Léčivý protizánětlivý a protialergický zázvor a recept na smoothie Melounovo-zázvorové potěšení

Posted by

Na smoothie se zázvorem budete potřebovat výkonný mixér, ale dá se to samozřejmě obejít také nastrouháním zázvoru. Já osobně bych se bez mixéru už neobešla, jelikož lze vyrábět různé drinky, polévky, džusy a další. A když si pořídíte takový, který dokáže nadrtit i led, budete mít výborné smoothie jedna radost. Věřím, že však i bez ledu budou výborné (pokud to váš mixér nezvládá).

Zázvor na trávení, v boji proti rakovině a proti bolesti

Na serveru www.naturalnews.com uvádí, že zázvor má celou řadu příznivých účinků na náš organismus. Zázvor zlepšuje trávení a usnadňují průchod stravy žaludkem a střevy. Pomáhá i v případě vředů, parazitů či nevolnosti (určitě všichni víte, že je hojně doporučován na nevolnosti v těhotenství, kde je stejně účinný jako léky bez vedlejších účinků). Zabraňuje také křečím ve střevě. Má údajně schopnost pomáhat při zánětech a vědci v roce 2011 v British Journal of Nutritional prokázali, že je zázvor účinný i v boji s rakovinnými buňkami (zde, od této práce bylo publikováno neuvěřitelné množství pozitivních účinků 6-gingerolu izolovaného ze zázvoru). Zázvor je účinný i při chronických onemocněních jako je revmatoidní artritida, ischias či fibromyalgie. Může zmírňovat bolesti hlavy, bolesti svalů a nachlazení. Má vliv na shlukování krevních destiček a stimuluje uvolňování adrenalinu, což pomáhá posilovat srdce. Mimo jiné se uvádí, že je silným antioxidantem a ulevuje při astmatických potížích (alfa-pinen uvolňuje hlen v dýchacích cestách). A také účinně snižuje hladinu glukózy a cholesterolu v krvi a mohl by být výbornou prevencí proti metabolickému syndromu.

Proti zánětu i alergii

Jak jsem zmínila výše, zázvor patří také mezi protizánětlivé potraviny. Např. u myší s potlačenou imunitou dokázal regulovat imunitu tím správným směrem, tedy povzbuzovat. Krom toho se ukázal jako velmi účinný v modelu astma, které je doprovázeno záněty průdušek. U myší dokázal přímo snižovat Th2 imunitní odpověď (a zánětlivé cytokiny) a potlačovat hromadění eosinofilů při alergickém podnětu (jak víte, eosinofily obsahují histamin). Celkově jeho podávání vedlo ke snížení IgE a alergické odpovědi u alergických myšek. Jeho využití v léčbě astma podporuje také nová studie, která poukazála na uvolnění dýchacích cest (které mají tendence se „uzavírat“ př astmatickém záchvatu) a na snížené přecitlivělosti dýchacích cest. Dále se v zázvoru nachází látka [6]-shogaol, která velmi účinně stabilizuje žírné buňky a potlačuje uvolňování histaminu, stejně jako dalších zánětlivých parametrů. Další z látek – zingeron – dokáže účinně působit proti změnám na střevě vyvolaných oxidačním stresem, které jsou doprovázeny také infiltrací žírných buněk, a celkově tak pomáhá k ochraně střev (mohlo by vás zajímat, pokud máte dráždivé střevo). V jiné studii byl schopen u potkanů zabránit otoku, který byl vyvolán jak caragenaanem (mechanismus přes zánět a histamin) či látkou, která přímo působí na uvolnění histaminu a následný vznik otoku. Pravděpodobně má schopnost působit jako antagonista serotoninových receptorů. Mimochodem zázvor může hrát ve vašem jídle ještě jednu roli – je schopný inhibovat růst bakterií, které produkují histamin.

Úlohu jablíček v našem jídelníčků snad nemusím ani vysvětlovat. Plody plné minerálů a vitamínů zásobují naše tělo s přírodní vlákninou, která nám při dnešní stravě mnohdy chybí. V kombinaci se zázvorem a melounem se pak jedná o skvělou chuť.

2013-01-03 19.04.55

Melounovo-zázvorové potěšení

  • 1 hrnek Piel de Sapo melounu (či jiného)
  • 1/2 půlka zeleného jablka
  • 1/2 hrnku jablečného džusu
  • 1/2 hrnku silnějšího zázvorového čaje (či 1/4 lžička čerstvého zázvoru)
  • 1 lžička medu
  • 4 kostky ledu

Všechny složky dáme do mixéru a pořádně rozmixujeme. Pila jsem posypané špetkou muškátového oříšku.

 2013-01-03 19.04.46

8 comments

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.