Správný postup diagnostiky histaminové intolerance!

Posted by

A je to tady. Dlouho jste čekali na nějaké zprávy o histaminu a já vám je konečně dám. Na začátek bych ale chtěla poděkovat hlavně všem, kteří se podíleli na zakoupení knihy, bez vás bych se k ní  nedostala. Věřím, že vaši pomoc oceňují také další pacienti, kteří si třeba nemohli dovolit přispět. Stále přemýšlím, jak se vám odvděčit, kdyby vás někoho něco napadlo, neváhejte zaslat email s návrhem.

Když jsem začala číst knihu Histamine Intolerance: Histamine and Seasickness (1), trochu jsem se vyděsila. Žádná novinka, víceméně vše jsem vám už napsala. Uf, polilo mě horko, protože to by byl vážně trapas:). Naštěstí když jsem postupovala dál a dál, mé srdce zaplesalo. Nejen, že jsou informace přehledně na jednom místě, ale také kniha potvrzuje moje slova, co se týče nutnosti hledání primární příčiny HIT, špatné diagnostiky nejen na území ČR a pár dalších bodů. Je příjemné vidět, že se vydáváte správným směrem, že odborníci na histamin a histaminovou intoleranci tak trochu píšou o tom, co vy hlásáte do světa.

Jako úplně první věc, kterou bych chtěla sdílet, bude téma diagnostiky HIT. Proč? Protože už se nějakou chvíli motám v tom, že naše diagnostika je špatná a že pouhým změřením koncentrace DAO v séru pacient nemůže dostat diagnózu HIT. Bohužel když jsem před pár měsíci (možná už to bude k létům) diskutovala s laboratořemi o možnosti rozšířit diagnostiku HIT, nesetkala jsem se s úspěchem. Dokonce se u nás běžně neměří hladina histaminu v krvi, což je absolutně základní parametr pro další diagnostiku HIT (a nejen to, je tolik nemocí spojených s histaminem). Prý u nás není zájem od lékařů, tudíž laboratoře nemohou (nechtějí?) zavádět další metody. Je to prostě vše jen o penězích. Otázkou je, jak takové kolečko rozhýbat. Co jsem tak slyšela, na Slovensku už mají přístup ke stanovení DAO přímo z biopsie střevní tkáně, stejně jako stanovení genetické mutace (což ještě bohužel nic neznamená, ani nepředurčuje výskyt a průběh nemoci, ale k tomu se dostanu později) v genu pro DAO. No jo, kéž by byla možnost pacienty diagnostikovat správně.

Stále vysoké procento pacientů, kteří mají nespecifické střevní potíže (rozuměj klinicky nebylo nic nalezeno), spadá do kategorie psychosomatické potíže nebo dráždivé střevo. Co už lékaři moc neřeší, že se může jednat o symptomy gastrointestinální potravinové alergie (bez přítomnosti IgE v krvi), histaminovou intoleranci či mastocytózu. Podle Dr. Raithela z citované knihy je na lékaři, aby podle znaků a vývoje nemoci koordinoval vyšetření u internisty, gastroenterologa, imunologa a alergologa, dermatologa, specialisty na psychosomatickou léčbu a výživového poradce (pokud vás poslali alespoň k půlce, tak jste šťastní lidé) a na základě těchto výsledků stanovil diagnózu (1).

probiotics2

Postup při nespecifických střevních obtížích

Jakmile se u pacientů objevují zažívací potíže a průjmy bez nalezení zjevné příčiny, obvykle odchází s diagnózou dráždivé střevo (v horším případě s antidepresivy). Pravděpodobně 10-25% případů dráždivého střeva je způsobeno právě histaminem (2). Samozřejmě histamin není jediný, kdo vyvolává průjem a je potřeba vyloučit nesnášenlivost sacharidů, salicylátovou intoleranci a jiné potravinové intolerance, gastrointestinální alergie či bakteriální a parazitické infekce (2). Pokud tedy přichází pacient do ordinace lékaře se zažívacími potížemi s průjmy a častou stolicí, měl by lékař postupovat asi takto (přeloženo z knihy):

 1. vyloučení intolerance sacharidů (laktóza, sorbitol, fruktóza, glukóza) – dechový test
 2. vzorek stolice na vyloučení střevní infekce (bakterie, parazité, viry)
 3. otestování funkce slinivky – fekální elastáza 1
 4. krevní testy: CRP, diferenční krevní obraz, IgG, IgA, IgM, IgE (potraviny, plísně, koření, enviromentání antigeny), testy na celiakii (plný panel), jaterní funkce, pankreatické enzymy, železo, alfa 1-glykoprotein, elektroforéza proteinů
 5. testy z moče – 5-hydroxindoloctová kyselina, methylhistamin, v případě nutnosti katecholaminy
 6. funkční testy periferálních leukocytů (produkce eikosanoidů u intoleranca NSAID)

Na základě výsledků těchto testů by měl lékař rozhodnout, jak se bude postupovat dál:

 1. Hledání organické patologie
  • ultrazvuk dutiny břišní včetně měření tloušťky stěn střeva
  • endoskopie žaludku a střeva
  • magnetická rezonance tenkého střeva (či náhradní vyšetření)
  • v případě nutnosti endosonografie slinivky
  • případně zřídka endoskopie žlučových cest a slinivky
  • velmi zřídka: testování kostní dřeně, kožní biopsie (především u mastocytózy)
 2. Hledání alergií I.-IV. typu, HIT nebo poruch imunity
  • kožní test na alergie (tzv. prick test 20 minut, celkový test 24-48 hodin)
  • C1-inhibitory, komplement C3, C4
  • imunitní komplexy (C1q, IgA, IgM, IgE)
  • test uvolňování mediátorů zánětu (ideálně 2x – první test při plné stravě, druhý test po 2 dnech bramborovo-rýžové diety), stanovení ECP, tryptázy, histamin v plazmě, cytokiny, methylhistamin v moči
  • endoskopie s odstupňovanou biopsií (s funkční testováním bioptických vzorků na okysličení mukózy, DAO, degradační kapacitu histaminu)
  • orální provokace čistým histaminem nebo jídly (ideálně dvojitě zaslepené klinické testování) (1)

Je možné, že v tuto chvíli doktor nenachází nic specifického (jak se píše v knize, většina mírných forem zánětů i přímo gastrointestinálních alergií nemá klinickou manifestaci) a pojme podezření na HIT.

