Protizánětlivé a antihistaminní rostliny – část 2.

Posted by

V první části jsem zmínila celou řadu zajímavých bylinek. Samozřejmě pokud si koupíte herbář, budete mít mnohem větší přehled a zjistíte, že některé bylinky mají jinou funkci než jste si mysleli a že je můžete i nakombinovat tak, aby vám co nejvíce posloužily i v rámci jídla. Tedy i když je často zmiňovaný antihistaminní efekt spíše potenciální.

rosemary

Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis): O rozmarýnu si můžete podrobně přečíst v tomto mém článku. Měli byste si ale určitě pamatovat, že má antioxidační, neuroprotektivní, antiproliferativní/protirakovinné, analgetické (proti bolesti), antimikrobiální, protivředové i protizánětlivé účinky, chrání játra, ledviny a vykazuje protialergické působení  (stabilizuje žírné buňky, snižuje počet buněk zapojených do alergického zánětu, inhibuje leukotrieny). Mimo to reguluje glukózu v krvi a má antitrombotické vlastnosti.

pistil-safran

Šafrán setý (Crocus sativus): O šafránu si můžete podrobně přečíst v tomto mém článku. Krom protizánětlivých a protirakovinných účinků jej využijete při léčbě deprese, působí antioxidačně, chrání játra a zlepšuje kvalitu spermií. Působí jako přírodní antihistaminikum – inhibuje histaminové receptory a stabilizuje žírné buňky proti uvolňování histaminu (snížení histaminu i u modelu astma).

Medicinal Plants

Mořena srdčitá (Rubia cordifolia): Mořena je významnou rostlinou tradiční čínské medicíny, kde přes stovka aktivních látek dává rostlině léčebný potenciál. Ve výzkumu byly potvrzeny mimo jiné antioxidační, protizánětlivé, imunomodulační, protirakovinné a neuroprotektivní účinky. Extrakt z mořeny ve studii na alergických myších zabraňoval produkci IgE protilátek a také zmírňoval anafylaktickou reakci na silný alergen. Mořenu využijí také pacienti se zánětlivými onemocněními střev, jelikož v myším modelu byl prokázán protektivní efekt na enterokolitidu.

tinospora1

Chebule srdčitá (Tinospora cordifolia): Pokud chebuli neznáte, určitě se na ni budete chtít podívat. Z celé řádky studií vyplývá, že má antioxidační, protirakovinné, antidiabetické, protizánětlivé, antimikrobiální a imunomodulační účinky. Působí proti bolesti, horečce i zánětu (u zánětu vyvolaného karagenanem, který je spojen s uvolněním histaminu). Před redukci zánětlivých pochodů v tele působí také proti autoimunitní artritidě. Z rostliny byla izolována celá řádka látek, které působí imunomodulačně a protirakovinně. Využijete ji také v boji proti průjmu a vředům. Protizánětlivé působení bylo sledováno také u modelu astma (působí mimo jiné proti COX-2). Obsahuje berberin, o jehož protialergických a protizánětlivých účincích už jsem vám psala. Co vás bude určitě zajímat, že ji využijete, pokud špatně spíte (nejen pro lepší usínání, ale pro redukce následné nervozity) a že adaptogenní účinky byly prokázány i u zdravých lidí, kde užívání zlepšuje fyzický výkon a zabraňuje nadměrné aktivaci sympatického nervového systému (součást autonomního nervového systému, který se podílí na řízení činnosti vnitřních orgánů a cév, tedy regulace srdečního tepu, tlaku, činnost trávícího traktu atd.).

______2674661_orig

Křídlok santalový/Santal červený (Pterocarpus santalinus): Možná už jste slyšeli o bílém santalovém dřevě využívaném v aromaterapii pro zklidňující účinky, podporu srdečního systému, léčbu zánětů sliznic, střevních problémů či zánětů močového měchýře. Prášek z křídloku santalového se spíše využívá jako součást směsí, jelikož není tak aromatický, ale zato má léčebné účinky. Bylo zjištěno, že působí jako antioxidant, proti diabetu, antimikrobiálně, protirakovinně, chrání játra (chrání játra i ledviny u modelu alkoholového poškození orgánů), žaludeční mukózu (chrání proti vzniku vředů vyvolanými ibuprofenem, u jiného modelu s vředy vyvolanými NSAID chránil nejen před jejich vznikem, ale před degranulací žírných buněk v žaludku), nervový systém a působí protizánětlivě (opět účinný proti otoku a zánětu vyvolaným karagenanem, který je spojován s uvolněním histaminu). Potenciálně působí i proti H.pylori. Externě může pomáhat hojit rány.

