Borůvka proti zánětu i alergii a recept na smoothie „Borůvkové pohlazení“

Posted by

Kdyby vás čirou náhodou omrzel váš ranní jogurt, mám pro vás menší alternativu. Rychlé jemné smoothie, které doplní všechny potřebné vitamíny a živiny. V kombinace s banánem (ne, nenechte se odradit) a lnem vás pak velmi dobře zasytí na celé dopoledne (nebo aspoň na dobu, než dorazíte do práce:)). Nápoj je výborný i bez lnu, ale nezapomeňte si přes doplnit dost vlákniny. Z nějakého důvodu jsem si myslela, že bych borůvky při HIT neměla, ale britská „spolubojovnice“ Yasmina (The healing histamine) mě vyvedla z omylu. A také mnohé studie.

Zázračná modrá kulička nejen proti alergii

Borůvky, modravé plody keříku Brusnice borůvka, jsou nám všem velmi dobře známé. Borůvky mi připomínají hlavně dětství, kdy jsme běhali po lese a sbírali je do malých krabiček. Ta krásná vzpomínka (či spíše jejich vysoká cena) ve mně vždy vyvolává respekt. Borůvky považuji za něco slavnostního. A faktem je, že si oslavu zaslouží. Obsahují mnoho cenných látek, které našemu organismu prospívají. Samotné listy brusnice borůvky jsou v lidovém léčitelství používané do diabetických čajů. Dle wikipedie (a dalších zdrojů) se listy dále dají využít pro obsah tříslovin k léčbě průjmů, bolestí žaludku či kožních chorob. Modré plody jsou jako většina bobulí naplněny koktejlem antioxidantů, bioflavonoidů, karotenoidů, vitamínů i minerálů. Úplný zázrak, hm? Cholesterol, šeroslepost, obezita, demence, záněty? S tím vším borůvka může pomoci.

Podle Mayo Clinic Women’s HealthSource patří borůvky mezi top 10 potravin, které bychom měli konzumovat (společně se špenátem, brokolicí, mandlemi, jablky a několika dalšími). Mimochodem vědecký tým v čele s Wangem zjistil že borůvky ve stravě stárnoucích potkanů redukují neurodegenerativní změny. Stejný tým v roce 2005 prokázal, že borůvky (stejně jako špenát či spirulina) dokáží snížit riziko mozkových infarktů (Wang et al, 2005). O pár let později bylo dokázáno, že i krátkodobé podávání borůvek vede ke zlepšení rozpoznávací paměti u starších potkanů (Malin et al, 2011). V roce 2006 vědci navrhli, že by měl být studován protirakovinný vliv z bobulovitých plodů, jelikož prokázali inhibující vliv na rakovinné buňky  tlustého střeva (zde). Ravoori a kolegové v roce 2012 prokázali vliv borůvek a ostružin na nárůst nádoru prsu – užívání borůvek redukovalo množství a velikost nádorové tkáně u potkaního modelu. V roce 2012 také přišli s tím, že pouhé požívání borůvek chrání před ztrátou kolagenu v kostní hmotě (článek zde).  K tomu dokáží borůvky účinně potlačovat zánětlivou reakci u myší (Xie et al, 2011). Vypadá to, že by jejich protizánětlivé působení mohlo být užitečné i při léčbě autoimunitních onemocnění, jako je roztroušená skleróza (zde) (myší model). Co je velmi důležité, borůvky dokáží inhibovat degranulaci žírných buněk a působí tedy proti uvolňování histaminu u myšího modelu kontaktní dermatitidy. Říkáte si, že je to všechno pěkné, ale co si vzít ze studií provedených jen in vitro a na zvířatech?

Nejsem žádná laboratorní myš

V tomhle směru jsem byla velmi překvapená, kolik pre-klinických a klinických studií bylo s borůvkami již provedeno. Pozitivní vliv flavonoidů (především těch z bobulí) na paměť a rozpoznávací funkce byl popsán u starších žen (zde). Vliv na zlepšení paměti u starších lidí pozorovali také v této studii. Reálné množství borůvek vás také při vysokosacharidové a nízkotučné snídani ochrání proti oxidantům (antioxidační účinky, zde). To potvrzuje i studie z roku 2012, kdy 60 denní konzumace borůvek vedla ke snížení oxidačního poškození DNA (zde). V lidovém léčitelství jsou borůvky využívány pro regulaci hladiny cukru, což lze vysvětlit jejich vlivem na insulinovou citlivost (zřejmě nejen u obézních, nediabetických  a insulinorezistentních pacientů – zde). Jiná studie se zabývala vlivem borůvek na některé metabolické parametry u obézních mužů a žen, a vědci vypozorovali snížení krevního tlaku a nižší hladinu oxidovaného cholesterolu LDL u léčené skupinu (predikujíce nižší riziko infarktu, zde). V tomto článku jsou shrnutá data z in vitro, zvířecích i klinických studií na protirakovinné a kardioprotektivní účinky borůvek a brusinek.  No, to by jako evidence síly borůvek mohlo zatím stačit. A dobrá zpráva je, že vařené borůvky mají stejný potenciál jako syrové (zde), takže si klidně můžete upéct nějaký borůvkový koláč.

  P1010688

Borůvkové pohlazení

 • hrst borůvek
 • 1/2 banánu
 • 1/2 hrnku kokosového jogurtu (organic, není vhodné pro eliminační fázi)
 • 1/2 hrnku mandlového mléka
 • 1 lžička mletého lnu
 • 1 lžička medu
 • pár kostek ledu

Tradičně všechno vsypeme a vlijeme do mixéru a pořádně umixujeme na jemný husté smoothie. Dobrou chuť.

 P1010692

11 comments

 1. A čo hovoríte na lyofilizované ovocie? Teda, sušené mrazom..
  Lebo sezóna niektorých druhov ovocia je tak strašne krátka….

  1. Zatím jsem neviděla, co by to mělo dělat třeba s mikronutrienty. Každopádně bude záležet na výrobci, jaká je použiá kvalita výroby a jak dobře pak vysušeno a uskladněno (u mraženého ovoce člověk nečeká velký nárůst bakterií, u čehokoliv na polici, kam se může dostat vlhkost a kontaminace ze vzduchu, to může být horší). Určitě je to spíše o vyzkoušení (a také brát v potaz množství).

 2. Borůvky tuze rád, ale příjem v drtivé většině pouze semtam v jogurtech. Ale teď jsi mně vyvolala chuť projít se po beskydských nebo javornických hřebenech (kde rostou výborné:)).

 3. podle mě je to bomba v létě, kdy borůvky rostou, teď to tady nemá cenu, protože o doopravdy čerstvých a dobře uzrálých borůvkách si můžeme nechát zdát….jinak borůvky miluju a mamina ví, kde sbírat, takže ideální kombinace. Díky za tip 😉

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.