Dýní proti zánětu a mikrobům a také recept na Bezlepkový dýňový chléb

Posted by

Dýně dýně dýně! Že by americká posedlost? Myslím, že dříve se i u nás konzumovala dýně ve velkém, ale z nějakého záhadného důvodu od toho lidé upustili. Každopádně dýní máme velké množství druhů, stejně tak využití a člověk si vybere, či má chuť na zapékanou dýni, dýni s těstovinami či dýňový koláč. Počkat, že by tady byla možnost, že je dýně také zdravá???

Funny-pumpkin-pie

Nejsem jen tak nějaká dýně – jsem SuperDýně

Správně! Dnes si dovolím extrahovat trochu vědeckých informací z díla Yadava a kolegů:  Medicinal and biological potential of pumpkin: an updated review, kteří sepsali krásnou přehlednou práci o pozitivních účincích dýně. Dle nich obsahuje dýně celou škálu fytonutrientů ze skupiny alkaloidů, flavonoidů a potřebných mastných kyselin. Ve své studii pak shrnují řadu vědeckých výzkumů, které prokázaly, že mezi účinky dýně můžeme zařadit ty antidiabetické, antioxidační, protirakovinné, protizánětlivé a další. Nejvýznamnější částí dýně jsou bezesporu její semena, která mají nízký obsah tuku, zato vysoký obsah proteinů (momentálně používám jako doplněk stravy protein vyrobený z těchto semen, můžu doporučit). Semena obsahují vhodný poměr aminokyselin (vysoký obsah těch esenciálních, které musíme přijímat z potravy) a také esenciálních mastných kyselin. Nabízí celou škálu velmi potřebných minerálů – draslík, chrom, sodík, hořčík, zinek, měď, molybden a selen. Jen maličký krůček pozadu v důležitosti za semeny je samotná dužina plodu (věděli jste, že velmi zralé dýně se používají k výrobě alkoholu? Nezkoušel tu někdo dýňovici?). Plod je dobrým zdrojem beta-karotenu a má také nezanedbatelný obsah vitamínů a minerálů. K izolaci cenných látek se používají i zelené listy dýně a naklíčená semena (polysacharidy).

SuperDýně bojuje proti oxidačnímu stresu (a také diabetu a rakovině!)

K dnešnímu datu už existuje řada prací, kde byly prokázané účinky dýně na snížení hladiny glukózy v krvi (hypoglykemické působení). Tak by mě zajímalo, proč lékaři při vypisování léků na diabetes pacientům také neporadí zařadit dýni do svého jídelníčku. Výsledky byly prokázány nejen u akutní cukrovky u králíků, ale také u pacientů s cukrovkou 2. typu. Xia a Wang ukázali, že hypoglykemické působení dýně je srovnatelné se standardními léčivy (jako je tolbutamid) u zdravých zvířat s dočasnou hyperglykémií a u zvířat s lehčí formou cukrovky (bohužel u silné cukrovky dýně nedokázala pomoci tolik jako léky). Různé extrakty z dýně mají také významnou antioxidační kapacitu, která může hrát roli právě i při vzniku diabetu či srdečních chorob. Dýňová semena mají vysoký obsah vitamínu E a právě dýňový olej je považován za hlavní (ochranný) zdroj vitamínu E v dietě Japonců. V jiné práci zase zjistili, že extrakt z dýně významně zvyšuje aktivitu enzymů superoxiddismutasy a glutathionperoxidasy, které jsou považovány za antioxidační enzymy v našem těle (zároveň došlo k redukci produktů oxidačního stresu). Dieta bohatá na dýňová semínka je také spojována s nižším riskem rakoviny žaludku, prsu, plic a zažívacího traktu. Tyto účinky jsou přisuzovány obsahuje karotenoidů (o jejichž protirakovinném působení se zmiňuji i jinde). Velmi zajímavé je, že karotenoidy z dužniny dýně působily v jedné studii jako prevence rakoviny prostaty (látky izolované z dýně mají schopnost zmenšit zbytnění prostaty a předpokládá se, že stejným mechanismem fungují i proti vypadávání vlasů u mužů). Mimochodem pokud umíte anglicky a chcete si přečíst moc pěkný článek o Dýňové terapii na rakovinu, doporučuji odkaz zde (nejedná se o návod na zázračnou léčbu, ale hezký příběh ze života).