15 comments

 1. Dobrý den Kašulko, já si Vaše články vždy ráda a s chutí přečtu, i když zrovna třeba nejsou pro mě (můj zdravotní stav) aktuální. Nicméně informace shromažďuji a podle zájmu event tlumočím zájemcům. Chtěla jsem poděkovat za Váš čas,který věnujete vyhledáváním dat a práci s články samotnými. A popravdě velice obdivuji Vaše trpělivé odpověďi na některé komentáře.
  Hezký večer. Pavlína

 2. Většina rostlin má antioxidační, protirakovinné, antidiabetické, protizánětlivé, antimikrobiální a imunomodulační účinky. To píše každý, kdo tu bylinu chce prodat. Špatné na tomto článku je, že motá lidem šišky. Přesťaňte jíst účinné antioxidanty, na které jste zvyklí. Já jsem našla jiné (jiné znamená lepší). A vůbec nejlepší je šafrán, ten je i sladký jako sladidlo. Kdo šafrán někdy používal tak, zná pravidlo: Poskrovnu jako šafránu. Jednoduše ho nemůžete dát tolik, aby nějaký účinek měl.
  Kdysi jsem poznal samouka, který začal studovat právo a chlubil se mi, že přišel na spoustu nový způsobů jak vyhrávat spory. Ale protože neměl základní vzdělání a nevěděl, jak právo funguje, brzy pohořel a nechal toho.
  U lidových léčitelů je to naopak. On může klidně desítky let léčit, radit. Vůbec nepohoří. Naopak pacienti přicházejí stále s novými a novými potížemi, živnost vzkvétá.
  Já budu muset toto odvětví brzy opustit. Za těchto podmínek se nedá obstát v konkurenci. Nevidím výsledky ani u jednoho zákazníka. Všecky mi někdo odtáhl, že má lepší a levnější.

  1. Souhlasím, že spousta rostlin bude nějaké pozitivní účinky mít, ale ne všechny budou mít prokazatelně protizánětlivé nebo antidiabetické, obzvláště ne pak ty antihistaminní atd. A ne každá část rostliny bude stejně účinná. Proto jsou tam vždy ty „linky“ na vědeckou literaturu, kde to bylo dokázáno. To je ten rozdíl. Čtenář si může klidně sám přečíst nebo se zajímat, zda se jednalo o extrakt nebo část rostliny nebo přímo celou rostlinu. Kdo chce zpochybňovat výzkum, klidně může, to už není moje věc. Často i víme, která účinná látka stojí za čím a tyto přírodní látky se samozřejmě prolínají světovou říší skrz naskrz. Ne nadarmo na přírodní látky člověk může vystudovat celý obor (ano, akreditovaný, na univerzitě:)).
   Pokud prodáváte, tak je jasné, že je vždy potřeba přijít s něčím, co zákázníka přesvědčí. Často stačí, když je přesvědčí zkušenosti s výrobkem. Já mám tu výhodu, že neprodávám, ale předkládám informace z výzkumu a max. tak testuji na sobě. V případě bylinek se toho stejně hodně ví a věděli to už naši předci, jen je dobré si to občas připomenout. A mít stále na paměti, že zázraky se neději, ale nakročit ke zdraví můžeme i jinak. Zázraky se bohužel často neději ani v medicíně a pracuje se tam s koncetráty chemicky cílenými na daný problém.

   1. Co vy jste objevila, jsem já objevoval před 30 lety. Prostudoval jsem nejen byliny, ale i ovoce a zeleninu. Protizánětlivý účinek závisí na
    1) účinnosti obsažených látek
    2) na koncentraci v potravině
    3) na množství potraviny, které lidé denně sní.

    Mohu vám zaručit, že před 70 lety lidé jedli 3x více protizánětlivých antioxidantů. Důvodů je více. Ten nejvýznamnější je reklama a dezinformace, které vedou lidi aby jedli méně, méně koncentrované a méně účinné. Než kdysi, kdy jednoduše napodobovali své rodiče a prarodiče.
    Když se vás zeptám, co to je středomořská dieta. Tak vám většina lidí řekne, že příznivý efekt na zdraví mají nudle maštěné olivovým olejem zapíjené červeným vínem. Přitom tam jedí úplně něco jiného a nám se snaží pomocí reklamy prodat makaróny, pizzy a olivový olej i víno.

