O léčivé levanduli a recept na Levandulový koláč

Posted by

Abych se přiznala, vůně levandule nikdy nepatřila mezi mé oblíbené. Zatímco ostatní z ní byli nadšeni, mně samotné přišla taková otravná. Vlezle francouzská. Zastaralá. Příliš květinová. Prostě jsem z ní nebyla nijak na větvi. Před pár týdny při procházce po farmářských trzích mne však vůně levandule uhodila do nosu úplně jiným způsobem. Okouzlujícím.

A jak jí jednou podlehnete. Samozřejmě mě taková náhlá změna zaujala. Určitě změna diety a životního stylu udělala své – v novém dietním režimu se mi jaksi „projasnily“ i smysly. U mne to byl rozhodně čich, který využívám velmi cíleně (laboratorní degenerace). A také chuť (říkala jsem vám, že to co jíte, ovlivňuje složení střevní mikrobioty, a ta zase zpětně ovlivňuje vaše chuťové buňky?). A pak už si jen pamatuji, že si nesu domů pytlíček sušených levandulových květů a vymýšlím, jak je zmacerovat na pořádný extrakt, který bych mohla použít do těch voňavých palačinek (a nemusí být ani fialové!).

provence_lany_levandule

Jelikož jsem se za posledních pár měsíců naučila mnohem lépe naslouchat svému tělu (což jistě mělo velký vliv na posun v mé léčbě), zajímalo mě, co všechno levandule dovede. Prostě jsem nevěřila, že by to byla obyčejná voňavá kytička, která působí tak maximálně na uklidnění. A taky že ne. Moje tělo mě ani tentokrát nezklamalo a jasně si řeklo, že tato vůně patří do naší domácnosti (a teď už nově také na pleť).

Levanduli využívali už staří Římané. Podle tohoto článku dnes víme o mnohem více účincích na lidské tělo. Levandule potenciálně:

  • posiluje imunitní systém
  • zlepšuje kvalitu spánku
  • působí protektivně při respiračních chorobách
  • působí při infekcích rezistentních na léky
  • léčí plísňové infekce
  • redukuje bolest
  • snižuje migrény, nervové vypětí, depresi i nervozitu
  • stimuluje krevní oběh
  • zlepšuje trávení
  • pomáhá při kolikách a zvracení.

To vůbec nezní špatně. Když se na to podíváme trochu více zblízka, zjistíme, že levandule může  díky svým protizánětlivých účinkům působit proti astma. Vědci na myším modelu astma vyzkoušeli aromaterapii po dobu 2 týdnů, kdy myšky denně inhalovaly levandulové výpary. Výsledkem bylo potlačení alergického zánětu v průduškách, který doprovází astma. Zvířata měla méně eosinofilů (zdroj histaminu), méně hlenu a také méně markerů zánětu v plicní tekutině (což poukazuje na protizánětlivé působení). Levandulový olej působil i při lokální aplikaci na stabilizaci žírných buněk a zabraňuje uvolňování histaminu u myší i potkanů (může tedy pomoci při kožních projevech). Levandule dokáže bojovat i proti zánětu, který je vyvolán bakteriálním endotoxinem. Krom antioxidačního působení z části potlačuje vznik otoku packy vyvolaného carrageenanem (karagenanem, ve vzniku tohoto typu otoku hraje roli histamin, levandule tedy může působit přímo proti uvolňování histaminu). Nejen antioxidační účinek stojí za slibnými výsledky levandule v boji proti rakovině (lymfomu).

levandule_trsy

Krom protizánětlivých a protialergických účinků levandule mě zaujala ještě jedna studie. Ta ukazuje, že ústní podávání levandulového extraktu působí proti vyvolanému zánětu ve střevě. Skupina zvířat léčená levandulí měla nižší úmrtnost, snížené poškození střevní tkáně a také potlačené imunitní reakce (nižší markery zánětu). Levandulový extrakt ovlivňoval přímo složení střevní mikrobioty, přičemž jeho užívání vedlo ke zmnožení bakteriálních kmenů, které bránily před rozšířením zánětu. Zároveň došlo ke snížení počtu proteobakterií. Podle výsledků studie právě látky z levandulového oleje chránily buněčnou stěnu přímým kontaktem se střevními buňkami. I další studie poukázaly na protibakteriální a protiplísňové působení levandulového oleje. Když ale zůstaneme u těch střev, část pacientů nejen při HIT bojuje s kandidou. Dobrá zpráva je, že právě levandule se jeví jako velmi účinná proti C. albicansPomáhá také při léčbě infekcí, které jsou rezistentní k fungicidům.

