Jak je to s tou slunečnicí a histaminem? + Recept na „Nepečené tahini košíčky“, které vám doslova zvednou náladu.

Posted by

Tak jsem o víkendu trochu experimentovala, co asi na ty Vánoce budeme jíst:) I když mám malé podezření, že na Vánoce první várka nevydrží:) A tentokrát ze slunečnicového semínka!

Vidím vaše zděšení. „Ona prostě bude pořád provokovat s těmi potravinami, které jsou na listu zakázaných potravin.“ Ano, přiznám se, budu. Protože i z ostatních diskuzí a komunikací s HIT pacienty vidím, že slepé sledování tabulek nevede k ničemu dobrému, natož tak k úspěšné léčbě. A nejvíce se pohoršují přesně ti lidé, kteří si pak běží koupit šunku jen proto, že je bez éček (zpracované maso je pro svou podstatu plné histaminu), kteří si dají v restauraci klidně pizzu (bez kečupu, takže je to vlastně OK), nebo popisují, který alkohol je lepší (všechen alkohol inhibuje DAO enzym). Ale tito lidé budou vehementně odmítat jíst cokoliv, co se vyskytlo na některém s mnohých (často pofidérních) seznamů. Mám pro vás takovou maličkou věc k zamyšlení. Není lepší sáhnout po něčem, co je sice na seznamu potravin s histaminem, ale může vám to také dodat dostatek vitamínů, minerálů a dalších potřebných živin?

Slunečnice proti alergii?

Z analýzy nutričních hodnot slunečnicových semen vyplývá, že ji možná budete chtít alespoň otestovat. Proč byla zařazena na seznamy s vysokým obsahem histaminu? Možná proto, že obsahuje aminokyselinu histidin (tak jako třeba maso a vlastně všechny potraviny, které obsahují proteiny), která pak v těla může být přeměněna na histamin. To je pravděpodobně jediné riziko, jiný histamin v semínkách alespoň dle dostupné literatury objeven nebyl. Navíc když podíváme na obnovený seznam potravin s histaminem, slunečnicová semínka mají být zakázána z důvodu, že jsou to histaminové liberátory. Ať jsem hledala, jak jsem hledala, podobná informace ve vědecké literatuře neobjevena. Zajímavé je, že při zkoumání protizánětlivého efektu narazili vědci na to, že redukuje množství mediátorů uvolňovaných např. i z žírných buněk, a může tedy tak působit na jejich stabilizaci (což je přesně opak toho, co tvrdí seznam)! Vodný roztok ze slunečnicových semen měl v jiné práci pozitivní efekt na potlačení alergie – dokázal snížit zánětlivou a alergickou odpověď u modelu astma. Samozřejmě tím nechci snižovat fakt, že slunečnicová semínka mohou být silným alergenem pro některé jedince (našla jsem jen pár případů, ale je to možné) a vy sami si budete muset vyzkoušet, zda do té kategorie nespadáte.

slunecnicove_seminko

Slunečnice na pochmurné nálady?

Ale na druhou stranu, 35 g (1/4 hrnku) slunečnicových semínek obsahuje 7 g bílkovin a především velké množství tryptofanu. Tryptofan je esenciální aminokyselina, naše tělo ji tedy nedokáže vyrobit a musí ji přijímat z potravy. Ale proč je zrovna tryptofan tak důležitý? Tryptofan je prekurzor nikotinamidu (strašně důležitá součást kofaktorů, které potřebujeme pro správnou činnost mnohých enzymů), melatoninu (regulace cirkadiálních rytmů, tedy i spánku) a serotoninu (ha, tady už se chytáte, co? Správně – hormon štěstí!). Jeden hrnek pokryje asi 31% denní potřeby tryptofanu a slunečnice by tak mohla nahradit vaši milovanou čokoládu. Když k tomu přidáte vysoký obsah hořčíku, je jasné, že slunečnicová semínka využijete při svalových křečích či navození spánku (velká část symptomů HIT se překrývá také se symptomy nedostatku hořčíku, proto bych si určitě příjem ve stravě pohlídala).

Slunečnice – minerální a vitamínová bomba?

A co dál taková slunečnice obsahuje? 35 g slunečnicových semínek pokryje 31% denní potřeby mědi a 34% manganu. Stejně množství obsahuje 28% denní potřeby hořčíku, 26% selenu a 23% fosforu. Obsahuje také malé množství zinku, železa a draslíku. Neříkám, že musíte denně sníst 1/4 hrnku slunečnicových semínek, ale i malé množství může přispět k zásobení vašeho těla. Měď je potřeba pro správné fungování DAO enzymu, může tedy mít podpůrný efekt v metabolismu histaminu. Obsahuje také 35% denní dávky vitamínu B1 a 23% denní dávky B6. Pokud vám nezablikala kontrolka, B6 také hraje roli ve funkčnosti DAO. Velmi překvapivý je obsah folátu (přetože semínka nejsou zelená, což nám folát obvykle připomíná) – 1/4 hrnku pokryje 20% denní potřeby. Co je však velmi důležité – stejná dávka pokryje 60% potřeby vitamínu E. Vitamín E má protizánětlivé účinky, které například mohou vést k redukci symptomů astma či artritidy. Jeho pozitivní účinky se také ukázaly významné u rakoviny střeva, regulaci návalů u žen v menopauze či v kontrole diabetu. Vitamín E hraje roli také v kardiovaskulárních chorobách. Nachází se v cholesterolových částicích a jako antioxidant je tak schopný redukovat oxidaci cholesterolu, čímž zabraňuje dalším procesům vedoucím k ukládání cholesterolových plátů v cévách (a chrání tak před vznikem infarktu i mrtvičky).