Rozšířený postup při podezření na HIT

 1. anamnéza pacienta a základní fyzická prohlídka
  • úvodní test na stanovení uvolňování mediátorů zánětu v krvi
 2. stanovení histaminu v plazmě, ECT, tryptázy v séru, cytokinů
  • funkční mediátorový test po alespoň 2 dnech normální diety bez vyřazování potravin
  • funkční test po 2-14 dnech přísné nízkoalergické diety
  • porovnání výsledků těchto testů z hlediska terapeutického potenciálu diety
 3. stanovení histaminu v plazmě, sérové aktivity DAO, ECP, tryptázy, stanovení histaminu a methylhistaminu v moči (12-hodinový sběr)
  • endoskopie pro odebrání vzorků ze střeva
  • histologické vyhodnocení – hustota žírných buněk, DAO imunohistochemie, stanovení histaminu přímo v tkáni
  • zjištění aktivity izolovaných enzymů DAO a HNMT
 4. stanovení celkové degradační kapacity histaminu
  • orální provokace pod dohledem s 50-150 mg histaminu (nemusí být průkazné, ukazuje se, že u některých pacientů je potřeba kombinace histaminu např. se zatížením těla, stresovou situací atd.)
  • mediátorový test, histamin v plazmě, případně DAO (1)

Chybějící laboratorní vyšetření – co s tím?

Ruku na srdce, kdo z vás si tímto prošel. Pokud jste měli štěstí, poslali vás alespoň na endoskopii pro vyloučení celiakie. Pokud ne, stanovili koncentraci DAO v krvi a tím to uzavřeli (proto je nutnost tlačit na stanovení primární příčiny, aby se HIT nestala jen odpadištěm nejistých diagnóz). Stanovení koncentrace DAO v krvi bez zjištění funkčnosti enzymu není dostatečný marker (tento fakt je ve zmiňované knize uveden hned na několika místech, to není můj výmysl!), a tedy nemůže vás překvapit, když ani po opakovaných testech po dietě se vám tato hladina nemění (ani hladina histaminu v krvi nekoreluje s koncentrací DAO ve střevě). Pravda je, že některé základní testy na histaminovou intoleranci, jako je methylhistamin v moči, u nás nejsou zavedeny. Až 60% endogenně (uvnitř buněk) vznikajícího histaminu ve střevech je přesunuto do jater, kde se přeměňuje s pomocí HNMT enzymu na methylhistamin a odtud vyloučen do moči. DAO na povrchu střevní stěny pak odbourává zbylý histamin získaný z potravy nebo vnitřní methylovaný histamin, který se sem dostává krví a lymfou z buněk (3). Výhoda tohoto stanovení je mimo jiné v tom, že se měří celkově vznikající histamin ze všech typů reakcí (nejen IgE alergických reakcí, k tomu se snad brzy dostanu aneb alergii můžete mít i bez zvýšených IgE). Mimo to může posloužit k diagnostice dalších nemocí spojených s produkcí histaminu jako je mastocytóza, rakovina, nemoci kostní dřeně atd (1). Takže už jen záleží, zda se toho některá laboratoř ujme, stejně jako stanovení histaminu v plazmě. Jak histamin v plazmě, tak opakované měření tryptázy před dietou a po nasazení diety, nám může lépe odhalit, co se s histaminem děje v našem těle, odkud se bere a kam tedy směřovat léčbu.

laborator_chimic_eprubeta_chimie_86098900

A jak to dělají v Rakousku a Německu?

Dr. Jarisch a Dr. Raithel jsou momentálně asi nejznámějšími vědci, kteří se HIT věnují pěknou řádku let. Samozřejmě je jasné, že ani oni u všech svých pacientů nedělají všechny testy, zvláště když chybí gastrointerstinální příznaky.

 • Nejdříve proběhne diferenciální diagnostika pro vyloučení častějších příčin vedoucích k HIT nebo mimikujících HIT, nejčastěji jsou to pacienti s fruktózovou malabsorbcí, sorbitolovou malabsorbcí a laktózovou intolerancí, a samozřejmě vyloučení vážnější chorob vedoucích k uvolňování histaminu (autoři knihy zmiňují např. SIBO nebo střevní infekci jako masivní zdroj histaminu).
 • Anamnéza, vyhodnocení lékařských zpráv z minulosti, rodinná anamnéza. Např. používají pojem jako „intolerance červeného vína“ nebo „syndrom čínské restaurace“, kdy oboje probíhá přes nadbytek histaminu v dané potravině a citlivosti pacienta, ale pacient pak nemusí reagovat na jiné potraviny. Citlivost pacienta může být také pouze při kombinaci více histaminových potravin, ale symptomy se nemusí projevit při jejich oddělené konzumaci (viz. víno s jahodami a čokoládou, víno a vyzrálé sýry atd.).
 • Dále se provede negativní provokace histaminem, tedy nabere se krev na všechny potřebné testy a pacient je nasazen na 14-ti denní hypoalergenní dietu postavenou na bramborách a rýži. Toto je podle lékařů doba, kdy MUSÍ dojít k patrné úlevě od symptomů (minimálně o polovinu nebo úplně), nabere se znovu krev a markery HIT se musí dietou změnit (histamin klesá, DAO roste).
 • Stanovení methylhistaminu a histaminu v moči a určení, jak velké množství histaminu vůbec v těle vzniká. U pacientů s HIT a dalšími problémy s histaminem vidíme zvýšený poměr methylhistaminu ku histaminu v moči (test není standardizovaný čistě pro HIT, ale přispívá i k diagnóze potravinových alergií a mastocytóze). Dá se stanovit také histamin ve stolici, který by mohl ukázat, co přesně se děje v zažívacím traktu s histaminem, a ne systémově. Bohužel tento test nebyl nikdy validován.

Nedá mi to, abych na závěr zdůraznila opět větu, která se knihou prolíná snad v každé kapitole! HIT nemůže být stanovena jako diagnóza pouze na základě stanovení DAO v plazmě (či třeba histaminu ve stolici). Podle Dr. Jarische může vzniknout podezření na HIT pouze za přítomnosti klinických projevů HIT. Pokud vám tedy náhodně stanovili nižší DAO a vy přitom nemáte žádné zjevné symptomy, netrapte se studiem HIT.

31 comments

 1. Zdravim kasulka, dakujem za super clanok 🙂 stravujem sa prevazne nizkohistaminovo (okrem kavy, peciva a niekedy ulietnem na pizzi) asi 5 rokov ,lebo som presvedčená,ze takato strava je zdrava….boze, ved ja nezjem prosciutto,lebo je to surove udene maso napichane dusitanmi….bum, zrazu osypana cela…mesiac som si dala sakra pozor na vysoky histamin, nechala som len kavu, zihlavka ustupovala, dalsi mesiac kde tu cokoladka, kde tu pizza, ale nic zvlastne mimo moj normalny jedalnicek…dokonca som si dala aj vino,ked som dokojila…rozdiel ziaden,ze ziaden…DAO 7,2…vykopli ma s tym,ze mam drzat dietu…teraz uz ani kavu nepijem ani pecivo….jem viac menej normalne…a zihlavka si ide svoje,zlepšuje sa pomaly..ja viem,co ju spustilo, ockovanie, a nasla som tisice dalsich ludi co toto maju tiez…nahodou sa mi zistilo nizsie DAO a uz zdiagnostikovali…najprv ma to soklo,ze co budem jest a potom som sa na to vyflakla a je mi lepsie…vela robi aj psychika,vsak? Takisto mam abnormalne malo medi, co tiez nikto neriesil…a nasla som,ze med je stavebny prvok DAO, nevies, ci ho moze takto znizovat? Dakujem

