Novoroční úklid střev

Posted by

Všichni víme, že i přes pravidelnou údržbu a úklid domova, je někdy potřeba udělat trochu větší úklid. Vytřít prach i na místech, kam se normálně nedostaneme, protřídit staré haraburdí, otevřít okna, prostě pustit do bytu trochu nového čerstvého vzduchu. Spousta z vás dělala takový úklid i před Vánocemi. Avšak málokdo už si vzpomene, že je potřeba občas udělat stejný úklid i sama v sobě.

Je naše tělo zamořené toxiny?

Není to úplně tak, jak hlásají wellness salóny, že naše tělo je zaplaveno tunou toxinů a jediné, co vám k jejich odstranění pomůže, je jejich zaručená (a samozřejmě finančně náročná) detox kůra. Ve skutečnosti je naše tělo docela rezistentní a játra jsou schopná přefiltrovat až 99% toxinů před tím, než by se mohly dostat zpět do krve (neověřený zdroj http://www.naturesway.com). Podle odborníků na výživu si naše tělo poradí z většinou toxinů, které se dostanou do těla jídlem či z ovzduší (i s těmi bakteriálními). Pokud se však ve střevech začnou hromadit zbytky jídel, které pak hnijí, pokud nám přerůstají bakterie či pokud trpíme průjmem či zácpou, neustálou únavou či nechutenstvím, je dobré zamyslet se nad menší očistou střeva. Zbytky jídel, a tedy probíhající procesy na střevní mukóze, mohou být příčinou špatného trávení, nadváhy, bolestí hlavy, podvýživy i bolestí v dutině břišní.

2012-11-21 07.48.12

Jak na to?

Přístupů je hned několik. Někdo preferuje několikadenní půst či pouze pití ovocných a zeleninových šťáv. Někdo prostě zařadí více zeleniny a zdravější jídla. Někdo pije detox čaje. Univerzální návod neexistuje a ani lékaři se nedokáží shodnout, co je nejlepší. Avšak všichni lékaři, kterých jsem se ptala, detox čas od času doporučují. Může opravdu zlepšit nejen zažívání, ale také vaše bolesti hlavy, kloubů či spánek. Ani já vám zde nebudu vypisovat, co je nejlepší, jelikož to nevím a nebudu se stavět do role odborníka na detox. Mým obecným přístupem je jednou za týden ovocno-zeleninový den, kdy jím ovoce, zeleninu, oříšky a piji šťávy. Jednou za měsíc pak přichází vodní den- člověk pije jen vodu. Jelikož jsem poslední dva měsíce své zásady trochu porušila, rozhodla jsem se popsat, jak jsem se do detoxu pustila já. Proč čekat na jaro????

Jak jsem na to šla já?

Jako první bod se doporučuje vyřadit kávu, čaje, kouření a alkohol (v tom problém nebude, jelikož kávu i alkohol piji poslední dobou příležitostně, čaje pouze ovocné a bylinné, a cigaretový dým mi dělá poslední dobou hodně zle). Dalším krokem by mohlo být vynechání smažených jídel (které však nejím). Vyhýbat se fast foodu (a raději i restauracím) (žádný problém, že mi dva fastfoody za poslední cestu stačily na dlouho, a jídlu venku se snažím vyhýbat tak jako tak). Hm, pak by bylo dobré vyřadit všechny polotovary, které se prodávají v obchodě, tedy ony konzervanty a barvivy narvané „potraviny“ – salámy, párky, hotovky, paštiky, předsmažené věci (ale počkat, nic z toho já přece nejím kvůli histaminóze). Zařadit hodně ovoce a zeleniny (které mám běžně snad kila v potravě). Vypít denně alespoň dva litry (běžně vypiji necelé tři litry – nejsem žádné tintítko). Ale přesto vše cítím, že tělo by se chtělo trochu pročistit (velmi mi zde chybí lymfatické masáže a sauna), přestože žiji (víceméně nedobrovolně) zdravě. Přece jen jsem všežravec a maso umí nadělat ve střevech pěknou paseku. A tak jsem se rozhodla sáhnout po přírodní berličce.