Jsem SuperDýně a poradím si nejen s vaší kandidou!

Z dýně byla také vyizolována spousta látek s antimikrobiálním působením (širokospektrým). V jedné z prací prokázali účinné působení dýňového oleje (20%v/v) na inhibici růstu Acinetobacter baumaniiAeromonas veronii (sobria)Candida albicansEnterococcus faecalisEscherichia coliKlebsiella pneumoniaePseudomonas aeruginosaSalmonella enterica (subsp. enterica, sérotyp typhimurium)Serratia marcescens a Staphylococcus aureus. Docela zajímavá škála, že? Peptid (MW 8 kDa) z dýňových semínek v jiné práci inhiboval růst Botrytis cinereaFusarium oxysporum a Mycosphaerella arachidicola už v dávce 375 mikrogramů (ani já nevím, co všechny tyhle bakterie dělají). Velmi důležitý inhibiční vliv přečištěného proteinu (MW 28 kDa) byl ověřen proti plísni Fusarium oxysporum (okamžitý efekt na malé ploše jako je 2 mm). Stejný protein vykazoval vliv na inhibici růstu Candida albicans. Vzhledem k veškerému výzkumu je konzumace dýně a dýňových semínek podporována v rozvojových zemích. Mno, my na západě musíme zřejmě raději užívat zbytečně tabletky. Strava bohatá na dýňová semínka je taká považována za protizánětlivou. Tyto účinky byly prokázány například v modelu onemocnění artritidy. Fahim a spol. zjistili, že olej z dýňových semínek významně redukuje vznik artritidy u potkanů se stejným účinkem jako protizánětlivý lék indomethacin. Dýňová semínka v dávce 60 mg/kg váhy denně byla schopna zredukovat výskyt kamenů v močovém měchýři, čím delší suplementace, tím lepší byly výsledky. Dále pak v tomto směru zkoumali olej z dýňových semínek, který byl schopný snížit tlak v močovém měchýři, zlepšit udržení moče a snížit tlak v močové trubici. Mimo jiné působí dýně také na deprese – semena obsahují l-tryptofan, který zvedá hladiny hormonu štěstí v našem mozku. V preklinické studii na lidech byl pozorován také antiparazitický vliv dýňových semínek (23 g dýňových semínek ve 100 ml vody). A v neposlední řadě po podávání proteinu z dýňových semínek po intoxikaci zvířat CCl4 došlo ke snížení aktivity enzymů, jež jsou považovány za markery jaterního poškození (ALT, LD, AST, ALP), a administrace tohoto proteinu významně potlačila škodlivé účinky spojené s proteinovou malnutricí (proteinová podvyživenost – já  pořád říkám, že naše tělo protein potřebuje:))

Dýně a histamin

Vážně ještě přemýšlíte, zda chcete dýni přidat do svého jídelníčku? Myslím, že pár zrníček denně neohrozí vaši hladinu histaminu, zato může přispět k věší léčbě. Je to jen na vás, zda se chcete vzdát pozitivních účinků některých potravin kvůli vyššímu obsahu aminokyseliny histidinu (který je mimochodem zařazován mezi antihistaminikum, jelikož právě pomáhá regulovat hladinu histaminu). Mimochodem dýně byla nověji na seznamu opravena, jelikož dostupná literatura nepotvrdila obsah histaminu, jiných aminů a dokonce ani vliv na žírné buňky. Podle švýcarského systému hodnocení pro všechny dýně platí číslo 0, tedy bezpečná potravina pro stálou konzumaci. Pokud jste tedy někde četli, že se dýně nesmí, dostal se vám do rukou starý seznam, který nikdo neevidoval, nebo prostě mylná informace od tvůrce seznamu. Nenechte se odradit od zdravých potravin a raději poslouchejte své tělo, co vám říká, jelikož samozřejmě i na dýni můžete mít alergii. Možná vám také některý typ bude vyhovovat více než jiný, ale to už jen na vašem zkoušení.

