Nevím tedy jak vy, ale když se řekne rizoto, představím si prostě rýži s kousky masa a hráškem, jak nám to bylo podáváno ve všech jídelnách. Když jsme měli štěstí, dostali jsme trochu nastrouhaného eidamu, který přidal trochu smetanové chuti. A právě z tohoto důvodu používám v tomto receptu název risotto, které by mělo alespoň trochu naznačit pravou italskou variantu.
Kéž by šafránu bylo více.
Nebudu se přetvařovat, kurz italského kuchyně jsem neabsolvovala, a tak je tato varianta spíše takovou napodobeninou:)). Doufám, že mi to vyznavači pravé Itálie odpustí. Pokud neznáte rýži arborio, velmi ji doporučuji. Získáte totiž „smetanový“ pokrm i bez použití smetany. Navíc jsem dostala krásný sušený šafrán přímo z Maroka a jeho spojení s rýží arborio byla jasná volba. Šafrán rýži zabarví do krásné barvy a krom toho, jak asi můžete tušit, má protizánětlivé a protirakovinné účinky (obsahuje celou řádku fytonutrientů, hlavně karotenoidy). Šafrán je navíc velmi účinný při léčbě mírné až střední formy deprese. Krocin, hlavní součást šafránu, byl testován jako doplňková léčba i u vážnějších forem deprese s velmi pozitivními účinky. Pomáhá tlumit oxidační stres a zánět u obézních pacientů a diabetiků, chrání játra i proti otravě acetoaminofenem a zlepšuje kvalitu spermií. Ale teď to podstatné!
Šafrán jako přírodní antihistaminikum!
Ráda bych zmínila určitě tuto studii, kde testovali vodný extrakt mixu bylinek (šafrán, heřmánek, anýz, fenykl, kmín, lékořice, kardamon a černucha) a zjistili, že tento mix zabraňuje uvolňování histaminu z žírných buněk (stabilizace žírných buněk). Zajímavé je, že výsledek porovnávali s čistým quercetinem, který byl o pár procent účinnější (téměř 100% zabránění uvolňování histaminu). Co je ale ještě mnohem důležitější, šafrán je přímý inhibitor histaminového receptoru H1, je tedy antistaminikem v pravém smyslu slova. A pak že je potřeba chemie! Za tento efekt může pravděpodobně safranal, i když stejné protihistaminové účinky byly zaznamenány i pro krocin (zabránění vzniku otoku vyvolaného přímo histaminem). Většina těchto látek je účinná i jako protizánětlivá látka u zánětu vyvolaného karagenanem (nebo-li carrageenan nebo-li momentálně populární irský měch se používá pro vyvolání zánětu!). Vliv šafránu na snížení hladiny histaminu byl zaznamenán také u zánětlivého onemocnění plic (pozitivní výsledky i v léčbě astma).
Samozřejmě nikdo vás nenutí přidávat ani máslo či kozí sýr, záleží jen na vaší toleranci a fantazii (i když ta chuť s máslem je specifická). Když přidáte protirakovinnou, antimikrobiální a antihistaminní dýni, přidáte trochu semínek pro omega-3 mastné kyseliny a protizánětlivé bylinky jako bazalku, máme nejen chutný, ale také zdravý pokrm.
Risotto s pečenou dýní a šafránem
- 175 g rýže arborio
- 50 g másla
- 1 cibule
- 2 stroužky česneku
- 0,5 litru soleného zeleninového vývaru (nebo 0,5 litru vody povařeného s 3/4 lžičkou soli, špetkou pepře, bobkovým listem a trochou mleté petržele)
- 4-5 měsíčků středně velké dýně hokaidó (cca 1 talířek nakrájených kousků pečené dýně)
- hrst nasekaných lístků čerstvé bazalky
- 2 špetky pravého šafránu
- trochu čerstvého kozího sýru na podávání, případně nepražená dýňová semínka, čerstvá bazalka
Dýni upečeme v troubě, ideálně při pečení něčeho dalšího (při 200°C cca 30 minut, ale můžete přizpůsobit dle ostatního pečení, pečeme i s dobře omytou slupkou do měkka, ale musí držet pevně při sobě, abychom ji pak mohli nakrájet na kostky).
Pokud nemáte hotový zeleninový vývar, svařte chvilku vodu se solí a zbytkem koření na mírném ohni, aby se nevypařila voda. Na mírném plameni udržujte stále horké. V pánvi s vyššími okraji či hrnci s nepřilnavým dnem rozpustíme máslo, dáme na něm opražit na drobno nasekanou cibulku a lisovaný česnek. Necháme cca 3-4 minutky zesklovatět a rozvonět, přidáme šafrán a rýži a další 2-3 minutky opékáme. Poté naběračkou přidáme trochu vody a za občasného míchání vaříme. Jakmile bude voda téměř vyvařená, přidáme další naběračku vody, takto opakujeme alespoň 5x, celkově by se voda měla vyvařit za 3-4 minutky na každou naběračku, na mírném plameni, tak aby, se rýže vařila cca 30 minut (podle chuti poznáte, zda je už hotová). Na závěr necháme všechnu vodu vyvařit, odstavíme z plamene a vmícháme na kostky nakrájenou dýni a na drobno nasekanou bazalku. Posypeme trochou sýru a semínky a podáváme.
Tip: Masomilce rozhodně uspokojíte, když risotto posypete trochou opražené slaniny (bez konzervantů).
One comment