Dieta nezabírá? Je na čase změnit myšlení! A třeba si trochu obalit nervy domácími sladkými pomazánkami:)

Posted by

Lidé mají často pocit, že jakákoli dieta znamená okamžité omezení všeho, co měli rádi. Najednou mají pocit, že si nebudou moci dopřát vůbec nic, a na tom také často ztroskotá jejich snaha. Co se týče potravinových intolerancí (včetně histaminové), člověk by neměl mít pocit, že drží dietu. Diety jsou krátkodobé či dlouhodobé, avšak neříkají nic o uzdravování či léčbě. Ve skutečnosti je totiž potřeba změnit celý životní styl – začít tělo léčit, nejen potlačovat symptomy. Vynechání určitých potravin může člověku ulevit, ale pokud nedojde ke změně celého jídelníčku a přístupu k potravinám, člověk se s dietou jen těžko vyrovná a má větší tendenci spadnout zpět.

Proces trávení totiž nezačíná nikde jinde než v našem mozku. Mozek řídí veškerou informaci a je na něm, do jaké míry budete jídlo tolerovat. Jak už psala několikrát britská blogerka na The Low Histamine Chef, uvolňování histaminu začíná se samotným procesem trávení, a to díky našemu mozku. Samotná myšlenka na jídlo spouští určité mechanismy vedoucí k uvolňování histaminu. Ve svém článku také krásně vysvětluje, proč antihistaminika z dlouhodobého hlediska nefungují (více se můžete dočíst také zde). Tím, že zablokujete receptory H1 a H2 a zabráníte histaminu v jeho navázání dojde sice k dočasnému snížení dýchacích a zažívacích problémů, ale histamin v těle přebývá dál. Může se vázat na další receptory a jak už víme, je zánětlivým markerem a dává tedy signál tělu o zánětu. Pokud tedy máte snížené enzymy odbourávající histamin, mohou vám antihistaminika tímto způsobem ještě přitěžovat. Tělo prostě nedostane signál, že už uvolnilo dost histaminu na podporu trávení a může v této produkci pokračovat. A vy pak máte prostě pocit, že reagujete na všechno, co dáte do pusy. Pokud tedy zoufalete zkoumáte všechny možné intolerance a říkáte si, že určitě reagujete na aminy, salicyláty, oxaláty, lepek, luštěniny, fruktózu, laktózu a vše ostatní dohromady, možná je načase začít pracovat právě na svém smýšlení.brain-gearssm

Yasmina (The Low histamine chef) se také zmiňuje o jejím velkém kroku v léčbě právě pomocí vědomé meditace. Při ní totiž začnete měnit způsob, jakým váš mozek nahlíží na trávení a na jídlo. Přístup a vztah k jídlu a vlastnímu tělu jsou velmi důležité při léčbě všech potravinových intolerancí. Tělu se něco nelíbí, pošle vám signál, který ignorujete, a tak začne symptomů přibývat. Spolu s nevhodným jídlem (rostoucím zánětem) ubývá potřebných enzymů a přibývá symptomů. A člověk pak jako první sáhne po tabletce a dá tělu signál, že má mlčet. Ale mozek je tak trochu chytrý a dělá si věci po svém.

Nebudu v tomto příspěvku zabíhat do podrobností, ale určitě už mnozí z vás zjistili, že imunita začíná v našem střevu a že naše trávení naopak začíná v hlavě (a tím nemyslím jen prokázanou komunikaci střevní flóry s mozkem). Proto je potřeba při HIT pracovat s celým tělem a smýšlením, nejen vyřazovat potraviny ze svého jídelníčku. Tato „nemoc“ nás nutí především přemýšlet nad tím, jak jíme a jak žijeme. Naše náchylnost k nekvalitnímu jídlu je závislostí a jak sami víte, těch se zbavuje těžko. Proto je mnohem jednodušší vytvářet si nové – zdravější – závislosti. Pracujte na svém přístupu k jídlu. Vnímejte, jak se tělo cítí, když mu dáte něco zdravého a když mu šoupnete „odpad“. Možná vám to připadá vtipné, ale řekněte si po každém jablku nahlas, jak moc vám chutnalo a jak moc dobře vám udělalo. Dovolíte tak mozku, aby zpracovalo tuto proti-alergickoou a proti-zánětlivou potravinu tím správným způsobem.

A když už vás přepadne třeba nezkrotná chuť na sladké, na čokoládu nebo něco podobného, zkuste si doma přirpavit zdravější verzi. Můžete si ji pak namazat na kousek ovoce, můžete si ji namazat na domácí bezlepkový chléb. Při přípravě se naučíte jednu další zajímavou věc – přidáváním přírodního sladidla po malých dávkách zjistíte, kolik cukru asi běžně použije komerční výrobce. Přidáváním menšího množství oleje zjistíte, že nikdy nedosáhnete té mazlavé olejové konzistence jako výrobce. Možná si díky tomu uvědomíte, že do svého těla nechcete cpát až takové zbytečné množství tuku či cukru najednou. A také si třeba uvědomíte, jaká je skutečně hodnota potravin a jak mizerná tedy musí být často kvalita, aby výrobce mohl snížit cenu. Čím více si budete takto „hrát“ s jídlem, tím více budete vědomě měnit své návyky. Tak na co ještě čekáte?