  1. Zdravim. Pokud neni zjistena nejaka specificka porucha (coz zrejme neni, protoze by to lekar resil dale), pak nejpravdepodobnejsi problem je jidelnicek a zdroje medi ve strave. Je vhodne tento odber zopakovat znova pri zhodnoceni stravy a zdroju medi ve strave (neni ale prokazano, ze by nizsi hladina medi znamena nizsi tvorbu DAO, takhle jednoduse nase telo nefunguje). Pokud byla krev brana az po nejake dobe diety, je dost mozne, ze prave tato dieta vede ke snizeni zdroju, ale nemusi to byt trvaly stav. Dulezite je take zkontrolovat doplnky stravy, zda treba clovek nebere nadbytek mineralu jako je zinek, v doplncich (pripadne ve strave, bohuzel i to se stava, ze clovek ve snaze podporit imunitu to prehani s jinymi esencialnimi prvky). Pak samozrejme roli muze hrat vstrebavani ze streva i pri dostatecne zasobe zdroju ze stravy (primarni priciny pak mohou byt celiakie a dalsi, DAO muze byt jen marker poskozeni streva). Pokud je vsak koprivka jedinym projevem, nemusi se jednat vubec o HIT z pohledu nedostatku DAO, ta je dnes diagnostikovana zel spatne kde komu (aneb nic jsme nenasli, DAO vychazi ocividne nizke snad kazdemu, komu jej naberou) a dulezite je, aby pak nevedla takova diagnoza k prilis omezene diete (napr. prave diky omezeni zdroju ruznych zivin zbytecne) a dalsim problemum. Prvotne bych tedy resila nove odbery, zhodnoceni stravy a pripadne doplnku (zda je neceho malo ci naopak neceho moc) a pak pripadne cilila lepsi kondici streva.

 2. Pingback: Mámou mezi bagry
 3. Dobrý deň.
  Ja by som sa chcela opýtať na tie dychové testy- vyloučení intolerance sacharidů (laktóza, sorbitol, fruktóza, glukóza) – konkrétne sorbitol a glukózu niekde vyšetrujú? Prípadne, ako sa zisťuje takáto intolerancia?

  Ďakujem pekne 🙂

   1. Vedela by ste mi odporúčiť i nejaké konkrétne stredisko, prípadne i kliniku? Kľudne môže byť v Česku, lebo tu na SK som nič nenašla.. 😦 Ďakujem krásne.. 🙂

    1. Nevedela, protoze jsem na tyto testy nikdy nesla, ale bezne v diskuzich pisi lide, ze chodi na dechove testy v ramci SIBO atd, tak staci pohledat internet, delala bych to uplne stejne jako vy a vyhledavala online, takze to zvladnete urcite sama:).

 4. Milá Kašulko,
  mám na Vás dotaz, který řeším a hledám odpověď. Mám HIT, je mi 45 let, diagnostikovala jsem si jej sama, po necelém roce eliminační diety mnoho příznaků (většinou obrovské záchvaty migrény, nadváha, otoky, bolesti) ustoupily, přesto zůstávají průjmy při dietní chybě, při stresu, při PMS.
  Cos tím? To mám podstupovat výše zmiňovaná vyšetření? Proč? Klasická medicína přeci nenabízí lék. Z obav před dalším onemocněním, kdy HIT může být předehrou?
  Váš web je výborný, hluboce se klaním před Vaší prací pro blaho lidstva (bez ironie). Mějte krásné dny.

  1. Dobrý den, z literatury víme, že je to spíše naopak, že HIT nebývá přdehrou, ale právě dohrou nějaké další nemoci, tedy symptomem. Proto se stává, že spousta pacientů se stabilizuje do jisté míry, ale některé symptomy přetrvávají, protože nedojde k odstranění primární příčiny. Pokud jste nepodstoupila všechna potřebná vyšetření, tak bych radila se k nim vrátit. Důvod je jednoduchý, i kdyby se nic nenašlo, celé kolečko u lékařů stojí za to, aby se nic nezanedbalo. Jelikož HIT se často vyskytuje jako následek poškození střeva, je dobré mít jistotu, že se nejdná o nic vážnějšího. Nejde o to, aby klasická medicína nabídla lék, ale nabídla směr, kterým se orientovat, na jaké úrovní problém řešit, zda se něco nezanedbalo. Léčbu si koneckonců pacient určuje sám, ale pokud má informace, má s čím pracovat, na čem stavět. Může to být klidně i nějaká malnutrice, která se projeví při stresovém období pro tělo. Ale to jsou jen hádanky, které lékaři dokáží pomoci zodpovědět, byť nemusí mít vždy léčbu. Takto to zní na syndrom dráždivého tračníku, ale může to být cokoliv a klidně může prostě trvat déle než rok, než se vám podaří stav optimalizovat úplně. Přece jen tělo stále prochází změnami, u žen hodně i hormonálními a často se nemoci projeví i po létech jejich „rozvoje“, cesta zpět může tedy trvat stejně dlouho. Já bych určitě doporučila dodělat diagnostiku dalších nemocí. Co se týče dietních chyb, tam samozřejmě nelze radit více než se jim vyvarovat, případně si najít potraviny/suplementy, které by mohly mírnit mírné přestupky, to samé platí i pro PMS, tedy zpřísnit v tu dobu dietu a zkusit se orientovat na adaptogeny, které by pomohly tělu vyrovnat se s hormonálními změnami. A samozřejmě pak práce se stresem, jednak se učit stres eliminovat a u toho pracovat na tom, jak stres, kterému se nelze vyhnout, zpracovávat lépe a účinněji. Není to bohžel otázka pár dní, ale trénování a učení se na sobě samé. Dnes však máme velké možnosti, které se dají využít, od různých seminářů, terapií, knih až po internetové zdroje.

 5. Uz neslo odpovedat na Vasu reakciu zo dna 30/06/2016 (1:48 pm), tak pisem novy komentar.
  Neviem ci pri nizkohistaminovej diete maju príznaky ustupit uplne alebo len do urcitej miery. Zatial (dnes je 2.den po objaveni ekzemu) sa sice príznaky objavili ale cervene flaky nie su take vyrazne, nie je ich tolko vela a svrbenie nie je tak silne ako pri objaveni ekzemu predtým. Uvidim ci to takto zostane alebo sa to este zhorsi do stavu ako predytm. Napisem Vam ako to bude postupovat a na zaklade toho by sa dalo posudit ci by tu mohlo byt podozrenie na HIT alebo nie.

