Zeleným čajem proti zánětu i alergii a recept na smoothie „Zelený nakopávač“

Posted by

Je na čase umixovat další smoothie. Hádám, že to první jste nezkoušeli a necháte si příležitost na léto, kdy se u nás lépe shání melouny. A co takhle trochu energie po ránu?

O pozitivních účincích mladého špenátu jsem již psala. O zeleném čaji jste snad všichni už někdy slyšeli. V přírodní medicíně opěvovaný, vědci zkoumaný, lidmi popíjený – přírodní všelék zelený čaj. Bohužel vás zklamu, pokud si myslíte, že když si uvaříte pytlíkový čaj z obchoďáku, bude vám hned lépe. Pokud to se svým zdravím myslíte opravdu vážně, pořiďte si kvalitní sypaný čaj a nepodceňujte ani jeho správnou přípravu. Zjišťuji, že čím více přírodních potravin s antialergickým a protizánětlivým působením nacházím, tím více můj zájem roste.

Má krásná čajová konvička
Má krásná čajová konvička

Co všechno zelený čaj dokáže?

A teď to přijde. Výsledky výzkumů. Ano, o zeleném čaji bylo na internetu napsáno mnoho, ale znáte mě – dokud si nepřečtu pár článků, těžko uvěřit (i když u zeleného čaje pochyby nemám). Mne osobně velmi dobře povzbuzuje, lépe než káva či jiné prostředky (ovšem záleží na kvalitě). Zelený čaj obsahuje kombinaci polyfenolů, kofeinu, theaninu, vitamínů a minerálů, které v našem těle dokáží divy.

Nejvíce mě samozřejmě zajímal vliv zeleného čaje na imunitní systém a procházela jsem, co bylo napsáno za poslední rok dva. Možná jste slyšeli o tom, že zelený čaj je výborný na hubnutí. Musím vás zklamat, protože sám čaj v tomhle směru nic nezmůže, jen vás povzbudí a zbytek musíte už odpracovat sami (souhrn studií zeleného čaje na váhu poukázal na malý, avšak nesignifikantní úbytek). Zelený čaj má však jiné skryté magické vlastnosti, které vašemu organismu velmi prospějí. Má protizánětlivé účinky a předpokládá se, že by mohl hrát roli v regulaci autoimunitních onemocnění (review zde). Rosen pak ve své práci popisuje antivirové a imunomodulační účinky katechinů. Bohužel nám chybí dostatek dat z lidského výzkumu. Pokud vám nejde pouze o regulaci hmotnosti, možná vás zaujme vliv na hladinu cholesterolu. Katechiny ze zeleného čaje snižují hladinu nezdravého cholesterolu LDL (review zde). Mimo LDL působí zelený čaj také na úpravu krevního tlaku, a autoři volají po klinických testech u lidí, aby se ukázal pravý efekt zeleného čaje u kardiovaskulárních nemocí. Review na protirakovinný vliv čajových katechinů si můžete přečíst zde (vliv polyfenolů zeleného čaje přímo na rakovinu prostaty sepsali Khan a Mukhtar, pro ženy souhrn ze studií na roli rakoviny prsu). Zelený čaj však nepůsobí jen zevnitř, ale může přinést viditelné výsledky na zlepšení stavu vaší kůže (zde). Komu by se nechtělo číst jednotlivé články, Suzuki a spol. (2012) ve svém volně přístupném článku shrnují protirakovinné, hepatoprotektivní (ochrana jater), antidiabetické, antiaterosklerotické a další účinky, a přesně vysvětlují mechanismus účinku (kdyby byl někdo stále na pochybách). Také jsem se dočetla, že se zeleným čajem probíhají klinické testy, které jsou převážně ve fázi 1 (rok 2012), a na jejich výsledky si ještě budeme muset počkat (zde a zde). Já nevím jak vy, ale já si jdu vypít svůj šálek zeleného čaje.