 3. PS: ještě jsem zkoušel kolonoidní stříbro a na to jsem bohužel alergický. Dusím se po něm a mám náběh na astma. Škoda, to by byla skvělá náhrada. Nemám to jednoduché..

 4. Zeptám se. Určitě jste znala antibiotický přípravek bioparox. Čím by jste jej nahradila, např. v období chřipek? Ten křídlok je zajímavý, ale nevím nakolik je ten antibiotický účinek silný. Máte ještě něco v rukávu? Již delší dobu hledám za bioparox adekvátní náhradu a nedaří se. Trochu mi pomáhá vilcacora, ale ta má u mě občasné vedlejší účinky. Působí na MAO receptory a to bude asi ten problém, pro mě.

  1. Bohužel jen to, co mám popsané na blogu. Mě osobně prostě zabírá jen postel, ležet, zázvor, na kašel a krk šalvěj, lišejník islandský, do nosu hypo/hypertonické roztoky (dle stavu rýmy) případně s mědí, vysoké dávky Cčka, quercetin. Ano, pár dní to trvá, ale pokud imunita nedostane možnost ani zabojovat, pak se nemá jak „zdokonalovat“ (hypotéza hygieny a zvýšení nemocnosti právě z důvodu nemožnosti trénování imunity). Viróza je prostě virové onemocnění a na tu ATB nepatří, chřipku bakteriálního původu byl měl specificky určit lékař a pak ordinovat antibiotika podle znalosti a historie pacienta. Problém používání dokola bez předpisu (i s předpisem) je nárůst rezistence dalších bakterií a pak může být opravdu zle. Dnes se řeší rezistence bakterií čím dál častěji, proto se stahovala volně prodejná antibiotika (krom tedy vedlejších příznaků, které přípravek měl). Většinu těchto bylinných přípravků vidím spíše jako prevenci, někomu stačí třeba jen česnek a je v pohodě, někdo to musí kombinovat. Účinek samozřejmě není nikdy tak silný jako u chemicky vyrobené látky, která je v léčivu kocentrovaná, ale zase právě nehrozí tak jednoduše předávkování, vedlejší účinky nebo nárůst rezistence (a poškození celé mikrobioty, nejen těch patogenních bakterií). Takže opravdu zkoušet, za mě je to jinak na akutní věci lichořeřišnice v kapkách.

   1. Lichořeřišnici v kapkách? To jako vážně? To přece nemůžete hiťákovi doporučit. Vždyť je to s alkoholem, ten přece ve velkém uvolńuje histamin (alespoň mě 100%)! Česnek absolutně nemůžu, kvůli žlučníku. Kdo má oslabenou slinivku, má automaticky problémy i se žlučníkem. Je to totiž propojené.Okruh slinivka-játra. Skuteční hiťáci to tak mají všichni. V rodině máme alergie na kovy viz.ono kolonoidní stříbro a mám ji i na sterimar s mědí! Nevím jestli se bavíme o těch nových chřipkách co jsou, ale věřte mi, že s tím Vám imunita nepomůže. Když se trápíte tři týdny s vysokými horečkami a paraleny nezabírají, obvykle se to někde trvale podepíše, tam máte dobojováno!!! Bioparox působil pouze lokálně, ne celkově v organismu. Neznám nikoho kdo by měl s vedlejšími příznaky problém. Je, ale pravda, že po každém antibiotiku jsou vedlejší příznaky. Proč tedy nezakážou i ostatní? Proč ruší léky v lékárnách např. pinosol, mast Framikoin atd? Já tomu dobře rozumím. Nebojte, nakonec stejně příjdu, jak na to a najdu si náhradu, tak jako tak. Už pracuji na novém projektu:-):-)

