Nebudete tomu věřit, ale ne všechny recepty se prostě vejdou na blog. Ano ano, je to tak. Není to o tom, že by byly méněcenné, ale prostě jsou to takové rychlovky či vychytávky, že je člověk ani nestihne sepsat. A nejsou to jen moje recepty, ale co jsem také vyzkoušela či prostě zavedla. A tak jsem se rozhodla napsat takový maličký článeček pro inspiraci, třeba vás z toho také něco chytne za srdce (za oči) a budete tvořit nemožné!
1) Naklíčená/sušená pohanka nejen pro raw dezerty
Mno jo, už jste si jí jistě všimli. Kdo by nevěděl, pohanka patří v podstatě mezi superpotraviny, které se vyskytují v našem pásmu. Působí protizánětlivě a je přirozeně bezlepková. A kdo by měl alergii na ořechy, je skvělou náhradou do korpusu raw dezertů, ale třeba také na raw kaši, kterou jen necháte přes noc odstát a ráno si pochutnáváte. Žádná moje převratné novinky, ale rozhodně můj velký favorit:) Když pohanku necháte namočenou, a poté ji ještě chvíli necháte klíčit ve tmě, můžete ji usušit už vyklíčenou a ještě tak navýšit obsah živin. Např. klíčky od hrachu obsahují přirozeně velký obsah diaminoxidázy, takže je velká šance, že ji budou obsahovat také jiné klíčky!! Aneb i příroda nabízí to, co farmakofirmy, takže zatímco budete polykat tabletku, já si raději nachystám přírodní zdroj pro boj s alergií!
2) Úžasné houstičky od Veselých Borůvek bez lepku, obilnin, mléka i vajec
Jsou úžasné. A vždy se povedou. Je jedno, jakou mouku použijete, Beátiny houstičky se vám vždy vyvedou. Potřebujete psylium (vláknina, super pro naše střeva), vodu, sůl, lněné semínko a mouku. Nabobtnat, uplácat, dát upéct, nechat vychladnout, konzumovat. Dají se skvěle přenášet, vydrží měkké i na cestách a zasytí. Rozhodně doporučuji. Jo, a když použijete dýňovou mouku, slovo „kozí bobky“ bude patřit do vašeho slovníku (přestože mi bylo vysvětleno, že kozí bobky nejsou zelené:)))).
3) Crumble (nebo-li krambl) aneb ovoce s mňam čepičkou
Dříve jsem už sdílela recept na tuto pochoutku ve své švestkové podobě. Ale jelikož je léto, příroda nám nabízí mnohem více. A někdy člověk prostě nasbírá více, než je schopný sníst, trochu to povadne, ale nač to vyhazovat. Smíchejte jakékoli oblíbené ovoce s kořením a trochou oříšků (nemusí být), posypte jakoukoli posypkou (skvělé jsou našlehané bílky s cukrem a trochou čirokové mouky) a zapékejte. A pak už jen dlabejte a dlabejte!
4) Raw palačinky na 100 způsobů
Léto je tady a s ním i slunce a možnost pořádně sušit. Přírodně, na sluníčku, mňam. Když zbývá ovoce, opět skvělý způsob, jak uchovat. Smíchejte s trochou citrónové šťávy, kyselé s trochou banánu, rozetřete a sušte (více zde). Pak jen smotejte a uložte na pozdější času. Plnit můžete rozmixovaným ovocem, nadrcenými ořechy, avokádovým krémem, mákem nebo nastříhat a žvýkat místo bonbónů!
5) Raw ovocné zmrzliny bez mléka i vajec
A když jsme u toho ovoce, člověk prostě neodolá skvělému studenému osvěžení v horké letní dny. Zmrazte na kousky nakrájený banán a máte vždy základ po ruce, pak už stačí jen dochutit. Nebo zmrazte přímo ovoce a pak zmixujte, přidejte fůru čerstvých bylinek či posypejte oříšky a máte nejen osvěžení, ale také výživnou svačinku. Mňam.
