Dneska vás nezahrnu studiemi o tom, jak je pro vás zdravá polenta, ale rozhodně musím zmínit další potravinu, která je často nedoceněná a velmi zdravá. Amaranth. Takový zvláštní exotický název. Jaktože mi o tom zázraku nikdo neřekl dříve? Jedná se o tzv. pseudocereálnii z rodu Amaranthaceae a je známo přes 60 různých druhů. Místo velkého množství studií vám dnes přinesu informace z přehledného článku autorů Caselato-Sousa a Amaya-Farfán „State of Knowledge on Amaranth Grain: A Comprehensive Review„, kde je shrnuto vše podstatné.
Proč jíst amaranth?
- vysoký obsah nerozpusté i rozpustné vlákniny (1 hrnek syrového amaranthu obsahuje až 18 gramů vlákniny)
- vysoký obsah proteinů (hrnek syrového amaranthu obsahuje 28,1 g proteinů)
- vysoký obsah lysinu a methioninu ( methionin – 15,8 mg/g proteinů, lysin 55,8 mg/g proteinů) – protizánětlivé účnky, regulace nálady, depresí, hladiny serotoninu
- vysoký obsah nenasycených mastných kyselin (které jsou spojené se schopností snížit krevní cholesterol)
- vysoký obsah vitamínu E, který je znám jako antioxidant (srovnatelné množství s olivovým olejem)
- obsah dalších vitamínů (riboflavin, niacin, vitamín C) a minerálů
- vysoký obsah vápníku (hrnek obsahuje 298 mg)
- na obiloviny vysoký obsah hořčíku (hrnek obsahuje cca 500 mg hořčíku)
- vyšší obsah železa než jiné bezlepkové obiloviny (hrnek 15 mg)
Ve zkratce shrnuto, klinický výzkum ukázal, že amaranth má schopnost snižovat cholesterol, má antioxidační účinky, protirakovinné účinky, působí proti alergiím a vysokému krevnímu tlaku, a jeho pozitivní působení bylo zdokumentováno také při celiakii a imunodeficitech. Mnoho těchto pozitivních účinků je připisováno látkám jako je lunasin, což je peptid s protinádorovým působením regulující hladinu tuků a glukózy (společně s protiprůjmovými, protiplísňovým a antimalarickým působením). Flavonoidy jako rutin či fenolové kyseliny jako kyselina gallová mají v našem těle prokazatelně antioxidační účinky. Dále je amaranthu připisováno anti-anemické působení (nejen pro vysoký obsah železa). Samozřejmě se všech pozitivních efektů mě nejvíce zaujaly dva – protizánětlivé a protialergické působení.
amaranth – váš Imunosuperman a bojovník proti alergiím
Ve studii (Gonor et al, 2006), kde testovali vliv amaranthového oleje (a skvalenu) na imunitní systém u pacientů se srdeční ischemií či hyperlipoproteinémií (zvýšená hladina lipidů a lipoproteinů v plazmě), zjistili, že vysoké dávky mají pozitivní efekt na imunitní systém, zatímco i nižší dávky mají prokazatelně antioxidační vliv. Jelikož role skvalenů v modulaci imunity není zatím úplně známa, předpokládá se, že je to výsledek vlivu na lipidy v krvi (přestavba lipidová struktury membrán u imunitních buněk). V jiné práci navrhli, že skvalen aktivuje systém, jež má za úkol opravovat poškození v těle (včetně aktivace prozánětlivých cytokinů). Jelikož imunita a alergie jdou ruku v ruce, vědci navrhli, aby byl amaranth použit pro vývoj hypoalergenních potravin. Hibi a spol. (2003) objevili určité části zrna A. hypochodriacus, které mají schopnost inhibovat produkci IgE a zvyšují syntézu cytokinů (Th1). Výsledkem je potlačení kaskády alergenní reakce ke specifickým antigenům (oboje in vitro a in vivo). In vitro studie také ukázala, že frakce amaranthových zrn rozpustná ve vodě napomáhá rozvoji pomocných T buněk (Th1) a potlačuje IgE. Ve studiích na myších, které byli krmeni amaranthovou moukou, byl pozorován vliv na snížení alergie, což by mohlo být aplikováno v léčbě astma a atopické dermatitidy (samozřejmě nutno potvrdit u člověka).
Pokud seženete amaranthová zrna, směle do jejich přípravy. Dají se prý použít jako výborná příloha místo rýže či uvařit jako kus-kus. Já jsem sáhnula po amaranthové mouce, kterou můžete nahradit až 25% mouky ve vašem původním receptu.
Polentový chléb San Francisco
(bezlepkový, bez mléka, bez ořechů, vejce lze nahradit lněným vejcem)
- 1/2 hrnku mouky z hnědé rýže
- 1/4 hrnku amaranthové mouky
- 1/4 hrnku bramborového škrobu
- 1 hrnek polenty
- 3 lžičky prášku na pečení
- 3/4 lžičky soli
- necelá 1/4 hrnku hnědého cukru
- 1 hrnek kokosového mléka (original, středně kalorické)
- 2 vejce (zkoušela jsem jedno, ale přidala bych, chléb se drolil)
- 1/4 hrnku olivového oleje
Toubu předehřejte na 425 F (215 °C). Smíchejte suché směsi dohromady, pokud se vám nechce experimentovat s moukami jako mně, či je nemůžete sehnat, doporučuji nahradit první 3 ingredience 1 hrnkem polohrubé mouky či bezlepkové chlebové směsi. Přidejte mléko, olej a vejce a smíchejte v polotekutou směs. Tu přesuňte do vymazané čtvercové formy (20×20 cm) a pečte v rozehřáté troubě cca 25-30 minut (párátko by mělo ze středu chelbu vyjít čisté). Mimochodem chléb je velmi výborný, když jej rozkrojíte a rychle opečete na pánvi (ideálně s trochou sýra). Dobrou chuť.
Inspirováno z obalu od polenty s menším úpravami:)
Vyzkoušeno
Příště míň osladím, protože tahle sladko-slaná varianta byla tvrdou zkouškou pevné vůle a odříkání. Mňam, výborný!
Hezkou neděli 🙂 ráda bych se zeptala, jaký prášek do pečiva je vhodný pro HIT. Díky 🙂
Ono v nich není moc rozdíl (v podstatě založeno na podobných kypřidlech a škrobu, vyhnula bych se hliníkovým solím), záleží, jak člověk reaguje obecně a zda je na bezlepkové dietě. Já hlavně z důvodu bezlepkovosti pužívám vinný kámen. Srovnávací studie provedena nebyla, jsou pacienti, kterým nevadí ani jeden, pak jsou ti s „dráždivějšími“ žírnými buňkami a tam může být problém i soda.
V poledne upeceny, vecer uz pulka pryc 😉 jen byla mala uprava receptu…mleko ovesne, amarantove mouky 1/2 hrnku, bramborovy skrob jsem nedavala a cukr taky ne (mela jsem uz slazene mleko) a olej byl pupalkovy s betakarotenem. Diky 😉
Super, jen bych si dala pozor na tady tyto speciální oleje, obvykle mají velmi nízký kouřový bod, tak aby nezpůsobil při pečení nějakou paseku:)
Delala jsem ho v pekarne a dobry…zadny problem 😉
No já spíš myslela to,že se pak začnou uvolňovat fuj fuj látky, které rozhodně nechceš jíst:) Na chuti to zřejmě poznat nepůjde:)