Slunečnicí proti cholesterolu a rakovině?

Když už jsme u toho cholesterolu. Jednou z dalších komponent slunečnicových semínek jsou fytosteroly. Ve skutečnosti jsou tato semínka jedním z nejbohatších zdrojů mezi semeny (270-289 mg/100 g, před nimi se umístil sezam, na paty jim šlapou dýňová semínka). Fytosteroly jsou sloučeniny, které jsou strukturně podobné cholesterolu, a pokud je jich dostatek ve stravě, mohou vést ke snížení hladiny cholesterolu v krvi, podporovat imunitní odpověď a snižovat riziko některých typů rakoviny. Kromě fytosterolů obsahují slunečnicová semínka také selen, minerální prvek, který očividně hraje roli v naší imunitní odpovědi. Ve studiích bylo prokázáno, že dlouhobé užívání selenu může omezit vznik rakoviny. Selen pomáhá zahajovat opravu poškozené DNA v rakovinných buňkách či inhibovat růst rakovinných buněk (vyvolávat jejich smrt). Selen je potřeba pro funkci specifických enzymů, které pomáhají bojovat proti radikálovému poškození.

Howgh. Je jen na vás, zda se rozhodnete slunečnicová semínka vyzkoušet. Nezapomeňte, že kvalita hraje velkou roli. Vyloupaná slunečnicová semínka i před vyloupáním musí projít nějakým procesem, roli tedy bude hrát nejen proces zpracování, ale kvalita zařízení, kvalita skladování, stáří semene atd. Určitě tedy nezanedbávejte kvalitu ani v tomto případě.

upraveno5

Tahini košíčky

(bez lepku, bez mléka)

 • 1/2 hrnek mandlí
 • 1/4 hrnku slunečnicových semínek
 • 1/2 hrnku strouhaného kokosu
 • 1/4 hrnku medu
 • 1/4 hrnku tahini
 • volitelné: raw čoko – kakaové máslo, nepražené kakao, zvolené sladidlo (používám špetku stevie)

Mandle si namočíme přes noc, před zpracováním vodu slijeme a necháme lehce vysušit. Mandle spolu se slunečnicí zpracujeme v sekáčku na jemnou hmotu a poté smícháme v míse s medem, kokosem a tahini. upraveno1Vznikne nám hustá hmota, kterou rovnoměrně rozdělíme do košíčků. upraveno2Košíčky dáme do mrazáku na hodinku odležet a poté můžeme každý polít raw čokoládou. Pokud netolerujete čokoládu, můžete klidně vynechat, košíčky jsou dobré i tak (nebo třeba posypat před ztuhnutím kokosem či sezamem). Čoko připravíme z kakaového másla, kokosového oleje, zvoleného sladidla a nepraženého kakaového prášku zahřátím ve vodní lázni (aspoň to tak psali v knize 124 raw recipes). upraveno3Dáme zpět do mrazáku a uchováváme v chladu do podávání. Dobrou chuť.

5 comments

  1. Bohužel nemám toli zkušeností, co se týče raw stravy a receptů, ale tak zkusila bych nahradit stejným množstvím jiných pomletých ořechů.

 1. Ahoj Kašulko, při čtení receptu mám už sliny v puse – mňam to bude dobrota!
  Patřím také mezi lidičky, co se drží seznamu zakázaných potravin a tím se připravuji o řadu látek potřebných tělu a tak jsem se rozhodla, že otestuji slunečnici.No, narazila jsem na to, že nevím co je to tahini. Můžeš mi prosím poradit a kde to koupit?Děkuji Ti moc za Tvoje stránky a za recepty, jsi zlatíčko. Moc zdravím Jana

  1. Ahoj, popravdě pokud ses rozhodla testovat, tak bych první vyzkoušela semínka zvlášť. Koupit je v nějaké zdravé výživě a na první pokus zkusit řekněme 10 (nebo třeba 5 a za dva dny zase zkusit). Nekombinovat to s jiným jídlem, prostě jen tak mezi jídly si lupnout, zbytek dne jíst dle osvědčeného jídelníčku:) Kdybys dala semínka hned do košíčků, mohla bys třeba reagovat na jinou složku a semínka vyřadit omylem:) Jinak košíčky jsou vážně mňam. Chtěla jsem je přemístit v mrazáku do jiné misky (snažím se už něco uchovat na Vánoce) a hned jsem dva slupla:)
   Tahini je sezamová pasta, určitě mají v každé zdravé výživě. Přidává se nejčastěji do hummusu (cizrnová „pomazánka“). Ideální je, když obsahuje opravdu jen sezamové semínko (http://www.bioobchod.cz/tahini-svetle-sezamova-pasta-340g-sunita/d-79524/).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.