Při léčbě HIT a dalších chronických nemocí je potřeba působit i na psychické úrovni. Dnes totiž víme, že stres je spouštěčem zánětlivých pochodů v těle a uvolňování histaminu. Velká část pacientů připisuje začátek svých potíží právě vypětí a těžké stresové situaci. Levandulový olej i v podobě aromaterapie nám může pomoci v odbourání přebytečného stresu a zklidnění. V této studii poukázali na pozitivní účinek na nervozitu, poruchy spánku či celkovou kvalitu života pacienta. Pozitivně působí třeba na nervozitu/nejistotu u pacientů s demencí. Stejné výsledky dosáhli také u pacientů v zubních ordinací, u kterých levandulová vůně snížila strach/úzkost ze zákroku. Stejně dobře levandulová vůně působila na ženy trpící nespavostí a depresí. Zbystřit byste také měly, pokud v období před menstruací zažíváte emoční výkyvy (které mohou zhoršovat HIT v tomto obdobné), jelikož aromaterapie levandulí by mohla mít příznivý efekt i u vás. Řekněte „levandule“ svému PMS:)) Mimo to snižuje také hladinu kortizolu, což je hormon spojený právě se stresem.

Samozřejmě těch studií na účinky levandule jsou snad stovky a zdá se, že s touto bylinkou prostě neprohloupíte. Někdo radí pít klidně čaj, někdo macerovat, někdo zase aromaterapii. Vyberte si, co se vám zdá nejvhodnější (já si třeba ráda přidám kapku levandulového extraktu do koupele). Levandule mimo jiné pomáhá při hojení ran. Masáž s levandulovým olejíčkem vám může dopomoci od bolesti beder. A také jsem četla, že působí proti padání vlasů, proti bolesti, proti křečím v břiše a proti migrénám a…..je na čase si raději nějaký ten extrakt připravit.

kolaz 1

Levandulový extrakt

  • 2 hrnky kvalitního alkoholu bez příchuti (použila jsem ruský standard)
  • 1/2 hrnku sušených levandulových květů (prodávají třeba na farmářských trzích)
  • šroubovací sklenici s dobře těsnícím víčkem
  • 1 měsíc

Ideální je kupovat květy v bio kvalitě. Nasypeme levanduli do sklenice a zalijeme alkoholem, promícháme, uzavřeme a odložíme do tmy na 2 týdny – 1 měsíc. Poté slijeme přes jemné sítko a uchováváme v temnu (ideálně chladnu).

kolaz 2

Levandulový koláč

(bez lepku, bez mléka, bez ořechů,  bez sóji)

korpus:

  • 1 hrnek (cca 230 g) banánového pyré (více o banánech a HIT zde)
  • 2 vejce
  • 1/4 hrnku (50 g) tekutého kokosového oleje
  • 3-4 lžíce domácího levandulového extraktu
  • 1/2 hrnku (80 g) hladké rýžové mouky (ideálně z hnědé rýže)
  • 1/2 hrnku  (70 g) jahelné mouky
  • 1/2 hrnku (60 g) tapiokové mouky
  • 2 lžíce prášku na pečení (vinný kámen, 20 g)
  • 1 lžička vanilkového prášku (Health Link, případně přidejte pár kapek vanilkového extraktu)
  • 1 lžička xanthanové gumy
  • špetka soli
  • 2/3 hrnku panely (nebo třtinového cukru)

Možno přidat kokosový krém, ale koláč je dobrý i bez něj:

  • 1 plechovka tučného kokosového mléka nebo 1 kokosová šlehačka
  • trochu borůvek – rozmixovat
  • 1/2 lžička levandulového extraktu

Troubu předehřejeme na 175°C. Připravíme si dortovou formu o průměru 22 cm.

Smícháme první 4 ingredience v tekutou směs. Dejte pozor, aby všechny ingredience byly vytemperovány na pokojovou teplotu, aby se kokosový olej nesrazil. Zvlášť smícháme suché ingredience. K suchým ingrediencím vmícháme tekutou směs a vymícháme v hladké těsto (bude hutné, ale stále tekuté). Přesuneme do formy a pečeme 30 minut. Necháme plně vychladnout na mřížce.

IMG_5205

Pokud používáme krém – kokosové mléko necháme pár hodin v lednici stát, poté otevřeme a sejmeme vrchní pevnou vrstvu. Rozšleháme ji s borůvkovým pyré a levandulovým extraktem. Koláč rozdělíme na 12 dílků a každý dílek ozdobíme levandulovým krémem. Dobrou chuť.

5 comments

  1. Jo aha to se tak jmenuje 😀 „Ruský Standart“ já jsem to pochopila, že myslíte nějaký standardní pití v Rusku nebo co :D. Děkuju

  2. Dobrý den, prosím kolika procentní musí být ten alkohol? Vodka amudsen, božkov nebo stačí něco neznačkového? Nic domácího nemám možnost koupit, mám tady jen kaufland, billu a lídl. děkuju za odpověď 🙂

    1. Nezkačkové bych já osobně nekupovala, přece jen stačí menší množství a chcete získat kvalitní čistý extrakt. Jednou jsem zkoušela ruskou vodku Standard a tu můžu klidně doporučit (dá se sehnat i v Kauflandu).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.