menstruace, při dýchacích potížích, bojovat proti neplodnosti či stimulovat růst vlasů. Vzhledem k tomu, jak málo se jí používá, není asi potřeba zmiňovat její nutriční profil. Sama o sobě obsahuje nějaké vitamíny a minerály, hodnoty obvykle nepřekročí 1% doporučené denní dávky ve 2 lžičích čerstvého rozmarýnu. To však neznamená, že neobsahuje jiné látky, které mají pozitivní účinky i v malém množství. V rozmarýnu najdeme fenolové kyseliny, flavonoidy, diterpeny i triterpeny, které působí v našem těle příznivě (nejčastěji se pak setkáme s kyselinou kávovou, kyselinou rozmarýnovou, rosmanolem, karnosolem a kyselinou karnosovou).179662-5_variant_main_large

Rozmarýn na oxidační stres a rakovinu

Jak jsem se zmínila výše, rozmarýnu je připisována spousta účinků a mezi ně patří i ty antioxidační. Karnosol a kyselina karnosová vyskytující se v rozmarýnu byli studovány právě pro tuto schopnot chránit tělo před následky oxidačního stresu. Antioxidační vlastnosti karnosové kyseliny lze využít třeba při ochraně sítnice poškozené oxidačními produkty a světlem. Stejný tým dokázal, že karnosová kyselina prostupuje i do mozku a vykazuje neuroprotektivní účinky stimulací antioxidačních enzymů (chrání nervy). Dalšími významnými sloučeninami v rozmarýnu jsou kyseliny ursolová a oleanolová. Obě tyto kyseliny vykazují silné antioxidační vlastnosti, dokáží velmi účinně chránit před oxidačním poškozením. Nejen díky obsahu kyseliny karnosové, ale také kyseliny betulinové, vykazuje rozmarýn krom silných antioxidačních vlastností také cytotoxické a antiproliferativní vlastnosti (brání proliferaci=“množení“ nádorových buněk, usmrcuje je). Studie z roku 2011 shrnula, že je rozmarýn účinný na rakovinné buňky střeva, prsu, žaludku, jater, kožní (melanom) a leukemické. Jedna ze studií potvrdila, že extrakt z rozmarýnu má nejen protirakovinné účinky, ale také antimikrobiálníNovější studie pak potvrdila silný protirakovinný efekt rozmarýnu u rakoviny tlustého střeva. Velmi účinný  se zdá být právě proti rakovině kůže.rosemary 2

Rozmarýn proti zánětu, vysokému cukru i alergiím

S antioxidačními a protirakovinnými vlastnostmi jsou často spojeny i protizánětlivé pochody. Rozmarýn působí jako mírné analgetikum a může redukovat zánět. Analgetické (i protizánětlivé) účinky bylo zkoumány in vivo na modelu artritického zánětu, kde rozmarýn zlepšoval jak počáteční, tak pokročilé (zánětlivé) fáze onemocnění. Extrakt z rozmarýnu dokáže totiž inhibovat aktivitu pro-zánětlivých enzymů, a zároveň snižovat hodnoty zánětlivých parametrů. Rozmarýnový extrakt je dobře vstřebatelný v zažívacím traktu i přes kůži, což by mohlo zaujmout lidi trpící akné. Rozmarýn totiž dokáže snižovat zánětlivé pochody vyvolané bakterií Propionibacterium acnes.

Protizánětlivé působení bylo ověřeno také ve studii, kde extrakt z rozmarýnu dokázal potlačit vznik žaludečních vředů (vyvolaných experimentálně alkoholem). Hlavními efektory protizánětlivého působení rozmarýnu se zdají být opět kyselina oleanolová a ursolová. Obě tyto sloučeniny dokáží chránit játra proti chemickému poškození. Kyselina rozmarýnová se zase ukázala být protizánětlivá při poškození ledvin, kde chrání buňky před jejich apoptózou. Když už jsme u těch ledvin, extrakt z rozmarýnu je účinný také při zánětech močových cest vyvolaných Gram-pozitivními bakteriemi (účinnost potvrzena třeba na L. monocytogenes a S. aeureus). Jistě vás bude také zajímat, že ta stejná rozmarýnová kyselina vykazuje určité protialergické působení. Rozmarýnová kyselina je účinná při sezónních alergiích, kdy potlačuje počet eosinofilů a neutrofilů ve sliznici nosu a snižuje výskyt alergické rýmy. Kyselina ursolová a oleanolová dokáží zabraňovat uvolňování histaminu z žírných buněk a snižují zánětlivé prostaglandiny a leukotrieny. Kyselina oleanolová snižuje nejen histamin, ale při je stejně účinná jako cyklosporin A při léčbě alergických nemocí kůže. Jinak rozmarýn dokáže inhibovat také leukotrieny B4 a inhibovat komplementy. Tato informace bude zajímat hlavně ty, komu chtěl lékař napsat inhibiotory leukotrienů na alergie (jde to i přírodně!).

