Sušený dřišťál jako lék pro střevo a recept na Čirokový jogurtový chléb bez kvasnic (na slano i na sladko)

Posted by

Adveni Medical přichází opět s novinkou – čiroková mouka. Novinky jsem se nemohla dočkat, protože co si budeme nalhávat, objednávat mouky z USA není žádný levný špás a ani super dobrodružství (člověk čeká, kdy mu to na celním zabaví). A tak jsem byla nadšená, že se čiroková mouka dostala na náš trh. Paní majitelka si dala záležet a nakonec se pustili s týmem do výroby jak hladké, tak polohrubé mouky. A tak jsem se i já pustila do práce pečení.

Slaný čirokový chléb
Slaný čirokový chléb

Tentokrát jsem se rozhodla vyzkoušet jogurtový chléb. Vycházela jsem z klasických návodů na irský sodový chléb, jen si pohrála s moukami. Mléčným se sice většinou vyhýbám, ale zjistila jsem, že Hollandia začala na svém bílém jogurtu uvádět mléčné kultury, které byly použity na přípravu. Podle všeho by zrovna tyto kmeny neměly být nebezpečné, co se produkce histaminu týče. Vysvětluje to, proč se v knize Histamine Intolerance:Histamine and Seasickness jogurty uvádějí jako bezpečné a bez obsahu histaminu (zřejmě se v Rakousku jogurty dělají jen s bezpečnými kulturami). Těším se, že jednoho dne se dočkáme stejného postupu i u dalších výrobců. Navíc je tento jogurt hustší a celkově má velmi dobrou reputaci.

Hotovou chlebovou směs jsem rozdělila na poloviny. Teda pokusila jsem se na polovinu a nějak to prostě nevyšlo. Chtěla jsem vyzkoušet, zda půjde chléb udělat na sladko i na slano. A vida, čiroková mouka je prostě skvělá a hodí se pro oba typy. Do sladkého (ta větší „polovina“ těsta) jsem přidala sušený dřišťál. Ten seženete v obchůdcích s arabskými potravinami, ve specializovaných prodejnách nebo na internetu (berberry). Obsahuje spoustu pozitivních látek jako je berberin. A k mému milému překvapení, je nejen protizánětlivý (bojuje proti ateroskleróze, cukrovce, bojuje proti neurodegeneračním pochodům např. u Alzheimera či Parkinsonovy choroby), je protirakovinný (antioxidantrakovina děložního čípku, myelom), antimykotický, chrání játra u myší, příznivý v léčbě střevních nemocí (snižoval bolest u střevních zánětů u potkanů, působí proti průjmům, chránil střevní mukózu potkanů v časné fázi zánětu, redukoval zánět po operaci v dutině břišní u potkanů), ale také protialergický (potlačuje přímo tvorbu IgE u pacientů s potravinovými alergiemi). Celkově je považován ze všestranný pomocník u chronických nemocí (jeho kyselkavá chuť je naprosto skvělá ve sladkém chlebíku).

IMG_0017

Těm, kdo se vyhýbají rýži, bych doporučila nahradit hrnkem mandlové mouky, případně bych zkusila směs jahelné s quinou nebo amarantem.

Sladký čirokový chlebík
Sladký čirokový chlebík – melasa dodá krásně hnědou barvu

Čirokový jogurtový chléb bez kvasnic

  • 1 a 1/2 hrnku hladké čirokové mouky
  • 1/2 hrnku polohrubé čirokové mouky
  • 1 hrnek hladké rýžové mouky
  • 1/2 hrnku tapiokové mouky/škrobu
  • 1 lžička panely (nebo třtinový cukr nebo jiné sladidlo)
  • 2 lžičky jedlé sody
  • 2 lžíce psylia
  • 500 g jogurtu (použila jsem Holandia)
  • bezlepková mouka na podsypání
  • na slanou verzi: na půlku těsta 1 lžička soli, lněná semínka (2 lžíce), mletý kmín (1 lžička)
  • na sladkou verzi: na půlku těsta 1/2 hrnku sušeného dřišťálu (berberry), 2 lžíce melasy, 1/2 lžičky mleté skořice, 1/2 lžičky mletého zázvoru, špetka pepře

Troubu rozehřejeme na 170°C. Připravím si plech na pečení (dáme papír na pečení), nebo můžeme použít formu na chléb.