    1. Ach jo, přesně takto se šíří špatné informace. Není důvodu, proč by každý (ani ten skutečný) hiťák měl mít oslabenou dráhu slinivka-játra (ať už z medicínského pohledu oslabená dráha znamená cokoliv) a alkohol neuvolňuje v masivním množství histamin. Ano, působí jako inhibitor DAO, ale jen dočasně, a ostatní pochody záleží na koncentraci. Proto také máme enzymy na odbourávání alkoholu v těle, protože jej za určitých podmínek produkujeme i vnitřně (lépe řečeno naše bakterky jej produkují neustále, za podmínek jako je obezita, diabetes atd produkujeme signifikantně vyšší množství), tedy není možné, aby člověk netoleroval ug ethanolu (tedy rozhodně ne z důvodu HIT), které přijme v oné dávce kapek. Stejně tak většina lidí nemá s kovy problém, měď je např. součástí právě enzymu DAO a jako takovou ji velmi málo lidí rozpoznává jako cizorodou látku, na kterou by mělo reagovat např. alergických procesem (samozřejmě ano, je to možné, ale ne příliš rozšířené, což vám tedy nezávidím, musí to být boj i se spoustou potravin nebo ostatních výrobků). Bioparox byl stažen z vážných a opakovaných vedlejších příznaků, které nebyly v letáku, věřte, že jinak by se firma opravdu snažila ze všech sil udržet přípravek na trhu, kdyby proti nebyly silné argumenty, jinak by jej výrobce ponechal třeba na lékařský předpis. Je potřeba v tomto rozlišovat, pokud někdo má bakteriální infekci, pak patří antibiotická léčba do rukou lékaře s pozorováním a záznamem v lékařské kartě. Jistě, je to nepohodlné a také bych raději, kdyby byl framykoin volně prodejný, ale ty obavy jsou na místě.

    2. Jenom doplním, co jsem myslel tím „skuteční hiťáci“. To jsou Ti, co tuto nemoc mají od narození. Tzn., že jim nefunguje produkce DAO ve slinivce a opravdu o tom ,že je to propojené s játry jsem se dočtl v literatuře o HIT! Jinak kdo má až tu získanou HIT (má v nepořádku tenké střevo), tak ten se z ní může „dostat“, nebo alespoň na takovou úroveň, že mu nemusí vadit jídla s histaminem v zátěži č.1 a č.2 viz. tabulka potravinové zátěže histaminem od Vás. Jinak už rozumím vaší logice, protože jsem si přečetl Váš článek „Kdo chce kam, pomožme mu tam“ , ale i tak si myslím, že bych člověku obecně s chřipkou nedoporučil zátěž ani č.1 např. zázvor, nebo cokoliv s alkoholem. Jinak v pohodě, já s vašimi komentáři nemám žádné problémy.

     1. Ano, ale takových případů je však poměrně málo a velmi těžko se to prokazuje, jelikož zatím nemáme ani jasně dané genetické mutace, které by k tomu měly vést. Jinak kdybyste poskytl tu literaturu, tak bych byla ráda, jelikož práve u slinivky je popisována fyziologicky velmi malá až žádná aktivita DAO s tím, že DAO nehraje ani roli při regulaci metabolismu polyaminů v experimentálních podmínkách (Loser and Folsch, 1993, atd.). Tedy vědecké práce naopak poukazují na to, že pokud se ve slinivce nějaké DAO najde, jen s vemli nízkou aktivitou, nevzniká zde a není tam ani primárně cíleno (mimochodem totální deficience ani neexistuje, jelikož je neslučitelná se životem). Tak by mě opravdu zajímalo, pokud existují jiná data, ráda si je prostuduji a doplním. Jinak ta tabulka není moje, jak zdůrazňuji a chci znovu zdůraznit, je to překlad a s některými daty nesouhlasím, jelikož nejsou založeny na veděckých informacích, ale pouza na zkušenosti autora (sám autor nemá ani medicínské ani biomedicínské vzdělání a jak lze vidět na nětkerých označení liberátorů, některá literatura nebyla správně pochopena:((), např. zázvor se svými protektivními vlastnostmi v metabolismu histaminu určitě nebude ani 1. Jinak je potřeba si uvědomit, že DAO je pouze jedním z enzymů v metabolismu biogenních aminů a tedy není ani pravda, že by měl být problém tolerance malého množství alkoholu (rozumíme pár kapek, ne panák nebo tak), jelikož se takové množství nestihne ani dostat k DAO, které by pak mělo blokovat (vnitrobuněčný histamin je odbouráván HNMT). Tedy i v případě takových seznamů je potřeba ověřovat a nepřejímat či případně neodsuzovat něco bez vyzkoušení (samozřejmě jakmile člověk vyzkouší a není efekt, pak je to škoda, ale univerzálně bezpečná potravina vlastně neexistuje):((.

  2. Vyzkoušejte šťávu z Tahitské Noni. Lze sehnat bez konzervačních látek. Takže máte pouze 100% šťávu. Bylo prokázáno, že dokonce má antihistaminický účinek, podobně jako Aloe a má silnější účinek než penicilin. To by vám mohlo bioparox nahradit a po stránce s HIT bez vedlejších účinků. Jestli jste ji tedy již nezkoušel?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.