  1. Ve skutečnosti zlepšení na takto omezené stravě je jen pramalé vodítko k HIT (zvláště pokud se symptomy vrací bez zavedení histaminových potravin). Protože takovou dietou člověk reguluje příjem strašně moc věcí, přes oxaláty až po alergenní proteiny, stejně jako celkově obsah tuku, bílkovin atd. A samozřejmě jak je známo, histamin se zapojuje do každého zánětu, což však ještě neznamená, že pokud člověk má vysoké hladiny histaminu, má nutně HIT (lépe řečeno pokud zdrojem histaminu není strava a stejně symptomy přetrvávají, ani nejpřísnější dieta zřejmě nepomůže, hlavně by nebyla ani udržitelná). Otázka je, co by se stalo po vyzkoušení histaminové potraviny, tam spíše nastává ten správný test (reakce při zavádění nehistaminových potravin naopak značí na jiné než histaminové problémy). Každopádně bych si i tak dávala pozor na dlouhodobě takto omezenou dietu, i při HIT může uškodit, ať si ještě nezpůsobíte další nemoc nebo symptomy nedostatkem živin. Pokud je doporučena striktní dieta (např. při hledání alergií přes jídelníček), nikdy není taková dieta delší jak 14 dní. Zkoušejte zvádět nehistaminové potraviny, pokud se stav zhorší, je problém jinde než s histaminem ve stravě.

 6. Dobry den.

  na zaklade vysokej urovne clankov, vidim, ze sa v danej tematike vyznate. Chcel by som Vas poprosit o rady.

  Mam uz niekolko rokov problem s ekzémom na tvari, hrudi a vo vlasoch (podla klasickej medicíny diagnostikovana seborrhoicka dermatitida), ale v poslednom case vo vacsej miere. Okrem toho mam akne, momentalne na chrbate, predytm to bolo aj na tvari. K tomu by som pripojil plynatos i ked ta sa po uprave stravy zmiernila.

  Nic mi nepomaha zbavit sa ekzemu.

  V kratkosti uvediem co som skusal. Absolvoval som pol rocnu protiparazitarnu kuru s antihelmetikami, MMS a kvapkami Joalis a Nadeje, nasledne GAPS dietu na ktorej som cca pol roka (i ked teraz skusam zavadzat zemiaky, ryzu, pseno, pohanku, kukuricu). Okrem GAPS uzivam suplementy (vitamin C, vitamin D, zinok, rybi olej, kokosovy olej). Po zmene stravy som akurat schudol cca 10 kg z 82kg na 72kg pri vyske 182cm.

  Skusal som 7 jatrovych ocist pomocou epsomskej soli, olivového oleja a stavy z grepu. I ked som zo seba dostal vela zlcovych kamenov i ked nie este uplne tvrdých, stale bez zlepsenia ekzemu.

  Skusal som uzivanie chlorelly cca pol roka ale bez zlepsenia. Mozno nespravny vyrobca chlorelly.

  Dalej som skusal vysoke davky vitaminu C v podobe praskovej kyseliny L-askorbovej – denne minimalne 6-10g. V pripade choroby (nadcha, prechladnutie) som siel do tolerancnych davok vedúcich k hnacke (30g az 70g denne). Bez zlepsenia.

  Momentalne okrem obmedzenej stravy vychadzajucej z GAPS (pol roka ziadny mliecne a lepok) mam ocistu criev pomocou Enterosgelu (http://www.vitalcentrum.cz/detoxikace-2/enterosgel/). A postupne zaradujem Noni, vid. http://www.vitalcentrum.cz/produkty-dle-casti-tela/premium-noni-nejucinnejsi/

  Pravdu povediac neviem co mozem jest a co nie, neviem co mi sposobuje zhorsenie a co nie, pretoze ekzem sa zhorsuje v pravidelných cykloch (cca po 5-7 dnoch lepsieho stavu, potom cca take iste alebo o nieco dlhsie obdobie trva jeho zahojenie – olupovanie suchej pokozky). Zhorsovanie je spojene so scervenanim pokozky (ohranicene flaky) a jej silnym svrbenim.

  Postupom casu som sa dostal az k podozreniu na HIT. Dal som si urobit test na hladinu DAO vo firme Alpha Medical a.s.. S-Diaminooxidaza s = 12,4 U/ml, co je podla referencnych hodnot nad hladinou kedy moze dochadzat k problemom s HIT (10 U/mol). Neuvedomil som si ale, ze odber krvi bol den po uziti 1 tabletky antihistaminika s tym, ze celkovo som ich bral 3 dni. Mohlo to mat vplyv na výsledok testu hladiny DAO?
  V case vykonania testu som este nevedel, ze sa robi test s vacsou vypovednou hodnotou a to na funkcnost enzymu DAO, tak preto si chcem dat opat urobit test na hladinu DAO a pridat test na funkcnost DAO.
  V roku 2009 som absolvoval tiez test na stanovenie hladiny DAO vo firme Cumulus s.r.o. Kosice s výsledkom 86,74 HDU/ml, co bolo podla referencnych hodnot nad hodnotou 80 HDU/ml stanovujucu normalnu hodnotu. Tento test som si dal urobit po tom, ako som vypil pohar cerveneho vina a nahle som v tvari citil teplo a ocervenel som.

  Chcem sa spytat, ci ma vyznam si dat urobit test na zistenie hladiny a funckie enzymu DAO na stanovenie HIT? Aka je jeho percentualna vypovedna hodnota? Byvaju tieto testy falosne negativne alebo falosne pozitivne? Ak ano, v kolkych percentách pripadov?

  Viete mi prosim poradit ako mam postupovat pri diagnostike ci mam HIT? Ake konkretne testy, v akom poradi u akých lekarov mam absolvovat?

  Cital som aj clanky
  https://histaminovakasulka.com/2013/02/08/odpovedi-na-vase-otazky-o-histaminove-intoleranci-interview-s-nemeckym-profesorem-a-jeho-odpovedi-na-10-dulezitych-otazek/
  a
  https://histaminovakasulka.com/2015/02/18/spravny-postup-diagnostiky-histaminove-intolerance/

  ale je tam toho vela.

  Viem, ze absolvovanie testov bude prostrednictvom môjho vseobecneho lekara velmi tazke az nemozne (uz len samotny test na DAO som si dal urobit ako samoplatca, pretoze mi ho lekarka nechcela dat vykonat).

  Ak by som chcel vyskusat na 14 dni hypoalergennu stravu na odsledovanie ci zmiznu prejavy môjho ekzemu a uz sa spatne neobjavia, ake potraviny by som mal konzumovat? Planujem nasadit iba o ryzu a zemiaky ako je uvedene v clanku
  https://histaminovakasulka.com/2015/02/18/spravny-postup-diagnostiky-histaminove-intolerance/ Je vhodne nasadit prave tieto dve potraviny? Pytam sa preto, lebo vo Vasich clankoch sa stretavam s tym, ze problemy moze sposobovat aj ryza (prolamin, tyramin,..). Inde som sa docital, ze vhodne hypoalergenne potraviny su ryza, uhorka a cuketa.