Smícháme dohromady mouky, panelu, sodu a psylium. Zamícháme. Přidáme jogurt a dobře zamícháme. Vznikne nám hutnější těsto, které lze tvarovat rukama (je stále trochu lepivé, takže tvarujeme pomoučenýma rukama). Do půlky těsta jsem přidala koření na slanou variantu, do druhé půlky jsem přidala melasu, koření a sušený dřišťál (lze nahradit jiným sušeným ovocem, volila bych kyselejší). Zformovala jsem „bochníček“ a ten dala na plech. Pokud dáte do formy, určitě bude chlebík víc chlebíkovitý než moje placka ( i když mě se moje placka líbí, lépe se krájí a lépe se převáží).

IMG_9997

Chlebík trochu pomoučíme z obou stran a horní stranu nařízneme. Dáme péct do trouby na cca 40 minut, vyzkoušejte špejlí, zda je vnitřek propečený (nesmí se lepit, kůrka bude pěkně křupavá). Pokud budete péct celé těsto jako jeden velký chléb, doba pečení bude zřejmě krapet delší. Osobně bych doporučila rozdělit na dva menší „pecny“. Po upečení necháme vychladnout a poté teprve nakrájíme! Dobrou chuť.

IMG_0010

6 comments

  1. Čím by som mohla nahradiť tapiokovú múku/škrob? Napadol ma zemiakový škrob prípadne zemiaková múka. Ale nemám s tým skúsenosť a nerada by som ten recept pokazila…

    1. Bramborový škrob (ne mouka, ta má úplně jiné vlastnosti, musí to být škrob) je trochu „těžší“, výsledek je pak trochu více pevnější, ale v podstatě lze nahradit (nebo přidat jen polovinu zmíněného škrobu a zbytek nahradit moukou z receptu). Případně je vhodnější náhrada kukuřičný škrob, který by měl jít použít 1:1, ale zkušenosti také nemám, preferuji právě tapiokový.

  2. Je, prosím, možné nahradit něčím polohr. čirokovou mouku? Zaváhala jsem a mám pouze hladkou!!!

    1. Namíchala bych napůl s celozrnou pohankovou? Nebo zkuste klidně s hladkou a řiďte se podle těsta. Až půjde vytvarovat bochník, tak je mouky dost:)

      1. Opět moc děkuji!!!
        Prosím, můžete poradit firmu vyrábějící blp mouku – pohankovou, jahelnou, cizrnovou,… Kde se dají koupit?
        Nyní jsem na HIT a BLP dietě (nevyhovují mi mouky/ výrobky s ozn. “ …z přirorozeně bezlepkových plodin…“ a rovněž s ozn. „…se stopami lepku… “ což, jak jsem se dozvěděla na setkání celiatiků dne 24.5.14 v klášteře Emauzy, jsou výrobky pro celiaky zakázané). Děkuji.

        1. Kupuji ve zdravé výživě (druhá možnost je mouky si doma připravit, na pohanku i jáhly postačí obyč. mlýnek na kafe).V tomto obchůdku obvykle mají všechno (http://celiakie-praha.cz). Pohankovou kupuji vždy od Šmajstrly (zpracovává pouze pohanku od česlých dodavatelů, píše tedy na svých stránkách, že je bez lepku). Cizrnová mi nejvíce chutná od Wolfberry (http://www.wolfberry.eu/produkt/cizrnova-mouka-nativni-400-g/154/). Jahelnou nejčastěji vyrábím sama (v USA jsem kupovala Bob’s Red Mill).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.