Ke svým receptům s dýňovým pyré (zde, zde, zdezde či zde) přidávám ještě jeden velmi jednoduchý, který se dá upéct v chlebové formě. A že nevíte, jak získat dýňové pyré? Na to mám odpověď také!

2013-01-19 16.48.15

Jak si vyrobit dýňové pyré doma?

Prošla jsem mnoho stránek s recepty, protože jak asi tušíte, konzervované dýňové pyré není zrovna nejlepší volba pro HIT. A proto jsem hledala, jak připravit dobré dýňové pyré na další recepty. Ono je to vlastně dost jednoduché, navíc můžete pyré zamrazit a postupně vytahovat z mrazáku na jednotlivé recepty. Budete potřebovat dýni, trochu oleje/vody, nůž, lžíci, plech na pečení nebo hrnec a troubu/plotnu. Z mé zkušenosti je ta pečená trochu lepší, ale v koláči to jen těžko poznáte. Pokud vás tlačí čas, oceníte vařenou či dušenou verzi (viva tlakový hrnec). Nadbytečné množství, které hned nezužitkujete, můžete zamrazit.

Pečené dýňové pyré:

 • troubu předehřejte na 180°C (350 F)
 • dýni pořádně umyjte a usušte utěrkou (papírovou)
 • rozkrájejte dýni napůl a pomocí lžíce vyberte semena (lze odložit a později opražit)
 • potřete trochou oleje na otevřené/rozkrojené straně a dejte do pekáče (naolejovanou stranou dolů)
 • podlijte cca hrnkem vody a pečte cca 90 minut (dokud dužina není měkoučká, čas platí pro velkou normální dýni, pro hokkaido a další bude čas mnohem kratší)
 • po upečení nechte lehce zchládnout (abyste se nepopálili) a lžící vyškrábejte upečenou měkkou dužinu zevnitř dýně
 • dužinu rozmixujte tyčovým mixérem (já jsem použila normální stolní mixér, jen je větší otrava to pak vyškrabávat ven)
 • jelikož byla dýně dost vodnatá, při chladnutí jsem ji občas lehce pokryla papírovou utěrkou, která vodu odsála (musíte být rychlí, aby vám utěrka nezůstala na dýni), prý je dobré i dát pyré do kávových filtrů, které prý nasají vlhkost, ale nezkoušela jsem

Vařené dýňové pyré:

 • do většího hrnce nalejte vodu, lehce ji osolte a přiveďte k varu
 • omyjte opět velmi dobře celou dýni a rozkrájejte na půl
 • vydlabejte lžící semínka (a takový ten hnusný vláknitý vnitřek)
 • rozkrájejte na menší kousky, se kterými se vám bude dobře pracovat a oloupejte (oškrábejte) slupku (platí pro běžnou dýni, hokkaido se ani nemusí loupat)
 • dejte do vařící vody a vařte cca 25-30 minut (dužnina musí být měkká)
 • rozmixujte uvařenou dýni na pyré

Dušené dýňové pyré

 • další jednoduchý způsob je dýni dobře umýt, zbavit slupky a semínek, nakrájet na menší kostky, lehce podlít vodou, přiklopit a na mírném plameni dusit do měkka (případně lze připravit v tlakovém hrnci, stačí pak 15-20 minut na všechny dýně)
 • vylít přebytečnou vodu, nechat vychladnout a rozmixovat

