Jíst brambory při histaminové intoleranci? A k tomu jeden recept na bramborovo-kadeřávkové komínky.

Posted by

Přestože na vás čeká hned několik receptů na chutné koláče, které opravdu chtějí spatřit světlo světa, rozhodla jsem se podělit s něčím praktičtějším. On totiž kadeřávek venku ještě roste, pokud jste to echo nedostali. Je to takový malý nezmar, který přežije i nějaké to snížení teplot. A přitom tak krásně poslouží v kuchyni.

IMG_1398

Co se týče brambor, moc receptů ode mne nemáte. Brambory totiž u mě mají pořád velký respekt, jakožto lilkovitá rostlina (kam spadá např. rajče, lilek či paprika) a potravina s obsahem lektinů a potenciálně toxických glykoalkaloidů. Samozřejmě si teď říkáte, že jiné potraviny s určitým obsahem lektinů jím (jsou totiž pochybnosti, zda všechny lektiny jsou při namáčení a vaření z luštěnin odstraněny). On totiž lektin není vždy úplně tak zlý, jen jej zřejmě nesmí být moc. Ve studii z roku 2007 poukázali na fakt, že lektin z brambor může vyvolávat degranulaci žírných buněk i bazofilů a vede tak k uvolňování vlastního histaminu. K testování si vybrali vůči kontrolám lidi s non-IgE hypersenzitivní reakcí, tedy pacienty, u kterých nebyly prokázané specifické IgE protilátky, ale tito pacienti měli klinické projevy alergie. Autoři vyhodnotili, že právě lektin z brambor (ze stejné skupiny jako rajčatový lektin či pšeničný agglutinin) může u atopických pacientů zvyšovat klinické symptomy, aniž by docházelo ke specifické alergické reakci. Přitom brambory jsou doporučovány v základních eleminačních dietách jako poměrně spolehlivé (jak zmiňuje předchozí studie, tyto lektiny mají nízký alergenní potenciál, ale mohou zvyšovat propustnost střeva a vyvolávat non-IgE reakce včetně uvolnění histaminu). Předchozí studie totiž mluví o negativním dopadu hlavně u atopických pacientů a roli zřejmě tedy hraje citlivost a množství žírných buněk podél střeva. Pokud stejně jako já víte, že právě žírné buňky a uvolňování histaminu (a prozánětlivé potraviny) je větší problém než samotný histamin v jídle, pak si budete chtít dát pozor (tedy ve smyslu, že jíst denně několikrát brambory nebude asi ta nej cesta).

Z výživového pohledu na tom nejsou tak zle, obsahují vitamín B6, draslík, měď, vitamín C, mangan i železo. Barevné odrůdy brambor jsou ještě lepší, protože obsahují různé typy rostlinných barviv, které často mají třeba protirakovinné účinky. Z mého pohledu ve srovnání s jinými zdroji lektinů z nich nedostanu tolik živin a pokud tedy mám tolerovat jen určitou dávku lektinů, pak si často vyberu jiný zdroj. Ale někdo prostě brambory raději a tak raději doporučuji je vždy kombinovat s potravinami, které naopak působí protizánětlivě a stabilizují žírné buňky, jako je petržel, červená cibule či právě kadeřávek. Jinak brambory sice obsahují rezistentní škrob, který se zdá být dobrou výživou pro naše střevní bakterie, ale vařením a pečením jej obvykle přeměníme na škrob stravitelný, který už se do tlustého střeva nedostane. No a pak si v této studii a v dalších můžete přečíst o obsahu akrylamidů (karcinogen), které při zpracování brambor ve vyšších teplotách vznikají. Autoři pak doporučují neskladovat brambory v chladu (pod 8°C, hromadí se sacharidy a zvyšuje pak množství akrylamidu při zpracování), pomáhá prý také omývání v destilované vodě a blanšírování (85°C) před dalším vykotepelným zpracováním.

IMG_1393

Tedy pokud máte brambory rádi, je dobré mít na paměti, že sice mají výživovou hodnotu, ale mohou při špatném zpracování tělo naopak více zatížit. Navíc u alergiků či lidí s potravinovými intolerancemi mohou zhoršovat symptomy nemoci a je tedy dobré k nim opět přistupovat se selským rozumem. Všeho moc škodí, ale nic není černobílé.

Bramborovo-kadeřávkové komínky

  • 800 g brambor
  • 10 g česneku (3 stroužky)
  • 100 g červené cibule
  • 100 g kadeřávku
  • 1 lžička himalájské soli
  • hrst čerstvých petrželových lístků

Brambory očistěte a ve slupce uvařte cca 40 minut ve vodě do změknutí. Nechte vychladnout, abyste mohli oloupat. Mezitím si dobře očistěte a nasekejte na drobno kadeřávek. Kadeřávek je dobré před pečením spařit. Dejte do hrnce pár lžic vody, nakrájený kadeřávek a přiveďte k varu. Poduste 3-5 minut, poté slijte a opláchněte studenou vodou. Cibuli nasekejte na drobno, česnek očistěte a nadrťte.

Troubu předehřejte na 175°C. Vychladlé brambory rozmixujte ručním mixérem nebo rozmačkejte (nechte kousky, výsledek bude chutnější), vmíchejte spařený kadeřávek, nasekanou cibuli, himalájskou sůl (případně špetku soli), česnek a nasekané petrželové lístky. Plech vymažte olejem či vyložte papírem a vymažte olejem, ideálně přes kruhovou formičku (klasickou na pečení vánočního cukroví) plňte do sloupků (ideálně 12), lehce vždy stlačte.

IMG_1376

Můžete na každý komínek přidat kousek másla, ale nemusí být. Pečte 40 minut. Podávejte jako přílohu nebo jako hlavní jídlo se salátem. Dobrou chuť.

IMG_1399

6 comments

  1. Je to přesně, jak to máte v tomto článku. Jíst brambory více než jednou denně už mám problémy. Nejhorší je, když je člověk konzumuje večer. Na oběd ok- maximálně nadýmání a k večeři už potom registruji dysmotilitu a na druhý den špatně formovanou stolici. K večeři je moc nemám rád.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.