Zelený čaj v boji s alergií

Takový histaminik si teď říká, že je to všechno super, ale většina nízkohistaminových seznamů pití čaje nedoporučuje. V tom případě by se lidé měli zamyslet, jaký důvod k tomu autoři měli či spíše o jakém čaji tabulky mluví. Čaj jako takový vysoký obsah histaminu nemá a co víc, ano, už víte, že to přijde – má antialergické účinky. Autoři tabulek neprávem zelený čaj odsoudili zřejmě na základě neznalosti pěstování a přípravy čaje, kdy mylně zaměnili fermentaci za bakteriální činnost, což v tomto případě tak není. V roce 1994 identifikovali katechin ze zeleného čaje jako spouštěč alergické reakce u tří dělníků, kteří byli denně vystaveny prachu ze zeleného čaje (zde), jedná se spíše o alergii velmi nepravděpodobnou. V roce 1999 Sano a spol. izolovali dva katechinové deriváty s potenciálním protialergickým působením. Zjistili, že při podávání derivátů myším potlačují katechiny alergickou reakci typu I (anafylaktický nebo atopický typ). Již předtím byl jako hlavní katechin s protialergickým působením určen epigalokatechin galát (EGCG). V roce 2000 přišli vědci poprvé s tím, že pravidelné pití zeleného čaje může předcházet alergické reakci typu IV (oddálená přecitlivělost, článek zde, další data z roku 2004 – mimochodem studie poukazuje na to, že vysoká teplota při přípravě zeleného čaje je nevýhodou). V roce 2007 a 2009 provedli v  Japonsku klinické testy na lidech a zjistili, že pití zeleného čaje – kultivaru benifuuki – vedlo ke snížení alergických projevů v pylové sezóně. Hassanain a kolegové v roce 2010 přišli na to, že zelený čaj je schopný potlačit uvolňování IgE in vitro (aniž by došlo k poškození buněk či buněčné smrti, článek zde). Tento efekt pozorovala i skupina vědců u lidských buněk imunitního systému (zde). Spojení s metabolismem histaminu a potenciální patogenezi zánětlivých onemocnění prokázali v roce 2010, kdy autoři představili EGCG jakožto inhibitor enzymu histidindekarboxylasy, jež stojí za vznikem histaminu v našem těle (studie zde). V roce 2012 pak zkoumali různé katechiny a zjistili schopnost určitých katechinů zabraňovat uvolňování histaminu ze žírných buněk (článek). Kromě katechinů však zelený čaj ukrývá ještě theanin, nejvíce zastoupenou aminokyselinu. Tato aminokyselina má stabilizující účinky na žírné buňky a zabraňuje tedy uvolňování histaminu (zde). V Japonsku testovali vliv na atopickou dermatitidu a prokázali, že pití čaje snižuje příznaky u více jak 50% léčených (článek zde). Jak se tedy zdá, zelený čaj (komplexně) může ovlivňovat i naši alergii a reakci nejen na potraviny.

Zelený nakopávač

 • 10 lístků čerstvého mladého špenátu (tak minimální množství, že se není třeba bát histaminu, zkuste baby)
 • 1/2 zeleného jablka
 • 1/2 hrníčku šťávy z manga nebo celého manga
 • 1/2 hrníčku silného zeleného čaje
 • 1 lžička agáve sirupu
 • 4 kostky ledu

2013-01-05 14.58.22

Lístky omyjeme a spolu s ostatními ingrediencemi vložíme do mixéru. Pokud nemáte rádi příliš sladké nápoje, doporučuji vynechat agáve, i když i ono tomu dodá lehce zajímavou chuť. Dobrou chuť.

17 comments

 1. jupíííí!

  a co MATCHA? nerada bych se zbavila matchy, piji každý den 2 sáčky od matchatea.cz.

  Děkuju!

 2. Zelený čaj je úplny zázrak prírody. V podstate skoro ani žiadny iný čaj nepijem, raz za čas nejaké bylinkové z byliniek čo si sama nazbieram a potom už iba zelené – ale musia byť kvalitné. Ale až teraz vo vašom článku som sa konečne dočítala nejaké priamo podložené výsledky štúdiami prečo je zelený čaj taký dobrý. Ďakujem za článok.

 3. Taky jsme momentálně hodně solidně (nutno napsat i posvátkově) zásobeni čaji. Piju různé čaje, ale nejvíc právě zelenáče, takže i mně jsi udělala radost:).

 4. Hola Kašulko 😉 tímhle jsi článečkem jsi mě extrémně potěšila 😉 smoothie vypadá lákavě, ale hlavně tolik info o zeleném čaji je fakt bomba. Čajů (snad i kvalitních) vypiju doopravdy hodně 😉 takže na zdraví 🙂

  1. To jsem ráda. Já mám zelený čaj ráda, ale samotnou mě překvapilo, kolik dat z výzkumu existuje. Mimochodem má vliv na rakovinu tlustého střeva a regulací histaminu hraje roli v mnohých zánětlivých onemocnění, takže je to jistě krok správným směrem. Já jsem na Vánoce dostala zelený čaj přímo z Malajsie (Číny), dárkyně si nebyla jistá, každopádně je to velmi kvalitní čaj a docela mě nakopává:))

   1. Taky mě to velmi mile překvapilo, kolik výzkůmů se tím zabývá, ale jenom dobře 😉 my teda pijeme čaje ve velkém, na „bežné“ pití levnější zelený čaj z vietnamu a jinak máme slušnou čajovou zásobu (hlavně momentálněch ;-). Teď jsme objevili výborný zelený čajík z J. Koreje, který prý aspiruje na čaj roku 😀 a to je fakt bomba. jsem ráda, že i nějaké vci, které jsou dobré jsou i zdravé (většinou je to bohužel naopak 😉

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.