Novoroční úklid střev

Posted by

Všichni víme, že i přes pravidelnou údržbu a úklid domova, je někdy potřeba udělat trochu větší úklid. Vytřít prach i na místech, kam se normálně nedostaneme, protřídit staré haraburdí, otevřít okna, prostě pustit do bytu trochu nového čerstvého vzduchu. Spousta z vás dělala takový úklid i před Vánocemi. Avšak málokdo už si vzpomene, že je potřeba občas udělat stejný úklid i sama v sobě. Teda samozřejmě by to ideálně tak být nemělo, když se člověk snaží o nějaký relativně zdravý životní styl.

Je naše tělo zamořené toxiny?

Není to úplně tak, jak hlásají wellness salóny, že naše tělo je zaplaveno tunou toxinů a jediné, co vám k jejich odstranění pomůže, je jejich zaručená (a samozřejmě finančně náročná) detox kůra. Ve skutečnosti je naše tělo docela rezistentní a játra jsou schopná přefiltrovat až 99% toxinů před tím, než by se mohly dostat zpět do krve (neověřený zdroj http://www.naturesway.com). Podle odborníků na výživu si naše tělo poradí z většinou toxinů, které se dostanou do těla jídlem či z ovzduší (i s těmi bakteriálními). Pokud se však ve střevech začnou hromadit zbytky jídel (třeba z důvodu překážek, poškození), pokud nám přerůstají bakterie (SIBO) či pokud trpíme průjmem či zácpou, neustálou únavou či nechutenstvím, je dobré zamyslet se nad menší „očistou“ střeva. Procesy probíhající ve střevní mukóze, zánětlivé reakce, zvýšené pronikání bakteriálních toxinů atd. mohou zřejmě přispívat ke špatného trávení, nadváze, bolestem hlavy, podvýživě i bolestem v dutině břišní.

2012-11-21 07.48.12

Jak na to?

Přístupů je hned několik. Jako obecně vám asi každý řekne, že nic takového není potřeba, na druhou stranu omezení konzumace potravin je poměrně běžný doprovodný jev třeba u zvířat a dětí, když jsou nemocné. Tak jako tak pokud už teď máte podváhu, léčili jste se nebo léčíte s poruchou příjmu potravy (nebo ji máte v rodině), do ničeho se opravdu raději nepouštějte. Někteří lidé preferují několikadenní půst či pouze pití ovocných a zeleninových šťáv. Někdo prostě zařadí více zeleniny a zdravější jídla (nejideálnější postup). Někdo pije „detox“ čaje. Univerzální návod neexistuje. Může se vám však podařit zlepšit zažívání, ale i bolesti hlavy, kloubů či spánek. Ani já vám zde nebudu vypisovat, co je nejlepší, jelikož to nevím a nebudu se stavět do role odborník. Mým obecným přístupem, dokud jsem cítila, že mi takový postup dělá dobře, byl jednou za týden ovocno-zeleninový den, kdy jím ovoce, zeleninu (max oříšky) a piji čerstvě lisované šťávy. Jednou za měsíc pak přichází vodní den- člověk pije jen vodu.

Jak jsem na to šla já?

Jako první bod se doporučuje vyřadit kávu, čaje, kouření a alkohol (v tom problém nebude, jelikož kávu i alkohol piji poslední dobou příležitostně, čaje pouze ovocné a bylinné, a cigaretový dým mi dělá poslední dobou hodně zle). Tenhle krok, si myslím, je obecně fajn a nejlepší a často dostačující rada pro „detox“. Dalším krokem by mohlo být vynechání smažených jídel. Vyhýbat se fast foodu (a raději i restauracím, pokud máte HIT a o něco se snažíte). Hm, pak by bylo dobré vyřadit všechny polotovary, které se prodávají v obchodě, tedy ony konzervanty a barvivy narvané „potraviny“ – salámy, párky, hotovky, paštiky, předsmažené věci (ale počkat, to je naprosto základní krok pro nízkohistaminovou dietu a tedy možná také důvod, proč lidem taková dieta může ulevit). Zařadit hodně ovoce a zeleniny (které mám běžně snad kila v potravě). Vypít denně alespoň dva litry (běžně vypiji tři litry – nejsem žádné tintítko, ale zas to také jako nepřehánějte, jo?). Tak a to by vám k nejen jarnímu detoxu mělo stačit. Super ne?