Přírodní berlička v očistě nejen střeva

Thisilyn Cleanse od Nature´s Way má dvě varianty – šetrnou minerální a silnější přírodní. Jelikož nejsem žádné ořezávátko, rozhodla jsem se pro silnější variantu. 15 denní kůra se skládá ze tří složek: celotělový detox, směs 6 vláknin a bylinná trávící očista (přímo smeták). Vše je ve formě tablet a berou se ráno a večer (trávící očista na noc, zřejmě to bude silná páka). Neříkám, že budete chtít zrovna tento přípravek, avšak možná vám více napoví jeho složení. 2013-01-03 19.07.34

Celotělový detox obsahuje bylinnou směs pro podporu funkce jater, žlučníku, lymfatického systému, kůže, močového traktu a krevního řečiště. Mimo silného koncentrátu brusinek a chřestu pro podporu funkce močového traktu obsahuje také lopuch (extrakt z kořene, diuretikum, čištění krve, léčba kožních onemocnění, vypadávání vlasů), jetel luční (isoflavony=přírodní estrogeny, dezinfekční účinky, léčba průjmů, zvracení, otravy jídlem, kašle), svízel přítulu (lymfatické tonikum, působí například proti otékání tkání) a mahónii cesmínolistou (obsahuje alkaloid berberin s protizánětlivými účinky). Obsahuje také velké množství silymarinu, který slouží k očistě a ochraně jater (a využívají jej i hepatologové jako doplňkovou léčbu jaterních onemocnění). Extrakt z artyčoku, kurkumin a pampeliškový extrakt pak slouží jako antioxidanty a čističe krve.

2. fáze, tedy druhá součást detox programu, je směs 6 vláknin, která kombinuje psyllium, ovesné klíčky, guar, LignaMax lněnou vlákninu, grapefruitový pektin a fruktooligosacharidy. Vláknina obecně působí jako smeták střev a měla by vychytat všechny uvolněné zbytky a toxiny. Zároveň tato směs slouží jako prebiotická složka pro podporu zdravé střevní sliznice.

3. část programu je trávící očista. Měla by dokončit práci předchozích dvou částí – podpořit odplavení toxinů a zbytků potravy. Hlavní složkou je Cascara Sagrada, což je odrůda řešetláku, který roste v Severní Americe. Jeho kůra se používá jako lehké laxativum a sami výrobci nedoporučují, aby délka používání přesáhla 10 dní. Jedná se o spornou látku, jejichž dlouhodobé užívání může vést k silným vedlejším účinkům. Pro podporu je v tabletách dále zjemňující směs z máty, zázvoru, fenyklu a proskurníku lékařského. Dále je přidána směs taninů – z rostlin Amalaki (Indický angrešt), Haritaki (himalájský strom Vrcholák tříslovinný), Bibhitaki (Vrcholák mirobalánový), která je nazývána někdy jako Triphala směs a je doporučována jako přírodní léčba obezity. A extra dávka silymarinu z Ostropestřce.

Co tedy budu dělat?

Jednak budu 15 dní brát onu směs a pak vás budu informovat, jak se snesla s mou histaminózou, jednak budu pít bylinné čaje na podporu pročištění. Ze cvičení z počátku jen lehká jóga a pilates, které příliš nezvyšují hladinu histaminu. V mé stravě se nadále budou objevovat vedle běžné nízkohistaminové stravy ve velkém saláty, zeleninové polévky, ovocné šťávy a pár smoothie koktejlů, které by měly dodat potřebné vitamíny a nakopnout organismus. Pokud máte jakékoli tipy, sem s nimi, jsem otevřená všemu (v rámci možností).

2012-11-22 10.18.58

Mimo uvedené zdroje byly informace čerpány z anglické wikipedie. Ráda bych prohlásila, že jsem si přípravek zakoupila sama s úmyslem otestovat jeho účinek (a nejedná se tedy o placenou reklamu). 

2 comments

    1. Jasny, tam prece nikdy nelzou:)) ja mam Acai soucasti sveho „zeleneho“ drinku, tak doufam, ze nelzou, ale vetsina bobuli ma antioxidanty. Casem se Acai podivam na zoubek:)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.