6) Cuketová pizza
Dá se použít snad s každou moukou, kterou si vzpomenete (prostě dosypejte mouku než se vám vytvoří polotekuté těsto, které rozetřete na plech). Cuketová pizza je rychlá, zdravá a poslouží jako skvělý korpus pro další výtvory. Já ji však doporučuji jen tak, s trochou sýru nebo česnekovým nátěrem (rozdrcený česnek smíchat s mletou paprikou a olivovým olejem a chvíli před dopečením potřít).
7) Farmářské trhy (nejen přes léto)
Trhy už nejsou zvláštností Prahy, ale vznikají po celé ČR. Jistě, pokud máte sousedy, kteří vypěstují více než snědí, či malou zahrádku u domku, směle do pěstování vlastních produktů. Při starosti o zahrádku si psychicky odpočinete a podstoupíte určitou formu meditace (s krásným výsledkem). Pokud zahrádku nemáte, vyražte mezi farmáře, promluvte si s nimi, ochutnejte jejich zeleninu a ovoce. Prostě si přes léto vychutnejte každičký kousek slunce a živin uložený v plodech přírody. Vyražte do lesa nasbírat houby nebo třeba na borůvky. Nejen, že dodáte tělu živiny, ale také se krásně odreagujete!
8) SAPA aneb kam na čerstvou kurkumu v Praze
A pokud chcete ochutnat trochu té exotiky, koupit opravdu velkou porci bylinek za minimální cenu (mega svazky za 20-30 kč) či ochutnat zajímavé listí, vyjeďte do pražské SAPY. Nikdo vás nenutí kupovat dražší exotické ovoce, ale třeba čerstvé bylinky a čerstvou kurkumu nikde lepší neseženete (když nepočítám farmáře, kteří ne vždy dovezou). Kurkuma i další bylinky jsou přírodní antihistaminika (a v čerstvé formě i málo alergenní). K tomu si můžete zajistit trochu těch rýžových nudlí (čtěte složení!) pro rychlý oběd (třeba s protizánětlivým pestem). Jinak je to prostě takový malý výlet do jiného světa, takže pokud nemáte nic lepšího na práci, zajeďte se do sapy podívat:)
9) Raw Food aneb konečně zdravé restaurace
Raw food nebo-li surová strava vládne světem. Nechte se unést na vlnách tohoto trendu a něco ochutnejte. Proč? Protože takové jídlo vám může dodat spoustu vitamínů, minerálů, budete se po něm cítit lehce a bude vám dobře trávit. Neříkám, že se z vás musí stát vitariáni, ale v létě do nás ta zdravá strava padá nějak snáze a co se v mládí (v létě) naučíš……(Nejen) v Praze otevřeli pár nových míst, kde se takto najít. Rawcha, Secret of Raw, Jelica, Plevel jsou staré dobré známé, ale co takové Raw For You v Bubenči nebo třeba veganské a raw bistro Puro na Vinohradské? Za zkoušku to alespoň stojí. A pokud to máte daleko, zkuste si něco vytvořit doma:))
10) Superfoods nebo-li superpotraviny pro urychlení uzdravování
Zatímco se snažím omezit konzumaci doplňků stravy na minimum (nemluvě o co nejnižší, ideálně nulové konzumaci léčiv), věřím, že určité potraviny mohou díky vysokému obsahu specifických látek působit pozitivně v procesu léčení (a celkově tento proces urychlit). Samozřejmě záleží, o jaké živiny vám jde a co považujete za adekvátní příjem superpotravin. Já je ráda střídám, abych docílala co nejširšího záběru (každému může sednout něco jiného). Ať už je to nadrcená řasa nori, kterou přidávám do polévek kvůli obsahu jódu, nebo drcený kořen maca pro jeho povzbudivé účinky, věřím, že pomáhají rychle doplnit živiny, o které bylo nemocné tělo dlouho ochuzeno. Z mých oblíbených jsou to určitě chia semínka (a také lněné semínko), kořen maca, prášek z jader granátových jablek (antihistaminikum), prášek z hroznových jadérek, chlorella (antihistaminikum, podpora detoxikačních enzymů, minerály), kvalitní kokosový olej, dýňový olej (zinek), nepražené kakaové boby (proti zánětu) nebo třeba mesquite prášek (minerály). Na trhu je jich k dostání spousty a zůstává jen zvážit, co nám daná potravina může dát a zda extra podporu potřebujeme. Mezi mé oblíbené značky momentálně patří Navitas Naturals, My Protein, Health Link a SUM pro konopné výrobky.