Rozmarýn dokáže mimo jiné snižovat glukózu v krvi a působí proti hyperglykémii. K tomu má rozmarýn také antitrombotické vlastnosti (zabraňuje vzniku krevním sraženinám). Celkově by tedy mohl působit velmi pozitivně při léčbě metabolických poruch.

Mezi další protizánětlivé sloučeniny, které v rozmarýnu nalezneme, patří kyselina salicylová. S kyselinou salicylovou se dostáváme na trochu tenký led, jelikož je prokázané, že syntetický acetylsalicylát není vhodný při HIT (zvyšuje uvolňování histaminu u senzitivních pacientů). Oproti tomu salicylát sodný naopak zabraňuje anafylaktickému šoku způsobeného degranulací žírných buněk, jelikož snižuje množství enzymu produkujícího histamin přímo v žírných buňkách. To by vysvětlovalo, proč někteří doktoři v zahraničí předepisují salicyláty při nemocech spojených s histaminem. Pokud máte podezření, že reagujete na něco jiného než je histamin, doporučuji vám zkontrolovat salicyláty a možnou intoleranci salicylátů.

Krása!
Krása!

Na, kousek rozmarýnu, na památku!

Už od starých věků lidé věřili, že rozmarýn pomáhá zlepšovat paměť. Ofélie ze slavné Shakespearovi hry říká: “There’s rosemary, that’s for remembrance.” ( „Na, kousek rozmarýnu, na památku!“). A této myšlenky se chytli také vědci, kteří v roce 2003 dokázali, že inhalace rozmarýnového esenciálního oleje významně zlepšuje paměť a ovlivňuje také náladu. Později byla provedena studie u starších lidí, kteří dostávali sušený rozmarýn v koncentracích, které se přibližují kulinářskému využití. I u těchto zkoumaných osob došlo k výraznému zlepšení paměti a rozpoznávacích funkcí. Když v jiné studii použili rozmarýn pro aromaterapii, zjistili, že skupina vystavená této vůni počítala matematické příklady rychleji, celkově se zvýšila jejich pozornost a poklesl „stupeň úzkosti“. Čichání rozmarýnu může velmi výrazně zvýšit koncentraci a tedy celkově mentální výkon. Ústní i inhalační podání rozmarýnu přimělo potkany k větší lokomoci (přemisťování po kleci, v jiné studii přidali také zvýšení motivace), což naznačuje, že by rozmarýn mohl být vaše nová káva! Extrakt z rozmarýnu vědci testují např. i na léčbě geneticky podmíněné neurodegenerativní Hungtingtonovy choroby.

 Rozmarýn proti depresím

Když už jsme u toho mozku, pokud trpíte na deprese a neradi byste se pouštěli do drastického zásahu, polyfenoly z rozmarýnu mohou být odpověď i pro vás. Prokazatelně ovlivňují GABA a serotoninovou dráhu, a mohou tedy působit proti depresím. Co více, stejná studie dokázala, že rozmarýnové polyfenoly chrání nervy před poškozením kortikosteroidy! Proti depresím se ukázali být aktivní jak karnosol a kyselina betulinová, tak kyselina ursolová (rozmarýn si to prostě pojistil). Kyselina rozmarýnová dokonce aktivuje proliferaci buněk v hipokampu (část mozku) a pomáhá snižovat symptomy posttraumatické stresové poruchy. Ta stejná kyselina dokázala u potkanů zvrátit depresivní stavy a byla vyhodnocena jako vhodný přípravek při léčbě depresí.

Co u mě nesmí chybět!
Co u mě nesmí chybět!

Těch pozitivních účinků a studií je ještě více, ale vidím, že se už teď popadáte za vlasy (pokud jste vůbec dočetli až sem). Takže šup, začít pěstovat rozmarýn, zapálit arolampu s trochou rozmarýnové esence a život bude zas o chlup krásnější (a zdravější).

5 comments

  1. Jak se poznají potkani s depresivními stavy? Uměle se potkanům vyvolávají deprese? PS: jo jdu si koupit rozmarýn, přesvědčila jsi mě 🙂

    1. No, osobně jsem poznala, kdy jsou potkani smutní, nespokojení, kdy se jim stýská či kdy mají radost:)) Depresi určitě nikdy neměli, ale jsou modely, jak vyvolat i tyto stavy u potkanů a jak je měřit (vzorce chování atd). Celkově jsou některé modely zajímavé.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.