A máme tu Velikonoce. Trochu jsem doufala, že bude tepleji, ale asi si musíme ještě pár dní počkat. Tak nezbývá, než uvařit čaj a k němu něco dobrého. Víte, že na zelený čtvrtek byste měli jíst něco zeleného?
V křesťanském kalendáři je Zelený čtvrtek součást Svatého týdne a velikonočního tridua. „Z Kristova příkladu se k Zelenému čtvrtku váže hostina a středověký obřad umývání nohou starcům. V katolickém pojetí k ní přistupuje církevní tradice svěcení olejů v biskupských chrámech (olej křestní, biřmovací, při nemoci a posledním pomazání), kolem roku 1200 přijala církev do své soustavy svěcení vajec. Zelený čtvrtek je den milosrdenství a obdarovávání.“
„Naposledy před Velikonocemi při Gloria večerní mše zazní zvony („odlétají do Říma“). Zvuk zvonů až do Gloria Veliké noci nahrazují různé klapačky a řehtačky. Velikonoční hrkání se rozvíjí v prostředí venkova i malého města, a v některých krajích přijalo motiv honění Jidáše. Tento obyčej má v tradici 19. A 20. Století více variant. Jedna z nich, považovaná za starší formu, spočívá ve skutečném honění maskovaného chlapce – Jidáše. Jidáš rychle vybíhá z kostela na hřbitov, na náměstí, do polí. Při jeho dopadení mu ostatní chlapci intenzivně hrkají a klepou kolem hlavy a pokřikují popěvky o nevěrném Jidášovi a nevěrných židech.“
Jelikož je Zelený čtvrtek dnem postním, strava by měla být skromná a bez živočičných tuků a masa teplokrevných zvířat. Tradičně se podávalo něco zeleného – zelí, hrách a první jarní bylinky. Pokud jste se rozhodli potěšit dubnovými Zajíci v krabici, mohli jste objevit potravinu, která je také zelená. Je to dýňová mouka. Mouka je vyrobena z vylisovaných dýňových semen a zachovává si vysoký poměr živin.
Cibulkový koláč z dýňové mouky
Z mého pohledu je mouka úplně nejlepší na slané pečení. Tetokrát vám předložím rovnou 3 modifikace, podle toho, jak jsem se moukou prokousávala. První verze by se dala nazvat paleo, jelikož neobsahuje cereálie. Tato verze je skvělou alternativou, pokud si chcete odpočinout od zrnných mouk. V daši verzi spojíme dýňovou mouku s protizánětlivou čirokovou moukou a přidáme také trochu té léčivé konopné. A v poslední verzi vynecháme opět zrní a pustíme se do pečení s cizrnovou moukou, přičemže vynecháme také vajíčka. Tato verze je poměrně „mokrá“, což vás potěší, pokud nejste příznivci suchých koláčů. Na Zelený čtvrtek vynechtejte slaninku, při jiné příležitosti ji určitě vyzkoušejte – koláči to dodá nový rozměr.
1. Verze první a originální: přidejte kokosovou mouku a mandlové mléko
- 1/3 hrnku kokosové mouky
- 1/3 hrnku dýňové mouky (Adveni Medical)
- 1 a 1/2 hrnku mandlového mléka
- 1/2 lžičky jedlé sody
- 1 lžička jablečného octu
- 3 vejce
- 1/2 lžičky soli
- 1 vrchovatá lžička garam másala
- 3 stonky jarní cibulky
- cca 50 g čerstvého balkánského sýru (můžete klidně vynechat, pokud netolerujete mléčné, přidejte špetku soli do těsta navíc)
- a pokud nedržíte půst nebo si chcete připravit koláč mimo Zelený čtvrtek, přihoďte 30-50 g slaniny
- pažitka na podávání
Troubu pedehřejeme na 170°C. Nachystáme si formu, já jsem použila dortovou s průměrem 18 cm, kterou jsem vytřela kokosovým olejem.
Mouky smícháme dohromady společně s kořením a sodou. V druhé misce si smícháme vejce s mléke a přidáme ocet. Vmícháme do suché směsi. Vznikne nám husté těsto, tak na konzistenci lívanců (možná krapet hustější). Nakonec vmícháme omytou nasekanou jarní cibulku (nemusí být úplně na drobno).
Pokud přidáváte špek nebo slaninu, nasekejte ji na malé kousíčky a posypte dno formy. Zalijte připraveným těstem a pečte 25-30 minut při 170°C. Mezitím si nastrouhejte balkánský sýr, já jsem měla od farmářů, takže jsem jej spíš rozdrolila. Po 25-30 minutách nasypte sýr na koláč a pečte dalších 10 minut, kdy sýr začne chytat nahnědlou barvu. Pokud netolerujete mléčné, sýr přidávat nemusíte, nemá jinou než dochucovací funkci. Po upečení můžete podávat třeba s fíkovým chutney nebo brokolicovým pestem. Dobrou chuť.
2. Verze druhá: přidejte čirokovou a konopnou mouku
- 1/3 hrnku čirokové mouky polohrubé
- 1/3 hrnku dýňové mouky (Adveni Medical)
- 1 lžíce konopné mouky
- 1/2 lžičky jedlé sody
- 1/2 lžičky soli
- 1 vrchovatá lžička garam masala
- 1 hrnek vody
- 1 lžička jablečného octu
- 3 vejce
- 3 stonky jarní cibulky
- cca 50 g čerstvého sýru (můžete klidně vynechat, pokud netolerujete mléčné)
- volitelné: 30-50 g slaniny, pažitka na podávání
Návod stejný jako výše!
3. Verze třetí: přidejte cizrnovou mouku a odstraňte vajíčka…
- 1/3 hrnku cizrnové mouky
- 1/3 hrnku dýňové mouky (Adveni Medical)
- 1/3 hrnku mletého lněného semínka
- 1/2 lžičky jedlé sody
- 1/2 lžičky soli
- 1 vrchovatá lžička garam masala
- 1 hrnek vody
- 1 lžička jablečného octu
- 3 stonky jarní cibulky
- cca 50 g čerstvého sýru (můžete klidně vynechat, pokud netolerujete mléčné)
- volitelné: 30-50 g slaniny, pažitka na podávání
Návod stejný jako výše. Těsto nechte cca 15-20 minut, cizrnová mouka a lněné semínko nasají vodu a vytvoří hustou strukturu. V tomto případě nebude těsto tak nadýchané jako při použití vajec, koláč bude spíše hutný, ale pořád dobrý. Dobrou chuť.
Super recepty, díky. Ten první dneska vyzkouším protože kokosovou mouku mám doma a moc ráda z ní peču a v úterý mi dorazila i krabička se zajíci. Tenhle chlebík s balkánem vypadá dobře!