11) 100% Pure kosmetika a přírodní kosmetika celkově
Vím, že většinu z vás toto téma nezajímá. Přece to nejím, tak proč bych se měla zajímat o to, co je v mé kosmetice? No, pokud vás to nezajímá, tak prosím, ale mě trochu děsí zprávy, že si za život na tělo namažeme kila a kila chemikálií a toxinů, které jsou často spojovány s pojmy jako rakovina, hormonální nerovnováha, neplodnost, zánět atd. Když si vezmete různé mastičky, ať už třeba hormonální, antibiotické nebo ty proti zánětům a bolestem. Prostě si je namažete na tělo a co se podle vás stane? Tělo je vyplivne nebo se vůbec nic nevstřebá? Omyl, většina těchto mastí je přece založena na myšlence, že se účinná látka vstřebává pod kůži (či na kůži, ale opět se nějak metabolizuje a vylučuje, nezůstává na povrchu dokud ji v nezměněné formě nesetřeme). Proč si tedy myslíme, že všechna ta mýdla, šampóny, tělové krémy, antiperspiranty, líčidla či parfémy, které si nanášíme přímo na kůži, se nám pod kůži nedostanou? Ještě tak šampon a sprcháč, prosím, to jsou chvilkové záležitosti, ale ten zbytek? A že studie na negativní vliv těchto látek nejsou průkazné? Asi těžko můžete izolovat skupinu lidí, nedat jim jíst, donutit je nestresovat se, hodně spát, jíst kvalitní stravu a mazat je něčím, abyste prokázali účinek pouze mazadla. Nene, spousta nemocí má multifaktoriální původ, a já tedy nechci riskovat, že si budu přitěžovat právě kosmetikou. Nebo si vezmeme léky, které mají sublinguální podávání (tedy pod jazyk) či se nechávají v ústech rozpustit. A stále si myslíme, že zubní pasta nám nemůže vůbec nic udělat, přestože ji pár minut přemíláme v ústech a necháváme pěkně vstřebávat, co se vstřebávat nemá. Reklamy na vás útočí, která pasta je nejlepší a vy máte stále po čištění vysušená ústa, stažený krk, oteklé rty, dělají se vám vyrážky kolem úst, citlivé dásně či si koušete škraně? Dobrá zpráva – to vše mi zmizelo změnou zubní pasty (ona totiž alergie na fluor není zase tak jedinečná, jak jsem se dozvěděla). A jelikož jsem hledala opravdu čistou kosmetiku, zvolila jsem 100% Pure. Mangosteen je navíc svkělé antihistaminikum, proč nezkusit jeho účinky i přes kůži? Další mou momentálně oblíbenou značkou je česká firma Saloos a jejich olejíčky (třeba protizánětlivý s Ylang Ylang). Mimochodem je zajímavé, že když člověk investuje do kvalitní a dražší kosmetiky, spotřebuje jí mnohem méně:))
Zaujalo mě crumble :o)) Farméřské trhy navštěvuji pravidelně.. Jaká radost, že od září budou už i 100 metrů od mého domova 🙂
Hezký den, http://skills-of-art.blogspot.cz/
Crumble je vážně parádní a dá se udělat snad z čehokoli, ještě mě žádná kombinace nezklamala:))