Protizánětlivé a antihistaminní rostlinky – část 3.

Posted by

první i druhé části článku o protizánětlivých a protialergických rostlinách už najdete celou řadu zajímavých rostlin/bylinek, na které občas možná zapomínáme a které mohou snížit rizikový potenciál některých jídel. Opět platí, že takových rostlin najdete stovky a na všechny se nedostane, ale opakování je matka moudrosti a třeba vás to později trkne, až budete hledat, čím si zpestřit jídelníček a případně si pomoci ke stabilizaci.

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia): O levanduli jste se mohli už dříve dočíst v mém článku. Tato voňavá bylinka spojována především s Francií má protizánětlivé účinky, protiastmatické účinky, protialergické účinky (stabilizuje žírné buňky), antioxidační a protirakovinné účinky, protibakteriální a protiplísňové účinky, snižuje hladinu kortizolu, pomáhá proti nervozitě i při nespavosti.

Petržel zahradní (Petroselinum crispum): O skvělých účincích čerstvé petrželové nati jste ode mě také už četli a jistě víte, že si ji nedokáži vynachválit. Má protizánětlivé, protiastmatické, antioxidační, protialergické i protirakovinné účinky. Popisovány jsou také antimikrobiální, antikoagulační či diuretické  účinky. Působí příznivě při anémiích i vyšší hladině glukózy v krvi.

Zdroj: http://prima-receptar.cz

Kardamovník obecný (Elettaria cardamomum): Z karadamovníku získáváme koření zvané kardamomkteré se může zdát trochu exotické, ale rozhodně byste se jej neměli bát. Mimo jiné bylo zjištěno, že esenciální oleje v kardamomu mají protizánětlivé účinky, působí proti křečím,  imunomodulační a protirakovinné účinky (spolu s pepřem). Může snižovat produkci histaminu inhibicí některých bakterií v jídle či  snižovat množství žírných buněk a eosinofilů (v kombinaci s kurkumou a sambongem ) v žaludku u aspirinem vyvolaného zánětu.

zdroj: http://koreni.yin.cz

Pepřovík černý (Piper nigrum): Z této plodiny jsou pro nás asi nejznámější malé černé kuličky, které jsme si zvykli používat hojně. Pepř černý má imunomodulační, antioxidační, protirakovinné, protizánětlivé účinky, působí proti vředům a astma, působí proti depresím. Oproti některým fámám, že by koření mohlo působit jako liberátor, literatura naopak poukazuje, že listy i koření zabraňují uvolňování histaminu z žírných buněk, tedy působí protialergicky. Samozřejmě nikdy nesmíme ale zapomínat na individuální alergie a také na „dráždivost“, protože vdechnutí pepře způsobí pšikání snad každému, stejně jako pálivější jídla zahřívají a tedy mohou způsobit „návaly“ tepla či červenání (bez spojitosti s HIT). Právě pro zvýšení propustnosti v místě působení se používá také jako součást doplňků pro zvýšení jejich biodostupnost. Působí také proti průjmu.

Zdroj: https://ceskozdrave.cz

Vavřín ušlechtilý (Laurus nobilis): Opět se budeme pohybovat v oblasti koření. Z vařínu využíváme listy, které jsou nám známy spíše pod názvem bobkový list Působí antioxidačně a chrání žaludek, proti průjmuobsahuje účinou látku s protizánětlivými, protivirovými, antibakteriálními, protiparazitickými či protirakovinnými účinky. Stejná látka stabilizuje žírné buňky, stejně jako další účinná látka, což z něj dělá velmi zajímavého bojovníka proti uvolňování histaminu a alergii.

Zdroj: http://www.elixiry.cz

Perila křovitá (Perilla frutescens): O perila už celá řádka pacientů s HIT také slyšela, jelikož se propaguje hlavně jako protialergická bylinka. Loni v létě vyšla hezká souhrnná studie, která poukázala na to, že v perile najdeme až 100 účinných látek a mezi její účinky můžeme zařadit protialergické, protizánětlivé, antioxidační, protirakovinné, antimikrobiální, antidepresivní a také účinky proti kašli. Zatímco ji nejčastěji seženete v podobě oleje ze semínek, i u nás můžete sehnat listy, které se používají v některých kuchyních jako koření (v Číně ji používají víc jak 2 000 let při vaření ryb a krabů pro detoxikaci). Tradiční medicína různé části perily využívá por léčbu chřipky, v prevenci potratu, zmírnění bolesti, léčbě kašle, astma a zácpy. Používá se také jako součást směsí pro léčbu depresí. Účinky proti uvolňování histaminu byly zaznamenány v celé řádce studií na modelech astma (potlačení Th2), atopické dermatitidy, systémové alergie. Působí na stabilizaci žírných buněk. Jednou z účinných látek je také luteolin, o jehož protialergických účincích jsme si už psali. Stejně tak protizánětlivé účinky byly vícekrát ověřeny, mimo jiné dochází k potlačení produkce COX-2 enzymu a prostaglandinu E a zánětlivých cytokinů. Olej se zdá být účinný také proti refluxu (přímé antihistaminní účinky, inhibice lipoxygenas, anticholinergní účinek). K tomu samozřejmě můžete přidat výše zmíněné účinky a dalších pár zajímavých. Samozřejmě jako s každou bylinkou nezapomínejte na možnost alergie na některou z jejich součástí či toxicitu vyšších dávek koncentrátů (aneb ani u bylinek nepřekračujte doporučené dávkování).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.