  Dakujem pekne

  1. Dobrý den,

   ohledně stanovení DAO pro vás bude nejvhodnější tento článek, tam se dozvíte, že výpovědní hodnota DAO v krvi je pramalá a vlastně nemáme moc potuchy o tom, jak moc přispívá k diagnostice, rozhodně by to neměl být rozhodující parametr (https://histaminovakasulka.com/2015/02/16/diagnostika-histaminove-intolerance-je-koncentrace-diaminoxidazy-v-krvi-opravdu-vhodnym-markerem-hit/). Krátkodobé užívání antihistaminik by nemělo test ovlivnit, naopak by pak mohl být falešně pozitivní (histamin se v těle hromadí, vyšší nápor na enzym). Stejně tak měření po aktuální konzumaci histaminové potraviny nemá extra smysl, protože v tu chvíli může být test opět falešně pozitivní (např. právě alkohol obsahuje vysoké množství aminů a zároveň blokuje DAO, výpovědní hodnota je pak slabší). Co se týče ale GAPS, myslím, že během půl roku byste měl mít jasno, zda dieta pomáhá nebo ne. Bohužel tato dieta je velmi bohatá právě na biogenní aminy a pokud nedojde ke správnému zahojení střeva a chybí dostate DAO z důvodu poškození klků, pak může histamin vyvolávat symptomy HIT aniž by byla snížená hladina DAO. Nápor biogenních aminů může být vysoký a ekzém byl opakovaně několikrát spojen právě i s histaminem.

   Co se týče diety brambory-rýže, nejsem jejím zastáncem právě kvůli vysoké diverzitě pacientů, brambory mohou také někomu škodit a v neposlední řadě tam může být na obě uvedené alergie. Doporučují ji v zahraničí a někteří naši autoři, ale rozhodně se musí jednat o krátké období, protože cílem není ještě více hubnout a vyčerpat živiny. Co se týče nízkohistaminové diety, držela bych se švýcarského seznamu potravin s označením 0 (ideální je v počátku vyřadit i vejce, ořechy, citrusy, jakékoli koření, kořenovou zeleninu, čaje a samozřejmě pochutiny, ale nemá větší význam vyřazovat jiné bezlepkové obilniny či nealergenní zeleninu a ovoce), ale kladla velmi vysoký důraz na kvalitu a čerstvost potravin, žádné větší kombinace (ideálně tedy jíst potavinu samotnou případně 2-3 potraviny v jednom jídle). Jelikož se při takové dietě nesmí nic fermentovaného, je vhodné probiotika doplňovat v tabletách, ale ne kterákoli, některá probiotika jsou při HIT nevhodná (jiná naopak mohou pomáhat více při ezkému). Podívejte se i na seznam přírodních antihistaminik či blokátorů degranulace žírných buněk, které sami o sobě mohou být zdrojem histaminu. Vím, že v zahraničí už dokonce testovali krém s luteolinem či quercetinem právě na atopické pacienty s poměrně dobrým výsledkem (stabilizace žírných buněk přímo pod kůží), ale zatím je vše ve fázi testování. Krom tedy diety je potřeba pak přemýšlet i nad kosmetikou a možnými externími zdroji histaminu, nechat si ověřit funkci hormonů a sledovat také příjem tuků a jejich kvalitu ve stravě. Bohužel pokud jsou známky především v oblasti kůže, většina dalších lékařů se s vámi nebude chtít bavit,ale rozhodně by měly být vyloučeny alergie včetně potravinových. Bohužel někdy všechny tyto očistné kůry můžou nakonec napáchat mnohem větší škodu a určitě je potřeba pohlídat, aby ve stravě byly všechny potřebné živiny, protože bez nich tělo není schopná opravy.

   1. Dakuejm velmi pekne za Vasu odpoved.

    Ten clanok som cital, ale momentalne som zmateny akou cestou pri diagnostikovani priciny mojich problemov sa mam vydat. Preto som sa Vas pytal , ci nemate nahodou nejaky postup vystreni ktore by som mal absolvovat na urcenie priciny, pretoze na zaklade mojich doterajsich skusenosti toto od nasich lekarov necakam.

    Nema pre mna vyznam ani stanovenie aktivity/funkcnosti enzymu DAO?

    GAPS dieta mi nepomohla zlepsit stav ekzemu, skor by som povedal ze doslo k zhorseniu, mozno prave kvôli tomu ze je bohata na biogenne aminy a prave preto mam podozrenie na HIT.

    Pred zacatim diety by som chcel absolvovat test s hypoalergennou stravou na kratky cas. Ake konkretne potraviny namiesto ryze a zemiakov mi odporucate na toto kratke obdobie (napr. tych 14 dni), aby bol výsledok tohto testu co najpresnejsi?

    Je pouzitie kombinacie potravin: ryza, uhorka, cuketa ako hypoalergennych potravin nevhodna na kratkodoby test na stanovenie ci mi moje prejavy ekzemu zmiznu?

    Co sa tyka fermentovanej zeleniny a probiotik. Pocas GAPS som nejedol probiotika a fementovanu zeleninu, pretoze ked som vypil male mnozstvo stavy z fementovanej svklie (cca 1dcl) alebo zjedol maly kusok fermentovanej cvikle, mal som do krátkeho casu vyrazne zhorsenie ekzemu so silnym svrbenim. Podobne i ked mozno o cosi slabsie bolo pri uziti probiotik Dr.Mercola http://www.iherb.com/Dr-Mercola-Premium-Supplements-Complete-Probiotics-60-Capsules/40386?gclid=CP2j4oCCqs0CFQuNGwodyTcCAQ , konkretne davku cca 3 miliardy bakterii. Moze to nasvedcovat o tom co je pravdepodobne mojim problémom?

    Ako viem, ktore konkretne probiotika su pre mna vhodne? Da sa to zistit len testom pokus – omyl alebo mam v nich hladat nejake konkretne bakterie?

    Co sa tyka kozmetiky pouzivam prirodnu kozmetiku. Na tvar pouzivam krem len ked mam suchu pokozku – http://atopicky-ekzem.net/masti/mast-z-makadamoveho-orisku

    Ktore konkretne vysetrenie odporucate na overenie funkcie hormonov?

    Co sa tyka tukov, ako ste to mysleli? Mam obmedzit ich mnozstvo? Na GAPS sa zvysil prijem zivocisnych tukov. Konzumujem bravcovy, kacaci, husaci tuk, maslo ghi a takisto tzv. “mastne maso“ a upecenu kozu okrem planeho masa. Nepouzivam ziadne rafinovane oleje. Z´rastlinnych olejov pouzivam olivovy olej a kokosovy olej.

    Co sa tyka kuracieho masa pri HIT. Niektore zdroje uvadzaju, ze nevadi a naopak niektore ze vadi pri HIT. Respektíve, ze vadi koza z kurata. Viete mi povedat ci je mozne pri HIT konzumovat kuracie maso a vynechat klen kozu, alebo ho vynechat uplne? Podobne ako to je s bravcovym masom?

    Ma vyznam testovat potravinove alergie ked nejete urcite potraviny nejaky cas ako ja pri GAPS? Nie je vhodne pred samotnym testom mat plnu stravu a ak ano minimalne aky dlhy cas?

    V inom clanku https://histaminovakasulka.com/2015/01/05/kdyz-prerustaji-bakterie-aneb-o-sibo-s-dr-siebecker-z-the-second-opinion-series-the-digestion-sessions/ som cital, ze existuje dychovy test pre stanovenie SIBO (stanovuje vodik a methan). Viete mi povedat ci takyto test lekari v CR alebo v SR vykonavaju a ak ano tak ktori lekari (aka specializacia)?

