Extrakt z hroznových jadérek jako přírodní antihistaminikum a recept na protialergické a protizánětlivé supersmoothie

Posted by

Před nějakou dobou jsem vám psala, že se tzv. superpotraviny běžně vyskytují v mé kuchyni jako extra pomoc pro imunitní systém. Kolem se pomalu a jistě rozrůstají viroví přenašeči a je potřeba imunitu správně nastartovat. A když jsem se v článcích zmiňovala o „superpotravinách“, měla jsem jich na mysli hned několik. Dnes si smoothie obohatíme hned dvěma z nich.

Prášek z hroznových jadérek (grape seed extract/powder) je rudý prášek lehce nahořklé chuti (nejedná se o mouku, která se vyrábí až po vylisování oleje, ale o vysušený extrakt, který obsahuje až 95% proanthokyanidinů). Pokud jste si někdy nakousli semínka v hroznu, mohla vás ona nahořklá chuť překvapit. Samozřejmě co by mě mohlo v tomto případě zajímat nejvíce? Ano, efekt na histamin, zánět a alergii celkově. V této studii na potkanech ukázali, že extrakt z hroznových jadérek má přímo antihistaminní účinek, tedy zabraňuje uvolňování histaminu a chrání žaludeční sliznici (semínka jsou také bohatá na další flavonoidy, které vykazují protialergický účinek). Další věc, která mě obvykle zajímá, je efekt na zánět. V této studii použili zvířecí model zánětlivého střevního onemocnění, kde podávání extraktu z hroznových jadérek vedlo ke zlepšení integrity buněk ve střevě a k potlačení zánětlivých reakcí, stejně tak k potlačení symptomů zánětlivého onemocnění střev (efekt proti zánětu potvrzen ve studii, kde vyvolávali poškození buněk teplotním šokem, či ve studii s chemicky vyvolanou rakovinou tlustého střeva). Za tento efekt jsou zřejmě zodpovědné látky označované proanthokyanidiny. Velmi zajímavé je, že chronické podávání vede k uvolňování proteinu důležitého pro správnou funkci úzkých spojení ve střevě potkanů (při patologických procesech dochází k rozvolnění a pronikání částic tam, kam nemají, vznikají pak potravinové alergie, intolerance atd.), čímž dojde ke „zpevnění spojů“, redukci kolujícího endotoxinu a také ke snížení kalprotektinu ve stolici (marker pro zánět střev). Takové rozvolnění a uvolňování endotoxinu může souviset i s metabolickým syndromem. Znovuobnovení střevní bariéry by mohlo hrát roli třeba i v celiakii (zvláště, když víme, že lepek/pšenice u všech lidí vede k uvolňování zonulinu, který naopak narušuje střevní integritu). Jinak v této studii potvrdili, že při přijímání extraktu z hroznových jadérek dochází u člověka k nárůstu koncentrace protektivních molekul ve střevě, a může tak účinné působit proti výše zmíněným nemocem a problémům, i po průchodu trávícím traktem. Každopádně výrobci nelenili a extrakt z hroznových jadérek už můžete koupit i v tabletách. A jelikož jde všechno dopředu, vymýšlí pro vás firmy i skvělé kombinace s flavonoidy z hroznových slupek, takže by měl být účinek ještě lepší (kapsle zde).

U lidí trpících vysokým cholesterolem může extrakt z jadérek pomoci významně snížit hladinu cholesterolu v krvi. Zajásat by mohli i diabetici, jelikož hroznová jadérka dokáží zabránit vzniku cukrovky v důsledku vysokofruktózové diety a zvýšit citlivost k inzulinu. Stejně tak dokáže preventivně předcházet vaskulárním komplikacím při diabetu. Dlouhodobé užívání může příznivě uzpůsobit metabolismus glukózy, zvláště pak přijímání glukózy do tkání. Mimochodem pokud ztrácíte svalovou hmotu ať už z důvodu nevhodné stravy či chronického zánětlivého onemocnění, extrakt z hroznových semínek by vám mohl pomoci právě proti této ztrátě. Při stárnutí by vám také mohl pomoci chránit oči před vznikem kataraktu.

IMG_9552

Lucumu vám jistě nemusím už představovat, protože jsme se s ní už v mých receptech setkali.  Lucuma obsahuje minerály, beta-karoteny, železo, zinek, vápník, vitamín B3 a bílkoviny. Má nízký glykemický index a pomáhá např. v diabetu či léčbě vysokého krevního tuku.

IMG_9555

Šťávu z granátového jablka bych snad představovat také nemusela. Granátové jablko má spoustu pozitivních účinků na naše tělo, krom spousty antioxidantů obsahuje také protizánětlivé látky a je schopno redukovat zánět ve spojitosti s astmatem u myší, potažmo ve spojitosti s histaminem. Nehledě na to, že skvěle chutná. Dnes už je na trhu možnost koupit například sušený prášek ze šťávy, přímo čerstvou šťávu bez konzervantů či si doma prostě odšťavnit. Ta poslední možnost vám ušetří spoustu úklidu červených fleků, které po sobě granátová jablka moc ráda zanechávají!

IMG_9548

Protizánětlivé a protialergické supersmoothie

 • 6 mražených švestek
 • 3 lžíce mraženého rybízu
 • 1 banán
 • 1/2 lžičky prášku z hroznových semínek
 • 1 lžička lucuma prášku
 • 50-100 ml šťávy z granátového jablka
 • 15 lístků meduňky
 • 1 hrnek (cca 250 ml) čerstvého mandlového mléka
 • 1 hrnek vody

Všechny ingredience vložíme do mixéru a pořádně rozmixujeme. Dobrou chuť.

IMG_9546

6 comments

 1. Na jakých stránkách prosím objednáváte z Británie? Z iherb se trochu bojím právě z důvodu cla….:/

  1. Problém je, že na většina UK stránek jsou ceny započítané i s clem a poštovným, jelikož často objednávají právě z USA, je pak dobré to prohledat a porovnat, často vyjde nakonec z USA levněji. Ale co se týče přímo exraktu z hroznových semínek, tak jej od firmy z Británie lze zakoupit už přímo u nás (http://www.superprotein.cz/kategorie/vitaminy-a-mineraly/myprotein-grape-seed-extract/#neochuceny-100-g/,100 g vydrží poměrně dlouho), pokud byste od firmy myprotein.co.uk brala více věcí, tak se vyplatí k nim nakouknout.

 2. Dobrý den,
  jde prosím sehnat extrakt z hroznových semínek u nás? Zatím jsem se setkala jen s moukou. Děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den,
   bohužel netuším, kde jej sehnat v ČR, ten co mám doma je objednaný z Velké Británie (tedy bez nutnosti řešit clo atd.) a mám pořád stejné balení, tudíž jsem ani situaci na trhu nově nezjišťovala:(.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.