2013-01-19 15.39.39

Bezlepkový dýňový chléb (sladký)

(bez lepku, mléka, vajec, kvasnic, ořechů)

 • 1 hrnek xylitolu (či cukru)
 • 1 hrnek dýňového pyré
 • 1/2 hrnku jablečného protlaku (pokud chcete zvýšit kalorickou hodnotu, nahraďte olejem)
 • 1/2 hrnku vody
 • 2 vejce či náhrady (použila jsem 2 lžíce mletých lněných semínek namočených ve 3 lžících horké vody po dobu 5 minut)
 • 1 a 2/3 hrnku mouky – bezlepková směs (použila jsem All-purposes Bob’s Red Mill Gluten-free, půjde i z jiné či normální mouky – kdyby někdo zkoušel, dejte vědět)
 • 1 lžička sody
 • 3/4 lžičky soli
 • 1/2 lžičky prášku na pečení
 • cca 2 lžičky pumpkin spice koření (či 1 lžička mleté skořice, 1/2 lžičky muškátového oříšku a 1/4 lžičky mletého hřebíčku, myslím, že 2 lžičky perníkové směsi by byly také dobré)

Předehřejeme troubu na 350 F (180°C). V míse smícháme prvních 5 ingrediencí (ideálně metličkou či elektrickým mixérem, aby se vše dobře spojilo). Zvlášť v další míse velmi dobře smícháme zbývající ingredience (suché) a přilijeme k nim dýňovou směs. Směs vlijeme do chlebové formy (pokud nemáte nepřilnavý povrch, nezapomeňte namazat). Pečeme 70 minut nebo dokud párátko vložené do středu nevyjde ven čisté. Necháme cca 10 minut ve formě a pak na mřížce vychladit. Dobrou chuť.

Z lásky nazdobeno čokoládovým Better N Peanut Butter, dýňovým pyré, zeleným jablíčkem a hořkou čokoládou
Z lásky nazdobeno čokoládovým Better N Peanut Butter, dýňovým pyré, zeleným jablíčkem a hořkou čokoládou

Inspirováno z http://www.fatfree.com/recipes/breads-quick/pumpkin-bread.

21 comments

 1. Dobrý den. Jak se stavíte k dýním skladovaným z podzimu několik měsíců? Jedná se pak o přezrálé druhy, kde může být obsah histaminu vysoký? Já si nemůžu pomoct, ale už opakovaně jsem naším dýním dávala šanci a pokud to není shoda okolností a není to vlivem nějaké jiné suroviny, kterou jsem nevystupovala. Vždy se dostaví zhoršení příznaků.

  1. Ne vzdy musi byt take na vine histamin. Dyne ma radu ucinku na nase telo a nektere z nich mohou treba poukazovat na to, co je v tele primarni pricina (napr. ony mikrobialni ucinky), stejne tak ale muze hrat roli mnozstvi pri konzumaci (obsah FODMAP a tedy problematika napr. SIBO/mikrobioty), muze vadit i z duvodu alergie, ale samozrejme take na zaklade skladovani (misto, podminky, teplota, zda treba nebyla napadena plisni, coz se muze lehce stat). Histamin by v dyni musela vytvorit nejaka mikrobialni nakaza, on sam od sebe proste nevznikne, jen za podminky, ze nejaky mikroorganismus doda enzym na jeho tvorbu a sejdou se vhodne podminky – dostatek aminokyseliny histidinu (ktery v zelenine ale nebyva nijak vysoky), urcita teplota, vlhkost a ono napadeni mikroorganismy, ktere maji enzym na jeho tvorbu. Tedy ano, pokud napr. je napadena dyne plisni nebo necim podobnym, zvysovat by to histamin mohlo, ale muze tam byt take rada uplne jinych faktoru bez souvislosti s histaminem. Ono ne vzdy se vse musi odrazet od histaminu, zadne symptomy nejsou pro HIT unikatni, ktere by se nedali zaradit i k jinym problemum, takze se ridit proste osobni zkusenosti a zkusist konzumovat znovu az v sezone a dle toho se rozhodnout.