Přírodní berlička v „očistě“ nejen střeva

Já jsem člověk zvědavý a zajímalo mě, jaký efekt by měla mít nějaká kůra hlásající očistu střeva. Nic drastického, nechci si zničit mikrobiotu:). V obchodě na mě ve slevě vykouklo Thisilyn Cleanse od Nature´s Way – má dvě varianty: šetrnou minerální a „silnější“ přírodní. Jelikož nejsem žádné ořezávátko, rozhodla jsem se pro silnější variantu. 15 denní kůra (to je docela cajk) se skládá ze tří složek: celotělový detox, směs 6 vláknin a bylinná trávící očista. Vše je ve formě tablet a berou se ráno a večer (trávící očista na noc, zřejmě to bude silná páka). Neříkám, že budete chtít zrovna tento přípravek, avšak možná vám více napoví jeho složení. Jde prostě jen o to, že mě zajímalo, co mají ty bylinky s mým tělem/střevem udělat a jak se budu cítit. Opět připomínám – pokud máte jakékoli zdravotní problémy a poškozené střevo, tyhle věci nepraktikujte. Výše popsané je detox, který vám stačí a který vás nezatíží.

2013-01-03 19.07.34

Celotělový detox obsahuje bylinnou směs pro podporu funkce jater, žlučníku, lymfatického systému, kůže, močového traktu a krevního řečiště. Mimo silného koncentrátu brusinek a chřestu pro podporu funkce močového traktu obsahuje také lopuch (extrakt z kořene, diuretikum, čištění krve, léčba kožních onemocnění, vypadávání vlasů), jetel luční (isoflavony=přírodní estrogeny, dezinfekční účinky, léčba průjmů, zvracení, otravy jídlem, kašle), svízel přítulu (lymfatické tonikum, působí například proti otékání tkání) a mahónii cesmínolistou (obsahuje alkaloid berberin s protizánětlivými účinky). Obsahuje také velké množství silymarinu, který slouží k očistě a ochraně jater (a využívají jej i hepatologové jako doplňkovou léčbu jaterních onemocnění). Extrakt z artyčoku, kurkumin a pampeliškový extrakt pak slouží jako antioxidanty a čističe krve. Za mě vlastně super, protože jak se ukazuje, jedná se prostě o přírodní extrakty, bylinky, rostlinky, které mají podpořit funkci našich orgánů (a obvykle to dovedou).

2. fáze, tedy druhá součást detox programu, je směs 6 vláknin, která kombinuje psyllium, ovesné klíčky, guar, LignaMax lněnou vlákninu, grapefruitový pektin a fruktooligosacharidy. Vláknina obecně působí jako „smeták“ střev a měla by vychytat všechny uvolněné zbytky. Zároveň tato směs slouží jako prebiotická složka pro podporu zdravé střevní sliznice. Za mě opět super, protože vláknina je prospěšná, to nám věda opakovaně ukazuje, a tohle je vlastně cílené rozmazlování mikrobiomu.

3. část programu je trávící očista. Měla by „dokončit“ práci předchozích dvou částí – podpořit odplavení zbytků potravy. Hlavní složkou je Cascara Sagrada, což je odrůda řešetláku, který roste v Severní Americe. Jeho kůra se používá jako lehké laxativum a sami výrobci nedoporučují, aby délka používání přesáhla 10 dní. Jedná se o spornou látku, jejichž dlouhodobé užívání může vést k silným vedlejším účinkům. Takže prostě si to shrneme – projímadlo. Proto není dobré takovou kůru podstoupit bez konzultace s lékařem,  pokud máte problémy se střevy či jiné problémy (podváha). Pro podporu je v tabletách dále zjemňující směs z máty, zázvoru, fenyklu a proskurníku lékařského. Dále je přidána směs taninů – z rostlin Amalaki (Indický angrešt), Haritaki (himalájský strom Vrcholák tříslovinný), Bibhitaki (Vrcholák mirobalánový), která je nazývána někdy jako Triphala směs a je doporučována jako přírodní léčba obezity. A extra dávka silymarinu z Ostropestřece. Takže opět bylinná směs s krásným složením, žádná velká věda nebo šarlatánství.

O co tedy jde?

15 dní se bere ona směs. Já přidávám z počátku lehkou jógu a pilates, které příliš nezvyšují hladinu histaminu. V mé stravě se nadále objevuje běžná nízkohistaminová strava – ve velkém saláty, zeleninové polévky, ovocné šťávy a pár smoothie koktejlů, které by měly dodat potřebné vitamíny a nakopnout organismus. Takže vlastně jediné, o co jde, je podpořit funkcni orgánů bylinnými směsmi a ten detox, ten je dán hlavně úpravou stravy a životního stylu, alespoň pro mnohé lidi. Žádné bylinky ani detox kůry člověka nespasí a životní styl nenahradí/nezachrání. Na to prosím myslete.

2012-11-22 10.18.58

Mimo uvedené zdroje byly informace čerpány z anglické wikipedie. Ráda bych prohlásila, že jsem si přípravek zakoupila sama s úmyslem otestovat jeho účinek (a nejedná se tedy o placenou reklamu). 

2 comments

    1. Jasny, tam prece nikdy nelzou:)) ja mam Acai soucasti sveho „zeleneho“ drinku, tak doufam, ze nelzou, ale vetsina bobuli ma antioxidanty. Casem se Acai podivam na zoubek:)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.