    Dakujem velmi pekne

    1. S řadou dotazů byste se měl obrátit spíše na lékaře nebo specialistu, který se vám bude moci věnovat, bohužel nemám časový prostor ani prostor v komentářích podorbně rozebírat jednotlivé otázky či přímo sestavovat seznam vyšetření a doporučení pro nízkoalergenní dietu, takových postupů pro eliminační dietu/hypoalergenní dietu najdete na internetu spoustu (např. i na proalergiky.cz) a stačí se držet prakticky takové diety, není žádný rozdíl mezi nízkoalergenní dietou pro HIT a pro normální alergie. I 14 dní takové diety mi přijde hodně, to už je pak snad lepší dát si „3 denní půst“, který podle posledních výzkumů může restartovat imunitu, a začínat zařazovat postupně. Nevidím důvod, proč by třeba jáhly, čirok, batáty, quinoa nebo teff měly být více alergenní než zmiňovaná rýže a brambory a zatímco těmito můžete pokrýt větší rozsah minerálů a celkově makroživin, po 14 dnech rýže a brambor můžete nakonec trpět už jen tím, že tělo nedostává potřebnou výživu. Případně je možné si vzít inspiraci u kojenců a zavádění příkrmů, mezi počáteční se řadí také dýně, živočišné produkty se přidávají později a v menší míře.
     Každopádně co se týče doporučení vyšetření, je opravdu vše popsáno v těch článcích, jiná doporučení pro vás bohužel nemám, tedy postupovat nejlépe od kožního lékaře, přes alergologa/imunologa a v případě zažívacích potíží gastroenterologa. Bohužel si testy zřejmě stejně sám nenadiktujete, lékaři si do toho jen málo nechají mluvit, některé testy pro správnou diagnostiku u nás nejsou ani k dispozici. Co se týče testu na SIBO, zkuste vyhledat přes google nebo jiný vyhledávač, neznám situaci na Slovensku, ale snad v Thalione by měli dělat spoustu testů, které jinde běžně nedělají (http://www.thalion.sk/), na podmínky a případně cenu se musíte informovat přímo u nich. Zda má smysl dělat test na DAO musíte vyhodnotit z textu a vaší zkušenosti s hraničními hodnotami sám, jestli vám to něco přinese nebo ne, pro lékaře to pravděpodobně nebude stejně žádná výpovědní hodnota a vy si stejně budete muset toleranci jednotlivých potravin ověřit sám na sobě. Pokud se rozhodnete na testy na alergie (výsledky mohou a nemusí být zkresleny, některé potraviny prakticky nejíme a alergie lze zjistit i po letech) nesmí se před tím užívat léky a měl byste být opravdu na co nejplnější dietě, ale vyřazení některých potravin nebude na překážku, většina dospělých z alergií už neumí vyrůst jako děti.

    2. JInak u HIT neexistuje pacient, který by prakticky trpěl pouze HIT, většina z nich má přidružené alergie, autoimunitní choroby a velmi často vše související s poškozením střevního mikrobiomu a tedy střevní integrity, každý vám pak bude říkat, že toleruje něco jiného. U masa platí hlavně pravidlo čerstvosti, kuře se dostalo na seznam s otazníkem, protože má více histidinu (což nic neznamená, pokud nemá člověk nerovnováhu ve střevě ve prospěch histamin-produkujících bakterií), ale hlavně se k nám často nedostane nejčerstvější. Je to malé zvíře, pokud tedy nedojde k odstranění vnitřností ihned po usmrcení, je větší šance, že se dostane histamin a případně bakterie z zažívacího traktu také do masa. Proto na něj někdo reaguje a někdo ne, kvalita se velmi bude lišit (samozřejmě také v závislosti na tom, čím bylo kuře krmeno). Stejný problém je i u ostatního masa, některé se nechává odležet déle, jiné krátce, otázka je také hygienického prostředí pracoviště, podmínky skladování a také v konečné fázi příprava masa v domácnosti a na talíři. Je ptořeba také myslet na to, že na jakýkoli druh masa může být také alergie. S konzumací živočišných tuků se to může mít podobně, podle zdroje a toho, co zvíře jedlo, se liší poměr mastných kyselin a vyšší konzumace omega-6 je prozánětlivá (při nepoměru s omega-3) a přispívá zánětu, který opět může úzce souviset s ekzémem.

    3. Dle mého názoru GAPS bez fermentovaných potravin není GAPS, chybí tam ta podstatná část na opravu střevního mikrobiomu a nejsem si jistá, jestli taková dieta pak nepostrádá svůj primární účel a nemůže pak naopak poškodit, když vynecháme tu hlavní část. Nově se objevují i články, že přehánět to s vývarem z kostí je také chyba, protože pak se tvoří v těle oxaláty a je zase vše špatně. Jinak ale reagovat na takové potraviny můžete jednak z pohledu biogenních aminů, tedy nejen z pohledu HIT (ono se to netočí pak jen kolem histaminu), v případě suplementů se může klidně jednat o reakci na přídavné látky nebo zmiňované SIBO či kandida (tzv. die-off efekt). Jinak ještě zpět k těm alergiím. Pokud jsou potraviny, které při GAPS nejíte a stejně vám zřejmě něco dělá zle, pak by daná potravina musela být z těch, které jíte. Samozřejmě nikdo neříká, že máte nebo musíte mít potravinové alergie (existují i non-IgE alergické reakce), ale v rámci problémů s histaminem je dobré vyloučit všechny možné zdroje a alergie jsou na prvním místě (chronické záněty na místě druhém). Vzhledem k vyšší konzumaci tuků je dobré se podívat i na hormony, zvláště při „Cyklických“ problémech (přece jen steroidní hormony se tvoří z cholesterolu a na ten jsou živočišné tuky bohaté, koukněte na pojem steroidní hormony).

     1. Ospravedlnujem sa za velke mnozstvo otázok. Zaroven dakujem za Vase odpovede. Pisal som Vam, pretoze som zufaly a hladam pomoc. Len velmi tazko najdem u nas lekara s takym rozhladom ako mate Vy, ktory by hladal suvislosti a nebol zamrany len na svoju specializaciu. Preto som sa obratil na Vas s nadejou na pomoc. Neviem ktorym smerom sa mam vybrat, kedze je tolko moznosti co moze sposobovat moj problem a ja sa vidim uz takmer vo vsetkych 😦

      Vyjadrim sa este k Vaim komenatarom ak mozem.

      3 dnovy post som skusal, ale problemy pokracovali.

      Podla toho co pisete pri mase, tak tam vstupuje tak vela faktorov, ktore neviete ovplyvnit. Potom je vysoko pravdepodobne, ze sa aj napriek velkej snahe moze stat, ze niekedy zjete maso, ktore sposobi problem. Potom je riesenim nejest maso vôbec?

