Meruňka plná antioxidantů

Posted by

Sice je léto občas doprovázeno šíleným vedrem, ve kterém se zapotíte i při zavazování tkaniček, ale zato přináší mnoho dobrého – sluníčko, dlouhé dny, čerstvé ovoce a zeleninu. Přestože dnes už máme většinu druhů ovoce i zeleniny celoročně, není nad tu chvíli, kdy si sami uthnete plod ze stromu (či seberete ze země). A tak mixuji, vařím, strouhám, krájím, abych do sebe stihla za to léto dostat co nejvíce antioxidantů. A protože věřém, že každý plod nám přináší něco dobrého, rodhodla jsem se vzít na paškál i meruňku. Meruňka obecná (Prunus armeniaca, synonymum Armeniaca vulgaris) je strom z rozsáhlého rodu slivoň, který prý pochází z Číny. Do Evropy se dostala přes Arménii počátkem letopočtu, do Česka se rozšířila z Itálie přes Slovinsko, Štýrsko a Rakousy.

Zdroj vitamínů, minerálů a vlákniny

Meruňky jsou zkvělým zdrojem vitamínu A, vitamínu C a také nezanedbatelného množství vlákniny a draslíku. O karotenoidech, které působí jako silné antioxidanty a jsou tedy skvělými pomocníky v boji proti celé škále nemocí, jsem se zmiňovalu už v předchozích příspěvcích. Dle tabulek meruňky obsahují také některé ze skupiny vitaminů B (B1, B2, B6, folát), vitamín C, A, E i K.  Z karotenoidů jsou zastoupeny především lutein a zeaxanthin. Z minerálů stojí za zmínku měď, draslík, mangan (v menší míře pak i vápník, hořčík, železo a fosfor).GLU3bf9a0_merunky

Redukuje bolest, rakovinu a tlumí zánět

Již v roce 1953 přišli vědci s tím, že se z meruněk dá izolovat quercetin a isoquercetin, a lze tedy usuzovat, že by meruňky mohly hrát roli v imunitní odpovědi (o quercetinu jsem již psala). Také butanolová frakce z meruněk vykazuje protibakteriální aktivitu (zde). V semenách meruněk se nachází amygdalin, který je někdy nepřesně nazýván vitamín B17. Jádra meruněk sice běžně nejíme, ale lidé je na léčbu rakoviny používají již celá století. V novějších studiích bylo prokázáno, že jádra působí nejen protirakovinně, ale také protizánětlivě (zde). Pokud by někoho zajímala historie amygdalinu ve výzkumu rakoviny, velmi hezky sepsaný článek naleznete zde (anglicky, v podstatě jde o to, že rakovinné buňky mají jiné enzymy než normální a jsou tedy schopné z amygdalinu uvolnit toxické látky typu kyanid, který pak rakovinné buňky zahubí). V roce 2008 se však vědci rozhodli jej prozkoumat ve vztahu k bolesti a redukci zánětů. Zjistili, že sám amygdalin je velmi efektivní v redukci bolesti při zánětu a může být tedy využit jako analgetikum, které snižuje citlivost k bolesti, a zároveň působí protizánětlivě (zde).

Antioxidanty chrání játra, ledviny, střevo i varlata

Existují také důkazy, že pravidelný příjem meruněk ve stravě dokáže redukovat jaterní onemocnění (steatózu) a chránit tělo před volnými radikály, které játra poškozují (zde). Hepatoprotektivní (ochrana jater) účinky byly prokázány i v další studii, kde podávání meruněk dokázalo předcházet poškození jater vyvolaného etanolem. Co se týče ochrany, opět pravděpodobně plynoucí z vysokého obsahu antioxidantů, meruňky dokáží chránit proti toxicitě léčiva methotrexátu v ledvinách (zde). Muže by mohlo zajímat, že u potkanů provedená studie prokázala, že pravidelný přísun meruněk ve stravě může zabránit třeba i poškození varlat z malých dávek radiace (X-paprsků). Beta-karoten také chrání LDL cholesterol před jeho oxidací, což může vést k ochraně nejen před srdečními nemocemi. Meruňky jsou dobrým zdrojem vlákniny a pravidelná konzumace pomáhá předcházet zácpě a zažívacím potížím jako je divertikulóza (výchlipky na tlustém střevu).

Meruňky pro zdravé oči

Obsah vitamínu A a také karotenoidů luteinu a zeaxanthinu naznačují, že meruňky mohou přispět o k ochraně našeho zraku. Volné radikály (oxidativní stres) mohou postupně vést až ke kataraktě (šedý zákal) či poškození zásobování oka krví, což vede k degeneraci makuly. Vitamín A (a příjem ovoce, překvapivě bez většího efektu zeleniny) pomáhá tomuto poškození předcházet (zde). Například u žen, které měly nejvyšší hladiny vitamínu A, zjistili vědci snížení rizika vzniku katarakty o 40%.

Co na to histaminici?

Asi mnohé z vás bude zajímat, jak je to s histaminovou intolerancí. Mám pro vás špatné i dobré zprávy. Meruňky patři mezi potraviny, které budete muset sami vyzkoušet. Původní práce Maintz a Novak se o meruňkách a případné nevhodnosti vůbec nevyjadřuje, jsou tedy povolené. Spousta seznamů na internetu však meruňky zařazuje mezi další ovoce jako nevhodné (i dle Dr. Joneja musí být člověk opatrný hlavně při mastocytóze – onemocnění žírných buněk). Švýcarské tabulky u meruněk uvádějí riziko 0, tedy vhodná potravina. A teď se v tom čert vyznej. Myslím, že je pak rozumné je vyzkoušet, jelikož každý prostě reaguje jinak a jelikož roli bude hrát i čerstvost a zralost. U mnohého ovoce se udává, že histamin je potřeba až při zrání a tedy histaminici by se měli vyhývat přezrálému ovoci jako takovému. Někdo uvádí, že se při zrání uvolňují benzoáty, které uvolňují vlastní histamin. Na histaminové liberátory každý reaguje opět úplně jinak a tedy zrovna u vás mohou projít v pořádku. Samozřejmě kupované meruňky nezapomeňte řádně vydrhnout, aby vám spíše neuškodily chemikálie na jejich povrchu.

Hurá na meruňky

Podle WikiHow bychom měli meruňky nakupovat v sezóně (půlka května – červenec/srpen) a vybírat ty pevné na stisk s tmavě oranžovou či žlutooranžovou barvou. Pokud potřebujeme meruňky nechat trochu dozrát, vložíme je do papírového pytlíku, ponecháme v pokojové teplotě, dokud meruňky trochu nezměknou. Takto skladované ovoce (držte dál od přímého světla) by mělo během 2-3 dnů změknout. Zralé meruňky pak uchovávejte v uzavřené nádobě v lednici max. 1 týden. Dozrálé meruňky by se měly konzumovat co nejdříve. Zralou meruňku poznáte také podle toho, že pootočíte půlky meruněk proti sobě a meruňka se sama otevře (s peckou na jedné straně).  

A pokud přemýšlíte, co s meruňkami provést, můžete se třeba inspirovat rychlým receptem na bezlepkové tvarohové knedlíky s meruňkami.

IMG_5229

8 comments

  1. Mám ráda meruňky, moc, ale v Liberci je prodávají za 69 Kč/Kg. Chápeš to? Takový o. je klidně nechá válet po zahradě u dědy a já abych je kupovala za těžké prachy…:-).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.