   1. Díky moc za vyčerpávající odpověď. Tak nějak jsem zvažovala téměř všechny vyjmenované faktory- plíseň a především i samotný obsah škrobů, který je dcerou zřejmě špatně snášen. Takže jsem chtěla Váš názor na to, jestli mohu u dýně operovat s histaminem nebo spíše hledat příčinu v jiných, výše vyjmenovaných faktorech. A z Vašeho vyjádření cítím také spíše obvinění jiné příčiny u dýně než histaminu jako takového 🙂 I když na histamin dcera prokazatelně reaguje také.

    Ještě jedno děkuji za Váš čas. A přesně jak píšete, mám v plánu zkusit dýní znovu čerstvou v sezóně. Jen mi je líto těch asi deseti dýní, co mám doma uskladněné 😦

    1. To verim, domaci dyne jsou domaci dyne. Ale uzijte si letos dyni jako dospelaci, rozdejte kamaradum a rodine a uvidite pristi sezonu. Muzete jeste pak zkusit pyre zakomponovat jako soucast kolace, kde pak celkove mnozstvi nebude tak velke a muze byt teda klidne tolerovane.
     Ono se to ale nevylucuje, dle vyzkumu HIT prakticky nechodi sama a je pridruzena k jinym problemum, takze se nevylucuje reakce na histamin a zaroven reakce na nizkohistaminove potraviny, kterou lze ale tezko predikovat a je nutne se ridit vlastnimi zkusenostmi. Muze take vadit jen specificky typ dyne, ale uvidite, jak se vam bude chtit testovat a hlavne jak silne projevy jsou.

     1. Děkuji. Ano, dcera má hit sekundárně, jako následek potravinových alergií. Do toho střevo zřejmě tak narušené, že není schopná si dostatečně poradit s polysacharidy a disacharidy (tedy i samotný škrob z dýně mohl hrát roli).

      Mám vystopováno, že i histamin ode mě přes MM dělá problémy. No je to detektivka a dýní jsem jedla převážně já. Dcera prakticky jen přes mléko a stejně reakce. Samozřejmě alergie by se v tomto případě nabízela, ale i mě dýně způsobila zvýšené svědění, což mi vysokohistaminové potraviny způsobují, proto jsem se cíleně ptala, jak to vidíte s možností zvýšení histaminu skladovaním této prakticky bezhistaminové suroviny.

      No, bude to ještě trnitá cesta.

      Vám ještě jednou děkuji 🙂

 2. Luxusní je, Kašulko. Jeden půlhrnek jsem dala napůl cizrnovou mouku s moukou z hnědé rýže. Do dalšího půlhrnku dvě lžíce bambusové vlákniny, zbytek doplněno pohankovou moukou. Potřebovala jsem spotřebovat hrst rozinek s brusinkami, tak šup tam s nimi. Dobrota, je krásně nadýchaný a příjemně vlhký. Díky :-*

  1. Zkuste a uvidíte. Někdy jednodruhové mouly klapnou a jindy zase ne, je to těžké takto odhadovat. Většinou se kombinují, protože každá má jiné vlastnosti (ne nadarmo se čirok nazývá pšenicí celiaků a pohanková je vyzdvihovaná, dokáží zázraky). Maximálně se může stát, že to bude hodně hutné, což většinou na chuti neubírá, případně zkusit část mouky nahradit alespoň rýžovým nebo jiným škrobem
   .

 3. Já jsem te´d pekla BZL chleba s dýňovou moukou – 50 gm a moc dobrý a vzhledově nádherný.

    1. Problém je, že spousta studií neuvádí přesný kultivar. On se obsah účinných látek může lišit i podle půdy, pěstování (slunce atd), takže je dobré brát spíše orientačně.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.