      GAPS som mal bez probiotik a fermentovanej zeleniny pretoze mi to zhorsovalo stav ekzemu. Po informacii, ze takto som si mohol este viac ublizit som velmi sklamany a v hlave mam myslienky, ze celu polrocnu liecbu som aj napriek velkemu usiliu absolvoval zbytocne.
      Mal som probiotika a ferm.zeleninu uzivat aj napriek tomu?

      Absolvoval som aj testy na candidu. Jednalo sa o test zo steru z nosa a hrdla a test z krvi. Vsetky boli negativne i ked neviem aka je ich presnost. Pri teste na candidu z krvi boli testovane IgA, IgG, IgM a antigen.
      Jedine co sa naslo pri teste zo steru z nosa boli detekovane bakterie Escherichia coli v pocetnom mnozstve. Moze to hovorit o nejakom probleme a nasmerovat ma pri hladani priciny?

      Mozno s tym mate skusenosti – dychove testy na SIBO, fruktozovu a laktozovu intoleranciu moze predpisat alergolog-imunolog alebo len gastroenterolog? Ide mi to, ktorého lekara si mam vybrat ako prvého na absolvovanie vysetreni?

      Dakujem velmi pekne

      1. Zase se to pokusím trochu rozdělit do více odpovědí, ať je to čitelné. Co se týče zdrojů masa a celkově potravin, musí se člověk snažit získat to nejlepší a nejkvalitnější. Pokud ze 100% nebude třeba 10% top kvality, pak to určitě neovlivní celkový výsledek, ale nesmí to člověk vzdávat předem a hledat ověřené zdroje. Já osobně maso většinou nejím, ale není to moje obecné doporučení, věřím, že máme každý jiný potřeby (i když upozorňuji, že v našich podmínkách je často zbytečná nadkonzumace). Problém je, že třeba všechny tyto směry jako GAPS či paleo pochází ze zahraničí a když člověk studuje hlavní guru (nebo alespoň některé), zjistí, že oni doporučuji grass-fed maso, tedy ze zvířat z pastvy, což je pro většinu lidí problém a může to významně ovlivnit, jak se člověk bude po konzumaci cítit. Stejně tak většinou doporučují, že hlavní zdroj má být zelenina a maso jen menší příloha. Tedy upřednostnit kvalitu nad množstvím. Prakticky nelze brát nic tak, že když se jednou něco nepovede, zkazí to celou snahu a celou dietu nebo určitý režim, takhle naše tělo nefunguje a je přímo stavěné, aby bylo schopné zvládnout akutní nápor, pokud je dlouhodobě dobře udržováno.

      2. Co se týče GAPS, ta dieta je přímo založena na opravě střeva a střevního mikrobiomu a to bez dodání probiotik prakticky dnes nejde. Pak už to vlastně není GAPS, ale dieta vycházející z templátu GAPS a je otázka, jestli pak má smysl (to rozhodně nedokáži bez znalosti kompozice a zvyklostí či reakce posoudit). Každopádně jídlo by mělo být takové, aby se člověk cítil dobře a aby prosperoval, pokud se tak neděje, někde je chyba. Jinak máme už tak redukovanou diverzitu střevních bakterií oproti přirozeně žijícím národům a pokud člověk nemá dostatek těch přínosných kmenů, pravděpodobně nedokážeme bez pomoci obnovit rovnováhu, jistě ne v krátkodobém pohledu. Reakce na fermentované či probiotika může mít dva průběhy, buď je opravdu střevo poškozené a DAO nezvládá množství histaminu a pak je potřeba změnit celý přístup, nebo může opravdu postupně reakce zmizet (a na počátku je to jen tzv. die-off efekt přerůstajících bakterií), ale je potřeba zavádět postupně, tedy prakticky opravdu se začíná od lžičky šťávy z kysaného zelí. U ekzému je ten problém, že spousta lidí referuje, že nejdříve nastává zhoršení a teprve po 3-4 týdnech se kůže začne čistit (to např. hodně lidé popisují u zelených potravin, sama zkušenost nemám, tak nemůžu soudit).

      3. Tyto intolerance jsou často spíše z rukou gastroenterrologa, ale jestli nemáte zažívací potíže, nebude se tím chtít zabývat a pošle zpět na kožní. Např. pokud půl roku nepijete mléko ani nejíte mléčné, pravděpdooběn nikdo nebude chtít dělat laktózovou intoleranci, to byste si musel na zkoušku dát mléko a mít opravdu zažívací potíže, zkusit pak ještě jednou a když se bude postup opakovat, chtít dovyšetřit. E. coli v jiných částech těla, než má být, může poukazovat na přerůstání bakterií, kde být nemají, zda vás ale doktor odešle, to netuším. Možná pokud byste zašel lékaři přímo v daném centru nebo při daém centru, které test dělá, je větší šance, lékaři vzdálenější takové vyšetření často ani nezdají a proto jej nenapíšou.

      4. Mimochodem hypoalergenní dieta se doporučuje vyzkoušet u ekzému i bez intolerance histaminu (tedy zřejmě i bez snížení DAO). Bohužel nemám k danému článku přístup (k českým časopisům), ale váš lékař by jej mohl mít a mohl by se podívat či vám vytisknout, jak přesně má vypadat hypoalergenní dieta testovaná přímo u pacientů s ekzémy: http://www.prolekare.cz/cesko-slovenska-dermatologie-clanek/vliv-diagnosticke-hypoalergenni-diety-u-pacientu-s-atopickym-ekzemem-na-intenzitu-zanetu-svedeni-a-nespavost-39038?confirm_rules=1#utm_source=vlastovka-51-637&utm_medium=newsletter&utm_campaign=section-39

       1. Co poviete na to, ze seborhhoicka dermatitida / ekzem sa mi na tvari objavil aj ked som 11 dni jedol iba nasledujuce potraviny: celozrnna ryza, ryz.vlocky z lupanej ryze, ryz.krupica z lupanej ryze, ryz.mlieko, pseno, psenove vlocky, quinoa, uhorka, melon, cista voda, 4000 IU vitaminu D3 v olivovom oleji, 25mg zinku vo forme pikolinatu a posledne 2 dni som zacal uzivat dzus NONI (2 x 2CL), vid: http://atopicky-ekzem.net/noni
        Som z toho zufaly. Hovori to o tom, ze je jedno ake potraviny jem a aj tak sa mi ekzem objavi? Neviem odkial sa mam odrazit, aku liecbu mam nasadit, comu sa vyvarovat, co mozem jest, atd…

