Histaminový nepřítel ŠPENÁT????
Ráda bych vám slíbila, že když budete jíst špenát, budete jako slavný Pepek námořník. Bohužel špenát příliš mnoho železa neobsahuje (původní fáma vznikla, když vědci při měření udělali chybu v desetinné čárce), avšak zato se v něm skrývá mnoho jiných skvělých látek. Špenát je v podstatě uváděn v každém histaminovém seznamu jako zakázaná potravina. Snažila jsem se dohledat nějaká další data a jeden je z těch seznamů trochu zmaten. Například spousta lidí se straní oliv a přitom ošetřené olivy mají dle španělské společnosti pro výzkum deficitu DAO obsah histaminu 2 mg/kg, čerstvé neošetřené dokonce žádný. Jako nebezpečné pro histaminiky se pak uvádějí ty potraviny, které mají nad 20 mg/kg, kam spadá i špenát (20-30 mg/kg). Myslím však, že stejně jako se postupem při pěstování liší obsah živin, bude se lišit i hladina histaminu (update: hladiny histaminu jsou ve špenátu velmi různorodé a můžou se lišit dle skladování, vzorek může být kompletně bez histaminu dle skladování, více zde). Můj názor v tomhle směru se shoduje s pár dalšími, které já považuji za odborníky, že vždy záleží na množství dané potraviny. Lépe řečeno, to je podstatou seznamu nedoporučených potravin – je nutné se dívat nejen na potraviny, ale množství! Kolik podle vás může vážit 5 lístků čerstvého špenátu a kolik pak bude mít histaminu? Nezaměňujte pár lístků čerstvého s klasickým vařeným špenátem, kde na jednu porci opravdu může přijít velké množství. Každopádně pokud se necítíte dostatečně jistí v tomhle směru, nahraďte špenát salátem. Nedoporučuji špenát zkoušet v počátku diety, dokud nemáte pod kontrolou svůj jídelníček a nesnížíte celkově hladinu histaminu v těle. Osobně jsem začínala opravdu lístek po lístku, než jsem se dopracovala k nějakému rozumnému množství.
ŠPENÁT jako přírodní antihistaminikum aneb zdravý a nedoceněný protirakovinný bojovník
Avšak špenát jako takový bych nezavrhovala. Možná někoho překvapí, že právě špenát se používá v biomedicínském výzkumu, a to nejen na poli výzkumu rakoviny. Obsahuje velké množství důležitých látek jako lutein, karotenoidy, draslík či vitamín K. Působí tedy antioxidačně, protizánětlivě a má vliv na ředění krve (lidi s léky na ředění krve by si měli dávat při konzumaci pozor). Paradoxně přes vysokou hladinou histaminu to vypadá, že právě špenát by mohl mít protialergické působení, jelikož dokáže kontrolovat degranulaci žírných buněk (studie zde). Jedná se však o novou studii a na výsledky z in vivo experimentů si ještě budeme muset počkat. Vědci zjistili, že jedna z látek ze špenátu má protirakovinné účinky (zde), např. dokáže inhibovat růst rakoviny ve střevě u myší (zde). Mimo jiné, extrakt z vodního špenátu dokáže snížit absorpci těžkých kovů z potravy (zde). V této studii zase dokazují vliv špenátu na srážení krve a jeho možné využití jako léku na ředění krve (u trombinových poruch, proto pozor, pokud berete léky na ředění krve).
Pokud seženete čerstvě mleté krůtí maso (ideálně tedy mleté přímo před vámi či namleté doma, bio produkce pokud si můžete dovolit), neváhejte v jeho koupi. Je to příjemná změna za kuře a přitom některými lépe tolerovaná než samotné kuře. A pardon, že nemám lepší fotku, ale starý telefon to prostě lépe nezvládl.
Krůtí kofta se špenátem a koriandrem
- 150 g čerstvě mleté krůtí maso
- 2 stroužky česneku
- sůl, pepř, červená paprika, špetka kari
- 2 bezlepkové tortilly (já jsem použila rýžové), ale dá se i s bramborem atd.
- 3 stonky čerstvého koriandru
- cca 10 lístků čerstvého mladého špenátu
- 50 g červeného salátu
- 2 lžíce zakysané smetany (pouze pokud tolerujete, pokud ne, rozřeďte trochu tvarohu a dosolte/přidejte bylinky na náhradní omáčku)
- 2 lžíce strouhané mozzarely
Krůtí maso smíchejte se špetkou soli, pepře, paprikou, špetkou kari a prolisovaným česnekem, a pečte v předem vyhřáté troubě (190°C) asi 45 minut. Nejdříve jsem pekla přikryté alobalem, aby se pustila šťáva a maso se zbytečně nevysušilo, a posledních 15 minut jsem dopekla odkryté. Maso nakrájíme na tenké proužky. Tortillu nahřejeme, potřeme lžící smetany či tvarohu, naskládáme proužky masa, půlku lístků špenátu, dva listy salátu, lístky z čerstvého koriandru a posypeme lžící strouhané mozzarely (nezrající). Necháme 1 minutu ohřát v rozehřáté troubě a podáváme ideálně se zeleninovým salátem. Dobrou chuť!
Špenát je super, ale vám se v receptu podařilo ho ještě podpořit druhou super léčivkou, kterou je koriandr, podívejte se například sem http://www.prostezdravi.cz/bylina-koreni-koriandr-jako-lecivka/
Je to úplně nepochopitelné, ale u nás nějak se koriandr v kuchyni zanedbává, i když nejen skvěle ochucuje, ale je vhodný pro zdraví.
Jinak část lidí zanevřela na špenát, poté co se přišlo na to, že má trochu méně železa. Jenže si nevšimli, že on ho má pořád velkou spoustu 🙂
Dobre den, moc dekuji za vas komentar. Abych byla uprimna, o koriandru se chci zminit jeste zvlaste. Je toho tolik, co je v prirode zdrave a lide na to zapominaji. Cerstvy koriandr davam snad do kazdeho zeleninoveho salatu a hodlam vyzkouset nejake zeleninove koktejly.