IMG_9989

Datlová pomazánka

Datlová pomazánka je tak jednoduchá, že ji stihnete během chvilky. A co je velmi zajímavé, má takovou lehce karamelovou chuť. Skvělá je v kombinaci s kyselejším ovocem, výborně poslouží k oslazení smoothie. Pokud ji namažete na kousek ovoce a posypete sekanými oříšky, máte i zdravé jednohubky pro své přátelé. Pokud chcete vyšší level, slepte k sobě dva plátky jablíčka, napíchněte na špejli a obalte v raw čokoládě. V mrazáku pak budete mít jablečnou pochoutku pro chvíle potřeby.

 • 100 g vypeckovaných, předem namočených datlí
 • 1 lžíce arašídového másla
 • špetka soli (pokud nemáte slané arašídové máslo)

Datle si předem namočíme, aby úplně změkly. Poté slijeme vodu a dáme rozmixovat do sekáčku na pastu. Do pasty přidáme lžíci kvalitního arašídového/mandlového/kešu másla a popřípadě špetku soli (zvýrazní sladkost). Rozmixujeme do hladka a uchovávame v lednici do použití.

IMG_9986

Domácí lískooříšková pomazánka

Domácí lískooříškovou pomazánku můžete mít také za chvíli. Když smícháte nepražené kakao s mletými ořechy, můžete mazat na chleba. Vyzkoušeno s úspěchem na čokoládomilci. Pokud máte výkonný mixér, můžete si nejdříve připravit lískooříškové máslo a následně smíchat s kakaem.

 • usušená drť po přípravě lískooříškového mléka nebo namleté lískové ořechy (namleté lískové ořechy budou mít výraznější chuť, ale musíte více potrápit mixér)
 • trochu nepraženého (raw) kakaa
 • agávový sirup
 • trochu kokosového oleje zbaveného kokosové vůně nebo kakaového másla

V malém elektro mlýnku na kávu jsem „rozemlela“ lískové ořechy na jemnou drť. Přidala jsem od oka kakao (na cca 3-4 vrchovaté lžíce mletých ořechů 2 lžičky nepraženého kakaového prášku). Smíchala jsem dohromady a přidala trochu agáve a asi 3 lžičky kokosového oleje. Pomlela jsem dohromady, až se hmota spojila. Pokud se vám bude zdát málo sladké, přidejte agáve. Pokud chcete hladkou hmotu jako je pravá nutela, musíte přidat více oleje (a v tu chvíli si člověk uvědomí, kolik oleje obsahuje skutečná nutela!). Uchováváme v lednici.kolaz 1

Maca-čoko pomazánka

Pokud vám nevadí kakao a hledáte způsob, jak do sebe dostat více superpotravin, pak může být Maca-čoko pomazánka to pravé pro vás. Kokos, nepražené kakao a maca prášek jsou protizánětlivé, maca upravuje hormonální nerovnováhy a lucuma zase obsahuje spoustu minerálů (a není potřeba přidávat cukr).

 • 2-3 lžíce kokosového másla (budete potřebovat kokos a výkonější mixér nebo sekáček, já jsem nakonec použila mlýnek na kafe, který to zvládl na jedničku)
 • 1 lžička nepraženého kakaového prášku
 • 1/2 -1 lžička Maca (podle toho, jak moc jste na chuť maca zvyklí)
 • 1-2 lžičky lucumu na dosladění

Kokos (nevím přesné množství, sypala jsem tak, abych se čepele k němu dostaly) nasypeme do mixéru nebo sekáčku a mixujeme tak dlouho, než se nám vytvoří kokosové máslo. Chce to trochu trpělivosti, chvíli mixovat, nechat odstát (aby se uvolnil olej) a zase mixovat. Celá proces může zabrat nějaký čas. Můj mixér se bohužel nepochlapil a ani po nějaké době máslo nevytvořil. Tak jsem vzala této předtvořené hmoty cca lžíce a hodila do mlýnku na kafe, který už vše zvládl. Jakmile máte máslo, přidáme zbytek ingredienci, trochu ještě promixujeme a můžeme dlabat.

kakaova+kokosove maslo

Karobový krém

Kdo by byl alergický na kakao, určitě se setkal již s karobem. Mě osobně karob chutná, ale jak jsem zjistila, oproti běžným smrtelníkům mám pozměněné chutě (řekla bych, že čistá strava vede k čistějším chuťovým buňkám a začnete potraviny vnímat úplně jinak). Karob sice nemá tolik super účinků jako kakao, ale má hezkou barvu a zvláštní chuť, a může tak být příjemné zpestření jídelníčku.

 • 3 lžíce kokosového másla (viz. výše)
 • 2 lžičky karobu
 • cca 2 lžíce datlového sirupu

Vše spolu promixujeme a můžeme dlabat.

 karobova

One comment

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.