O protizánětlivém jablku a recept na Moje zelené smoothie pro Zelený čtvrtek

Posted by

Vlastně by se tak trochu dalo říci, že mám Zelený čtvrtek skoro každý den. Zelená smoothie miluji. Miluji tu barvu, tu chuť, svěžest. A co více, moje střeva a celé tělo miluji zelené smoothie spolu se mnou. Ať už použijete polníček či jiný salát, vždy bude obsahovat spoustu zdravé vlákniny a protizánětlivých látek. Pro nováčky, kteří se slova špenát děsí, doporučuji přečíst příspěvek zde, proč je dobré špenát jíst (mluvím samozřejmě o čerstvém mladém špenátu, ne vyzrálém ani mraženém). Banány jsou velmi dobrým zdrojem minerálů, vitamínů a vlákniny, a pomáhají bojovat proti nemocem. Obsahují vysoký obsah fenolických sloučenin a flavonoidů, které působí jako antioxidanty (a proti rakovině). Mimochodem proteiny z banánu mají protiplísňové účinky. Banánová mouka je pak dobrá třeba na léčbů vředů. Banány mohou být sice sporným bodem v případě HIT, ale pokud zvolíte ty nezralé, měli byste je tolerovat. Mimochodem tato studie (2006, senzitivní metoda) ukázala, že banány histamin neobsahují. Obsahují jiné biogenní aminy zhruba ve stejné koncentraci jako brambory.

Čím víc, tím líp. Verze se špenátem je trochu ostřejší barvy:)
Čím víc, tím líp. Verze se špenátem je trochu ostřejší barvy:)

Jablíčka jsou kategorií sama pro sebe, ale to vám asi nemusím vykládat. Už dlouho koluje, že jedno jablko denně udrží doktora od těla. Tato „pověra“ není tak úplně lživá. Co vás bude asi nejvíce zajímat, že jablečné polyfenoly inhibují uvolňování histaminu z žírných buněk, a to velmi účinně. Jablečné polyfenoly pomáhají ulevovat od chronické alergické rýmy (u lidí) a stejné látky z jablíček dokáží dokonce předcházet vzniku potravinových alergiím (a snižovat hladinu histaminu v séru u myší). Prokyanidiny z jablek zase umí zabránit vzniku zánětlivého onemocnění střev u myší.

IMG_0419

Alfalfa (Medicago sativa) patří mezi zelené „superpotraviny“ (já vím, já vím, takový výraz vlastně obecně neexistuje, ale skvěle to někdy vyzdvihuje danou potravinu). V přírodní léčitelství se používá už dlouhá staletí. Tradičně se využívá pro zlepšení paměti, jako antidiabetikum, antioxidant, protizáněltivá látka a na poruchy nervové soustavy. Alfalfa protizánětlivé účinky, a to i ty preventivní. Dokáže také potlačovat stavy úzkosti a nervozity u myšá, a je tedy pravděpodobně vhodný při vysoké stresové zátěži (která může způsobovat HIT).

 IMG_0504

Nezapomínejte, že seznamy tolerovaných potravin se budou lišit. Mnohé seznamy na internetu podávají falešné infromace a hlavně, obsah biogenních aminů se může lišit dle čerstvosti a druhu potraviny. Pro příklad jedna ze studií zdokumentovala, že i při měření biogenních polyaminů se hodnoty mohou měnit mezi jednotlivými studiemi, zřejmě díky různé přípravě vzorku, metodě, kvalitě potraviny atd. Kvalita a čerstvost potravin je důležitá.

Smoothie, byť je velmi jednoduchá, jsem se rozhodla zveřejnit, protože je to vlastně strašně jednoduchá kombinace a ideální začátek pro ty, kteří si na zeleninu a ovoce teprve zvykají. Někdy je prostě potřeba vzít to pomaličku, než se člověk vrhne do kapusty, okurky či celeru:)

Zelené smoothie jedna dvě

  • 2 hrsti zeleného listí jako je mladý špenát nebo polníček
  • 2 menší banány
  • čerstvě vylisovaná šťáva ze 2-3 jablek, záleží na odrůdě
  • 1/2 lžička alfalfa prášku
  • pokud si chcete udělat moc hezký den, přihoďte hrst mátových nebo meduňkových lístků

Vše dobře omyjeme, odšťavníme jablka a šťávu přidáme do mixéru k banánu a zelenému listí. Přisypeme prášek a dobře rozmixujeme na sladké smoothie. Ihned vypijeme. Dobrou chuť.

A když to dobře nasvítíte, nestačíte se divit!
A když to dobře nasvítíte, nestačíte se divit!

3 comments

  1. Zdravím 🙂 Klikla jsem na odkaz „Banány“ v Jídlo jako lék a bohužel je zde stejný článek jako „Alfalfa“. Najdu nějak i článek o banánech? Díky 🙂

    1. V úvodu článku se o banánu zmiňuji a uvádím tam alespoň ve zkratce pár odkazů ohledně pozitivních účinků banánů na naše zdraví. Chystám se časem přidat další odkazy.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.