        1. Může to být klidně čistící reakce, ale také to, že chybí živiny. Jíst 11 dní je pár jednostranných potravin není vhodné, v žádném případě vám to nemůže pokrýt vitamíny, minerály, dokonce ani tuky, proteiny. Většina minerálů a vitamínů v našem těle funguje na základě rovnováhy, když se nepřijímají ve stravě a pouze v tabletkách, může to komplet narušit rovnováhu. Zkuste si zadat do http://www.cronometer.com a uvidíte, kolik živin vám denně chybí, když to vynásobíte 11 dní po sobě, tak tělo prostě strádá (loupaná rýže je prakticky mrtvá strava). Chybí omega-3, B12, vápník, proteiny atd…, prostě vše, co tělo potřebuje pro tvorbu důležitých proteinů a fungování imunitního systému (některé studie ukazují na imunitní složku ekzému). Často se také říká, že ekzém začíná ve střevech, omezení stravy může redukovat škodlivé patogeny (i když taková strava je čistě dost sacharidová, což moc nepomáhá), ale nepomůže obnovit ty chybějící kmeny či protektivní bakterie. A klidně to může být také reakce na rýži (čeho je moc, toho je příliš), klidně reakce na noni (exotika, přídavné látky, navíc jsou lidé, kteří dají ruku do ohně za to, že než se jim ekzém začal zlepšovat, došlo ke zhoršení). Odrazte se od zdravého jídelníčku a pokud máte HIT, pak od potravin s nižším obsahem histaminu, případně se obraťte na výživového lékaře. Pokud budete tne jako každý další orgán, imunita atd, potřebují živiny pro své fungování, obzvláště, pokud už je člověk nemocný a tělo je vyčerpané.

         1. Chcel som sa prave odrazit od týchto potravin, kedze som ocakaval ze ekzem sa po nich neobjavi a postupne zacnem pridavat dalsie potraviny. Kedze pol roka na GAPS mi nefungoval tak som to takto radikalne obmedzil, pretoze nikto mi nevie poradit a takisto si neviem poradit ani sam.

          Bol som aj u alergo-imunologa a ten mi na zaklade mojich alternativnych pokusov liecby a povedal, ze som poskusal aj extremne veci a nepomohlo mi to, mi povedal ze mi pomoct nevie a ze su aj choroby ktore medicina nevie vyliecit. To ma dostalo do kolien 😦

          Testovane mam len mnozstvo enzymu DAO = 12,4, funkciu testovanu nemam. Bez funkcie to asi velky vyznam nema. Lenze labaky s ktorými spolupracuje moj lekar netestuju funkciu DAO. Robia to len jedny labaky, takze musim najst lekara ktory s nimi spolupracuje. Zdravotnictvo nam to len velmi komplikuje…

          U vyssie spominaneho alergo-imunologa som absolvoval na vlastnu ziadost test na SIBO s laktulozou (mali len vodikovy) s negativnym výsledkom.

          Ako by ste sa zacali stravovat v takomto pripade Vy, tak aby ste sa od niecoho odrazili a vedeli co Vam zhorsuje ekzem a co nie?

          Dakujem velmi pekne

          1. Tak popravdě, pokud vám taková dieta nepomohla, tak to zřejmě nebude ani histamin, protože jste měl nízkohistaminovou dietu docela přísnou a na ní musí příznaky ustoupit. Navíc pokud je ekzém jediný symptom, HIT to neodpovídá (což samozřejmě neznamená že se histamin nezapojuje a že nízkohistaminová dieta není vhodná). Já bych si vyplnila data na cronometer com a podívala se, co ve stravě chybí, případně našla výživového lékaře a konzultovala oba jídelníčky. Pokud nezabrala ani jedna cesta, může být někde problém, něco chybět, něco přebývat. Já osobně bych se pokusila o vyváženou stravu, naopak změnit kompletně systém toho co jsem jedla předtím, případně zařadila probiotiak, protizánětlivé potraviny a suplementy, vyzkoušela některou ze zelených potravin. Ekzém se bohužel léčí dlouhodobě a je ptořeba pracovat na psychické stránce věci, koukněte na vylecit-ekzem.cz. Tam je to je dobře popsané a z mého okolí vím, že má pravdu. Někdy můžeme měnit jídelníček jak chceme, ale pokud není spojitost s jídlem, ale s psychikou, trauma, životním styelm obecně (nedostatek spánku, narušení circadiáních rytmů atd), pak se to prostě bude objevovat v nezávislosti na jídle. Podívala bych se na léčbu vyčerpání nadledvinek, případně hormony (otestovat testosteron a další hormony by neměl být pro lékaře problém).

 7. Děkuji za zajímavé postřehy a rady. Jen nevím, jak s nimi naložit. Trápí mě léta průjmy, nafouknuté břicho, ráno musím vstát o hodinu dřív, hoďku sedím denně na WC, mám koliky…A závěr? Nikde mi nic nenašli (kolono s biopsií), takže spadám do škatulky dráždivý tračník, takže mi gastroenterolog doporučil se s tím smířit a předepisuje mi Codein, který staví peristaltiku, abych aspoň došla do práce a mohla jakž takž fungovat. Ale to má člověk jít za lékařem už se seznamem vyšetření v ruce, kam všude mě má poslat a co mi má udělat za vyšetření?!? Vždyť mě s tím vyhodí… Je to katastrofa, mám pocit, že je na to člověk úplně sám…

  1. Člověk to alespoň musí zkusit. Není v pořádku, aby nebyl schopný fungovat bez léků na bolest, to by si měl uvědomit každý lékař. Pokud je to pro lékaře v pořádku, tak pak nezbývá, než jej vyměnit. I přes GIT potíže není mechanická příčina jediná možnost těchto projevů a je potřeba tedy pacienta prošetřit i na alergologii, případně endokrinologii. Stejně tak se bohužel u nás nedělá stanovení střevního mikrobiomu, který hraje velkou roli a člověk pak může směřovat léčbu tímto směrem.

 8. No to aby se člověk tady odtud odstěhoval. Mám pocit, že postupy lékařů v ČR vyhovují státu!! Vždyť úmrtnost je čím dál lepší a ulehčení státu od vyplácení důchodů je vysoké. Zajímavý článek.
  Já se dočtl zase jinde, že také mezi řekněme „primární“ příčiny střevních a imunitních nemocí či intolerancí může být na vině nesprávná funkčnost střevních chlopní (něco jako jícen-svěrače). Střevo je složeno z různých oddílů-částí. Jsou odělena chlopněmi a v každém oddíle jsou jiné bakterie. Jakmile chlopně nefungují (alergie atp.) dochází k bakteriálnímu chaosu (bordel jak v tanku) a potom už tu máme SIBO atd.Od toho může být všechno ostatní. Vše je propojeno se vším a jakmile se naruší rovnováha už to jede z kopce. Zálohy sice organismus má, ale neustálý stres, chemie, očkování, nezdravé kombinace potravin, léky, drogy a nedostatek lásky a vibrací nakonec vede ke kolapsu organismu a nemocem.
  Zaujala mě ta informace o testu na fekální elastázu! Existuje i domácí kit?

  1. Je to začarované kolečko. Na jedné straně vidíme, jak se stále plýtvá, na druhé straně nikdo nechce dělat testy, protože nejsou peníze. A pak se předepisují absolutně zbytečně léky atd…. O domácím elastázovém testu jsem neslyšela, myslím, že to nikoho ani nenapadlo, není to moc standardní test. Každopádně jsem už četla vyjádření od spousty lidí, že třeba trávící enzymy jim pomáhají víc jak jiné léky, jen už nikdo tento nedostatek nezkoumá:(

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.