Aztékovy tyčinky

Posted by

Tak jsem si zase trošku hrála se směsí od Adveni. Dostala se mi do rukou jejich směs na chléb s nopálovou moukou, kterou vtipně pojmenovali Azték. A proto také Aztékovy tyčinky. To abyste věděli, že nejen chlebem je živ člověk a občas můžeme rodinu i návštěvy překvapit originálním servírováním pečiva. Nebo jen takových malých pochoutek. Ať už je důvod jakýkoli, určitě si pochutnáte.

kolaz 2

Na začátek bych samozřejmě přidala, že nejsem příznivce každodenní konzumace pečiva, byť bezlepkového, zvláště u poškozeného střeva, které má tendence propouštět peptidy z potravin, kam nemá. Když už se však pouštím do přípravy, snažím se přidat nějakou zdravější mouku. Směs Azték obsahuje nopálovou mouku, o které jsem se již v předchozích příspěvcích zmiňovala. Je nejen protizánětlivá, ale obsahuje také látky, které stabilizují žírné buňky, a působí tedy proti uvolňování histaminu v těle. Někdo říká, že bychom takové exotické potraviny neměli vůbec jíst, já zase říkám, že když nabízí příroda taková super léčiva, proč je nevyužít namísto chemické léčby, která může nadělat pěknou paseku (což bohužel většina histaminiků zažije i na vlastní kůži). Samozřejmě pokud tolerujete česnek, nebojte se jej přidat, jde o přírodní antibiotikum a antihistaminikum.

A jak jsem si tak hrála, při prvním pokusu jsem jen zalila mouku horkou vodou a pořádně nesvařila. Těsto pak bylo takové tekutější a výsledné tyčinky křupavější. Napodruhé jsem se rozhodla zkusit odpalované těsto na slano, což se vyplatilo. Místo másla můžete klidně použít olej, jako se tomu dělá třeba u věnečků.

IMG_5445

Aztékovy chlebové tyčinky

  • 150 g směsi na chléb Azték s nopálovou moukou
  • 1 lžička mexické směsi (nebo jiného oblíbeného koření bez soli a gluamátů)
  • 1 hrnek (250 ml) vody
  • 50 g másla (nebo oleje pro bezmléčnou verzi)
  • 1-2 stroužky česneku
  • 2-3 vejce (podle velikosti)
  • mák či kmín na posypání

Troubu předehřejeme na 200°C.

Mouku smícháme s kořením. V hrnci svaříme vodu s máslem a nadrceným česnekem. Jakmile se máslo rozpustí a směs začne vařit, přisypeme směs mouky a rozmícháme. Necháme minutku dvě, dokud se nám nezačne těsto odlepovat (ano, prostě jako odpalované těsto), pak přesuneme do mísy. Vznikne nám vlastně takový tuhý „knedlík“, který necháme vychladnout. Pak postupně po jednom vmícháme vejce, další přidáme až po úplném zapracování prvního. Nejdříve se hmota rozpadne a pak zase spojí v „masu“. Vznikne nám pevnější lepivější těsto, které naplníme do pevnějšího sáčku, kterému jsme ustřihli roh (velikost závisí na vás, cca 0,5 cm?), nebo úplně ideálně plníme do látkového sáčku, jelikož těsto je dost tuhé. Vejce přidávejte podle velikosti, pokud vám ruka ujede a přidáte příliš, těsto bude tekutější, vůbec nic se neděje, tyčinky budou po upečení křupavější (pokud je chcete křupavější tyčinky třeba pro návštěvy, volte tuto variantu). Nebojte se experimentovat:))

kolaz !

Na plech vyložený papírem na pečení tvarujeme tyčinky podle požadované délky i šířky. Můžeme posypat kmínem, mákem, bazalkovým semínkem či hrubou solí. Pečeme 25-30 minut do zlatova (podle trouby a velikosti tyčinek, jakmile zezlátnou, je čas na chlazení). Nechte kompletně vychladnout. Dobrou chuť.

IMG_5434

2 comments

  1. Vypadají lákavě Kašulko, myslíte, že by to šlo i s jinou moukou? třeba s čirokovou? a přidat tam např. tapiokový škrob? Děkuji:-)

    1. Myslím, že by šlo, jen nevím, jak to bude přesně s konzistencí. Prakticky se jedná o odpalované těsto, pokud bude tekutější, bude se dát dosypat ještě trochu mouky, případně naopak povařit ještě s trochou vody, kdyby bylo těsto jako kámen, ale podle mě se s ním bude dát pracovat poměrně univerzálně:)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.